Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 494.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.5.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 maja 2024 r.

UCHWAŁA NR 346/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 maja 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 494

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Wioletty Agnieszki Jurgielewicz i Pana Łukasza Wołkowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 494, zgłosili się:

- Pani Małgorzata Jędrzejewska - sędzia Sądu Rejonowego w Łomży;

- Pani Wioletta Agnieszka Jurgielewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Łomży oraz

- Pan Łukasz Wołkowicz - sędzia Sądu Rejonowego w Łomży.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 maja 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Małgorzatę Jędrzejewską oddali 2 głosy "za", 1 głos "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", na Panią Wiolettę Agnieszkę Jurgielewicz oddali 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", a na Pana Łukasza Wołkowicza oddali 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej przemawiają w szczególności, ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Małgorzata Jędrzejewska urodziła się w 1970 r. w Łomży. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim filia w Białymstoku z wynikiem dostatecznym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1994-1996 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży, w 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. W okresie od 24 września 1996 r. do 31 stycznia 1997 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Łomży na stanowisku egzaminowanego aplikanta sądowego. Od 10 marca 1997 r. zatrudniona była na stanowisku starszego inspektora w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łomży, gdzie pracowała do 14 października 1997 r. Z dniem 15 października 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży i przydzielona do orzekania w I Wydziale Cywilnym. Od 1 października 1998 r. została przeniesiona do orzekania w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. W okresie od 8 września 2005 r. do 31 maja 2017 r. pełniła funkcję Przewodniczącego VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Łomży, jednocześnie rozpoznając sprawy w I Wydziale Cywilnym. Od 13 lutego 2020 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łomży. Aktualnie orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Łomży.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym.

Z opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łomży wynika, że w dotychczasowej pracy Pani Małgorzata Jędrzejewska dała się poznać jako osoba bardzo zaangażowana w wykonywanie obowiązków służbowych, sumienna i rzetelna, odznaczająca się odpowiedzialnością w pracy. Pani sędzia posiada duży zasób wiedzy prawniczej, prawidłowo organizuje własną pracę, którą wykonuje profesjonalnie stale dążąc do podniesienia wydajności i efektywności. Opiniowana potrafi stworzyć dobrą i miła atmosferę pracy, w stosunku do przełożonych i podwładnych jest kulturalna, taktowna, otwarta i rzeczowa.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej sporządził Pan Tomasz Makaruk - sędzia Sądu Okręgowego w Łomży, który stwierdził, że ocena pracy Pani sędzi Małgorzaty Jędrzejewskiej w okresie poddanym kontroli wypada bardzo pozytywnie, z uwagi zarówno na poziom orzecznictwa mierzonego wynikami w instancji odwoławczej, jak i z uwagi na opanowanie warsztatu pracy sędziego. Należy podkreślić, że orzekała ona we wszystkich rodzajach spraw, rejestrowanych w wydziale cywilnym, poruszała się sprawnie zarówno w przepisach prawa materialnego jak i procesowego oraz zasługuje na wysoką ocenę, biorąc pod uwagę poziom merytoryczny pracy, pracowitość i zaangażowanie w realizację obowiązków służbowych. Potrafiła ona w sposób właściwy zorganizować sobie pracę, tak by nie doprowadzić do przewlekłości postępowania czy jakichkolwiek skarg ze strony uczestników postępowań. Umiejętnie łączyła orzekanie w macierzystym Wydziale z pracą w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Łomży. Dołączona opinia służbowa była bardzo pozytywna. W ocenie sędziego wizytatora osiągnięty poziom wiedzy prawniczej, przygotowanie merytoryczne oraz wysoki poziom kultury osobistej i właściwe podejście do obowiązków stanowią podstawę do stwierdzenia, że Pani Małgorzata Jędrzejewska jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Wioletta Agnieszka Jurgielewicz urodziła się w 1973 r. w Zambrowie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim filia w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1997-1999 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z ocenę dobrą. Od 19 czerwca 2000 r. do 21 sierpnia 2001 r. była zatrudniona w PKO Banku Polskim S.A. Oddział w Łomży. Z dniem 1 września 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży i przydzielona do orzekania w VII Wydziale Grodzkim, zaś w latach 2004-2007 zastępowała Przewodniczącego VIII Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego w Kolnie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Orzekała w VII Wydziale Grodzkim a następnie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W latach 2013-2015 zastępowała Przewodniczącą III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Łomży. Od 13 lutego 2020 r. do końca 2020 r. orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Łomży w sprawach wszystkich kategorii z pierwszej instancji. Od 1 stycznia 2023 r. do chwili obecnej orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Łomży. Z dniem 16 maja 2022 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Łomży.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Z opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łomży wynika, że w dotychczasowej pracy Pani sędzia Wioletta Agnieszka Jurgielewicz dała się poznać jako osoba zaangażowana w wykonywanie obowiązków służbowych, sumienna i rzetelna, odznaczająca się odpowiedzialnością w pracy. W ocenie opiniującej, kandydatka posiada duży zasób wiedzy prawniczej, prawidłowo organizuje pracę, którą wykonuje profesjonalnie, stale dążąc do podniesienia wydajności i efektywności.

Ocenę kwalifikacji Pani Wioletty Agnieszki Jurgielewicz sporządziła Pani Wiesława Kozikowska - sędzia Sądu Okręgowego w Łomży, która stwierdziła, że analiza orzeczeń wydanych przez opiniowaną pozwala na stwierdzenie, że są one redagowane prawidłowo. Nie zawierają żadnych skrótów, a precyzyjność określenia stron nie nasuwa zastrzeżeń. Orzeczenia zawierają wszystkie kwestie będące przedmiotem żądania. Z uznaniem należy odnieść się do pisemnych uzasadnień orzeczeń sporządzonych przez Opiniowaną, które w pełni spełniają wymogi formalne. W uzasadnieniach są ustalone i wyjaśnione wszystkie istotne dla rozstrzygnięcia sporu okoliczności, tak faktyczne jak i prawne. Kandydatka zwięźle przedstawia stanowiska stron, rzetelnie ustala stan faktyczny, z powołaniem się na dowody stanowiące podstawę tych ustaleń, skrupulatnie dokonuje analizy zebranych w sprawie dowodów i wyczerpująco wyjaśnia podstawę prawną orzeczenia, przytaczając przepisy prawa. Uzasadnienia są pisane jasnym, przejrzystym, a przy tym bardzo dobrym językiem prawniczym. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że osiągnięty przez Panią sędzię Wiolettę Agnieszkę Jurgielewicz poziom wiedzy prawniczej, dotychczasowe dokonania zawodowe, zdobyte doświadczenie, wysoka kultura osobista, pozwalają na postawienie wniosku, że jest ona osobą w pełni zasługującą na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego i daje gwarancję budowania pozytywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości.

Pan Łukasz Wolkowicz urodził się w 1976 r. w Białymstoku. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim filia w Białymstoku z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2001-2004 aplikacji sądowej początkowo pozaetatowej a następnie etatowej, w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z ocenę dobrą. W 2004 r. pracował jako sekretarz sądowy w Sądzie Okręgowym w Łomży. Z dniem 25 kwietnia 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży i przydzielony do orzekania w I Wydziale Cywilnym oraz IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 2007 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym i zastępował Przewodniczącą Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. Od 1 maja 2013 r. powierzono mu orzekanie w V Wydziale Gospodarczym i zastępstwo Przewodniczącej V Wydziału Gospodarczego. Od 1 kwietnia 2014 r. skierowany został do orzekania w I Wydziale Cywilnym, od 1 lipca 2014 r. ponownie powierzono mu zastępstwo Przewodniczącej V Wydziału Gospodarczego. Od 1 stycznia 2015 r. orzekał w sprawach cywilnych wpływających do I Wydziału Cywilnego oraz w składzie 3 sędziów zawodowych w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym w V Wydziale Gospodarczym. Obecnie orzeka w I Wydziale Cywilnym, a także pełni funkcję sędziego komisarza w jednym postępowaniu upadłościowym. Ponadto od 1 kwietnia 2022 r. rozpoznaje skargi na orzeczenia referendarzy sądowych w VI Wydziale ksiąg Wieczystych podczas nieobecności innego sędziego. Od 1 stycznia 2023 r. orzeka w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Łomży, w I Wydziale Cywilnym.

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2021 r. ukończył podyplomowe studia prowadzone przez Wyższą Szkołę Nauk Pedagogicznych w Warszawie z zakresu rolnictwa z wynikiem bardzo dobrym.

Z opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łomży wynika, że Pan sędzia posiada duży zasób wiedzy prawniczej, prawidłowo organizuje własną pracą, którą wykonuje profesjonalnie stale dążąc do podniesienia wydajności i efektywności. Opiniowany potrafi stworzyć dobrą i milą atmosferę pracy, w stosunku do przełożonych i podwładnych jest kulturalny, taktowny, otwarty i rzeczowy.

Ocenę kwalifikacji Pana Łukasza Wołkowicza sporządziła Pani Dorota Piorunek - sędzia Sądu Okręgowego w Łomży, która stwierdziła, że Pan Łukasz Wołkowicz spełnia wymagane kryteria do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Powierzane mu zadania wykonywał rzetelnie. Posiada znajomość obowiązujących przepisów prawa, orzecznictwa sądów różnych szczebli, literatury prawniczej oraz umiejętność ich stosowania w praktyce orzeczniczej. Swoje sądy formułuje z uwzględnieniem zasad logiki i doświadczenia życiowego. Pan sędzia stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności, o czym świadczy udział w licznych szkoleniach, jak też ukończenie w 2021 r. studiów podyplomowych z zakresu przydatnego w pracy sędziego cywilisty. Pan sędzia potrafi podejmować samodzielnie decyzje. Szybko wdraża się do powierzanych obowiązków i zadań, o czym świadczą bardzo dobre wyniki orzecznicze w zakresie spraw rozpoznanych w ramach trwającej delegacji do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Łomży. Podsumowując sędzia wizytator uznał, że dotychczasowa ocena pracy Pana sędziego Łukasza Wołkowicza na stanowisku orzeczniczym wskazuje, że zasługuje on na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Treść ocen kwalifikacyjnych zdecydowanie dowodzi, że Pani Małgorzata Jędrzejewska - w porównaniu z kontrkandydatami - wyróżnia się dłuższym doświadczeniem zawodowym, w tym dłuższym stażem orzeczniczym, a do tego otrzymała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży. Także wnioski płynące z oceny pracy i kwalifikacji wybranej kandydatki przemawiają za przedstawieniem jej do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, ponieważ otrzymała ona najwyższą spośród kandydatów w tym konkursie, bardzo dobrą ocenę kwalifikacji.

W ocenie Rady okoliczności te zadecydowały o uznaniu Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży na posiedzeniu w dniu 20 października 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej oddając 8 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", Pani Wioletty Agnieszki Jurgielewicz oddając 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", natomiast negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Łukasza Wołkowicza oddając 3 głosy "za", 1 głos "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Jędrzejewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży Pani Małgorzaty Jędrzejewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wieloletnie doświadczenie zawodowe, w szczególności orzecznicze, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży, a także zaangażowanie w doskonalenie zawodowe.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 16 maja 2024 r. oddano na:

- Panią Małgorzatę Jędrzejewską 13 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Panią Wiolettę Agnieszkę Jurgielewicz 5 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Łukasza Wołkowicza 4 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).