Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 475.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 792/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 475

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Konrada Kotuły, Pani Iwony Anny Kuźniar, Pana Stanisława Łaty, Pana Jakuba Józefa Niemca, Pani Magdaleny Dominiki Piech-Podsiadło i Pana Radosława Zielińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 475, zgłosili się: - Pan Konrad Kotula - adwokat, Izba Adwokacka w Rzeszowie,

- Pani Iwona Anna Kuźniar - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Przemyślu,

- Pan Stanisław Łata - radca prawny, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie,

- Pan Jakub Józef Niemiec - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Magdalena Dominika Piech-Podsiadło - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie,

- Pan Wojciech Łukasz Wilczak - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Krośnie,

- Pan Radosław Zieliński - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 października 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, ani Krajowej Rady Radców Prawnych prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia, w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Pana Konrada Kotułę nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Iwonę Annę Kuźniar nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Pana Stanisława Łatę nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Jakuba Józefa Niemca nie oddali głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Magdalenę Dominikę Piech-Podsiadło oddali 1 głos "za", nie oddali głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka oddali 3 głosy "za", nie oddali głosów "przeciw", ani głosów "wstrzymujących się", a na Pana Radosława Zielińskiego oddali 1 głos "za", nie oddali głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W ocenie zespołu Pan Wojciech Łukasz Wilczak w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w sądzie okręgowym, w wydziale karnym. Ponadto uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji oraz bardzo dobre opinie służbowe, gdzie wskazano, że dysponuje bardzo dużą wiedzą prawniczą, w szczególności w zakresie prawa karnego materialnego, jak również prawa karnego procesowego i wiedzę tę umiejętnie wykorzystuje w praktyce.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

2. Pan Wojciech Łukasz Wilczak urodził się w 1980 r. w Jaśle. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2004-2007 początkowo pozaetatowej, a od dnia 10 listopada 2005 r. do dnia 30 września 2007 r. etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krośnie, w dniach 3, 4 i 25 września 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 27 lutego 2008 r. został zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Krośnie na stanowisku asystenta sędziego, gdzie do chwili obecnej wykonuje obowiązki służbowe w II Wydziale Karnym tego Sądu. Z dniem 1 lutego 2016 r. powierzono Panu Wojciechowi Łukaszowi Wilczakowi stanowisko starszego asystenta sędziego Sądu Okręgowego w Krośnie. W dniu 29 września 2017 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie podjęła uchwałę nr 272/Χ/17 w sprawie wpisu kandydata na listę radców prawych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Następnie uchwałą nr 356/Χ/17 z dnia 20 grudnia 2017 r. Rada zawiesiła od 4 grudnia 2017 r. prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego Panu Wojciechowi Łukaszowi Wilczakowi, w związku z pracą w organach wymiaru sprawiedliwości. Kandydat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest współautorem artykułu pt. "Konsekwencje przekroczenia granic dozwolonej krytyki pracodawcy w ujęciu prawa karnego materialnego", opublikowanego w Monitorze Prawa Pracy nr 2/19 z dnia 1 lutego 2019 r.

Ocenę kwalifikacji Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka sporządził Pan Krzysztof Stępień - sędzia Sądu Okręgowego w Przemyślu, który wskazał, że przeprowadzona analiza projektów orzeczeń i uzasadnień orzeczeń w sprawach karnych, sporządzonych przez kandydata pozwala stwierdzić, że dysponuje on bardzo dużą wiedzą prawniczą, w szczególności w zakresie prawa karnego materialnego, jak i prawa karnego procesowego. Wiedzę tę w sposób umiejętny wykorzystuje w praktyce. Wszystkie opinie o pracy Pana asystenta, w tym również opinia Pana Janusza Kmiecika - Prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie z dnia 30 czerwca 2020 r., zawierają pozytywne uwagi o pracy kandydata. Z opinii tych wynika, że Pan Wojciech Łukasz Wilczak jest osobą taktowną, pracowitą, sumienną, poważnie traktującą swoje obowiązki zawodowe. Mając na uwadze wyniki przeprowadzonej oceny kwalifikacji oraz opinie sędziów współpracujących z kandydatem sędzia opiniujący stwierdził, że asystent sędziego Pan Wojciech Łukasz Wilczak posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe i spełnia wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zatem jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę, popartą doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas wieloletniej pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale karnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacji, w której bardzo wysoko oceniono poziom wiedzy prawniczej kandydata, w szczególności w zakresie prawa karnego materialnego, jak i prawa karnego procesowego oraz umiejętność jej stosowania w praktyce. Wskazano również, że wszystkie opinie sędziów współpracujących z kandydatem, w tym opinia Prezesa Sądu Okręgowego w Krośnie, zawierają pozytywne uwagi o jego pracy. Pan Wojciech Łukasz Wilczak jest osobą taktowną, pracowitą, sumienną i poważnie traktującą swoje obowiązki zawodowe. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Zatem w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pan Wojciech Łukasz Wilczak posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednią znajomość prawa procesowego i materialnego, jak również cechy osobowości, które uzasadniają powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kontrkandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego i doświadczenie w pracy na różnych stanowiskach w wymiarze sprawiedliwości oraz wykonując wolne zawody prawnicze. Zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru ich kwalifikacje w niniejszej procedurze nominacyjnej nie okazały się tak dobre, jak Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka.

Pan Konrad Kotuła urodził się w 1985 r. w Sandomierzu. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. W trakcie studiów, od 2 sierpnia 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. prowadził własną działalność gospodarczą w zakresie doradztwa personalnego i administracji kadrami. Od 14 maja 2006 r. do 28 lutego 2009 r. był zatrudniony na stanowisku doradcy ds. ubezpieczeń i inwestycji w Commercial Union S.A. Oddział w Rzeszowie. Od 22 marca 2010 r. do 27 września 2011 r. pracował w INGLOT Sp. z o.o. na stanowisku prawnika. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie prawa spółek, z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu w latach 2010-2012 aplikacji adwokackiej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Rzeszowie, w dniu 22 marca 2013 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie z dnia 17 czerwca 2013 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Rzeszowie, z wyznaczeniem siedziby wykonywania zawodu w Przemyślu. Od 2 września 2013 r. prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką w Przemyślu. Od 31 grudnia 2013 r. do 2 czerwca 2020 r. był członkiem Rady Nadzorczej Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Przemyślu, zajmując stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Kandydat pełnił obowiązki członka Okręgowej Komisji Wyborczej nr 30 w Przemyślu, powołanej do przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej w 2020 r.

Ocenę kwalifikacji Pana Konrada Kotuły sporządził Pan Dariusz Jurjewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Przemyślu, który wskazał, że wśród zgłoszonych przez kandydata do wykazu spraw nie było takich, w których rozstrzygane były istotne lub precedensowe zagadnienia prawne, zaś stopień ich skomplikowania był zróżnicowany. Po dokonanej analizie spraw, w których kandydat brał udział jako zastępca procesowy, sędzia opiniujący stwierdził, że jakość formalna i merytoryczna wszelkich sporządzanych w nich przez opiniowanego pism procesowych, wśród których były zarówno prywatne akty oskarżenia, pisma przygotowawcze, wnioski dowodowe, jak też wnioski o sporządzenie uzasadnień wyroków i apelacje, była bez zarzutu. W postępowaniach tych brał on aktywny udział, zadając osobom przesłuchiwanym prawidłowo pytania i składając zasadne wnioski dowodowe, które były przez sąd uwzględniane. Jego kultura urzędowania była w nich wzorowa. Opiniowany, niezależnie po której stronie występował, czy jako obrońca oskarżonych, czy jako pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych, zawsze należycie reprezentował ich interesy procesowe. Nie dopuszczał się uchybień lub naruszeń prawa, w tym w szczególności skutkujących wydaniem niekorzystnego rozstrzygnięcia dla reprezentowanej przez niego strony. Nie podejmował też żadnych czynności na niekorzyść swoich mocodawców. Wykonywanie zaś przez niego tych obowiązków cechowało się dużą rzetelnością i starannością, popartą odpowiednim poziomem wiedzy prawniczej. Każdorazowo, przed podjęciem swojej aktywności w postępowaniu sądowym, zawsze najpierw zapoznawał się z aktami sprawy. Nie budzi też zastrzeżeń terminowość podejmowanych przez niego czynności procesowych. W każdej z opisanych spraw składane przez niego wnioski miały zazwyczaj charakter merytoryczny, zmierzający w sposób sprawny do wyjaśnienia sprawy w rozsądnym terminie. Nie przejawiał w nich jakichkolwiek zachowań skutkujących zwłoką w rozpoznaniu sprawy w postępowaniu sądowym, w tym nie składał w nich bezzasadnych wniosków o odroczenie rozprawy, czy też wniosków dowodowych mających na celu jedynie przedłużenie toczącego się postępowania. Nie było też sytuacji, aby w wyniku jego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa jakaś czynność procesowa się nie odbyła. Istotne jest też to, że kierując się odpowiedzialnością za wynik prowadzonych przez siebie spraw starał się reprezentować w sądzie swoich klientów osobiście, jedynie sporadycznie udzielając substytucji. Przedstawiona analiza spraw sądowych uzasadnia pozytywną ocenę pracy adwokata Konrada Kotuły. Przeprowadzona ocena kwalifikacji świadczy o jego dużej wiedzy prawniczej, w tym zarówno znajomości przepisów prawda, poglądów doktryny, jak i orzecznictwa Sądu

Najwyższego, oraz umiejętności jej stosowania w praktyce sądowej, co wskazuje, że kandydat jest dobrze przygotowany do pracy orzeczniczej. Opiniowany, oprócz siedmioletniego stażu adwokackiego, legitymuje się dużym doświadczeniem zawodowym zdobytym, nie tylko w sektorze prywatnym, lecz także publicznym. Sędzia opiniujący zwrócił również uwagę, że wszystkie jego dotychczasowe zajęcia służbowe charakteryzowały się dużą samodzielnością i odpowiedzialnością, a więc cechami pożądanymi przy wykonywaniu zawodu sędziego. Mając powyższe na uwadze sędzia opiniujący stwierdził, że Pan Konrad Kotuła jest osobą o dużej kulturze osobistej, rzetelną, wykazującą się pełnym opanowaniem i rzeczowością na sali sądowej, a przy tym zawsze służącą pomocą, jako substytut, czy też w ramach dyżurów aresztowych, Posiadana wiedza, umiejętności i zdobyte doświadczenie zawodowe, a także cechy osobowościowe dają więc, w jego ocenie, pełne podstawy do stwierdzenia, że adwokat Konrad Kotuła spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Iwona Anna Kuźniar urodziła się w 1978 r. w Jarosławiu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra, a w 2002 r. studia na kierunku: prawo kanoniczne, z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu w latach 2005-2008 pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, w dniach 1, 3 i 12 września 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 20 lipca 2006 r. do 10 kwietnia 2007 r. była zatrudniona w INGLOT Sp. z o.o. w Przemyślu w charakterze asystenta. Od 11 kwietnia 2007 r. do 31 maja 2018 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Obowiązki służbowe wykonywała w II Wydziale Karnym tego Sądu. Z dniem 1 czerwca 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Przemyślu i przydzielona do wykonywania obowiązków służbowych do I Wydziału Cywilnego tego Sądu, gdzie pracuje do chwili obecnej. Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Anny Kuźniar sporządził Pan Krzysztof Kamiński - sędzia wizytator ds. cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Przemyślu, który wskazał, że przedstawiona analiza spraw oraz dane statystyczne uzasadniają pozytywną ocenę pracy kandydatki. Opiniowana posiada duży zasób wiedzy prawniczej, którą stale pogłębia uczestnicząc w licznych szkoleniach i potrafi też ją właściwie wykorzystać w pracy orzeczniczej. Znajomość przepisów zarówno cywilnego prawa materialnego, jak i procesowego, a także orzecznictwa pozwalają jej na sprawne i rzeczowe prowadzenie postępowań w przydzielonych do rozpoznania sprawach, a także utrzymywanie na właściwym poziomie stabilności orzeczniczej. W okresie objętym oceną w sprawach, w których orzekała kandydatka, nie została wniesiona skarga w trybie ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, ani też skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Z oceny okresowej, jakiej poddana została Pani referendarz Iwona Anna Kuźniar przez Prezesa Sądu Rejonowego w Przemyślu wynika, że cechuje ją bardzo sumienne, staranne i dokładne podejmowanie merytorycznych i trafnych decyzji. Wykazuje ona bardzo duże zaangażowanie w wykonywaną pracę. Prawidłowo organizuje pracę i efektywnie wykorzystuje własny czas pracy. Czynności w sprawach podejmuje bez zbędnej zwłoki i prawidłowo określa priorytet podejmowanych czynności. Jest osobą bardzo taktowną, kulturalną, która do współpracowników odnosi się z szacunkiem i potrafi stworzyć pozytywny wizerunek pracownika. Również dokonywana przez nią konstrukcja orzeczeń oraz ich treść nie budzą żadnych zastrzeżeń. Zatem posiadana wiedza, umiejętności i już zdobyte doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego oraz referendarza sądowego, a także cechy osobowościowe, dają w ocenie sędziego wizytatora, jak i sędziów współpracujących z opiniowaną pełne podstawy do stwierdzenia, że Pani Iwona Anna Kuźniar spełnia wszelkie wymogi do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Pan Stanisław Łata urodził się w 1976 r. w Tarnogrodzie. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2005-2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, w dniach 1, 3 i 12 września 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Od 3 lipca 2000 r. do 31 grudnia 2019 r. był zatrudniony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Rzeszowie, a następnie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Przeworsku, zajmując się obsługą prawną rolniczego organu rentowego. Zajmował stanowiska referenta prawnego, od 2005 r. zastępcy Kierownika Wydziału Ogólnego, następnie Kierownika Wydziału. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 21 stycznia 2009 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Zawód radcy prawnego wykonuje: od dnia 5 maja 2010 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie, od dnia 1 stycznia 2017 r. w Gminie Adamówka, od dnia 1 czerwca 2019 r. w Podkarpackim Urzędzie Skarbowym i od dnia 1 stycznia 2020 r. w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Nowej Sarzynie, prowadzonym przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku. Ponadto jako radca prawny zajmował się obsługą prawną: od 1 sierpnia 2014 r. do 30 września 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu, od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Łańcucie, a od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Kuryłówce, prowadzonym przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku.

Ocenę kwalifikacji Pana Stanisława Łaty sporządził Pan Krzysztof Kamiński - sędzia wizytator ds. cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Przemyślu, który wskazał, że przedstawiona analiza spraw sądowych, opinii prawnych i pism procesowych uzasadniają pozytywną ocenę pracy kandydata. Przeprowadzona ocena kwalifikacji wskazuje, że Pan Stanisław Łata jest przygotowany do pracy orzeczniczej. Posiada bardzo dobrą znajomość przepisów, szczególnie prawa administracyjnego. Swobodnie posługuje się w pracy orzecznictwem Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, a w miarę potrzeby powołuje również poglądy nauki prawa zawarte w komentarzach. Posiadana wiedza, umiejętności i zdobyte doświadczenie zawodowe dają, w ocenie sędziego wizytatora, pełne podstawy do stwierdzenia, że radca prawny Stanisław Łata spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Cechy charakteru oraz dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, predysponują go do należytego wykonywania zawodu sędziego.

Pan Jakub Józef Niemiec urodził się w 1981 r. w Rzeszowie. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2005-2008 początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w dniach 1, 3 i 18 września 2008 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 17 listopada 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy i przydzielony do V Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie wykonywał obowiązki służbowe do 8 maja 2011 r. Od 9 maja 2011 r. jest zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Od 9 maja 2011 r. do 22 stycznia 2012 r. pracował w Wydziale I Cywilnym tego Sądu, a od 23 stycznia 2012 r. do 6 maja 2012 r. - w Wydziale V Gospodarczym. Od 7 maja 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. - był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, wykonując obowiązki w Wydziale V Ksiąg Wieczystych. Od 1 lutego 2013 r. do 26 maja 2013 r. pracował w Wydziale XI Cywilnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie, a od 27 maja 2013 r. do 1 grudnia 2013 r. - w Wydziale IX Gospodarczym-Rejestrze Zastawów. Od 1 stycznia 2014 r. do 14 czerwca 2015 r. pracował w Wydziale XI Cywilnym tego Sądu, a od 15 czerwca 2015 r. do 29 lutego 2016 r. w Wydziale I Cywilnym - Sekcji ds. Egzekucyjnych. Od 1 marca 2016 r. do

31 grudnia 2016 r. był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, wykonując obowiązki w Wydziale V Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 stycznia 2017 r. został przydzielony do pracy w Wydziale XI Cywilnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie, gdzie wykonywał obowiązki do 31 lipca 2018 r. Od 1 sierpnia 2018 r. do chwili obecnej wykonuje czynności w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 stycznia 2020 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym. Kandydat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Jakuba Józefa Niemca sporządził Pan Piotr Guzy - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Przemyślu, który wskazał, że przeprowadzona analiza spraw, jak również dane statystyczne wskazują, że kandydat jest bardzo dobrze przygotowany do pracy orzeczniczej. Posiada odpowiedni zasób wiedzy zarówno z zakresu cywilnego prawa materialnego, jak i prawa procesowego, zaś znajomość przepisów z zakresu postępowania wieczystoksięgowego oraz rejestrowego pozwalają mu na sprawne i zgodne z wymogami prawa prowadzenie postępowań w poszczególnych sprawach przydzielonych mu do rozpoznania. Dokonywana przez kandydata konstrukcja orzeczeń oraz ich treść nie budzi żadnych zastrzeżeń. Także sporządzone przez niego uzasadnienia orzeczeń spełniają wszelkie wymogi prawne, są opracowane w sposób przejrzysty i zrozumiały, z wykorzystywaniem aktualnego orzecznictwa. Pan Jakub Józef Niemiec jest osobą rzetelną, posiadającą znaczne już doświadczenie w pracy orzeczniczej, sumiennie wywiązującą się ze swoich obowiązków. Posiada także umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji, właściwie organizując swoją pracę, co pozwala mu na załatwianie większej liczby spraw niż wynika to ze średniej załatwialności zarówno w wydziale, jak i w okręgu. Ponadto odznacza się wysoką kulturą osobistą, zdyscyplinowaniem i sumiennością. Zasób wiedzy, umiejętność jej wykorzystywania, a także zdobyte już doświadczenie zawodowe na stanowisku referendarza sądowego, w ocenie sędziego wizytatora w pełni dają podstawy do stwierdzenia, że Pan Jakub Józef Niemiec posiada predyspozycje oraz spełnia wszelkie wymogi do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Pani Magdalena Dominika Piech-Podsiadło urodziła się w 1978 r. w Brzesku. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w dniach 1, 4 i 13 września 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 listopada 2002 r. do 31 grudnia 2004 r. była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Nowym Sączu na stanowisku asystenta radcy prawnego w wymiarze !4 etatu, a od 1 września 2003 r. do 31 sierpnia 2004 r. również w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starym Sączu jako nauczyciel podstaw prawa, w niepełnym wymiarze czasu pracy. Następnie od 26 marca do 30 kwietnia 2007 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 maja 2007 r. jest zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, gdzie do 30 września 2015 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 października 2015 r. - pracuje jako starszy asystent sędziego. Obowiązki służbowe wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto od 1 października 2009 r. do 30 września 2013 r. odbywała studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Do karty zgłoszenia przedłożyła konspekt rozprawy doktorskiej w temacie "Przekształcenie działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością". Kandydatka pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Dominiki Piech-Podsiadło sporządziła Pani Anna Kieman - sędzia Sądu Okręgowego w Przemyślu, która wskazała, że przeprowadzona analiza projektów orzeczeń i uzasadnień sporządzonych przez kandydatkę oraz dane statystyczne pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe, wykazuje się właściwą znajomością przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz przepisów postępowania cywilnego. Często powołuje się na aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego i poglądy doktryny. Umiejętnie dostrzega istotę problemu w rozpoznawanych sprawach, wykazując się trafnością podejmowanych decyzji. Potrafi prawidłowo uzasadnić przedstawione stanowisko, wyróżniając się przy tym umiejętnością logicznego rozumowania i kierując się zasadami doświadczenia życiowego. Jest osobą sumienną, obowiązkową, odpowiedzialną, zaangażowaną, a jednocześnie kreatywną. Zdaniem współpracowników wyróżnia ją bardzo wysoka kultura osobista, takt, właściwy stosunek do przełożonych oraz chęć ciągłego rozwoju, co przejawia się w stałym podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych i pogłębianiu wiedzy. Z opinii sędziów, z którymi współpracowała Pani Magdalena Dominika Piech-Podsiadło wynika, że kandydatka angażuje się w powierzone obowiązki, wykazując przy tym inicjatywą, jest pomocna w rozwiązywaniu problemów, skutecznie poszukuje sposobów ich rozwiązania. Jest partnerem w rozmowie o sprawach rozpoznawanych w wydziale. W opiniach opracowanych przez sędziów Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, z którymi współpracowała w ocenianym okresie, sędziowie zwracali uwagę na pracowitość kandydatki, chęć do pracy, samodzielność w realizacji powierzanych jej zadań, staranność i terminowość.

Podkreślali, że sporządzane przez kandydatkę projekty orzeczeń i uzasadnień były zawsze przemyślane i stały na wysokim poziomie merytorycznym. Mając powyższe na uwadze sędzia opiniująca stwierdziła, że posiadana wiedza prawnicza, dokładność, obowiązkowość, wieloletnie doświadczenie na stanowisku asystenta sędziego, a także cechy osobowościowe pozwalają na pozytywne zaopiniowanie Pani Magdaleny Dominiki Piech-Podsiadło jako kandydata na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Radosław Zieliński urodził się w 1987 r. we Włocławku. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończył uzyskując łącznie 41,4687 punktów. Od 22 kwietnia 2013 r. do 9 lutego 2014 r. - w wymiarze 4/5 etatu i od 10 lutego 2014 r. do 17 maja 2015 r. - w wymiarze pełnego etatu, był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie w III Wydziale Karnym. Następnie od 18 maja 2015 r. do 18 czerwca 2017 r. pracował w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, w I Wydziale Cywilnym na stanowisku asystenta sędziego, w wymiarze pełnego etatu. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej, w marcu 2016 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Z dniem 19 czerwca 2017 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie i przydzielony do wykonywania obowiązków służbowych w XI Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. W 2017 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego, organizowane przez Wydział Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Następnie decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 lutego 2018 r. został przeniesiony z dniem 1 kwietnia 2018 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Przeworsku. Do wykonywania obowiązków służbowych został przydzielony do I Wydziału Cywilnego oraz IV Wydziału Ksiąg Wieczystych. Od 28 czerwca 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. pełnił funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Przeworsku. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 24 października 2018 r., został przeniesiony z dniem 1 stycznia 2019 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Do wykonywania obowiązków służbowych został przydzielony do VI Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu, gdzie pracuje do chwili obecnej. W dniach 11-12 października 2018 r. i 18 listopada 2018 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem 254,5 pkt. Kandydat pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Radosława Zielińskiego sporządził Pan Piotr Guzy - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Przemyślu, który wskazał, że przeprowadzona analiza spraw oraz dane statystyczne uzasadniają pozytywną ocenę pracy kandydata. Opiniowany posiada duży zasób wiedzy prawniczej, którą stale pogłębia uczestnicząc w licznych szkoleniach i potrafi też ją właściwie wykorzystać w pracy orzeczniczej. Znajomość przepisów zarówno cywilnego prawa materialnego, jak i procesowego oraz z zakresu wieczystoksięgowego, a także bieżącego orzecznictwa pozwala mu na sprawne i rzeczowe prowadzenie postępowań w przydzielonych mu do rozpoznania sprawach, a także utrzymywanie na właściwym poziomie stabilności orzeczniczej. W referacie kandydata brak tzw. spraw "starych" (ponad 12-miesięcznych). W opiniowanym okresie w sprawach, w których kandydat orzekał, nie została wniesiona skarga w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, ani też skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Z oceny okresowej, jakiej poddany był kandydat wynika, że cechuje go staranność i rzetelność w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków, a także nabył umiejętność właściwego planowania czynności, co zapewnia sprawność prowadzonych przez niego postępowań. Dokonywana przez kandydata konstrukcja orzeczeń oraz ich treść nie budzą żadnych zastrzeżeń. Także uzasadnienia orzeczeń przez niego sporządzone spełniają wszelkie wymogi prawne, są opracowane terminowo i w sposób przejrzysty oraz zrozumiały, z wykorzystywaniem aktualnego orzecznictwa. Z przedłożonych licznych opinii wynika, że kandydat wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, a także życzliwym stosunkiem do stron i współpracowników. Posiadana wiedza, umiejętności i już zdobyte doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta oraz referendarza sądowego, a także cechy osobowościowe, dają w ocenie sędziego wizytatora, jak i sędziów współpracujących z opiniowanym, pełne podstawy do stwierdzenia, że Pan Radosław Zieliński spełnia wszelkie wymogi do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych, kontrkandydaci - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskali tak dużego poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa, jak Pan Wojciech Łukasz Wilczak. Uczestnicy postępowania posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyli w pracy na różnych stanowiskach sądów powszechnych - asystenta i starszego asystenta sędziego, referendarza sądowego oraz wykonując zawody radcy prawnego i adwokata. Otrzymali również oceny kwalifikacji wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach. Jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, w pionie karnym. Rada nie mogła zatem pominąć faktu, że kandydat przedstawiony do powołania posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego w sądzie okręgowym, od samego początku w wydziale karnym. Powyższe pozwala uznać, że Pan Wojciech Łukasz Wilczak jest najlepszym kandydatem, o czym świadczą jego wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, co zdaniem Rady daje rękojmię należytego wykonywania przez niego obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu, które na posiedzeniu 15 września 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka - oddając 3 głosy "za", 4 głosy "wstrzymujące się", 0 głosów "przeciwnych".

Pani Magdalena Dominika Piech-Podsiadło i Pan Radosław Zieliński uzyskali co prawda wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu (6 głosów "za", 1 głos "wstrzymujący się", przy braku głosów "przeciwnych") niż Pan Wojciech Łukasz Wilczak, jednak w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wynika to z zamieszkiwania i pracy przez niego w innym okręgu. Członkowie Kolegium nie mieli zatem możliwości obserwacji jego rozwoju zawodowego w równym stopniu, jak w przypadku tych dwóch kontrkandydatów. Zatem subiektywna ocena Kolegium nie mogła zostać postawiona wyżej niż ocena merytorycznych kwalifikacji wybranego kandydata.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jego wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji oraz bardzo dobre opinie służbowe, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu. Krajowa Rada Sądownictwa uznała zatem kandydaturę Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka jako wyróżniającą w niniejszym postępowaniu konkursowym. Doświadczenie zawodowe zdobyte przez niego w pracy na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego, przy bardzo dobrej ocenie dotychczasowej pracy, stanowiły okoliczność przesądzającą o jego wyborze.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 października 2020 r. na:

- Pana Konrada Kotułę oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Iwonę Annę Kuźniar oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Stanisława Łatę nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jakuba Józefa Niemca oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Dominikę Piech-Podsiadło oddano 8 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Radosława Zielińskiego oddano 4 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Jak wynika z powyższego, Pani Magdalena Dominika Piech-Podsiadło i Pan Wojciech Łukasz Wilczak uzyskali bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano jedno stanowisko sędziowskie, to zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r. poz. 192), za wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznano Pana Wojciecha Łukasza Wilczaka, który uzyskał najwięcej głosów spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa "Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie. A "

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).