Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 705.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1603/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 705

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anety Jadwigi Jamróz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 705, zgłosiły się:

- Pani Aneta Jadwiga Jamróz - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie oraz

- Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód radcy prawnego, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Anetę Jadwigę Jamróz oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Agatę Weronikę Matusiak-Wojnicz oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli.

Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz przemawiają w szczególności: dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wynikające z prowadzenia spraw o różnorodnej tematyce, wnioski płynące z pozytywnej oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz urodziła się 2 marca 1975 r. w Żarach. Od 18 października 1995 r. do 30 marca 2001 r. pracowała w "MK" sp. z o.o. w Żarach, początkowo na stanowisku referenta administracyjnego, a następnie na stanowisku doradcy prawnego. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Od 17 kwietnia 2001 r. do 30 listopada 2002 r. pracowała w "Polskich Hurtowniach Alkoholi" sp. z o.o. w Zielonej Górze na stanowisku referenta administracyjnego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Z dniem 2 grudnia 2002 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze. Obowiązki orzecznicze pełniła w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze z dnia 28 grudnia 2006 r. uzyskała wpis na listę radców prawnych tej Izby. W 2007 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcowskiej w Zielonej Górze. Od 1 maja 2008 r. do 31 października 2017 r. była zatrudniona w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowej Soli, w wymiarze 1/4 etatu, na stanowisku radcy prawnego. W 2015 r. ukończyła, z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od stycznia 2018 r. do listopada 2020 r. prowadziła-jako wykładowca - szkolenia z zakresu prawa pracy, windykacji należności i postępowania egzekucyjnego oraz z zakresu prawa zamówień publicznych we współpracy z firmami organizującymi szkolenia.

Ocenę kwalifikacji Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz sporządziła Pani Jolanta Kurzawińska-Pasek - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Podsumowując zbadanie opinii prawnych oraz akt, opiniująca stwierdziła, że dotyczą one spraw cywilnych o bardzo zróżnicowanym pod względem merytorycznym charakterze, często z udziałem skonfliktowanych stron. Z oceny wynika, że opiniowana pisma procesowe sporządzała adekwatnie do potrzeb postępowania, wnioski dowodowe wskazywała precyzyjnie i ze wskazaniem okoliczności, na jaką mają być przeprowadzone; nie odnotowano wniosków, które bez potrzeby wydłużałyby postępowanie, utrudniając, czy w istotny sposób opóźniając wydanie przez sąd rozstrzygnięcia co do istoty danej sprawy. Nie stwierdzono również uchybień ze strony opiniowanej w zakresie terminów ustalanych przez ustawodawcę lub przez sąd. Systematycznie osobiście uczestniczyła w rozprawach (również przed sądem odwoławczym) i w posiedzeniach, zupełnie sporadycznie korzystając z instytucji substytucji. W trakcie przemówień końcowych formułowała wnioski często akceptowane przez sąd I instancji, który wydawał orzeczenia o treści w większości zgodnej z tymi wnioskami. Zawsze działała profesjonalnie, dbając należycie o interes reprezentowanej strony. Reasumując, opiniująca stwierdziła, że Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz prawidłowo reprezentowała swoich klientów, sprawnie podejmowała czynności. Opiniowana wykazuje biegłość w stosowaniu prawa, znajomość aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez ukończenie studiów podyplomowych czy też uczestnictwo w szkoleniach zawodowych zarówno w roli wykładowcy, jak i uczestnika szkolenia. Cechuje ją samodzielność, zaangażowanie i decyzyjność. Zachowanie opiniowanej na sali rozpraw nie budziło żadnych zastrzeżeń. Z materiałów, które przedstawiła do oceny, dała się poznać jako osoba staranna, obowiązkowa i sumienna. W konkluzji oceny, opiniująca stwierdziła, że Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz jest należycie przygotowana do sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego i zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Nowej Soli.

Pani Aneta Jadwiga Jamróz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Aneta Jadwiga Jamróz urodziła się 8 lutego 1978 r. w Lubaczowie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Od marca do września 2006 r. pracowała jako prawnik w Kancelarii Adwokackiej Agnieszki Wiącek w Rzeszowie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. Od marca do sierpnia 2007 r. pracowała jako prawnik w Kancelarii Adwokackiej Teresy Niedziałek w Rzeszowie. W okresie od 1 listopada 2007 r. do 2 czerwca 2008 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu (wydział cywilny) na stanowisku asystenta sędziego. Od 2 czerwca 2008 r. do 13 marca 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w wydziale karnym. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego, zorganizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 kwietnia 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku starszego referendarza sądowego. Obowiązki orzecznicze pełni w I Wydziale Cywilnym. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie mediacji na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Jadwigi Jamróz sporządziła Pani Beata Reichert- sędzia wizytator ds. cywilnych i gospodarczych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Oceniając całokształt pracy opiniowanej stwierdziła, że doświadczenie orzecznicze, zdobyte przez nią w ciągu ponad 10 lat pracy na stanowisku referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Świebodzinie, uwzględniając przy tym jej duże zaangażowanie w pracy, dobre wyniki w zakresie efektywności i sprawności postępowania, bardzo dobre wyniki postępowania odwoławczego - pozwalają uznać, że jest ona dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W związku z tym sędzia wizytator wyraziła pozytywną opinię o kandydaturze Pani Anety Jadwigi Jamróz.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej z nich, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz legitymuje się wszechstronnym doświadczeniem zawodowym, uzyskanym podczas wieloletniego (14 lat) wykonywania zawodu radcy prawnego a wcześniej wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego (5 lat). Kandydatka posiada doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu spraw i - zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - posiadane przez nią doświadczenie oraz wiedza prawnicza pozwolą rzetelnie pełnić obowiązki na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Pani Aneta Jadwiga Jamróz uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji z której wynika, że jest dobrą kandydatką. Legitymuje się jednak krótszym stażem zawodowym i mniej zróżnicowanym doświadczeniem niż wybrana do przedstawienia z wnioskiem kandydatka. Spectrum spraw, którymi zajmuje się Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz, jest niezwykle szerokie a jej praca i kwalifikacje merytoryczne w tym zakresie zostały ocenione pozytywnie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze na posiedzeniu 25 października 2021 r. zaopiniowało Panią Anetę Jadwigę Jamróz pozytywnie - 7 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a Panią Agatę Weronikę Matusiak-Wojnicz także pozytywnie - 5 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Pani Aneta Jadwiga Jamróz uzyskała wprawdzie nieco wyższe poparcie tego gremium, jednakże - jak zostało to już wyżej podkreślone - legitymuje się krótszym stażem zawodowym i zajmuje się problematyką prawną o mniej skomplikowanym charakterze niż ma to miejsce w przypadku Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agata Weronika Matusiak-Wojnicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agaty Weroniki Matusiak-Wojnicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego a wcześniej podczas wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, a także doskonalenie zawodowe przez udział w studiach podyplomowych i licznych szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na:

- Panią Anetę Jadwigę Jamróz oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agatę Weronikę Matusiak-Wojnicz oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U; z 2021 r. poz. 269).