Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 578.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.4.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 kwietnia 2024 r.

UCHWAŁA NR 258/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 kwietnia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 578

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 578, zgłosili się: - Pan Tomasz Andrzej Jabłoński - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, - Pan Borys Laskowski - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, - Pani Małgorzata Uszacka - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, - Pan Wojciech Zięba - adwokat, Pomorska Izba Adwokacka.

Wobec cofnięcie zgłoszenia przez Pana Borysa Laskowskiego, Panią Małgorzatę Uszacką i Pana Wojciecha Ziębę Rada umorzyła postępowania wszczęte w ich sprawach (odpowiednio uchwałą nr 625/2023 z 27 lipca 2023 r., uchwałą nr 662/2023 z 23 sierpnia 2023 r. i uchwałą nr 946/2023 z 23 października 2023 r.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 22 kwietnia 2024 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego 2 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią oceny kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata oraz uzyskanym poziomem poparcia środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydat spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas orzekania w sądzie rejonowym oraz w czasie wykonywania zawodu adwokata, pozytywną oceną kwalifikacji oraz poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Tomasz Andrzej Jabłoński urodził się w 1979 r. w Gdyni. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2006 r., po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 13 marca 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

Powierzone czynności orzecznicze wykonywał w II Wydziale Karnym. Z dniem 31 sierpnia 2008 r. stosunek służbowy kandydata uległ rozwiązaniu wobec zrzeczenia się przez niego zajmowanego stanowiska. Od 8 stycznia 2009 r. do 31 października 2010 r. kandydat prowadził indywidualną działalność gospodarczą pod firmą T-Lex Tomasz Jabłoński. Od 1 marca 2009 r. do 30 czerwca 2011 r. wykonywał także zawód adwokata, jako partner w kancelarii radców prawnych i adwokatów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2011 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Orzekał w II Wydziale Karnym (od 2 sierpnia 2011 r. do 8 października 2019 r.) i w XI Wydziale Wykonawczym (od 9 października 2019 r. do 13 kwietnia 2020 r.). Obecnie orzeka w II Wydziale Karnym tego Sądu. Przy czym od 10 czerwca do 14 grudnia 2015 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od 25 lipca 2017 r. do 6 lutego 2018 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, a od 7 lutego 2018 r. do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa tego Sądu (od 7 października 2022 r. w ramach drugiej kadencji).

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2014 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępczości gospodarczej i skarbowej - z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego sporządziła Pani sędzia Aneta Szteler-Olszewska, wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wskazała, między innymi, że praca opiniowanego zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Obowiązki orzecznicze wykonuje bowiem z zaangażowaniem, sumiennością, rzetelnością i sprawnością, co potwierdza analiza wyników ilościowych i jakościowych jego pracy oraz poszczególnych czynności procesowych i faktycznych, podejmowanych przez niego w toku postępowań. Podkreśliła, że Pana sędziego charakteryzuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej, wsparty znacznym doświadczeniem zawodowym oraz umiejętnościami organizacyjnymi, które bardzo dobrze wykorzystuje, zarządzając czasem i pracą na potrzeby prowadzenia referatu, jak i pełnionych funkcji administracyjnych. Decyzje podejmowane przez opiniowanego w toku prowadzonych postępowań są zawsze oparte na wnikliwej analizie materiału zebranego w sprawie, znacznej wiedzy oraz doświadczeniu zawodowym i życiowym, co przekłada się na ich prawidłowość, skutkując dobrą stabilnością orzecznictwa, przy jednoczesnym osiąganiu dobrych wyników ilościowych. Na uwagę, zdaniem sędziego wizytatora, zasługuje również stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w licznych szkoleniach oraz ukończenie studiów podyplomowych. Zaznaczyła, że Pan sędzia uzyskał również pozytywną opinię służbową Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Reasumując, wyraziła przekonanie, że merytoryczne i ilościowe wyniki pracy Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego, długi staż pracy w pionie karnym (od 2011 r.), umiejętności i cechy osobowościowe oraz nienaganna postawa zarówno w służbie, jak i poza nią, zdecydowanie predestynują go do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego, dając rękojmię należytego wykonywania związanych z tym obowiązków.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym.

Pan Tomasz Andrzej Jabłoński posiada szeroką wiedzę prawniczą oraz odpowiedni staż zawodowy. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy i kwalifikacji, z treści której wynika, że jest rzetelnym i sprawnym orzecznikiem. Niewątpliwym atutem tej kandydatury jest także dodatkowe doświadczenie związane z wykonywaniem wolnego zawodu prawniczego. Rada uwzględniła przy tym, że Pan sędzia stale dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, uczestnicząc w szkoleniach i odbywając studia podyplomowe z zakresu prawa karnego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Tomasz Andrzej Jabłoński, w połączeniu z doświadczeniem zawodowym, zdobytym przez niego w trakcie orzekania (początkowo jako asesor sądowy a następnie sędzia sądu rejonowego) oraz wykonywania zawodu adwokata, czynią z niego bardzo dobrego kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego i dają gwarancję wykonywania związanych z tym obowiązków na najwyższym poziomie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Podczas posiedzenia w dniu 3 października 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku jednogłośnie pozytywnie oceniło kandydaturę Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego, oddając na niego 8 głosów "za" przy braku głosów "przeciw".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Andrzej Jabłoński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, dające rękojmię wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji, bogate doświadczenie zawodowe, staż pracy oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 24 kwietnia 2024 r. na Pana Tomasza Andrzeja Jabłońskiego oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jego kandydatura nie tylko uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów, ale jednogłośne poparcie Rady.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).