Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 561.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.5.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 maja 2024 r.

UCHWAŁA NR 312/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 maja 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 561

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Natalii Joanny Górskiej-Gawrak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 561, zgłosiła się Pani Natalia Joanna Górska-Gawrak - radca prawny, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 10 maja 2024 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Na posiedzeniu zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Izby Radców Prawnych, powiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód radcy prawnego. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Natalię Joannę Górską-Gawrak 2 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Natalii Joanny Górskiej-Gawrak na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią oceny kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poziomem poparcia środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w czasie wykonywania zawodu radcy prawnego, pozytywną oceną kwalifikacji oraz poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Natalii Joanny Górskiej-Gawrak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Natalia Joanna Górska-Gawrak urodziła się w 1976 r. w Inowrocławiu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2000-2007 była zatrudniona na stanowisku prawnika w: firmie poligraficznej (od października 2000 r. do czerwca 2004 r.) w kancelarii radcy prawnego (od listopada 2004 r. do stycznia 2007 r.) oraz w Urzędzie Miasta Poznania w Wydziale Urbanistyki i Architektury (od stycznia do maja 2007 r.). Od 7 maja do 25 października 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego w IX Wydziale Gospodarczym. Od 2 listopada 2007 r. do 31 maja 2022 r. pracowała w ITM Polska sp. z o.o., początkowo na stanowisku prawnika, a następnie radcy prawnego. W 2008 r. bowiem, po odbyciu aplikacji radcowskiej, złożyła egzamin radowski z wynikiem ogólnym dobrym plus, i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z 4 czerwca 2008 r. została wpisana na listę radców prawnych. Ślubowanie złożyła 6 września 2008 r. i rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego. Od 2 maja do 13 lipca 2022 r. była zatrudniona na stanowisku głównego specjalisty w Urzędzie Miasta Poznania w Biurze Nadzoru Właścicielskiego.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W latach 2006-2011 pełniła funkcję społecznego kuratora sądowego przy Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Podjęła także studia doktoranckie w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które ukończyła z wynikiem dobrym. W 2018 r. zamknęła przewód doktorski bez nadania stopnia naukowego doktora nauk prawnych, (tytuł rozprawy: Przedsiębiorstwo jako przedmiot wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej).

Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Joanny Górskiej-Gawrak sporządził Pan sędzia Marcin Radwan - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Zaznaczył, między innymi, że kandydatka przedstawiła do kontroli sprawy z różnych kategorii, zarówno cywilne, gospodarcze, jak i z zakresu prawa rodzinnego i prawa handlowego. Zróżnicowanie postępowań sądowych, w których uczestniczyła, pozwala wnioskować - zdaniem wizytatora - że nabyła doświadczenie zawodowe z zakresu stosowania prawa w różnych dziedzinach. Jej praktyka zawodowa nie ograniczała się do czynności związanych z pozasądową obsługą prawną podmiotu gospodarczego, w którym jest zatrudniona, ma bowiem praktykę także jako pełnomocnik procesowy. W postępowaniach sądowych reprezentowała zarówno stronę powodową, jak i pozwaną, osoby prawne oraz fizyczne. Zasadnicza część aktywności zawodowej opiniowanej, co można stwierdzić na podstawie przedłożonego wykazu spraw, związana była ze sprawami gospodarczymi i sprawami z zakresu prawa pracy. Sporządzane przez opiniowaną pisma procesowe spełniały wymogi formalne, a ich treść była merytoryczna, rzeczowa, odnosiła się do istoty sporu w danej sprawie. Obszerność pism była adekwatna do przedstawianych zagadnień. Kandydatka uczestniczyła w rozprawach i posiedzeniach przed sądami obu instancji, na ogół stawiała się osobiście, sporadycznie korzystająca z instytucji pełnomocnictwa substytucyjnego. Podczas rozpraw wykazywała aktywność, a w miarę potrzeby zadawała pytania przesłuchiwanym osobom. Wnioski dowodowe formułowała w sposób jasny, logiczny i właściwie umotywowany. Środki odwoławcze sporządzane przez kandydatkę odpowiadały wymogom konstrukcyjnym wynikającym z przepisów prawa, miały rzeczową, a przy tym nienadmiernie rozbudowaną treść. Czynności podejmowane w zbadanych sprawach były prawidłowe, adekwatne do stanu sprawy i dokonywane z zachowaniem terminów procesowych. Przygotowane opinie i umowy nie budziły zastrzeżeń merytorycznych. Reasumując, stwierdził, że sposób wykonywania zawodu radcy prawnego przez Panią Natalię Joannę Górską-Gawrak daje podstawy do stwierdzenia, że będzie równie rzetelnie, odpowiedzialnie i sumiennie wykonywała obowiązki sędziego sądu powszechnego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym.

Pani Natalia Joanna Górska-Gawrak posiada szeroką wiedzę prawniczą oraz odpowiedni staż zawodowy. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy i kwalifikacji, z treści której wynika, że jest rzetelnym i sprawnym radcą prawnym, posiadającym praktyczne doświadczenie zarówno w pozasądowej obsłudze podmiotów gospodarczych, jak i w roli pełnomocnika procesowego. Rada uwzględniła przy tym, że kandydatka stale dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - uczestniczy w szkoleniach oraz ukończyła studia doktoranckie z zakresu nauk prawnych. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Natalia Joanna Górska-Gawrak, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym czynią z niej bardzo dobrą kandydatkę na stanowisko sędziego sądu okręgowego i dają gwarancję wykonywania związanych z tym obowiązków na najwyższym poziomie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Natalii Joanny Górskiej-Gawrak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Podczas posiedzenia w dniu 9 października 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Natalię Joannę Górską-Gawrak, oddając 18 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Kwestia ta wpłynęła dodatkowo na decyzję Rady o przedstawieniu jej z wnioskiem o powołanie w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Natalia |Joanna Górska-Gawrak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, dające rękojmię wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Natalii Joanny Górskiej-Gawrak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, bogate doświadczenie zawodowe, staż pracy oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 10 maja 2024 r. na Panią Natalię Joannę Górską-Gawrak oddano 12 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).