Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 505.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1594/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 505

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Gałan do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Łucji Karczewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 505, zgłosiły się:

- Pani Ewa Gałan - adwokat - Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku oraz

- Pani Monika Łucja Karczewska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych ani Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomieni o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ewę Gałan oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się", natomiast na Panią Monikę Łucję Karczewską nie oddali głosów "za" ani "przeciw" przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie Pani Ewy Gałan. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Ewa Gałan legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jej praca została oceniona pozytywnie przez sędziów sporządzających oceny kwalifikacji.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu na posiedzeniu 28 września 2021 r. jednogłośnie udzieliło poparcia kandydaturze Pani Ewy Gałan.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Gałan do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Ewa Gałan urodziła się 14 sierpnia 1982 r. w Braniewie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od listopada 2006 r. do marca 2007 r. była zatrudniona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie na stanowisku referenta. Po odbyciu aplikacji adwokackiej w Olsztyńskiej Izbie Adwokackiej, w 2011 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z dnia 28 lipea 2011 r. została wpisana na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę. Od 2 listopada 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej początkowo w Olsztynie, a po uzyskaniu na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku z dnia 26 sierpnia 2013 r. wpisu na listę adwokatów, prowadzoną przez tę Radę - w Braniewie.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Gałan w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Dorota Twardowska - sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu. W ocenie opiniującej kandydatka posiada niezbędne kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Cechuje ją wysoki poziom wiedzy merytorycznej z różnych dziedzin prawa oraz pracowitość i obowiązkowość. Pani Ewa Gałan występowała jako pełnomocnik procesowy w sprawach z zakresu różnych dziedzin prawa (sprawy cywilne, rodzinne), w tym kilku o skomplikowanych stanach faktycznych i prawnych. Czynności procesowe podejmowała adekwatnie do wymogów sytuacji procesowej, dochowując przy tym terminów ustawowych i sądowych, stawiając się na wyznaczone terminy posiedzeń i biorąc w nich aktywny udział. Pisma procesowe były sporządzane przez kandydatkę starannie, z powołaniem sprecyzowanych wniosków procesowych, wskazaniem ich podstawy prawnej oraz obszernym uzasadnieniem faktycznym i prawnym, w tym z odwołaniem do poglądów doktryny i orzecznictwa. Pisma były formułowane w sposób logiczny, precyzyjny i konkretny. Reasumując, w ocenie sędzi opiniującej Pani adwokat Ewa Gałan posiada niezbędne kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Gałan w zakresie spraw karnych sporządził Pan Zdzisław Kawulak - sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu. W ocenie opiniującego, wiedza kandydatki w zakresie szeroko rozumianego prawa karnego - materialnego i procesowego, rzetelność, sumienność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków procesowych dają podstawy do wnioskowania, że w przypadku powołania na urząd sędziego daje ona rękojmię prawidłowego sprawowania tego urzędu. Sprawy, w których kandydatka występowała w charakterze obrońcy, miały różnorodny charakter - od spraw nieskomplikowanych, aż po skomplikowane podmiotowo i przedmiotowo. Pisma procesowe odpowiadały wszystkim wymogom formalnym, były rzeczowe i należycie uzasadnione. Także środki odwoławcze zawierały prawidłowo sformułowane zarzuty i wnioski, a także szczegółowe i wyczerpujące uzasadnienia. Opiniujący podkreślił, że kandydatka sumiennie przygotowywała się do prowadzenia spraw, doskonale znała przedmiot postępowania, jej działania były przemyślane i adekwatne do sytuacji procesowej oraz podejmowane z korzyścią dla reprezentowanych osób. Na rozprawach wykazywała się aktywnością - zadawała liczne pytania osobom przesłuchiwanym, czy opiniującym biegłym, niezwłocznie reagowała na zmieniającą się sytuację procesową, a w przypadku ujawnienia się nowych okoliczności, składała stosowne wnioski, co świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu do spraw oraz znajomości akt. Kultura urzędowania kandydatki również nie budzi zastrzeżeń. Pani Ewa Gałan sumiennie i rzetelnie przygotowywała się do podejmowanych czynności obrończych, niezależnie od tego, czy stosunek obrończy wynikał z udzielonego jej pełnomocnictwa, czy był wynikiem zarządzenia o wyznaczeniu obrońcy z urzędu.

W konkluzji sędzia opiniujący pracę Pani adwokat Ewy Gałan ocenił pozytywnie.

Pani Monika Łucja Karczewska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Monika Łucja Karczewska urodziła się 12 grudnia 1984 r. w Bydgoszczy. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2008 r. pracowała w kancelarii notarialnej w Toruniu na stanowisku asystentki, a następnie - od 7 lipca 2008 r. do 31 października 2009 r. - w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Olsztynie na stanowisku referenta prawno-administracyjnego. Od 2 listopada 2009 r. do 28 lutego 2013 r. była zatrudniona w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Braniewie na stanowisku specjalisty ds. prawnych. Od 18 lipca 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. oraz od 1 lutego do 31 sierpnia 2014 r. pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Braniewie na stanowisku konsultanta prawnego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku, w 2014 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku z dnia 3 czerwca 2014 r. została wpisana na listę radców prawnych, prowadzoną przez tę Radę. Od 20 października 2014 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego z siedzibą w Braniewie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach oraz studia podyplomowe. W 2008 r. ukończyła szkolenie z zakresu mediacji, w 2020 r. szkolenie dotyczące dochodzenia roszczeń z tzw. umów kredytów frankowych w praktyce i w orzecznictwie, a także w 2020 r. ukończyła z oceną bardzo dobrą studia podyplomowe z zakresu prawa rodzinnego z elementami psychologii na Uniwersytecie Łódzkim.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Łucji Karczewskiej w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Małgorzata Milkiewicz - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Elblągu. W ocenie opiniującej, kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Wszelkie pisma procesowe były przez kandydatkę sporządzane prawidłowo, rzeczowo, zawierały wnioski dowodowe. Opiniowana prawidłowo formułowała żądania, przytaczała ich podstawę prawną i faktyczną, powoływała się na orzecznictwo. Treść merytoryczna sporządzonych pism procesowych nie budzi zastrzeżeń, wskazuje na dobrą znajomością prawa materialnego i procesowego. W większości spraw poddanych ocenie zostały wydane orzeczenia zgodne ze stanowiskiem reprezentowanym przez kandydatkę. Opiniowana najczęściej osobiście brała udział w rozprawach, do wyjątków należały sytuacje, w których udzielała pełnomocnictwa substytucyjnego. Brała czynny udział w rozprawach, zadawała pytania, składała prawidłowo sformułowane wnioski dowodowe i działała w dobrze pojętym interesie reprezentowanej przez siebie strony. Sędzia wizytator skonkludowała, że Pani radca prawny Monika Łucja Karczewska posiada odpowiednie kwalifikacje do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Łucji Karczewskiej w zakresie spraw karnych sporządził Pan Władysław Kizyk - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Elblągu. W ocenie sędziego wizytatora kandydatka rzetelnie wypełniała obowiązki obrońcy lub pełnomocnika strony, niezależnie od tego, czy działała na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, czy też zarządzenia o wyznaczeniu obrońcy z urzędu. Sporządzane przez nią pisma procesowe i zgłaszane wnioski odpowiadały wymogom formalno -prawnym oraz były rzeczowo uzasadnione. W zdecydowanej większości wnioski dowodowe formułowane przez Panią Monikę Łucję Karczewską były uwzględniane przez organ procesowy, co świadczy o pełnej znajomości przedmiotu postępowania i podejmowaniu czynności z najwyższą starannością. Środki odwoławcze sporządzane przez opiniowaną odpowiadały wymogom formalno-prawnym, zawierały prawidłowo sformułowane zarzuty i wnioski końcowe oraz zawierały szczegółowe i wyczerpujące uzasadnienia. W skontrolowanych sprawach wszystkie czymiości procesowe kandydatka podejmowała respektując ustawowe lub zakreślone terminy. Pani Monika Łucja Karczewska zasadniczo osobiście uczestniczyła w rozprawach i posiedzeniach, a jedynie w nielicznych przypadkach udzielała substytucji, ewentualne nieobecności były zgłaszane z wyprzedzeniem i usprawiedliwione obiektywnymi okolicznościami. Opiniujący podkreślił znaczną aktywność kandydatki na rozprawach, w trakcie których zadawała liczne pytania osobom przesłuchiwanym, czy opiniującym biegłym i reagowała na zmieniającą się sytuację procesową. Opiniujący nie odnotował zastrzeżeń co do kultury urzędowania kandydatki. W konkluzji bardzo pozytywnie ocenił jej pracę.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania otrzymała pozytywne oceny kwalifikacji oraz posiada dziesięcioletnie doświadczenie w pracy adwokata. Prowadziła szereg spraw zarówno cywilnych, jak i karnych, o zróżnicowanym charakterze i stopniu skomplikowania. Prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz umiejętność jej wykorzystania w praktyce.

Kontrkandydatka w osobie Pani Moniki Łucji Karczewskiej również otrzymała pozytywne oceny kwalifikacji. Posiada jednak krótszy, bo 7-letni staż w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego. Również prowadziła szerokie spektrum spraw, tak cywilnych, jak i karnych, a jej wiedza prawnicza oraz metodyka pracy pozostają na wysokim poziomie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Ewa Gałan, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy adwokata, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu na posiedzeniu 28 września 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Gałan na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie.

Na tym samym posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu większością głosów zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Moniki Łucji Karczewskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Braniewie.

Osoba wybrana przez Radę uzyskała zatem wyższe poparcie tego gremium, a w niniejszej procedurze konkursowej kryterium temu Rada przyznała walor decydujący.

Wszystkie powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Gałan za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Gałan posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także odpowiednią wiedzę

7 prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Braniewie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Gałan zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dłuższy staż w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu. W przypadku tak zbliżonych i porównywalnych kandydatur, jak w niniejszym postępowaniu, wskazane kryteria okazały się decydujące.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na:

- Panią Ewę Gałan oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Monikę Łucję Karczewską oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).