Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1290.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.4.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 kwietnia 2024 r.

UCHWAŁA NR 262/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 kwietnia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1290

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Elżbiety Talagi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 1290, zgłosiła się Pani Elżbieta Talaga - adwokat Izby Adwokackiej w Krakowie oraz Pan Tomasz Józef Partyk - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Tomasza Józefa Partyka, Rada uchwałą nr 225/2024 z dnia 15 kwietnia 2024 r. umorzyła postępowanie wszczęte jego zgłoszeniem.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 22 kwietnia 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Elżbietę Talagę oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu kandydatury Pani Elżbiety Talagi na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że za rekomendowaniem Pani Elżbiety Talagi przemawiały (ocenione łącznie): wieloletni staż zawodowy, odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Elżbiety Talagi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Elżbieta Talaga urodziła się w 1977 r. w Makowie Podhalańskim. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2004 pracowała w kancelarii prawnej w Krakowie na stanowisku prawnika, a w latach 2005-2006 w kancelarii adwokackiej w Krakowie na stanowisku aplikanta adwokackiego. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej, w 2005 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie z dnia 6 stycznia 2006 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Krakowskiej. Od 3 kwietnia 2006 r. wykonuje zawód w indywidualnej kancelarii w Krakowie.

Ukończyła kurs mediatora w 2018 r. Otrzymała pozytywną opinię z Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Talagi sporządzili sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Krakowie - Pani Anna Krawczyk - wizytator ds. cywilnych, Pani Iwona Bujak - wizytator ds. rodzinnych i Pan Bogusław Słowik - wizytator ds. karnych.

Stwierdzono w niej m.in., że analiza akt spraw sądowych oraz pism redagowanych przez kandydatkę prowadzi do wniosku o braku przeszkód do pozytywnej oceny Pani adwokat. Sposób redakcji pism wskazuje, że kandydatka jest dobrym prawnikiem, formułującym spójnie, zwięźle i konkretnie stanowiska procesowe. Błędy dotyczące prawa materialnego lub procesowego, co do zasady nie miały charakteru dyskwalifikującego lub powtarzalnego. Opiniowana z zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki, bez względu na źródło umocowania oraz moment przystąpienia do sprawy. Nie odnotowano także działań nieetycznych ani nieterminowych, w tym prowadzących do przedłużania postępowań sądowych. Dobry poziom merytoryczny kandydatki wskazuje także redakcja środków odwoławczych, w tym konstrukcja zarzutów apelacyjnych oraz kasacyjnych, argumentów przytoczonych na ich poparcie. Są zgodne z wymogami prawa procesowego, właściwie umotywowane i osadzone w realiach konkretnych spraw. Opiniowaną cechuje właściwa kultura wykonywania zawodu, odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe. W obrębie spraw rodzinnych i nieletnich zwraca uwagę aktywny udział kandydatki w rozprawach, w tym zaangażowanie w przesłuchiwanie świadków i stron przez zadawanie licznych pytań. We wskazanych przez siebie sprawach opiniowana była stosunkowo skuteczna procesowe - wiele spraw zakończyło się korzystnym dla kandydatki rozstrzygnięciem lub ugodą. Podsumowując, wizytatorzy stwierdzili, że Pani Elżbieta Talaga spełnia merytoryczne kryteria do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ogólna ocena umiejętności kandydatki jest pozytywna.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Elżbieta Talaga posiada wieloletni staż oraz bogate doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie praktyki adwokackiej. Umiejętności i predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego potwierdza pozytywna ocena kwalifikacyjna kandydatki, z której wynika, że wykazuje się ona odpowiednią wiedzą i umiejętnościami zawodowymi dającymi gwarancję wykonywania zawodu sędziego na wysokim poziomie.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Elżbiety Talagi za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, które na posiedzeniu 27 listopada 2023 r. zaopiniowało kandydatkę negatywnie 2 głosami "za", przy 10 głosach "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka wybrana przez Radę wprawdzie nie uzyskała poparcia tego gremium, jednak Rada dokonując wyboru, kierowała się przede wszystkim oceną doświadczenia i dorobku zawodowego kandydatki. Opinia Kolegium Sądu nie miała zatem znaczenia rozstrzygającego w tym konkursie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Elżbieta Talaga posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Talagi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, odpowiedni poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 25 kwietnia 2024 r. oddano na Panią Elżbietę Talagę 12 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).