Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzech stanowiskach sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1005/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzech stanowiskach sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury:
-Pani Katarzyny Anny Gozdawy-Grajewskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim,

- Pana Grzegorza Dariusza Tyrki - sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pani Grażyny Małgorzaty Urban - sędzi Sądu Rejonowego w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na trzy wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 161 zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na trzy wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach kandydatury Pani

Katarzyny Anny Gozdawy-Grajewskiej, Pana Grzegorza Dariusza Tyrki oraz Pani Grażyny Małgorzaty Urban.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz ocenami Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatur przemawiały, brane przez Zespół łącznie, dorobek zawodowy - w tym wieloletnie doświadczenie orzecznicze i uzyskiwane wyniki statystyczne, pozytywne oceny sędziów wizytatorów oraz uzyskane oceny ukończenia studiów i złożenia egzaminu sędziowskiego. Zespół wskazał także na wysoką ocenę kandydatur dokonaną przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) oraz kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach zostaną przedstawione kandydatury: Pani Katarzyny Anny Gozdawy-Grajewskiej, Pana Grzegorza Dariusza Tyrki oraz Pani Grażyny Małgorzaty Urban.

2. Pani Katarzyna Anna Gozdawa-Grajewska urodziła się w 1973 r. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1999 r., złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 listopada 1999 r. Pani Katarzyna Anna Gozdawa-Grajewska została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim (gdzie orzekała w II Wydziale Karnym). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Od 1 września 2002 r. do 30 czerwca 2009 r. Pani Sędzia pełniła funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Grodzkiego, a od 30 czerwca 2009 r. do 30 kwietnia 2013 r. Przewodniczącej VI Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Kandydatka w okresie od 15 lipca 2010 r. do 15 lipca 2014 r. pełniła funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Pani Sędzia uczestniczyła w licznych szkoleniach. Kandydatka była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach (delegacje jednodniowe do V Wydziału Karnego - Sekcji Odwoławczej tego Sądu, Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku). Od 1 maja 2013 r. kandydatka orzeka w tym Sądzie, w V Wydziale Karnym, w ramach stałej delegacji, na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości.

Ocenę pracy kandydatki sporządziła Pani sędzia Anita Ossak wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. W przekonaniu opiniującej wyniki pracy kandydatki, zarówno w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim, jak i w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Gliwicach zasługują na bardzo dobrą ocenę. W sporządzonej ocenie kwalifikacji wskazano na zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, staranność, sumienność i terminowość kandydatki, połączoną z wysokim poziomem sporządzanych orzeczeń i ich uzasadnień. Prezentowany przez kandydatkę bardzo wysoki poziom w zakresie znajomości prawa karnego materialnego i procesowego, któremu towarzyszy staranność i dokładność przygotowania do rozpoznawania przydzielonych jej spraw sprawia m.in. że motywy wydawanych rozstrzygnięć są rzeczowe i przejrzyste. Konkludując Pani Sędzia wizytator wyraziła opinię o adekwatności kandydatury Pani Katarzyny Anny Gozdawy- Grajewskiej do orzekania w sądzie okręgowym.

3. Pan Grzegorz Dariusz Tyrka urodził się w 1976 r. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r., złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od 1 marca 2003 r. do 15 marca 2008 r. kandydat był zatrudniony na stanowisku naukowo-dydaktycznym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 1 października 2004 r. pracuje także w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Z dniem 16 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Gliwicach (gdzie orzekał w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Do chwili obecnej orzeka w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od 1 maja 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. W trakcie pełnienia służby kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach adresowanych do sędziów, był także wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach (delegacje jednodniowe - orzekał w sprawach apelacyjnych z zakresu prawa pracy).

Ocenę pracy kandydata sporządziła Pani sędzia Małgorzata Andrzejewska - wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych, która stwierdziła, że dotychczasowe bardzo dobre wyniki pracy w zakresie efektywności i stabilności, posiadane kwalifikacje i doświadczenie dają dobrą podstawę do powołania Pana Grzegorza Dariusza Tyrki na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydat orzekając w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Gliwicach wykazał się bardzo dobrą znajomością prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz procedury cywilnej i wiedzę tą wykorzystuje należycie w pracy orzeczniczej. Sędzia wizytator podkreśliła także, że Pan Grzegorz Dariusz Tyrka jest dobrze przygotowany do każdej rozprawy oraz prawidłowo wykorzystuje czas rozpraw. Wskazała także na bardzo dużą liczbę wyznaczanych oraz załatwianych spraw (w tym w okresie zajmowania przez opiniowanego stanowiska Przewodniczącego Wydziału). 4. Pani Grażyna Małgorzata Urban urodziła się w 1970 r. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą.

Z dniem 20 listopada 1997 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, obowiązki pełniła w VII Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Do chwili obecnej orzeka w VII Wydziale Gospodarczym tego Sądu, a od 26 marca 2001 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W trakcie pełnienia służby była wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach (delegacje jednodniowe do X Wydziału Gospodarczego). Ponadto w okresie od 1 października 2003 r. do 31 stycznia 2007 r. na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości orzekała w ramach stałej delegacji (w wymiarze jednej sesji w miesiącu) w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Gliwicach. W tym okresie wykonywała jednocześnie obowiązki w VII Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gliwicach. Pani Grażyna Małgorzata Urban w 2011 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie prawa własności intelektualnej, a ponadto uczestniczyła w licznych szkoleniach adresowanych do sędziów.

Ocenę pracy kandydatki sporządziła Pani sędzia Iwona Wańczura - wizytator do spraw gospodarczych. W przekonaniu opiniującej duże doświadczenie orzecznicze i poziom kwalifikacji zawodowych uzasadniają powołanie Pani Grażyny Małgorzaty Urban na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiadaną wiedzę z zakresu prawa procesowego i materialnego: cywilnego i gospodarczego oraz związanego z nim orzecznictwa sądowego oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce w sprawach gospodarczych kandydatka łączy z dobrą organizacją pracy i wysoką wydajnością. Uzyskiwane wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa także pozytywnie świadczą o zaangażowaniu w wykonywanie powierzonych obowiązków i uzasadniają wniosek, że Pani Grażyna Małgorzata Urban spełnia wszystkie wymagania stawiane kandydatom do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

5. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2015 r. zaopiniowało wszystkie zgłoszone kandydatury 6 głosami "za", każdą z łączną sumą punktów poparcia 36/36.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Katowickiej w dniu 22 czerwca 2015 r.:

- Pani sędzia Katarzyna Anna Gozdawa-Grajewska uzyskała 91 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się",

- Pan sędzia Grzegorz Dariusz Tyrka uzyskał 88 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się",

- Pani sędzia Grażyna Małgorzata Urban uzyskała 93 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

6. Krajowa Rada Sądownictwa całościowo oceniając kandydatów biorących udział w niniejszej procedurze nominacyjnej, uznała, że ich bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Apelacji Katowickiej, jednoznacznie wskazują, że spełniają oni wymagania stawiane osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Katarzyny Anny Gozdawy-Grajewskiej oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" - udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pana sędziego Grzegorza Dariusza Tyrki oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" - udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani sędzi Grażyny Małgorzaty Urban oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" - udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia. Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).