Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 1038.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.5.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 maja 2024 r.

UCHWAŁA NR 348/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 maja 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 1038

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Falkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 1038, zgłosiły się:

- Pani Małgorzata Falkiewicz - adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku oraz

- Pani Magdalena Stawska-Szablewska - adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Magdalenę Stawską-Szablewską Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia uchwałą nr 44/2024 z dnia 30 stycznia 2024 r.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 maja 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony prawidłowo o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Małgorzatę Falkiewicz 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko w przedmiocie nierekomendowania kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku. Na podstawie analizy całokształtu dokumentacji zgromadzonej w tym postępowaniu nominacyjnym zespół uznał, że kandydatka w niewystarczającym stopniu spełnia wymogi należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Uwzględniając kryteria wynikające z ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, członkowie zespołu stwierdzili, że nie rekomendują kandydatki i wystąpią z wnioskiem do Rady o nieobsadzenie wolnego stanowiska sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Falkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

II

Charakterystyka kandydata

Pani Małgorzata Falkiewicz urodziła się w 1978 r. w Płocku. W 2002 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dostatecznym, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem pozytywnym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2007 r. złożyła egzamin adwokacki z łączną oceną dobrą. Od 1 września 2002 r. do 30 czerwca 2003 r. pełniła nieodpłatne dyżury prawnicze w "Katolickiej Poradni Rodzinnej przy Parafii Farnej w Sierpcu" na stanowisku prawnika. Od 1 maja 2003 r. do 31 sierpnia 2003 r. była zatrudniona na stanowisku pomocnika sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Sierpcu. Od 3 listopada 2003 r. do 31 maja 2007 r. była aplikantem w "Kancelarii Adwokackiej adw. Joanny Kaczorowskiej". Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku z dnia 30 marca 2007 r. została wpisana na listę adwokatów tej Izby. Od 1 czerwca 2007 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką z siedzibą w Płocku. Od 2 lipca 2016 r. pełni funkcję Sędziego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Płocku.

Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Okręgową Radę Adwokacką w Płocku.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku pozytywnie ocenił kandydatkę podkreślając, że w czasie aplikacji Pani adwokat wykazywała się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, ich praktycznym zastosowaniem, pogłębiała systematyczni swoją wiedzę. W rekomendacji wskazano, że cechuje ją ogromna kultura osobista, koleżeńskość i empatia wobec ludzi. W uznaniu oceniającej postawa, sposób wykonywania zawodu adwokata, prezentowane cechy osobiste, obowiązkowość, dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przestrzeganie zasad etyki zawodowej, stanowią wzór dla innych adwokatów i aplikantów adwokackich.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Falkiewicz sporządziła Pani Joanna Cieślak - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, która stwierdziła, że posiada ona rozległą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie i prawidłowo stosuje w praktyce. Wszystkie sporządzone przez kandydatkę środki odwoławcze złożone zostały w terminach przewidzianych w ustawie. Redakcja zarzutów, jak też ich uzasadnienie nie budziły zastrzeżeń. Podkreślić trzeba, że zarzuty zwłaszcza apelacji sporządzane były zgodnie z metodyką pracy i przepisami prawa karnego. Pani mecenas prawidłowo formułowała zarzuty naruszenia tak prawa procesowego, jak i materialnego. Sprawy, w których występowała Pani mecenas dotyczyły różnych kategorii przestępstw, charakteryzowały się różnym stopniem trudności i skomplikowania. Pani Małgorzata Falkiewicz była zawsze bardzo dobrze przygotowana do procesu, brała czynny udział w rozprawach. W ocenie sędzi wizytator Pani Małgorzata Falkiewicz posiada pełne predyspozycje do mianowania jej na stanowisko sędziego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

W ocenie Rady Pani Małgorzata Falkiewicz posiada stosowne doświadczenie zawodowe i kwalifikacje merytoryczne, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata. Znajduje to potwierdzenie w opinii Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku i w ocenie kwalifikacyjnej. Zdaniem Rady wiedza teoretyczna kandydatki i jej doświadczenie praktyczne w stosowaniu prawa dają gwarancję należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2024 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Małgorzaty Falkiewicz oddając 2 glosy "za", 7 głosów "przeciw" i 8 głosów "wstrzymujących się". Uwzględniając całokształt materiału zgromadzonego w tym postępowaniu nominacyjnym, Rada nie podzieliła opinii tego gremium, uznając, że Pani Małgorzata Falkiewicz spełnia kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Falkiewicz posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz stosowne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Falkiewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej i z opinii z samorządu zawodowego, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 16 maja 2024 r. na Panią Małgorzatę Falkiewicz oddano 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).