Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 621.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1595/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 621

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Witos do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 621, zgłosiła się Pani Magdalena Witos - adwokat - Izba Adwokacka w Olsztynie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 29 listopada 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Magdalenę Witos oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim Pani Magdaleny Witos. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a także otrzymała pozytywne oceny kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Witos do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Magdalena Witos urodziła się 18 marca 1983 r. w Iławie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 października 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. była zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na stanowisku młodszego referenta w Biurze ds. pomocy i integracji społecznej. Następnie, w okresie od 1 maja 2008 r. do 31 grudnia 2012 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Słupsku, w II Wydziale Karnym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2016 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W dniu 12 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie i od 5 lipca 2016 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Iławie. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach korporacyjnych. Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili m.in.: Kierownik Biura ds. pomocy i integracji społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko -Mazurskiego, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Słupsku oraz Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Witos w zakresie spraw cywilnych sporządził Pan Mariusz Gregorowicz - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Elblągu, który stwierdził, że kandydatka prowadziła sprawy o zróżnicowanym charakterze - cywilne, rodzimie i gospodarcze. Sporządzane przez nią pisma procesowe były starannie opracowane, wolne od braków formalnych, należycie opłacone i składane w terminie, a zawarta w nich argumentacja - jasna i logiczna. Opiniujący wskazał, że Pani adwokat wykonuje swoje obowiązki starannie i z zaangażowaniem, pozytywnie ocenił merytoryczny poziom jej pracy i wskazał, że posiada ona kwalifikacje do powołania na stanowisko sędziego.

Ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw karnych sporządził Pan Tomasz Piechowiak - sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu. Opiniujący wskazał, że analiza akt spraw, w których kandydatka występowała jako obrońca albo pełnomocnik (ustanowiony zarówno z wyboru, jak i z urzędu) pozwala na pozytywne zaopiniowanie tej kandydatury. Sprawy, w których występowała Pani Magdalena Witos miały zróżnicowany charakter, od prostych, aż po skomplikowane podmiotowo i przedmiotowo, które wymagały podjęcia szeregu czynności procesowych. Kandydatka wykazywała bardzo dobrą znajomość materiału znajdującego się w aktach. Podczas rozpraw, w których zasadniczo uczestniczyła osobiście, wykazywała dużą aktywność, zadając liczne pytania przesłuchiwanym osobom. Podejmowała decyzje procesowe adekwatne do zgromadzonego materiału, z korzyścią dla swoich mocodawców. Również kultura urzędowania nie budziła zastrzeżeń. W ocenie opiniującego, wiedza kandydatki z zakresu prawa karnego (materialnego i procesowego) oraz umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce, zdobyte doświadczenie zawodowe oraz rzetelność i sumienność w wykonywaniu obowiązków adwokata, dają podstawy do stwierdzenia, że posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Magdalena Witos posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, od 2016 r. prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną bardzo dobrą, a egzamin adwokacki złożyła z wynikiem pozytywnym. Przed rozpoczęciem wykonywania zawodu adwokata, kandydatka pracowała również na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że Pani Magdalena Witos prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Aktywność zawodowa kandydatki jako pełnomocnika procesowego zasługuje na wysoką ocenę, zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodyki pracy. Swoje czynności wykonuje rzetelnie i z dużym zaangażowaniem, prowadząc sprawy o zróżnicowanym charakterze.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu uchwałą z 28 września 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Witos.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Witos posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Witos do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego, a obecnie adwokata, wnioski płynące z pozytywnych ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na Panią Magdalenę Witos oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).