Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 1

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 października 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1360/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 1

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Grzegorza Jana Klimka, Pana Jakuba Joachima Makucha oraz Pani Moniki Niedźwiedź do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Tomasza Czerwa, Pani Magdaleny Ewy Gawlikowskiej, Pani Natalii Handzel, Pani Patrycji Marii Krawczyk, Pana Sebastiana Pietrzyka oraz Pana Zdzisława Zarzyckiego do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na trzy wolne stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1, zgłosili się:

- Pan dr hab. Jarosław Tomasz Czerw - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,

- Pan Piotr Fronc - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie,

- Pani Magdalena Ewa Gawlikowska - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie,

- Pani Natalia Handzel - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie,

- Pan Grzegorz Jan Klimek - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach,

- Pani Patrycja Maria Krawczyk - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie,

- Pan Jakub Joachim Makuch - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie,

- Pani Katarzyna Joanna Marasek-Zybura - adwokat Izby Adwokackiej w Krakowie,

- Pani dr hab. Monika Niedźwiedź - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie,

- Pan Sebastian Pietrzyk - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie,

- Pan dr hab. Zdzisław Zarzycki - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie oraz

- Pani Sylwia Zimmermann-Cychosz - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.

Wobec cofnięcia zgłoszeń przez: Pana Piotra Fronca, Panią Katarzynę Joannę Marasek -Zyburę oraz Panią Sylwię Zimmermann-Cychosz Krajowa Rada Sądownictwa, odpowiednio uchwałami: nr 1320/2021, nr 1321/2021 oraz nr 1322/2021 z dnia 12 października 2021 r. umorzyła postępowania wszczęte w sprawie z tych zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniach w dniach 5 i 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał kandydatów, biorących udział w postępowaniu nominacyjnym, oraz, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury uczestników postępowania, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniach zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminach posiedzeń. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Pana Jarosława Tomasza Czerwa nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Magdalenę Ewę Gawlikowską nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Natalię Handzel nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Grzegorza Jana Klimka oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Panią Patrycję Marię Krawczyk nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Jakuba Joachima Makucha oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Panią Monikę Niedźwiedź oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Pana Sebastiana Pietrzyka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a

- Pana Zdzisława Zarzyckiego oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Grzegorza Jana Klimka, Pana Jakuba Joachima Makucha oraz Pani Moniki Niedźwiedź na trzy wolne stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że rekomendowani kandydaci wypełniają wymagania z art. 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: p.u.s.a.), a w szczególności wyróżniają się na tle pozostałych uczestników postępowania wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Pan Grzegorz Jan Klimek oprócz wieloletniego doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego w ramach administracji publicznej zdobył doświadczenie orzecznicze na stanowisku członka pozaetatowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Pan Jakub Joachim Makuch od 2007 r. wykonuje obowiązki asystenta sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego, czynnie uczestnicząc w sporządzaniu orzeczeń oraz ich uzasadnień. Pani Monika Niedźwiedź jest cenionym pracownikiem naukowym, wyspecjalizowanym w dziedzinie prawa europejskiego i prawa administracyjnego oraz legitymuje się stopniem naukowym doktora habilitowanego nauk prawnych za pracę "Międzynarodowa pomoc prawna w sprawach administracyjnych w świetle prawa unijnego". Ponadto, rekomendowani przez zespół kandydaci w sposób wyróżniający zaprezentowali i umotywowali swoje kandydatury w trakcie wysłuchania, przeprowadzonego przed zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniach 5 i 11 października 2021 r.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę spełnianie przez kandydatów, biorących udział w konkursie, wymagań ustawowych, określonych w art. 6 § 1 pkt 1-5 17 oraz objęcie niektórych uczestników postępowania dyspozycją art. 6 § 2 p.u.s.a.

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także wymogiem z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. oraz kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, w pełni podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Grzegorza Jana Klimka, Pana Jakuba Joachima Makucha oraz Pani Moniki Niedźwiedź na trzy wolne stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Grzegorz Jan Klimek urodził się w 1974 r. w Rybniku. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 16 października 2000 r. do 14 lutego 2005 r. pełnił służbę w Izbie Celnej w Katowicach na stanowisku referenta. Od 2005 r. do 2015 r. był zatrudniony w Izbie Skarbowej w Katowicach, kolejno na stanowiskach: inspektora, komisarza skarbowego, starszego komisarza skarbowego. Z dniem 1 grudnia 2010 r. został mianowany urzędnikiem służby cywilnej, a postępowanie kwalifikacyjne ukończył z pierwszą lokatą spośród wszystkich uczestników postępowania. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2015 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 6 maja 2015 r. został wpisany na listę radców prawnych, prowadzoną przez tę Radę. Od 10 sierpnia 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. był pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Od 2015 r. jest zatrudniony w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach na stanowisku radcy prawnego. Pan Grzegorz Jan Klimek podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach oraz przez ukończenie w 2010 r. studiów podyplomowych z zakresu zarządzania projektami europejskimi, z oceną bardzo dobrą.

Pan Jakub Joachim Makuch urodził się w 1977 r. w Skarżysku-Kamiennej. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 kwietnia 2002 r. do 10 kwietnia 2007 r. pracował w Lexis Nexis Polska sp. z o.o. Oddział Publikacji Elektronicznych w Krakowie na stanowisku redaktora prawniczych publikacji elektronicznych, współtworzył System Informacji Prawnej Lex Polonica. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W 2007 r. uzyskał wpis na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. Z dniem 10 kwietnia 2007 r. podjął pracę na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, a 11 kwietnia 2012 r. uzyskał awans na stanowisko starszego asystenta sędziego. Obowiązki służbowe wykonuje w Wydziale II tego Sądu. W 2011 r. ukończył dwuletnie szkolenie dla asystentów sędziów, zorganizowane przez Naczelny Sąd Administracyjny i złożył egzamin końcowy z ogólną oceną dostateczną. Jest autorem szeregu publikacji z dziedziny prawa administracyjnego, opublikowanych przez Wydawnictwo Prawnicze Wolters Kluwer w Systemie Informacji Prawnej LEX. Ponadto gościnnie (w latach 2001-2002) prowadził zajęcia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dla studentów V roku informatyki w ramach przedmiotu "Prawne aspekty informatyki". Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Pani Monika Niedźwiedź urodziła się w 1975 r. w Dusznikach-Zdroju. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Jej praca magisterska "Obrót dobrami kultury w Unii Europejskiej" ukazała się drukiem w 2000 r. i uzyskała I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie LUMINARZ, zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa. Od 1999 r. do chwili obecnej jest członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, przy czym w latach 1999-2004 - pozaetatowym, a od 2004 r. - członkiem etatowym. W 2003 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, na podstawie rozprawy doktorskiej: "Umowy międzynarodowe mieszane w świetle prawa Wspólnoty Europejskiej". Rozprawa ukazała się drukiem w 2004 r. i uzyskała III Nagrodę w Konkursie Fundacji Promocji Prawa Europejskiego. Od 2004 r. zajmuje stanowisko adiunkta w Katedrze Prawa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2018 r. uzyskała, na podstawie uchwały Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z dnia 25 czerwca 2018 r., stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych za pracę "Międzynarodowa pomoc prawna w sprawach administracyjnych w świetle prawa unijnego", która ukazała się drukiem w 2017 r. Praca ta została bardzo wysoko oceniona przez recenzentów w postępowaniu habilitacyjnym. Prowadzi wykłady dla studentów prawa "Prawo ustrojowe Unii Europejskiej" oraz dla studentów studiów doktoranckich "Europejskie prawo administracyjne", a na kierunku administracja "Prawo europejskie". Była także recenzentem wielu prac dyplomowych zarówno na kierunku prawo, jak i administracja. Prowadzi szeroką działalność popularyzatorską i naukową, co przejawia się w prowadzeniu wykładów z dziedziny prawa dla różnych podmiotów oraz przygotowywaniem publikacji o tematyce prawniczej.

Pan Jarosław Tomasz Czerw urodził się w 1974 r. w Kraśniku. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-1999 pracował na stanowisku referenta w Biurze Rady Miasta w Urzędzie Miasta Kraśnik w Kraśniku, a w latach 1999-2008 był zatrudniony na stanowisku sekretarza miasta w tym Urzędzie. Od 2002 r. do chwili obecnej jest radnym Rady Powiatu w Kraśniku. W Radzie pełnił funkcje: Przewodniczącego, Przewodniczącego Komisji Budżetowej i Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 29 czerwca 2004 r., na podstawie przedstawionej pracy doktorskiej "Działalność prawodawcza gminy" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. W latach 2007-2013 był stałym zastępcą członka Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. Od 1 października 2007 r. do 30 września 2019 r. był kolejno: wykładowcą, adiunktem i profesorem Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie (Wydział Administracji i Nauk Społecznych). Był kierownikiem Zakładu Administracji i kierownikiem Pracowni Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. Od 25 czerwca 2008 r. do 28 listopada 2014 r. pełnił urząd Wicestarosty Kraśnickiego. W 2011 r. uzyskał wyróżnienie i nagrodę J.M. Rektora i Kanclerza Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie za całokształt pracy naukowej i dydaktycznej. Od 2015 r. jest zatrudniony na stanowisku sekretarza Gminy Gościeradowa w Gościeradowie. Od 2018 r. jest ekspertem z zakresu ochrony danych osobowych i Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w różnych instytucjach publicznych (m.in. w Urzędzie Gminy Konopnica i jej jednostkach organizacyjnych, w Urzędzie Miasta Józefów nad Wisłą i jej jednostkach organizacyjnych). W 2019 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie naukowej prawo, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 18 lutego 2019 r., na podstawie monografii "Pozycja prawna sekretarza jednostki samorządu terytorialnego w Polsce". Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 8 lipca 2019 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 14 sierpnia 2019 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Współpracuje z kancelarią radcy prawnego w Świdniku. Od 1 października 2019 r. jest profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Instytut Nauk Prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych). Prowadzi działalność naukowobadawczą z dziedziny prawa administracyjnego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z samorządem terytorialnym. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny prawa administracyjnego. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej oraz Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa FONTES.

Pani Magdalena Ewa Gawlikowska urodziła się w 1979 r. w Zawierciu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. We wrześniu 2003 r. odbyła staż w Sądzie Rejonowym w Zawierciu. Od października 2003 r. do września 2004 r. pracowała w firmie Import-Eksport Norbert Filip Skabek w Zawierciu jako pracownik biurowy. Od 15 marca 2005 r. do 28 lutego 2007 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Od 26 listopada 2007 r. jest asystentem sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, a od 1 czerwca 2011 r. do chwili obecnej - starszym asystentem sędziego. W okresie od 16 września 2009 r. do 1 marca 2011 r. uczestniczyła w szkoleniu dla asystentów sędziego i złożyła egzamin końcowy z ogólną oceną dobrą. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu doradztwa podatkowego z oceną bardzo dobrą. Uzyskała wpis na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, z zawieszonym prawem wykonywania zawodu. Pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych i konferencjach.

Pani Natalia Handzel urodziła się w 1978 r. w Rabce-Zdroju. W latach 2001-2002 pracowała jako wolontariusz w kancelarii radców prawnych w Katowicach, odbywała praktyki w II Urzędzie Skarbowym w Katowicach, a także staż absolwencki w Urzędzie Gminy Lubień. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Nowym Sączu. Przystąpiła do egzaminu sędziowskiego, ale bez pozytywnego wyniku. W latach 2004-2007 pracowała jako inspektor w Wydziale Administracyjnym Urzędu Miasta Krakowa. Od 16 lipca 2007 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego, a od 20 lipca 2012 r. pracowała na stanowisku starszego asystenta sędziego. W latach 2007-2009 odbyła szkolenie, zorganizowane przez Naczelny Sąd Administracyjny dla asystentów sędziego, zakończone złożeniem egzaminu końcowego na ocenę ogólną dostateczną plus. W 2014 r. złożyła egzamin radcowski z ogólną oceną pozytywną. W kwietniu 2016 r. prawo wykonywania zawodu radcy prawnego, na jej wniosek, zostało zawieszone. Od 1 listopada 2017 r. - w ramach delegacji - pracowała jako główny specjalista w Departamencie Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości, pierwotnie w Wydziale Zagadnień Administracyjnych, a od 23 marca 2018 r. w Wydziale Zagadnień Rozpoznawczych. Od 2019 r. jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy- Mokotowa w Warszawie. Obowiązki orzecznicze pełni w wydziale ksiąg wieczystych. Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w szkoleniach zawodowych i konferencjach.

Pani Patrycja Maria Krawczyk urodziła się w 1978 r. w Mielcu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 12 lipca 2005 r. do 31 maja 2006 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Krakowie na stanowisku referenta. Od 6 czerwca 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 27 listopada 2007 r. wykonuje zawód asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, obecnie na stanowisku starszego asystenta sędziego. W latach 2009-2011 odbyła szkolenie, zorganizowane dla asystentów sędziego przez Naczelny Sąd Administracyjny, i złożyła egzamin końcowy z ogólną oceną dobrą. W 2012 r. prowadziła szkolenie dla kandydatów na aplikacje adwokacką i radcowską. W latach 2015-2019 zajmowała stanowisko Przewodniczącej Związku Zawodowego

Pracowników Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W czerwcu 2017 r. prowadziła szkolenia dla urzędników organów państwowych z dziedziny prawa administracyjnego. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Pan Sebastian Pietrzyk urodził się w 1979 r. w Łasku. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2007-2011 aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, w 2011 r. złożył egzamin radcowski z ogólnym wynikiem pozytywnym. W tym czasie był zatrudniony w Urzędzie Miasta Krakowa, kolejno na stanowiskach podinspektora i inspektora. Od 5 września 2011 r. do chwili obecnej wykonuje zawód radcy prawnego, w tym: od 1 października 2011 r. do chwili obecnej w Urzędzie Miasta Krakowa, od 1 grudnia 2011 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego, od 17 lutego 2012 r. do 31 sierpnia 2020 r. w Krakowskim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych (jednostka budżetowa Województwa Małopolskiego), od 17 sierpnia 2020 r. do chwili obecnej w Zarządzie Inwestycji Miejskich (jednostka budżetowa Gminy Miejskiej Kraków). Ponadto, od 2010 r. prowadzi wykład w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach dotyczący problematyki prawnej planowania przestrzennego oraz gospodarki nieruchomościami. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez systematyczną realizację obowiązku brania udziału w szkoleniach zawodowych.

Pan Zdzisław Zarzycki urodził się w 1969 r. w Sandomierzu. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od stycznia 1995 r. pracuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, początkowo na stanowisku asystenta w Katedrze Historii Administracji i Myśli Administracyjnej, a od 1999 r. w Zakładzie Prawa Kościelnego i Wyznaniowego. W latach 1995-1997 odbył aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego we wrześniu 1997 r. z oceną ogólną dobrą. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z dnia 27 września 1999 r., na podstawie rozprawy pt. "Sądownictwo w dobrach klasztoru koprzywnickiego do końca XVI wieku", nadano mu stopień naukowy doktora nauk prawnych. Na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 2001 r. został powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. Od 2003 r. jest adiunktem w Zakładzie Prawa Kościelnego i Wyznaniowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ponadto, w latach 2001-2012 pracował na stanowisku wykładowcy w Krakowskiej Szkole Wyższej. Decyzją z dnia 2 lutego 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, obecnie jako niewykonujący zawodu. Na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 2007 r. został powołany z dniem 1 marca 2007 r. na etatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, w wymiarze !6 etatu. Jednocześnie z tym dniem przestał pełnić funkcję pozaetatowego członka tego Kolegium. Od 1 lutego 2009 r. powyższą funkcję pełni w wymiarze % etatu. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z dnia 27 lutego 2012 r., na podstawie książki pt. "Rozwód w świetle akt Sądu Okręgowego w Krakowie w latach 1918-1945. Studium historyczno-prawne", uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo - historia prawa polskiego i prawo wyznaniowe. Od 1 października 2017 r. jest kierownikiem Zakładu Prawa Kościelnego i Wyznaniowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu nauk prawnych. Brał udział w wielu konferencjach i sympozjach naukowych. Prowadzi wykłady dla studentów prawa i administracji z dziedziny prawa kościelnego i wyznaniowego, prawa wyznaniowego w państwach Unii Europejskiej, historii i prawa islamu, prawa kościelnego i wyznaniowego w praktyce zawodów prawniczych. Jest członkiem zespołów redakcyjnych, rad naukowych oraz stałym współpracownikiem w roli recenzenta w licznych czasopismach naukowych. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2009 r.), nagrodą indywidualną Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2011 r. i 2013 r.) oraz nagrodą dziekańską za pracę naukową (2005 r.).

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osób, która spełniają wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów: 1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także wyniki przeprowadzonego przed zespołem członków Rady wysłuchania uczestników postępowania.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wszyscy uczestnicy postępowania legitymują się pozytywnymi opiniami służbowymi i rekomendacjami, stwierdzającymi posiadanie przez nich wiedzy w dziedzinie prawa administracyjnego.

Pan Grzegorz Jan Klimek posiada ponaddwudziestoletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego w praktyce, jako pracownik organów skarbowych. Zdobył również doświadczenie orzecznicze w sprawach administracyjnych jako pozaetatowy członek samorządowego kolegium odwoławczego oraz procesowe, gdyż odbył aplikację radcowską i złożył z wynikiem pozytywnym egzamin radcowski. Od 2015 r. jest zatrudniony w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach na stanowisku radcy prawnego, od tego czasu wykonuje więc zawód prawniczy wymagający podejmowania samodzielnych decyzji związanych ze stosowaniem prawa administracyjnego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa legitymuje się różnorodnym doświadczeniem z zakresu stosowania przepisów prawa administracyjnego. Będąc wieloletnim praktykiem stosowania przepisów prawa administracyjnego, w wysokim stopniu wyróżnia się poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej spośród uczestników postępowania.

Pan Jakub Joachim Makuch ukończył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od kwietnia 2007 r. jest zatrudniony w sądownictwie administracyjnym na stanowisku asystenta, a następnie starszego asystenta sędziego. Tym samym od ponad czternastu lat zajmuje się czynnościami bezpośrednio związanymi z orzecznictwem sądów administracyjnych. Ponadto, jest autorem szeregu publikacji z dziedziny prawa administracyjnego, opublikowanych przez Wydawnictwo Prawnicze Wolters Kluwer w Systemie Informacji Prawnej LEX, stanowiących widoczny wkład w interpretację tej dziedziny prawa. Posiada zarówno doświadczenie praktyczne w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego, jak i prowadzi działalność publikacyjną w tej dziedzinie w uznanym wydawnictwie prawniczym, jakim jest Wydawnictwo Prawnicze Wolters Kluwer. Wyróżnia się poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej na tle innych uczestników postępowania.

Pani Monika Niedźwiedź jest uznanym autorytetem w dziedzinie europejskiego i krajowego prawa administracyjnego. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych oraz prowadzi szeroką działalność naukową i publikacyjną. Od 1999 r. orzeka w samorządowym kolegium odwoławczym, w tym od 2004 r. jest jego etatowym członkiem. W sposób wyróżniający wypełnia - w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa - wymaganie, o którym mowa w art. 6 § 2 p.u.s.a.

Przy ocenie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie, Krajowa Rada Sądownictwa nie wzięła pod uwagę kandydatury Pana Sebastiana Pietrzyka, gdyż został on przedstawiony przez Krajową Radę Sądownictwa Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na tożsame stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 133, na mocy uchwały Rady nr 1357/2021 z dnia 13 października 2021 r.

Odnośnie do kandydatury Pana Jarosława Tomasza Czerwa należy wskazać, że został on przedstawiony przez Krajową Radę Sądownictwa Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 132, na mocy uchwały Rady nr 1304/2021 z dnia 23 września 2021 r. W sytuacji udziału w niniejszym postępowaniu wielu kandydatów, wypełniających w wysokim stopniu przyjęte przez Radę kryteria, nie było zasadnym dokonywanie reasumpcji podjętego w dniu 23 września 2021 r. rozstrzygnięcia, w stosunku do kandydata wobec którego uwzględniono wniosek o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że pozostali uczestnicy postępowania nominacyjnego legitymują się różnorodną wiedzą z dziedziny administracji publicznej. Za najważniejsze dla podejmowanej decyzji Rada przyjęła jednak łącznie oceniane kryteria: wyróżniania się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, a także zdobytego doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa administracyjnego.

W ocenie Rady, zarówno akta postępowania nominacyjnego, jak i przeprowadzone wysłuchania uczestników postępowania przez zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniach 5ill października 2021 r. pozwalają uznać, że kandydatury Pana Grzegorza Jana Klimka, Pana Jakuba Joachima Makucha oraz Pani Moniki Niedźwiedź wypełniają te kryteria w stopniu pozwalającym na przedstawienie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania na trzy wolne stanowiska sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pozostali uczestnicy postępowania również posiadają wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego. Ich kandydatury są jednak przedwczesne do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowiska sędziowskie w wojewódzkim sądzie administracyjnym, gdyż nie dają rękojmi pełnienia urzędu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego na równym lub wyższym poziomie niż wybrane przez Radę osoby, wynikającym z funkcji sądownictwa administracyjnego w systemie kontroli działalności organów państwa. Pozostali uczestnicy postępowania, biorący udział w konkursie, nie spełniają zatem - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru, wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS, oraz nie legitymują się wyższym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej niż wybrani kandydaci. Powyższe nie przekreśla możliwości udziału tych uczestników postępowania w przyszłych postępowaniach nominacyjnych, obejmujących stanowiska w sądownictwie administracyjnym.

2. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Jana Klimka, Pana Jakuba Joachima Makucha oraz Pani Moniki Niedźwiedź do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wyróżnianie się przez tych kandydatów wiedzą w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy i publikacyjny, a także wyniki przeprowadzonego przed zespołem członków Rady wysłuchania wszystkich uczestników postępowania.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 października 2021 r. na:

- Pana Jarosława Tomasza Czerwa oddano 6 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Ewę Gawlikowską oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Natalię Handzel oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Grzegorza Jana Klimka oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Patrycję Marię Krawczyk oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jakuba Joachima Makucha oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Monikę Niedźwiedź oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Sebastiana Pietrzyka oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Zdzisława Zarzyckiego oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).