Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 282/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydatury:

- Pana Tomasza Józkowiaka - sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu,

-Pana Mirosława Andrzeja Majora - sędziego Sądu Rejonowego w Szamotułach,

- Pana Macieja Nawrockiego - sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283, zgłosiło się trzech kandydatów.

II

Podczas posiedzenia 4 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, przeprowadził naradę i, kierując się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił jednogłośnie (4 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na trzy wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydatury Pana Tomasza Józkowiaka, Pana Mirosława Andrzeja Majora oraz Pana Macieja Nawrockiego. W ocenie zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią ocen kwalifikacyjnych kandydatów, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że rekomendowani kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, ich praca i kwalifikacje merytoryczne zostały pozytywnie ocenione przez sędziów wizytatorów, a Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej udzieliły ich kandydaturom poparcia.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w niniejszej procedurze konkursowej spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, a także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że kandydatury Pana Tomasza Józkowiaka, Pana Mirosława Andrzeja Majora i Pana Macieja Nawrockiego zostaną przedstawione z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

2. Pan Tomasz Józkowiak urodził się w 1979 r. we Wrześni. W 2003 r. ukończył z oceną bardzo dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W okresie od 1 grudnia 2003 r. do 29 lutego 2004 r. pełnił obowiązki kierownika filii w Biurze Ochrony "Sezam" w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej a następnie etatowej, złożył w 2006 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 25 października 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Orzekał w III Wydziale Cywilnym. W związku ze zniesieniem tego Sądu z dniem 1 stycznia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu. Powierzone obowiązki wykonywał w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań -Stare Miasto w Poznaniu, gdzie orzekał w I Wydziale Cywilnym. W okresie od 1 października 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 lipca 2010 r. w związku z podziałem I Wydziału Cywilnego i utworzeniem XII Wydziału Cywilnego, powierzono Panu Tomaszowi Józkowiakowi pełnienie obowiązków Przewodniczącego XII Wydziału Cywilnego. Kandydat od tego dnia orzekał w tym Wydziale. Z dniem 1 stycznia 2011 r. został powołany do pełnienia funkcji Przewodniczącego XII Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, którą sprawował do 28 lutego 2014 r. W latach 2011-2014 orzekał w ramach jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z dniem 1 marca 2014 r. został delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, gdzie orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Od 2013 r. Pan Tomasz Józkowiak jest uczestnikiem programu "Edukacja Prawna Młodzieży" w ramach którego prowadzi lekcje prawa w szkołach średnich.

Kandydat dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, biorąc aktywny udział w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Tomasza Józkowiaka sporządził Pan Jerzy Geisler - sędzia wizytator do spraw cywilnych i egzekucyjnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Z oceny tej wynika, że kandydat posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również orzecznictwa. Wizytator wyraził bardzo pozytywną opinię o przydatności Pana Tomasza Józkowiaka na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 7 marca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Tomasza Józkowiaka na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej w dniu 14 marca 2016 r. na tę kandydaturę oddano 90 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się".

3. Pan Mirosław Andrzej Major urodził się w 1973 r. w Nowym Tomyślu. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 1 sierpnia 1997 r. do 30 września 1998 r. był zatrudniony na stanowisku inspektora w Urzędzie Skarbowym Poznań-Winogrady w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej, złożył w 2001 r. egzamin sędziowski na ocenę dobrą. W okresie od 1 lipca 2001 r. do 11 listopada 2001 r. był zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Powierzone obowiązki wykonywał w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 12 listopada 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, gdzie orzekał w I Wydziale Cywilnym i w II Wydziale Karnym. Z dniem 23 marca 2006 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szamotułach. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W latach 2010-2014 Pan Mirosław Andrzej Major pełnił czynności sędziowskie w ramach jednodniowych delegacji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. Od 1 lipca 2014 r. na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości pełni obowiązki sędziego w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Pan sędzia Mirosław Andrzej Major dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, biorąc aktywny udział w szkoleniach organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Mirosława Andrzeja Majora sporządziła Pani Wiesława Stachowiak - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Opiniująca podkreśliła przygotowanie merytoryczne kandydata oraz bardzo dobrą stabilność jego orzecznictwa. W jej ocenie, opiniowany posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że spełnia wymogi stawiane sędziemu sądu okręgowego i będzie prawidłowo wykonywał powierzone mu obowiązki.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Mirosława Andrzeja Majora sporządził także Pan Karol Ratajczak - sędzia wizytator do spraw cywilnych i notarialnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Opiniujący stwierdził, że kandydat posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa i orzecznictwa, a sposób prowadzenia spraw i wyniki osiągnięte w pracy orzeczniczej pozwalają przyjąć, że posiadaną wiedzę potrafi zastosować w praktyce. Opiniujący wyraził pozytywną opinię o kandydacie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 7 marca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Mirosława Andrzeja Majora jednogłośnie pozytywnie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Poznańskiej w dniu 14 marca 2016 r. na powyższą kandydaturę oddano 97 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

4. Pan Maciej Nawrocki urodził się w 1976 r. w Poznaniu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej złożył w 2002 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 lipca 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Powierzone obowiązki wykonywał początkowo w XIX Wydziale Grodzkim, a następnie w X Wydziale Pracy. W 2006 r. ukończył na ocenę dobrą plus studia podyplomowe w zakresie prawa i gospodarki Unii Europejskiej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 4 lipca 2006 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu. Orzekał w X Wydziale Pracy. W okresie od 1 listopada 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. pełnił obowiązki zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W związku z reorganizacją sądownictwa z dniem 1 stycznia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Orzekał w V Wydziale Pracy. W okresie od 1 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału a od 1 stycznia 2009 r. do 31 marca 2014 r. pełnił tę funkcję. W 2008 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Z dniem 1 kwietnia 2014 r. Minister Sprawiedliwości delegował Pana Macieja Nawrockiego do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Kandydat orzeka w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.

Pan Maciej Nawrocki jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa pracy i postępowania cywilnego m.in. nt.:

- "Skutki mobbingu i dyskryminacji - dla pracowników, pracodawców, społeczeństwa" (współautor), Monitor Prawa Pracy nr 10/2010

- "Urlop dodatkowy sędziów", Monitor Prawa Pracy nr 1/2011,

- "Roszczenia cywilnoprawne w postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu prawa pracy. Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 2009 г., IIPZP 5/09", Gdańskie Studia Prawnicze - Przegląd Orzecznictwa nr 2/2011

- "Formułowanie rozstrzygnięcia w przedmiocie żądania zwrotu kosztów procesu. Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 30 listopada 2011 r. III CZP 69/11" (współautor), Polski Proces Cywilny nr 1/2013.

W ramach doskonalenia kwalifikacji zawodowych Pan Maciej Nawrocki ukończył szereg szkoleń prowadzonych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, European Judical Training Network oraz Hiszpańską Szkołę Sądowniczą.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Macieja Nawrockiego sporządziła Pani Wiesława Stachowiak - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zdaniem opiniującej kandydat posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że spełnia wymogi stawiane sędziemu sądu okręgowego i będzie w przyszłości prawidłowo wykonywał powierzone mu obowiązki.

Na posiedzeniu w dniu 7 marca 2016 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Macieja Nawrockiego na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej na posiedzeniu w dniu 14 marca 2016 r. zaopiniowało tę kandydaturę 98 głosami "za", 2 głosami "przeciw" i 3 głosami "wstrzymującymi się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Tomasza Józkowiaka, Pana Mirosława Andrzeja Majora i Pana Macieja Nawrockiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wymienieni powyżej kandydaci spełniają ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Kandydaci prezentują odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach sporządzonych przez sędziów wizytatorów, ponadto uczestniczą w licznych szkoleniach oraz posiadają długoletnie doświadczenie zawodowe.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 6 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Tomasza Józkowiaka oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Mirosława Andrzeja Majora oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Macieja Nawrockiego oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).