Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 20/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 665

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie kandydaturę Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch - referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie kandydatury Pani Joanny Butkiewicz-Pasińskiej - asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Ełku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Woli w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 665, zgłosiły się wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej

Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie kandydaturę Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch referendarza sądowego. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch.

2. Pani Katarzyna Lipska-Jędruch urodziła się w 1984 r. w Krapkowicach. W 2008 r. ukończyła z wynikiem dobrym wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie od października 2007 r. do czerwca 2008 r. brała udział w programie Szkoły Prawa Amerykańskiego, organizowanym przy współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Catholic University of America-Columbus School of Law z siedzibą w Waszyngtonie. W 2009 r. ukończyła program "The 2009 International Business and Trade Summer Law Program" na Catholic University of America-Columbus School of Law z siedzibą w Waszyngtonie. W okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację ogólną a następnie w okresie od 28 lutego 2011 r. do 6 lipca 2015 r. aplikację sędziowską, uzyskując 110,9821 pkt. W 2011 r. ukończyła studia z zakresu Master of Laws na Catholic University of America-Columbus School of Law. W 2012 r. wzięła udział w międzynarodowej wymianie aplikantów sędziowskich w Barcelonie, organizowanej przez European Judicial Training Network, reprezentując Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Na przełomie sierpnia i września 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 279 pkt. Decyzją z dnia 25 września 2013 r. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury skierował Panią Katarzynę Lipską-Jędruch do obycia stażu na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Z dniem 7 stycznia 2014 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach mianował Panią Katarzynę Aleksandrę Lipską-Jędruch referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Powierzone obowiązki wykonywała początkowo w VI Wydziale Gospodarczym a od 7 października 2014 r. do chwili obecnej w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Staż referendarski odbywany w ramach aplikacji sędziowskiej ukończyła 6 lipca 2015 r. Po ukończonej aplikacji pozostaje referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Kandydatka uczestniczy w licznych szkoleniach zawodowych.

Pracę i kwalifikacje zawodowe Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch oceniła Pani Maja Smoderek - sędzia wizytator do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W ocenie Pani sędzi kandydatka posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne oraz bardzo dobrą organizację pracy. Powołując się na opinie służbowe Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch sporządzone przez przełożonych, stwierdziła, że pozytywnie należy ocenić jej sprawność orzeczniczą i prawidłowość merytoryczną wydawanych przez nią rozstrzygnięć. Zdaniem sędzi wizytator Pani Katarzyna Lipską-Jędruch jest dobrze przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pozytywne opinie służbowe o pracy i kwalifikacjach kandydatki sporządzili Prezes Sądu Rejonowego w Rybniku oraz Przewodnicząca VII Ksiąg Wieczystych tego Sądu. W ich ocenach Pani Katarzyna Lipską-Jędruch daje gwarancję bardzo dobrego wykonywania obowiązków sędziowskich.

Podczas posiedzenia w dniu 1 grudnia 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch jednogłośnie pozytywnie (5 głosami "za", z 20 pkt poparcia). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2015 r. oddało na tę kandydaturę 46 głosy "za" i 13 głosów "przeciw", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe, które zdobyła, wykonując czynności referendarza sądowego. Jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora oraz w opinii służbowej.

Pozytywną opinię kwalifikacyjną posiada również Pani Joanna Butkiewicz -Pasińska. Wymieniona kontrkandydatka nie uzyskała jednak tak wysokiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie jak Pani Katarzyna Lipska-Jędruch. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oddało bowiem na kandydaturę Pani Joanny Butkiewicz -Pasińskiej 4 głosy "za" i 1 głos "przeciw", udzielając 12 punktów poparcia dla jej kandydatury, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie oddało na nią 18 głosów "za" oraz 43 głosy "przeciw".

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Oceny otrzymane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, a egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą. Wprawdzie uzyskała wyższą ocenę z wyższych studiów prawniczych niż kandydatka wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie, to w przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe kryteria wyboru przemawiają za kandydaturą Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch, w szczególności wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej i opinii służbowej, ocena z egzaminu zawodowego, a także poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Wyniki potwierdzające tę tezę zostały przedstawione powyżej.

Pani Joanna Butkiewicz-Pasińska uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie (4 głosy "za", 1 głos "przeciw", z 12 pkt poparcia). Natomiast Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie na jej kandydaturę oddało 18 głosów "za" oraz 43 głosy "przeciw". Kandydatka ta nie uzyskała zatem tak wysokiego poparcia gremiów sądowych jak Pani Katarzyna Lipska-Jędruch.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Lispskiej-Jędruch zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności doświadczenie zawodowe kandydatki, oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, pozytywne ocena kwalifikacyjna i opinie służbowe, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawie. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także zaangażowanie Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch w programy i szkolenia o charakterze międzynarodowym.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Joanny Butkiewicz-Pasińskiej nie oddano głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Pani Katarzyny Lipskiej-Jędruch oddano 18 głosów "za" i "przeciw ani "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).