Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 709.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1656/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 709

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Hanny Zofii Wojszwillo-Grześ do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Wincentego Butrymowicza oraz Pana Karola Maksymiliana Kamperta do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 709, zgłosili się:

- Pan Paweł Wincenty Butrymowicz - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku,

- Pan Karol Maksymilian Kampert - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu oraz

- Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Północ w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych ani Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomieni o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę: Pana Pawła Wincentego Butrymowicza - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się", Pana Karola Maksymiliana Kamperta - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się", a Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ przemawiają w szczególności - ocenione łącznie doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. pοz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ urodziła się 1 października 1978 r. w Gdańsku. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2002 r. do 30 kwietnia 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku starszego inspektora ds. obrotu prawnego z zagranicą. Pozaetatową aplikację sądową odbyła przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, którą zakończyła złożeniem we wrześniu 2008 r. egzaminu sędziowskiego z łączną oceną dobrą. Od 1 maja 2006 r. do 10 lipca 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Początkowo wykonywała obowiązki w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym, od grudnia 2006 r. do 14 października 2008 r. - w VIII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych, następnie - od 15 października do 30 czerwca 2010 r. - w XV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a począwszy od 1 lipca 2010 r. do 10 lipca 2011 r. - w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 11 lipca 2011 r. Minister Sprawiedliwości mianował ją referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Z tym dniem została skierowana do orzekana w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. W latach 2015-2016 pracowała w Sądzie Rejonowym Gdańsk- Północ w Gdańsku, w I Wydziale Cywilnym, a następnie w V Wydziale Gospodarczym. Od 2017 r. do chwili obecnej pracuje w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, w III Wydziale Ksiąg Wieczystych. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku z dnia 3 listopada 2009 r. uzyskała wpis na listę radców prawnych (zawieszenie działalności). Ukończyła studia podyplomowe "Integracja europejska, Środki pomocowe Unii Europejskiej" na Uniwersytecie Gdańskim, z wynikiem bardzo dobrym. W maju 2003 r. prowadziła szkolenia w Sądzie Okręgowym w Gdańsku dla urzędników gdańskiego okręgu sądowego z zakresu międzynarodowego postępowania karnego a w styczniu 2006 r. prowadziła szkolenia w Sądzie Okręgowym w Gdańsku dla urzędników gdańskiego okręgu sądowego z zakresu międzynarodowego postępowania w sprawach cywilnych i karnych. W 2004 r. ukończyła Kurs Amerykańskiego Systemu Prawnego, zorganizowany przez Chicago Kent College of Law i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Kandydatka uczestniczyła w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ sporządził Pan Przemysław Jasinkiewicz - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie sędziego wizytatora, analizując orzeczenia Pani referendarz wskazać należy, że sporządzane w analizowanych sprawach postanowienia zawierają wszystkie elementy z art. 325 k.p.c., natomiast uzasadnienia spełniają wymogi z art. 328 § 2 k.p.c. W uzasadnieniu opiniowana dokonuje trafnych ustaleń, analizuje treść wniosku, treść księgi wieczystej i załączonych dokumentów, mając na uwadze ograniczoną kognicję sądu wieczystoksięgowego. Uzasadnienia postanowień są sporządzane dobrym językiem prawniczym, w sposób jasny, klarowny i logiczny. Pani referendarz sprawuje prawidłowy nadzór nad aktami ksiąg wieczystych, wydając w sprawach stosowne zarządzenia dotyczące doręczenia wydanych orzeczeń, prawidłowo poucza o możliwości wniesienia środków odwoławczych, kontroluje kwestię uprawomocnienia się orzeczeń wydanych w sprawach. Analiza spraw zmienionych prowadzi do wniosku, że zmiany wynikały głównie z odmiennej oceny stanu sprawy, a w konsekwencji stabilność orzecznictwa nadal należy ocenić jako dobrą, zaś zmiany jako typowe dla pracy orzeczniczej i ewentualnej odmiennej oceny materiału. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani referendarz Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ jest prawidłowo przygotowana do zawodu sędziego i wyraził pozytywną ocenę co do jej wniosku.

Pan Paweł Wincenty Butrymowicz oraz Pan Karol Maksymilian Kampert posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Paweł Wincenty Butrymowicz urodził się 26 października 1980 r. w Gdańsku. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2006 r. był zatrudniony w Kancelarii Radców Prawnych Zimmermann & Romanowski Spółka Komandytowa w Sopocie jako aplikant radcowski. Aplikację radcowską ukończył w 2009 r., składając egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2009 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 2006 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w Swissmed Centrum Zdrowia Spółka Akcyjna w Gdańsku, początkowo jako asystent radcy prawnego, a następnie jako radca prawny. W latach 2010-2015 prowadził własną działalność gospodarczą w ramach kancelarii radcy prawnego w Gdańsku. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego dla prawników na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydat uczestniczył w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Wincentego Butrymowicza sporządziła Pani Dorota Kołodziej - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie sędzi wizytator opiniowany niewątpliwie posiada wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe radcy prawnego. Pisma procesowe i opinie prawne sporządzane przez kandydata świadczą o znajomości zagadnień prawa cywilnego czy administracyjnego. Pan Paweł Wincenty Butrymowicz posiada wystarczające doświadczenie zawodowe, zważywszy na fakt, że obowiązki radcy prawnego wykonuje od 2009 r., zaś jego doświadczenie zawodowe datuje się od 2006 r. Przebieg pracy zawodowej świadczy, że jest on osobą podnoszącą kwalifikacje, kompetentną i dobrze zorganizowaną. Dotychczasowy przebieg pracy kandydata wskazuje na pogłębione umiejętności pracy na sali sądowej, w tym w relacji do stron postępowania, pełnomocników, świadków czy tez biegłych. Pan Paweł Wincenty Butrymowicz jest osobą obowiązkową, właściwie reprezentującą interes strony, składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pan Paweł Wincenty Butrymowicz spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Karol Maksymilian Kampert urodził się 26 lutego 1989 r. w Toruniu. W 2013 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2016-2018 prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w ramach kancelarii prawnej w Toruniu. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej, w kwietniu 2018 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu z dnia 17 maja 2018 r. został wpisany na listę adwokatów. Od 2018 r. prowadzi działalność w ramach własnej kancelarii adwokackiej w Toruniu. Odbył podstawowe szkolenie z mediacji, przeprowadzone przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, i jest mediatorem stałym, wpisanym na listę mediatorów stałych, prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, oraz mediatorem stałym, wpisanym na listę mediatorów stałych, prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu. Kandydat uczestniczył w ramach doskonalenia zawodowego w licznych szkoleniach i wykładach.

Ocenę kwalifikacji Pana Karola Maksymiliana Kamperta sporządzili Pani Aneta Szteler -Olszewska i Pan Przemysław Jasinkiewicz - sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie wizytatorów analiza akt spraw karnych uprawnia do wniosku, że opiniowany należycie wywiązywał się z obowiązków obrońcy podejrzanego, oskarżonego, skazanego, pełnomocnika oskarżycielki prywatnej, czy oskarżycielki posiłkowej. Składane przez opiniowanego w toku postępowania pisma procesowe odpowiadają wymogom formalnym, są staranne, wyczerpujące, wnioski dowodowe określają poprawnie tezę dowodową oraz zawierają adekwatne uzasadnienie. W sporządzonych środkach zaskarżenia opiniowany prawidłowo formułował zarzuty i wnioski, uzasadnienia zawierały argumentację adekwatną do stawianych zarzutów. Sprawy, w których występował opiniowany, a które wskazał do kontroli, charakteryzowały się różnym stopniem skomplikowania przedmiotowego i podmiotowego, w większości średnim i niższym. W badanych sprawach cywilnych (w tym rodzinnych i gospodarczych) kandydat niewątpliwie posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe adwokata. Sporządzane przez niego pisma procesowe świadczą również o dużej znajomości zagadnień prawa cywilnego, gospodarczego i rodzinnego. Podkreślić należy szerokie spektrum spraw, w których występował opiniowany. Niewątpliwie doświadczenie zawodowe Pana Karola Maksymiliana Kamperta nie jest imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że samodzielnie obowiązki adwokata wykonuje od trzech lat, niemniej jednak wskazać należy, że badanie spraw prowadzi do wniosku, że kandydat jest osobą dojrzałą, z właściwym doświadczeniem zawodowym. Podkreślić należy dużą precyzję i staranność w zakresie sporządzanych pism procesowych oraz bardzo dobrą orientację w różnorakich zagadnieniach procesowych. Pan adwokat właściwie reprezentuje interesy stron, składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Podsumowując, sędziowie wizytatorzy uznali, że Pan Karol Maksymilian Kampert jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ jest kandydatką z najdłuższym i najbogatszym stażem zawodowym w tym konkursie. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie zarówno w ocenie jej pracy, jak i w bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, wysokie kwalifikacje Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ, posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, zdobyte na stanowisku referendarza sądowego, oraz nienaganna opinia w miejscu pracy dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że w najwyższym stopniu spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 12 listopada 2021 r. zaopiniowało: Pana Pawła Wincentego Butrymowicza - oddając 0 głosów "za" i 11 głosów "przeciw", Pana Karola Maksymiliana Kamperta - oddając 3 głosy "za" i 8 głosów "przeciw" a Panią Hannę Zofię Wojszwiłło-Grześ - oddając 8 głosów "za" i 3 głosy "przeciw". Jedynie Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ uzyskała poparcie tego gremium, co także przemówiło za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 grudnia 2021 r. na:

- Pana Pawła Wincentego Butrymowicza oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Karola Maksymiliana Kamperta oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Hannę Zofię Wojszwiłło-Grześ oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).