Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 512.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1666/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 512

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Barbary Modzelewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 512, zgłosili się:

- Pani Barbara Modzelewska - adwokat - Izba Adwokacka w Warszawie oraz

- Pan Paweł Żaczek - prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Pawła Żaczka, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1401/2021 z dnia 26 października 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Barbarę Modzelewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie Pani Barbary Modzelewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacji dotyczących posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Barbary Modzelewskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, oraz ocena pracy i kwalifikacji zawodowych. Członkowie zespołu podkreślili, że kandydatka w pełni spełnia kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada doświadczenie zawodowe, uzasadniające powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie pozytywnie zaopiniowało Panią Barbarę Modzelewską, oddając 10 głosów "za" (42 punkty), przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Barbary Modzelewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Barbara Modzelewska urodziła się w 1970 r. w Głuszycy. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Warszawie na stanowiskach: referenta stażysty (od 1 października 1999 r. do 30 czerwca 2001 r.), sekretarza sądowego (od 1 lipca 2001 r. do 31 maja 2003 r.), praktykanta pełniącego obowiązki asystenta sędziego (od 1 czerwca 2003 r. do 31 maja 2004 r.), asystenta sędziego (od 1 czerwca 2004 r. do 30 kwietnia 2008 r.). Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywała w pionie cywilnym odwoławczym, a pełniąc obowiązki już asystenta sędziego zarówno w pionie cywilnym, jak i w pionie karnym. W okresie zatrudnienia w Sądzie Okręgowym w Warszawie na stanowisku asystenta sędziego była delegowana do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, a następnie - od 21 stycznia do 30 kwietnia 2008 r. - do Sądu Rejonowego w Piasecznie, w którym obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Następnie podjęła zatrudnienie w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. W marcu 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie w dniu 20 lipca 2016 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 1 lutego 2017 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Piasecznie. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Bogusława Jarmołowicz-Łochańska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Opiniowana uzyskała ocenę pozytywną. Sędzia opiniująca stwierdziła, że Pani adwokat zdobyła doświadczenie życiowe i zawodowe, uzasadniające powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W jej ocenie opiniowana prezentuje właściwy stosunek do sądu, stron postępowania, dba o wagę i, sprawność postępowania, nabyła doświadczenie w występowaniu na sali rozpraw przed sądami wszystkich instancji. Pani mecenas sprawnie porusza się w meandrach procedury cywilnej, posiada wiedzę prawniczą. W konkluzji, sędzia opiniująca wyraziła pogląd, że analiza akt zbadanych spraw prowadzi do wniosku, że doświadczenie życiowe i zawodowe Pani adwokat Barbary Modzelewskiej, posiadana wiedza, znajomość sali sądowej w sądach różnych szczebli, umiejętność korzystania z dochodzenia roszczeń w postępowaniu upominawczym i nakazowym, opanowany warsztat pracy, znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz doświadczenie

3 w pracy asystenta sędziego uprawniają do ubiegania się o stanowisko sędziego w sądzie rejonowym.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego oraz adwokata. Kwalifikacje merytoryczne Pani Barbary Modzelewskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną kwalifikacji, Pani Barbara Modzelewska zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w trakcie wykonywania obowiązków asystenta sędziego, jak również zawodu adwokata, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Barbary Modzelewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu w pełni uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 5 listopada 2021 r. zaopiniowało Panią Barbarę Modzelewską, oddając 10 głosów "za", co stanowi 42 punkty poparcia, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Barbara Modzelewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Piasecznie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Barbary Modzelewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania początkowo obowiązków asystenta sędziego a obecnie zawodu adwokata, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 grudnia 2021 r. na Panią Barbarę Modzelewską oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).