Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1607/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 2 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Bartosza Janusza Korczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk-Zięby do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 628/2020 z dnia 4 sierpnia 2020 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479, przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Bartosza Janusza Korczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie oraz nie przedstawiła wniosku o powołanie Pani Jolanty Cebo, Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk-Zięby, Pani Magdaleny Łucji Jakubowskiej, Pana Owidiusza Beniamina Mazurkiewicza i Pani Anety Agnieszki Sadzik- Wolskiej.

Odwołanie od powyższej uchwały wniosła Pani Magdalena Teresa Chalimoniuk-Zięba, zaskarżając uchwałę w części - w zakresie, w jakim Rada przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pana Bartosza Janusza Korczaka i nie przedstawiła jej kandydatury z analogicznym wnioskiem, wnosząc ojej uchylenie oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Krajową Radę Sądownictwa.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 15 września 2021 r. w sprawie o sygnaturze akt I NKRS 46/21, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, uchylił zaskarżoną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa Nr 628/2020 z dnia 4 sierpnia 2020 r. i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy stwierdził, że tytuł uchwały jest sprzeczny z jej merytorycznym rozstrzygnięciem, jak również uzasadnieniem, czego nie można uznać za oczywistą omyłkę pisarską w oznaczeniu stanowiska sędziowskiego, którego dotyczy przedmiotowe postępowanie nominacyjne. W konsekwencji tego Sąd Najwyższy za uzasadniony uznał zarzut braku należytego uzasadnienia pierwotnej uchwały, stwierdzając przy tym, że uzasadnienie uchwały nie uwzględnia szczegółowych okoliczności sprawy (kwalifikacji kandydatów) i zatem w sposób dostateczny nie ujawnia motywów jej podjęcia, w tym przyczyn zdyskwalifikowania oceny Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz nadania wagi stażowi pracy (z uwzględnieniem wykonywanych zadań).

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 29 listopada 2021 r. szczegółowo omówił kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego objęte konkursem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad poszczególnymi kandydatami. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania na:

- Panią Magdalenę Teresę Chalimoniuk-Ziębę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów

"przeciw" ani "wstrzymujących się",

- Pana Bartosza Janusza Korczaka oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk-Zięby na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie (M.P. z 2019 r., poz. 479). Za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): niemal sześcioletnie doświadczenie zawodowe kandydatki, wynikające z wykonywania czynności orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego, bardzo dobra ocena kwalifikacji oraz uzyskanie najwyższej - wyróżniającej - opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania formalne, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.") oraz art. 15 ust. 11 i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Bartosza Janusza Korczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie. Rada nie podzieliła stanowiska zespołu odnośnie do spełniania przez Panią Magdalenę Teresę Chalimoniuk-Ziębę w wyższym stopniu kryteriów powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego niż kontrkandydat.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Bartosz Janusz Korczak urodził się w 1979 r. w Sosnowcu. W latach 2003-2006 był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Olkuszu na stanowiskach: referenta, maszynisty oraz operatora urządzeń elektronicznych. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 9 do 27 maja 2006 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu na stanowisku asystenta sędziego. Od 29 maja 2006 r. jest zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Olkuszu, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 listopada 2015 r. - starszego asystenta sędziego. Obowiązki obecnie wykonuje w II Wydziale Karnym tego Sądu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych oraz konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Bartosza Janusza Korczaka sporządził Pan Piotr Kowalski - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. W swojej ocenie stwierdził, że Pan Bartosz Janusz Korczak jest asystentem sędziego od wielu lat i wykonując tę funkcję z pewnością nabył doświadczenie w zakresie stosowania prawa. Oceniający zwrócił uwagę na doświadczenie życiowe kandydata z racji ukończenia przez niego 40. roku życia. Podkreślił, że z opinii przełożonego wynika, że jest on osobą o nieskazitelnym charakterze, zaangażowaną w wykonywanie powierzonych mu zadań, umiejącą zorganizować warsztat pracy, punktualną i rzetelną. Jednocześnie w opinii tej podkreślono, że kandydata cechuje umiejętność podejmowania decyzji i samodzielnej organizacji pracy, dodatkowo zaznaczając, że jest on w pełni przygotowany do sprawowania funkcji orzeczniczych. Zdaniem oceniającego powyższe uprawnia do stwierdzenia, że kandydat dysponuje należytą wiedzą prawniczą, a ponadto posiada predyspozycje, umiejętności i doświadczenie życiowe potrzebne do zajmowania stanowiska sędziego sądu powszechnego. Analiza pracy kandydata wykazała, że Pan Bartosz Janusz Korczak prawidłowo posługuje się nomenklaturą prawniczą. Potrafi trafnie wskazać istotę rozstrzyganej kwestii i przytoczyć drogę swojego rozumowania, a także należycie uzasadnić wyciągane wnioski. Wszystkie oceniane projekty były sporządzone starannie pod względem redakcyjnym. Nieliczne wadliwe sformułowania, a także gdzieniegdzie odnotowane mankamenty przedstawianych wywodów nie wpływają istotnie na ocenę kandydata. Autor oceny kwalifikacji wskazał, że przedstawione projekty orzeczeń, z nielicznymi wyjątkami, nie dotyczyły spraw o szczególnie wysokim stopniu skomplikowania, co nie stanowi zarzutu wobec kandydata. Konkludując stwierdził, że ogólna ocena Pana Bartosza Janusza Korczaka jest pozytywna. Pan Bartosz Janusz Korczak dysponuje kwalifikacjami uprawniającymi go do starania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego.

Kandydat złożył uwagi do oceny kwalifikacji, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

Pani Magdalena Teresa Chalimoniuk-Zięba posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Magdalena Teresa Chalimoniuk-Zięba urodziła się w 1986 r. w Myślenicach. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. W 2011 r. ukończyła aplikację ogólną (uzyskując 42,88 punktów), a w 2017 r. - aplikację sędziowską (uzyskując 112,4655 punktów) w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W 2015 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną celującą (290,5 punktów). Z dniem 1 stycznia 2016 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tychach, w którym pracowała w wydziale cywilnym, karnym i ksiąg wieczystych. Z dniem 1 marca 2018 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie. Powierzone jej obowiązki wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i udział w konferencji naukowej w 2019 r. dotyczącej problematyki uregulowanej w ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego. Jest współautorką trzech publikacji dotyczących między innymi mediacji.

Kandydatka przedłożyła dodatkowo opinię służbową wraz z rekomendacją sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk-Zięby sporządzili: Pani Izabella Stawicka, Pani Joanna Ćwik-Bielińska i Pan Bogdan Słowik - sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Krakowie. Ocena kandydatki objęła okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., kiedy pracowała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tychach w Wydziale Cywilnym, Wydziale Ksiąg Wieczystych i w Wydziale Karnym. Liczba załatwień spraw w efektywnym czasie pracy Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk -Zięby należy do najwyższych w skali wydziałów, w których pracowała. Świadczy to o bardzo dużym nakładzie pracy, rzetelnym traktowaniu swoich obowiązków i systematyczności. Analiza akt spraw sądowych z wydziałów, wyniki kontroli skargowej jednoznacznie wskazują, że kandydatka posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce, a postępowania prowadzone są bez zbędnej zwłoki. Umiejętnie wykorzystuje zdobytą wiedzę - na poziomie celującym, w okresie aplikacji sędziowskiej. Wszystko to przekłada się na bardzo dobrą jakość orzecznictwa kandydatki i widoczne jest w sprawnym sposobie prowadzenia postępowań zarówno w wydziale cywilnym, jak i wydziale ksiąg wieczystych. W ocenie zauważono, że Pani Magdalena Teresa Chalimoniuk-Zięba stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Jak zgodnie wynika z dołączonych do dokumentacji konkursowej opinii Prezesa Sądu i Przewodniczącej Wydziału, opiniowana cieszy się szacunkiem, jest cenionym współpracownikiem. Powyższe uzasadnia stwierdzenie, że opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego i pozwala na wystawienie jej bardzo wysokiej oceny.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego kandydata, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Uwzględniła także wytyczne Sądu Najwyższego.

Pan Bartosz Janusz Korczak legitymuje się osiemnastoletnim doświadczeniem zawodowym, wynikającym z pracy w sądownictwie powszechnym, w tym ponadpiętnastoletnim na stanowiskach asystenckich - asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Wysokie kwalifikacje kandydata potwierdza sporządzona na potrzeby niniejszego postępowania konkursowego ocena kwalifikacji, w której stwierdzono między innymi, że kandydat w swojej pracy wykazuje się samodzielnością, zaś jego praca, poziom kwalifikacji i cechy osobiste są na poziomie więcej niż adekwatnym, aby sprostać wymogom stawianym osobom kandydującym na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Magdalena Teresa Chalimoniuk-Zięba zajmuje stanowisko referendarza sądowego od niemal sześciu lat (a zatem jej doświadczenie zawodowe jest ponad dwukrotnie krótsze, licząc okres pracy asystenckiej kontrkandydata), czego - zdaniem Rady - nie niweluje wykonywanie przez nią czynności orzeczniczych. Uwzględniając wykonywanie przez Panią Magdalenę Teresę Chalimoniuk-Ziębę zadań z zakresu ochrony prawnej, innych niż wymiar sprawiedliwości, Rada uznała za uzasadnione uznanie za wyższe kwalifikacji posiadanych przez Pana Bartosza Janusza Korczaka. Kandydatka uzyskała wyższą ocenę z egzaminu sędziowskiego, jednakże odbyła ona aplikację ogólną i sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, przy innej skali ocen i w innym modelu odbywania aplikacji, co sprawia, że nie jest to odpowiedni czynnik, aby różnicować kandydatury w niniejszym postępowaniu nominacyjnym. Kandydatka uzyskała opinię służbową wraz z rekomendacją Prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie, podkreślającą jej duże i różnorodne doświadczenie zawodowe na samodzielnym stanowisku pracy. Jednak, mając na względzie jej zdecydowanie krótszy staż pracy, Rada uznała, że w niniejszej procedurze konkursowej kandydatura Pana Bartosza Janusza Korczaka prezentuje ogółem wyższe kwalifikacje do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu 1 czerwca 2020 r. zaopiniowało Panią Magdalenę Teresę Chalimoniuk-Ziębę, oddając 10 głosów "za" oraz 8 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (opinia wyróżniająca), natomiast Pan Bartosz Janusz Korczak uzyskał 5 głosów "za" oraz 10 głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (i 1 nieważnym).

Kandydat wybrany przez Radę - Pan Bartosz Janusz Korczak - nie uzyskał zatem poparcia tego gremium, jednakże przy dokonanej ocenie kwalifikacji, w tym znacznej przewadze wybranego kandydata co do posiadanego doświadczenia zawodowego, nie stanowiło to kryterium mogącego samodzielnie decydować o wyniku niniejszego postępowania. Wyróżniona przez Kolegium kandydatka legitymuje się o niemal dekadę krótszym stażem pracy w sądownictwie powszechnym niż kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie, który egzamin sędziowski złożył 7 lat wcześniej. Powyższe doprowadziło Radę do wniosku, że doświadczenie, jakie posiada Pan Bartosz Janusz Korczak, sprawia, że jego kandydatura wyprzedza kandydaturę Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk -Zięby, pomimo uzyskania przez nią swoistego wskazania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Bartosz Janusz Korczak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe (wyraźnie dłuższe od Pani Magdaleny Teresy Chalimoniuk-Zięby), a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, wysoko ocenionej w ocenie kwalifikacji oraz przez przełożonych, i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bartosza Janusza Korczaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków asystenta sędziego, a obecnie - starszego asystenta sędziego, pozytywna ocena jego pracy i kwalifikacji, podkreślająca odpowiedniość posiadanej przez niego wiedzy, cech osobistych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, jak również stałe pogłębianie swojej wiedzy prawniczej i umiejętności, co potwierdza jego rzetelna, wieloletnia praca.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 2 grudnia 2021 r. na:

- Panią Magdalenę Teresę Chalimoniuk-Ziębę oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bartosza Janusza Korczaka oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).