Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 888.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.5.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 maja 2024 r.

UCHWAŁA NR 295/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 maja 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 888

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Konrada Błasiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 888, zgłosił się Pan Paweł Konrad Błasiak - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 maja 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Pawła Konrada Błasiaka oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Pawła Konrada Błasiaka na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Pawła Konrada Błasiaka przemawiają ocenione łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacji oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Konrada Błasiaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Paweł Konrad Błasiak urodził się w 1982 r. w Myszkowie. Od dnia 1 sierpnia 2005 r. do dnia 31 maja 2006 r. pracował w Budimex S. A. na stanowisku asystenta radców prawnych. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w 2009 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od dnia 16 listopada 2009 r. do dnia 16 października 2011 r. był zatrudniony w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od dnia 17 października 2011 r. do dnia 23 października 2014 r. pracował jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Obowiązki wykonywał w XIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 października 2014 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Orzekał kolejno w XI Wydziale Karnym oraz w X Wydziale Karnym (od dnia 7 września 2015 r.), a obecnie pełni obowiązki w I Wydziale Cywilnym (od dnia 1 marca 2017 r.). Od dnia 24 października 2018 r. do dnia 27 marca 2022 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie a od dnia 28 marca 2022 r. pełni funkcję Wiceprezesa tego Sądu. Od dnia 20 lutego 2023 r. jest delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do pełnienia czynności sędziego w XXVII Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie (delegacja do dnia 19 lutego 2025 r.). Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Konrada Błasiaka sporządziła Pani Magdalena Majewska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która stwierdziła, że kandydat jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie do należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego. Jego decyzje są w przeważającej mierze trafne, wydawane niezwłocznie i bardzo przemyślane, zmierzające do koncentracji materiału dowodowego (w szczególności w sprawach tzw. "nowych") i do jak najszybszego, prawidłowego rozpoznania sprawy. Pan Paweł Konrad Błasiak w pełni zasługuje na nominację na sędziego sądu okręgowego. Opiniująca podkreśliła, że przy bardzo dużym obciążeniu pracą kandydat jest doskonale przygotowany do każdej sesji, a jego rozstrzygnięcia są w większości prawidłowe i doskonale uzasadnione. Widać ogromną pracę opiniowanego nad każdą ze spraw. Uzasadnienia są sporządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a ponadto - w sposób niezwykle jasny i zrozumiały dla osób działających w sprawie bez profesjonalnego pełnomocnika, a będących laikami w dziedzinie prawa. Stąd też duży odsetek spraw, w których przegrywający sprawę nie wywodzili apelacji od niesatysfakcjonujących ich orzeczeń. Opiniująca podkreśliła również, że większość spraw, w których sąd okręgowy zmienił zaskarżone orzeczenie, to tzw. sprawy "frankowe", w których od dnia wyrokowania przez sąd pierwszej instancji do dnia rozpoznania apelacji nastąpiła istotna zmiana co do poglądów orzeczniczych w zakresie oceny klauzul waloryzacyjnych zawieranych w umowach kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej. Zaskarżone orzeczenia były spójne z linią orzeczniczą dominującą w dniu ich wydania. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pan Paweł Konrad Błasiak w pełni zasługuje na nominację na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Ocena łączna na podstawie oceny merytorycznej kandydata i oceny metodyki pracy kandydata (ocena według skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami, negatywna): pozytywna.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania - Pan Paweł Konrad Błasiak posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku referendarza sadowego oraz sędziego sądu rejonowego, a także podczas delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w uzyskanej ocenie kwalifikacji.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Paweł Konrad Błasiak, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego urzędu sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Pawła Konrada Błasiaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 3 stycznia 2024 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Konrada Błasiaka - oddając 8 głosów "za" z 40 punktami poparcia, przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". Kandydat uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Paweł Konrad Błasiak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pawła Konrada Błasiaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 8 maja 2024 r. oddano na Pana Pawła Konrada Błasiaka 13 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).