Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 538.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.4.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 kwietnia 2024 r.

UCHWAŁA NR 253/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 kwietnia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 538

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Donorowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 538, zgłosili się:

- Pani Joanna Donorowicz - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Wejherowie; - Pan Jakub Sylwester Dylewski - asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 22 kwietnia 2024 r. szczegółowo omówił kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego objęte tym konkursem. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na każdego kandydata jednogłośnie po 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku Pani Joanny Donorowicz oraz Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego na tym samym miejscu listy rekomendacyjnej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem obu kandydatów przemawiają w szczególności - ocenione łącznie - doświadczenie zawodowe, ocena ich pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334) oraz w art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Jakub Sylwester Dylewski urodził się w 1988 r. w Lęborku. W 2012 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 2013 r. jest zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Lęborku. Obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Od 2013 r. pełni funkcję kuratora dla osób nieznanych z miejsca zamieszkania. W 2019 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. W 2022 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem 248 punktów.

Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. Dodatkowo prowadzi zajęcia dydaktyczne w ramach studiów doktoranckich z zakresu prawa karnego. Jest autorem publikacji wydanych w periodykach naukowych KUL oraz w czasopiśmie "Znaczenia". Aktualnie pracuje nad pracę doktorską w Katedrze Prawa Karnego Materialnego Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Z opinii Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lęborku wynika, między innymi, że kandydat uzyskuje pozytywne oceny okresowe i nie był karany dyscyplinarnie, a do tego posiada bardzo dobre predyspozycje osobowościowe i merytoryczne do podjęcia pracy na stanowisku sędziego. Jego pracę ocenił jako wzorową.

Ocenę kwalifikacji Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego sporządził Pan Mariusz Struski - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, który stwierdził, między innymi, że opiniowany bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków: zlecone zadania podejmuje bez zbędnej zwłoki, prawidłowo wykorzystuje stworzone warunki pracy, jest zaangażowany, stale poszerza kompetencje, biorąc udział w szkoleniach zawodowych i konferencjach naukowych, na których występuje również jako prelegent. Analiza dokumentacji projektowej i porównanie jej z dokumentacją sądową, powstałą w związku z akceptacją przez sędziego przygotowanych projektów, wskazuje, że projekty autorstwa kandydata zostały przyjęte bez zastrzeżeń. Są one, jak podkreślił sędzia wizytator, przygotowywane poprawnie językowo i stylistycznie, logiczne i spójne, z użyciem sformułowań języka prawniczego, spełniając wymogi formalne. Opiniowany legitymuje się znajomością instytucji prawa cywilnego materialnego i procesowego, orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i poglądów doktryny. Według oceniającego Pan Jakub Sylwester Dylewski jest osobą pracowitą, odpowiedzialnie podchodzącą do powierzonych mu obowiązków, umiejętnie wykorzystującą wiedzę nabywaną w trakcie pełnienia obowiązków asystenta sędziego. Podsumowując, uznał, że Pan Jakub Sylwester Dylewski posiada niezbędne kwalifikacje i właściwie ukształtowane cechy charakteru do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Pani Joanna Donorowicz urodziła się w 1982 r. w Głubczycach. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2006-2007 odbyła staż w kancelarii adwokackiej w Lęborku na stanowisku inspektora do spraw obsługi prawnej. Następnie od 2007 r. do 2008 r. pracowała jako lektor języka angielskiego w Moose Centrum Języków Obcych w Gdańsku. Od 18 czerwca 2007 r. do 27 listopada 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. W 2009 r. ukończyła aplikację ogólną, uzyskując łącznie 39,26 punktów ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. Z dniem 1 lutego 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Słupsku. Od 2014 r. była delegowana do pełnienia czynności w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, a w 2015 r. została przeniesiona do tego Sądu. Orzekała w sekcji do rozpoznawania spraw egzekucyjnych w pionie cywilnym, w pionie rodzinnym i nieletnich oraz w pionie wieczystoksięgowym. W 2019 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Po ukończeniu aplikacji sędziowskiej, w 2023 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem 247 punktów. Z dniem 1 czerwca 2023 r. uzyskała awans zawodowy na stanowisko starszego referendarza sądowego. Od tego dnia od chwili obecnej orzeka w sekcji do rozpoznawania spraw egzekucyjnych w pionie cywilnym.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Z opinii Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie wynika, w szczególności, że: kandydatka jest osobą zaangażowaną, dociekliwą, dogłębnie analizującą problemy orzecznicze i sumiennie wykonującą powierzone obowiązki; na bieżąco śledzi zmieniające się przepisy, chętnie uczestniczy w spotkaniach i szkoleniach; jest pracownikiem samodzielnym, odpowiedzialnym i wyróżnia się wysokim profesjonalizmem.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Donorowicz sporządziła Pani Dorota Curzydło - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, która stwierdziła, między innymi, że Pani referendarz dobrze wywiązuje się z obowiązków i dobrze orientuje się w materii przydzielonej jej zakresem obowiązków, do tego prawidłowo formułuje orzeczenia, uzasadniając je racjonalnie i przekonująco. Podkreśliła, że decyzje procesowe podejmuje po starannym przeanalizowaniu stanów faktycznych, a ich uzasadnienia są staranne, estetyczne i spełniają wymogi formalne. W jej ocenie opiniowana posiada wiedzę prawniczą niezbędną dla rozstrzygania materii, którą się zajmuje. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani Joanna Donorowicz posiada niezbędne kwalifikacje i właściwie ukształtowane cechy charakteru do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada zważyła, że oboje uczestnicy tego postępowania konkursowego w najwyższym stopniu spełniają formalne warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, legitymując się stosownym doświadczeniem zawodowym oraz pozytywną oceną pracy i kwalifikacji. W ocenie Rady zarówno Pani Joanna Donorowicz, jak i Pan Jakub Sylwester Dylewski są bardzo dobrymi, porównywalnymi kandydatami.

Rada uwzględniła jednak, że wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych są bardziej korzystne w przypadku Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego, co przeważa na jego korzyść, nawet wobec uznania, że staż pracy kontrkandydatki jest bezsprzecznie dłuższy. Rada nie mogła też nie uwzględnić przy porównaniu kandydatów działalności dydaktyczno-naukowej wybranej osoby. Pan Jakub Sylwester Dylewski jest bowiem autorem publikacji naukowych z zakresu problematyki prawniczej, prowadzi zajęcia dla studentów i aktualnie pisze pracę doktorską. Kontrkandydatka nie wykazała zaś aktywności w tej dziedzinie.

Z uwagi na bardzo dobry poziom obojga kandydatów Rada przyznała walor rozstrzygający w niniejszym konkursie kryterium poparcia środowiska sędziowskiego. Porównanie kandydatów w tym zakresie także wypadło na korzyść wybranego kandydata, który otrzymał wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

W ocenie Rady powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Jakuba Sylwestera Dylewskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Podczas posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku 7 listopada 2023 r. na Panią Joannę Donorowicz oddano 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", a na Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego - jednogłośnie 7 głosów "za".

Pan Jakub Sylwester Dylewski uzyskał zatem najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium, co dodatkowo przemawia za jego wyborem w tym postępowaniu konkursowym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Jakub Sylwester Dylewski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji oraz z opinii służbowej, zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu asystenta sędziego i prowadzenia działalności dydaktyczno-naukowej, wieloletni staż pracy, a także poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 24 kwietnia 2024 r. oddano na:

- Panią Joannę Donorowicz 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 8 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Jakuba Sylwestra Dylewskiego 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).