Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 324/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydatury:

- Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak - sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach,

- Pani Joanny Małgorzaty Popczyk-Macioł - sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej,

- Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy - sędziego Sądu Rejonowego w Mysłowicach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydatur:

- Pani Anety Agnieszki Obary-Maciejowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Chorzowie,

- Pani Doroty Teresy Zienkiewicz - sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1061, zgłosiło się osiem kandydatek.

Wobec rezygnacji Pani Katarzyny Rumas-Szolczewskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Mysłowicach, Pani Beaty Sendereckiej - radcy prawnego oraz Pani Agnieszki Woźniak - sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń (uchwały: z 22 marca 2016 r., nr 220/2016 oraz z 5 kwietnia 2016 r" nr 259/2016 i nr 260/2016).

II

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzone materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali po 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw ani "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak, Pani Joanny Małgorzaty Popczyk-Macioł oraz Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy. W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na trzy wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydatur Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak, Pani Joanny Małgorzaty Popczyk-Macioł oraz Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w szególności uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że rekomendowane kandydatki posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, ich praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów, a także uzyskały najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszystkie kandydatki spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach zostaną przedstawione kandydatury Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak, Pani Joanny Małgorzaty Popczyk-Macioł oraz Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy.

2. Pani Beata Niedziela-Bujak urodziła się w 1975 r. w Kielcach. Wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończyła w 2001 r. na ocenę dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie złożyła w 2004 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 1 czerwca 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Orzekała w IV Wydziale Karnym. W wyniku reorganizacji sądownictwa, z dniem 1 kwietnia 2007 r. powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym Katowice -Zachód w Katowicach. Orzekała w X Wydziale Wykonywania Orzeczeń oraz w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 12 lutego 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach. Czynności orzecznicze wykonywała w dalszym ciągu w X Wydziale Wykonywania Orzeczeń i w III Wydziale Karnym. W okresie od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2013 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Katowice -Zachód w Katowicach. Od 1 września 2013 r. pełni obowiązki sędziego w XXI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach, w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Beaty Niedzieli-Bujak sporządziła Pani Bożena Brewczyńska - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Zdaniem opiniującej kandydatka jest osobą pracowitą, staranną i sumienną a merytoryczna jakość jej orzecznictwa nie budzi zastrzeżeń. Sędzia wizytator podkreśliła pracowitość i zaangażowanie opiniowanej oraz nieustanne samokształcenie i dążenie do uzyskiwania coraz lepszych wyników. W ocenie opiniującej kandydatka posiada należyte przygotowanie do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

W ramach doskonalenia swoich umiejętności merytorycznych kandydatka uczestniczy w szkoleniach zawodowych.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 marca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Beaty Niedzieli-Bujak 6 głosami "za, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", z 27 punktami poparcia na 36 możliwych do uzyskania. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 r. oddało na powyższą kandydaturę 82 głosy "za", 3 głosy "przeciw i 5 głosów "wstrzymujących się".

3. Pani Joanna Popczyk-Macioł urodziła się 1967 r. w Zawierciu. W 1992 r. ukończyła na ocenę dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach złożyła w 1996 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 stycznia 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej. Powierzone obowiązki wykonywała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 18 września 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Orzekała w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W okresie od 1 grudnia 2004 r. do 30 czerwca 2011 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w tym Sądzie. Od 1 grudnia 2014 r. pełni obowiązki sędziego w XVII Wydziale Cywilnym Rodzinnym Sądu Okręgowego w Katowicach, w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Joanny Popczyk-Macioł sporządziła Pani Anna Ceglarek-Wnuk - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Katowicach. Zdaniem opiniującej kandydatka posiada kwalifikacje do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego o czym, między innymi, świadczą ilościowe i jakościowe wyniki jej pracy orzeczniczej oraz doświadczenie zawodowe i życiowe. W ocenie sędziego wizytatora Pani Joanna Popczyk-Macioł będzie rzetelnie i odpowiedzialnie wykonywać powierzone jej obowiązki.

W ramach doskonalenia swoich umiejętności merytorycznych kandydatka uczestniczy w szkoleniach zawodowych.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 marca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Joanny Popczyk-Macioł 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając jej 33 punktów poparcia na 36 możliwych do uzyskania. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 r. oddało na tę kandydaturę 84 głosy "za", 1 głos "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

4. Pani Katarzyna Małgorzata Siuda urodziła się w 1978 r. w Krakowie. W 2002 r. ukończyła na ocenę bardzo dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach złożyła w 2006 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. W okresie od 30 maja 2005 r. do 31 maja 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach. Powierzone obowiązki wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 27 kwietnia 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w tym Sądzie. Orzekała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mysłowicach. Kandydatka w dalszym ciągu orzeka w II Wydziale Karnym tego Sądu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządziła Pani Małgorzata Sobieska - sędzia wizytator do spraw karnych w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Zdaniem opiniującej kandydatka cieszy się dobrym stopniem przygotowania zawodowego i wysokim stopniem staranności, terminowości rozpoznawanych spraw i jakości podejmowanych czynności. Pozytywnie o kandydaturze Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy świadczą zarówno ilościowe, jak i jakościowe wyniki pracy, zaangażowanie w pracę orzeczniczą, sprawne podejmowanie czynności oraz stabilność orzecznictwa. W ocenie opiniującej kandydatka spełnia formalne warunki i wykazuje predyspozycje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Katarzyna Małgorzata Siuda w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczy w szkoleniach oraz ukończyła w 2015 r. studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego z wynikiem bardzo dobrym.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 marca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając jej 32 punktów poparcia na 36 możliwych do uzyskania. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 r. oddało na powyższą kandydaturę 75 głosów "za, 5 głosów "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się".

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sadownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoby przedstawione z wnioskiem o powołanie posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, co potwierdzają ich oceny kwalifikacyjne. Regularnie podnoszą kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Doroty Teresy Zienkiewicz zostały ocenione pozytywnie, Pani Anety Agnieszki Obary-Maciejowskiej zaś jako bardzo dobre. Pomimo, że wymienione kontrkandydatki otrzymały wysokie oceny kwalifikacyjne, w niniejszej procedurze konkursowej uzyskały znacznie niższe poparcie środowiska sędziowskiego niż kandydatki przedstawione z wnioskiem o powołanie.

Pani Dorota Teresa Zienkiewicz jest sędzią Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach od 1996 r. Praca orzecznicza kandydatki od samego początku związana jest z pionem gospodarczym. Od tego samego roku jest zatrudniona jako pracownik naukowy w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2000 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych a w 2014 r. stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Jest autorką i współautorką szeregu publikacji naukowych m.in. z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego, logiki i kryminalistyki. Pomimo uzyskania pozytywnej oceny kwalifikacji zawodowych Pani Dorota Teresa Zienkiewicz otrzymała niższe poparcie środowiska sędziowskiego niż kandydatki przedstawione z wnioskiem o powołanie, których praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione przez sędziów wizytatorów także pozytywnie. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko trzech wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko trzech osób.

Pani Aneta Agnieszka Obara-Maciejowska jest sędzią Sądu Rejonowego w Chorzowie od 2001 r. Orzeka w II Wydziale Karnym tego Sądu. Zdaniem sędziego wizytatora jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła jednak, że, pomimo bardzo pozytywnej oceny kwalifikacyjnej, Pani Aneta Agnieszka Obara-Maciejowska nie uzyskała tak wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego jak wybrane do przedstawienia kandydatki.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w odniesieniu do kandydatur Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak, Pani Joanny Małgorzaty Popczyk-Macioł i Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało kandydaturę Pani Anety Agnieszki Obary-Maciejowskiej 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" z mocą poparcia 24 punktów, a kandydaturę Pani Doroty Teresy Zienkiewicz 4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", z mocą poparcia 8 punktów na 36 możliwych do uzyskania.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oddało na kandydaturę Pani Anety Agnieszki Obary-Maciejowskiej 42 głosy "za", 13 głosów "przeciw" i 35 głosów "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Doroty Zienkiewicz 29 głosów "za", 30 głosów "przeciw" i 30 głosów "wstrzymujących się".

Wymienione kontrkandydatki otrzymały zatem niższe poparcie gremiów sądowych niż przedstawione z wnioskiem o powołanie.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak, Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy oraz Pani Joanny Małgorzaty Popczyk -Macioł zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nie doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko trzech wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko trzech osób.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Beaty Anny Niedzieli-Bujak oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Anety Agnieszki Obary-Maciejowskiej nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Małgorzaty Popczyk-Macioł oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Katarzyny Małgorzaty Siudy oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw' ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Doroty Teresy Zienkiewicz nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).