Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 664.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2024 r.

UCHWAŁA NR 271/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 kwietnia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 664

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Marii Wołosik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 664, zgłosiła się Pani Beata Maria Wołosik - sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzenie zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 kwietnia 2024 r. nie stawił się - z przyczyn losowych - jeden z członków zespołu, w związku z czym przewodnicząca zespołu zarządziła odroczenie posiedzenia zespołu z uwagi na nieobecność członka zespołu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2024 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Marię Wołosik oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Beaty Marii Wołosik na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

W ocenie zespołu rekomendowana kandydatka w najwyższym stopniu spełnia kryteria wyboru. Zespół wziął pod uwagę - dokonując oceny łącznej - m.in. ocenę kwalifikacyjną kandydatki, informacje dokumentujące jej doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatki.

Zdaniem zespołu za rekomendowaniem Pani Beaty Marii Wołosik przemawiają w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze, w tym zdobyte podczas orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Białymstoku oraz wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami służbowymi, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Marii Wołosik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Beata Maria Wołosik urodziła się 8 grudnia 1971 r. w Białymstoku. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim - Filii w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1994-1996 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku, we wrześniu 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 1 do 31 stycznia 1997 r. pracowała na stanowisku sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Z dniem 1 lutego 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a od 1 października 1997 r. - w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Orzekała w III Wydziale Karnym oraz XV Wydziale Karnym (od 1 stycznia 2008 r.), a od 1 kwietnia 2018 r. - ponownie w III Wydziale Karnym, przy czym od 17 października 2002 r. powierzono jej pełnienie obowiązków a od 1 lipca do 12 listopada 2003 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji ds. Nadzoru nad Postępowaniem Przygotowawczym w III Wydziale Karnym, zaś od 10 listopada 2017 r. do 9 listopada 2021 r. - funkcję Wiceprezesa tego Sądu. Od 3 sierpnia do 20 grudnia 2009 r. oraz od 1 kwietnia 2010 r. do 30 września 2012 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości jako główny specjalista (Wydział Wykonania Orzeczeń Karnych w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji). Była też wielokrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku w VIII Wydziale Karnym Odwoławczym, w tym na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości (od 1 października 2012 r. do 31 marca 2014 r.) oraz delegacji jednorazowych udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (w latach 2014-2015). Ostatnio orzekała od 1 maja 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., a następnie od 16 maja do 15 listopada 2022 r. w ramach delegacji stałych (6-miesięcznych), zaś od 16 listopada 2022 r. orzeka w ramach delegacji na czas nieokreślony (VIII Wydział Karny Odwoławczy).

Prowadziła szkolenia i wykłady z zakresu postępowania karnego dla aplikantów: adwokackich, radcowskich i sądowych. Uczestniczyła w wielu szkoleniach (w tym jako wygłaszająca wykład), również międzynarodowych, i kursach, systematycznie wzbogacając swoją wiedzę. Brała udział w VII Międzynarodowym Kongresie Psychiatrii Sądowej w Łodzi w terminie 26-27 maja 2023 r.

Pani sędzia posiada bardzo dobre opinie służbowe m.in. kolejnych Prezesów Sądu Rejonowego w Białymstoku, Przewodniczącego VIII Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz przełożonych z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pani Beaty Marii Wołosik sporządził Pan Krzysztof Kamiński - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Białymstoku, który

stwierdził, że analiza spraw oraz danych statystycznych pozwala na pozytywną ocenę sprawności postępowań prowadzonych przez opiniowaną oraz poziomu jej orzecznictwa. Orzekając w sprawach o zróżnicowanym stopniu skomplikowania z uwagi na przedmiot rozpoznania, objętość materiału dowodowego oraz liczbę oskarżonych i świadków, Pani sędzia wykazała się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego, a w praktyce orzeczniczej przestrzegała i dochowywała zasad regulujących przebieg procesu. Z reguły podejmowała czynności bez zbędnej zwłoki. Wydawane przez nią zarządzenia są kompletne, czytelne i nie zawierają błędów proceduralnych.

Pani sędzia dbała o koncentrację materiału dowodowego oraz sprawność i efektywność prowadzonych postępowań. Podejmowane przez nią czynności wskazują na bardzo dobrą znajomość akt, w tym zgromadzonego w nich materiału dowodowego.

Nie budzi zastrzeżeń sposób prowadzenia przez opiniowaną rozpraw i posiedzeń, a także forma i zawartość protokołów, których treść wskazuje na dużą staranność i dbałość w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, przy pełnym respektowaniu uprawnień stron procesu.

Orzeczenia w sprawach były zredagowane prawidłowo, przejrzyście i czytelnie. Analiza pisemnych uzasadnień orzeczeń wskazuje, że odpowiadają one w pełni wymogom procesowym, są prawidłowe pod względem merytorycznym, konstrukcyjnym i językowym, a nadto zindywidualizowane w swojej formie, w zależności o złożoności sprawy. Cechą charakterystyczną uzasadnień sporządzanych przez opiniowaną jest też częste odwoływanie się do orzecznictwa (w szczególności Sądu Najwyższego), zwłaszcza w sprawach skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym.

We wnioskach końcowych sędzia wizytator stwierdził, że ocena kwalifikacji kandydatki, tak w aspekcie merytorycznym, jak i metodyki pracy, w tym jej organizacji oraz terminowości i sprawności podejmowanych czynności procesowych oraz organizacyjnych, wypada pozytywnie. Opiniowana dysponuje bogatą i wszechstronną wiedzą prawniczą z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, którą stosuje z pozytywnym skutkiem w bieżącej pracy orzeczniczej.

Wysoka ocena kwalifikacji merytorycznych opiniowanej oraz wysoki poziom sprawności i efektywności prowadzonych przez nią postępowań znalazły odzwierciedlenie w danych statystycznych, a zwłaszcza w poziomie stabilności orzecznictwa w postępowaniu pierwszoinstancyjnym oraz odwoławczym, znacznie wyższym od średniej krajowej.

W opiniach przełożonych o kandydatce, oprócz walorów czysto merytorycznych (m.in. wysoki poziom wiedzy prawniczej, zdolność planowania i organizacji pracy, kultura urzędowania, dbałość o powagę urzędu), eksponowane są cechy natury osobowościowej, jak wysoka kultura osobista, taktowność, życzliwość i uprzejmość wobec współpracowników.

Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że ustalenia płynące z niniejszej oceny kwalifikacji Pani sędziego Beaty Marii Wołosik, a w szczególności poziom jej wiedzy prawniczej i umiejętności zawodowych, wyniki orzecznictwa, a także predyspozycje osobowościowe i kultura urzędowania, przy uwzględnieniu wieloletniego, wszechstronnego doświadczenia zawodowego (m.in. pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Białymstoku, delegowanie do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, orzekanie w Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Białymstoku), pozwalają na uznanie, że spełnia ona wszelkie kryteria, aby ubiegać się o stanowisko sędziego sądu okręgowego i daje gwarancje należytego piastowania tego urzędu.

Bez wpływu na powyższą ocenę pozostają dostrzeżone podczas kontroli, nieliczne mankamenty natury procesowej, które nie miały istotnego wpływu na merytoryczną jakość ferowanych rozstrzygnięć.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada uwzględniła, że Pani Beata Maria Wołosik posiada ponad dwudziestoletnie, różnorodne doświadczenie orzecznicze, w tym zdobyte podczas orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Jej praca i kwalifikacje zawodowe zostały ocenione pozytywnie w sporządzonej na użytek niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacyjnej. Pani sędzia posiada również bardzo dobre opinie służbowe od przełożonych. W ocenie Rady Pani Beata Maria Wołosik spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Beaty Marii Wołosik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku stosunkiem głosów: 4 "za", 4 "przeciw". Wynik głosowania tego gremium nie miał waloru rozstrzygającego w tym konkursie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Maria Wołosik posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Marii Wołosik zadecydowało w szczególności: wieloletnie, różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte podczas orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, a także poszerzanie wiedzy i umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 26 kwietnia 2024 r. oddano na Panią Beatę Marię Wołosik 14 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).