Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1591/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marka Podoluka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Dominiki Bator i Pani Jadwigi Mazurkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 319, zgłosili się:

- Pani Dominika Bator - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu,

- Pan Aleksander Maciej Brick - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu,

- Pani Jadwiga Mazurkiewicz - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu oraz

- Pan Marek Podoluk - asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Aleksandra Macieja Bricka, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 638/2021 z dnia 8 czerwca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód radcy prawnego. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Dominikę Bator nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", na Panią Jadwigę Mazurkiewicz nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Marka Podoluka oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu Pana Marka Podoluka. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Marek Podoluk legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego sporządzającego ocenę kwalifikacji.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu zaopiniowało Pana Marka Podoluka, oddając 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (11 ocen bardzo dobrych, 0 ocen dobrych, 0 ocen dostatecznych).

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marka Podoluka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia -Krzyków we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Marek Podoluk urodził się w 1975 r. w Wodzisławiu Śląskim. Od 14 sierpnia 2000 r. do 31 maja 2012 r. pełnił służbę stałą w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, w dniu zwolnienia ze służby zajmował stanowisko starszego specjalisty. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w sierpniu 2009 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Ponadto, w grudniu 2009 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Na podstawie uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 16 lutego 2009 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 12 września 2009 r. do 30 listopada 2012 r. pracował na stanowisku pełniącego obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Obowiązki wykonywał w IV Wydziale Gospodarczym. Następnie, z dniem 1 grudnia 2012 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w tym Sądzie.

Na tym stanowisku pracował do 31 marca 2017 r. Z dniem 1 kwietnia 2017 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu (przeniesienie służbowe na wniosek kandydata), w którym pracuje do chwili obecnej. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Marka Podoluka sporządziła Pani Renata Szczerbowska - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, która podkreśliła, że kandydat jest asystentem nie tylko o znacznym stażu pracy, ale również osobą o bardzo dużym doświadczeniu zawodowym (nie tylko prawniczym) i życiowym. Nie tylko pełnił funkcję asystenta sędziego, ale też wcześniej pracował w pełnym wymiarze czasu pracy jako oficer Państwowej Straży Pożarnej, kończąc służbę w stopniu młodszego brygadiera i mając doświadczenie w sądownictwie dyscyplinarnym tej służby. Pracując zawodowo w tak wymagającej służbie Pan asystent zdobywał wykształcenie prawnicze, kończąc studia na wydziale prawa, a następnie odbywając aplikację sądową i składając z wynikiem pozytywnym zarówno egzamin sędziowski, jak i radcowski. Droga życiowa kandydata wskazuje na niezwykłe predyspozycje intelektualne, ale też cechy charakteru, jak konsekwencja, jasne wyznaczanie celów, obowiązkowość i właściwa organizacja czasu, które jednoznacznie go predestynują do powierzenia mu stanowiska sędziego sądu rejonowego. Jednak nie tylko samo duże doświadczenie zawodowe i życiowe należy uznać za cechę wyróżniającą go jako kandydata na urząd, o którego objęcie się ubiega. Decydującym czynnikiem jest jego wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność samodzielnego jej stosowania w praktyce, wyłaniający się z dokonanego przeglądu sporządzonych przez niego projektów orzeczeń i ich uzasadnień. Oceniane uzasadnienia orzeczeń to wypowiedzi prawnicze na wysokim poziomie, świadczące tak o samodzielności oraz znajomości prawa, jak i o swobodzie w posługiwaniu się jasnym i zrozumiałym językiem. Sędzia opiniująca wskazała, że przegląd ten pozwala na sformułowanie jednoznacznie wyróżniającej opinii i stwierdzenie, że kandydat osiągnął bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu sędziego. Również cechy charakteru i osobowość kandydata dają rękojmię, że zawód ten będzie wykonywał z należytą godnością. Na podkreślenie, oprócz wysokich kwalifikacji merytorycznych, zasługują jego obowiązkowość, dyscyplina pracy, nienaganna kultura osobista oraz cechy predestynujące do pracy zespołowej. Dodać należy, że bardzo pozytywna opinia o Panu Marku Podoluku jest prezentowana przez sędziów od wielu lat, czego najlepszym przykładem są oceny dokonane przez Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu, jak również Przewodniczącą

X Wydziału Gospodarczego. We wszystkich tych dokumentach podkreślano profesjonalne podejście Pana asystenta do wykonywanych obowiązków, jego zaangażowanie w pracę, kulturę osobistą, odpowiedzialność, rzetelność, zdyscyplinowanie, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, punktualność, samodzielną organizację pracy, zwracając przy tym uwagę na zdobyte dotychczas umiejętności zawodowe i uzyskane doświadczenie. Sprawy przygotowane

przez Pana asystenta dotyczą szerokiego spektrum zagadnień prawa cywilnego - prawa rzeczowego, zobowiązań umownych, deliktów, prawa spółek handlowych, prawa własności przemysłowej, ochrony konkurencji, prawa zamówień publicznych i wielu innych ustaw szczególnych. Opiniowany sporządzał projekty w sprawach skomplikowanych, wielowątkowych i wielotomowych, wymagających dużego nakładu pracy. Konstrukcja formalna i język uzasadnień jest precyzyjny i klarowny, wywody zrozumiałe również dla osób nie posiadających wykształcenia prawniczego. Sporządzane projekty były na tak wysokim poziomie, że były akceptowane przez sędziów współpracujących bez korekt lub tylko z niewielkimi poprawkami.

Podsumowując, sędzia opiniująca wyraziła pogląd, że kandydatura Pana Marka Podoluka przedstawia optymalne walory z punktu widzenia powierzenia mu stanowiska sędziego sądu rejonowego, a jego postawa etyczna, cechy osobowości, wiedza oraz doświadczenie zawodowe i życiowe zapewniają spełnienie najwyższych standardów, jakich można i należy oczekiwać od sędziego.

Pani Dominika Bator i Pani Jadwiga Mazurkiewicz posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Dominika Bator urodziła się w 1977 r. we Wrocławiu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od grudnia 2004 r. do końca lutego 2005 r. pracowała w kancelarii prawnej we Wrocławiu na stanowisku prawnika. Następnie, od 1 marca 2005 r. do 30 września 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2005 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Radę. Od 2 października 2006 r. do 3 grudnia 2008 r. pracowała na stanowisku radcy prawnego w kancelarii prawnej we Wrocławiu. Z dniem 4 grudnia 2008 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego z siedzibą we Wrocławiu. Ponadto, od 8 stycznia do 30 kwietnia 2019 r. była zatrudniona w Votum S.A. we Wrocławiu na stanowisku specjalisty do spraw komunikacji i realizacji inwestorskich. Od 25 września 2020 r. jest sędzią Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.

Ocenę kwalifikacji Pani Dominiki Bator sporządziła Pani Małgorzata Brulińska- sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Sędzia wizytator podkreśliła, że w pierwszej kolejności zwraca uwagę dość szerokie spektrum spraw, w których kandydatka występowała w charakterze pełnomocnika procesowego. Były to zarówno sprawy cywilne, gospodarcze, rodzinne, opiekuńcze, jak i z zakresu prawa pracy, a w ramach spraw cywilnych w ścisłym znaczeniu - sprawy z zakresu prawa zobowiązań, prawa rzeczowego i egzekucyjnego. Z analizy badanych akt wynika terminowość i sprawność podejmowanych przez kandydatkę czynności, ich wysoka jakość i należyta sumienność, z jaką opiniowana podchodzi do swoich procesowych obowiązków. Widoczna pozostaje tu staranność w działaniu oraz duże doświadczenie zawodowe, przejawiające się w racjonalnym, przemyślanym podejściu do problematyki prawnej, pojawiającej się w analizowanych sprawach. Także przebieg postępowań sądowych i sposób działania kandydatki świadczy o profesjonalnym podejściu

do obowiązków. Według opiniującej analiza akt 29 spraw daje podstawę do wniosku, że Pani radca prawny Dominika Bator podejmowała w nich szereg właściwych i skutecznych działań, które doprowadziły do uwzględnienia w części analizowanych spraw w całości lub prawie w całości żądań reprezentowanych przez nią stron, w postępowaniach zarówno I, jak i II- instancyjnych. Analiza przedstawionych w zestawieniu akt spraw daje podstawę do stwierdzenia, że zasób wiedzy z zakresu szeroko ujmowanego prawa cywilnego, znajomość obowiązujących przepisów, umiejętność ich analizy, interpretacji i praktycznego zastosowania, a także zdobyte umiejętności praktyczne oraz doświadczenie zawodowe, stanowią o posiadanych przez kandydatkę predyspozycjach do wykonywania zawodu sędziego. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że Pani Dominika Bator może być dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

3. Pani Jadwiga Mazurkiewicz urodziła się w 1979 r. w Świdnicy. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2004 r. do 31 stycznia 2007 r. odbywała praktykę w kancelarii adwokackiej w Świdnicy. Od kwietnia 2005 r. jako wolontariusz była zaangażowana w udzielanie porad prawnych w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Świdnicy. Od 9 maja do 30 września 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Dzierżoniowie - w wymiarze /2 etatu - na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 5 do 30 listopada 2007 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Świdnicy na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 grudnia 2007 r. jest zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 6 czerwca 2019 r. - na stanowisku starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Jadwigi Mazurkiewicz sporządziła Pani Ewa Karwacka - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Opiniująca wskazała, że kandydatka posiada bardzo szeroką wiedzę z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i administracyjnego, którą umiejętnie wykorzystuje w swojej pracy. W wielu wypadkach sporządzenie projektów uzasadnień wymagało zaznajomienia się z orzecznictwem i literaturą, w celu poszukiwania rozstrzygnięć zagadnień prawnych, często o znacznym stopniu skomplikowania. Poziom merytoryczny projektów sporządzanych przez kandydatkę jest wysoki, uzasadnienia są napisane w sposób przejrzysty i zrozumiały. Projekty te były aprobowane przez sędziów współpracujących z kandydatką. Sędzia opiniująca wskazała, że - biorąc pod uwagę pozytywne oceny, wyrażone w opiniach sędziów współpracujących z kandydatką oraz opinii służbowej Zastępcy Przewodniczącego Wydziału - Pani Jadwiga Mazurkiewicz jest osobą odpowiedzialną, prezentuje profesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków. W czasie pracy na stanowisku asystenta sędziego konsekwentnie poszerza posiadaną wiedzę i umiejętności.

W ocenie sędzi opiniującej kandydatura Pani Jadwigi Mazurkiewicz na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje na poparcie, z uwagi na jej wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, tak materialnego, jak i procesowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz cechy osobowości.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wyróżniająca ocenę kwalifikacji oraz ponaddwunastoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego, w której przygotowywał projekty orzeczeń i uzasadnień w bardzo szerokim zakresie spraw cywilnych - dotyczących prawa rzeczowego, zobowiązań umownych, deliktów, prawa spółek handlowych, prawa własności przemysłowej, ochrony konkurencji, prawa zamówień publicznych i wielu innych ustaw szczególnych.

Kontrkandydatka w osobie Pani Dominiki Bator posiada dłuższy od Pana Marka Podoluka staż pracy w zawodach prawniczych - od grudnia 2008 r. prowadzi działalność w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego, wcześniej zaś była zatrudniona przez półtora roku jako asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu oraz ponad dwa lata pracowała na stanowisku radcy prawnego w kancelarii prawnej. Niewątpliwie jest efektywnym i sprawnym pełnomocnikiem, swoje obowiązki zastępcy procesowego wypełnia starannie i z zaangażowaniem. Prowadzi dość szerokie spektrum spraw. Były to zarówno sprawy cywilne, gospodarcze, rodzinne, opiekuńcze, jak i z zakresu prawa pracy, a w ramach spraw cywilnych w ścisłym znaczeniu - sprawy z zakresu prawa zobowiązań, prawa rzeczowego i egzekucyjnego. Rada zwróciła jednak uwagę, że ocena kwalifikacji Pani Dominiki Bator jest dobra, a zatem niższa niż ocena kwalifikacji Pana Marka Podoluka, który otrzymał ocenę wyróżniającą.

Pani Jadwiga Mazurkiewicz otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz szereg pozytywnych opinii służbowych od współpracujących z nią sędziów. Jej staż pracy na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego jest nieco dłuższy niż kandydata przedstawionego do powołania - wynosi 14 lat. Jednak należy zauważyć, że kandydatka pełni obowiązki w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, zatem jej doświadczenie zawodowe, choć niewątpliwie duże, dotyczy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych należących do właściwości tego Sądu, a nie spraw cywilnych w ścisłym znaczeniu i predestynuje kandydatkę do ubiegania się o stanowisko raczej w pionie pracy, niż w pionie cywilnym, przewidzianym w niniejszym konkursie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Marek Podoluk, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy asystenta sędziego, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez niego zawodu sędziego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 21 października 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marka Podoluka, oddając 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymującym się" i oceniając, że kandydat w stopniu bardzo dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu (11 ocen bardzo dobrych, 0 ocen dobrych, 0 ocen dostatecznych).

Na tym samym posiedzeniu Kolegium pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Dominiki Bator - 8 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", uznając, że w stopniu dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu (3 oceny bardzo dobre, 2 oceny dobre, 3 oceny dostateczne).

Także Pani Jadwiga Mazurkiewicz uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu, które na posiedzeniu 21 października 2021 r. oddało 8 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", oceniając, że kandydatka w stopniu dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na urząd sędziowski w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu (0 ocen bardzo dobrych, 8 ocen dobrych, 0 ocen dostatecznych).

Osoba wybrana przez Radę uzyskała zatem najwyższe poparcie tego gremium spośród wszystkich kandydatów, a w niniejszej procedurze konkursowej kryterium temu Rada przyznała walor decydujący.

W związku z tym, że wszyscy startujący w niniejszym konkursie kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz prezentują wysoki poziom wiedzy prawniczej, Rada uznała, że rozstrzygające znaczenie w niniejszym postępowaniu należy przypisać poparciu Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Trzeba podkreślić, że Pan Marek Podoluk uzyskał nie tylko największą liczbę głosów "za", ale jednocześnie najwięcej ocen bardzo dobrych, przy braku ocen dobrych i dostatecznych, co wyróżnia go w gronie kandydatów w niniejszym konkursie. Także jako jedyny, w ocenie Kolegium, spełnia warunki powołania na urząd sędziowski

w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu w stopniu bardzo dobrym.

Wszystkie powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Marka Podoluka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marek Podoluk posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe i życiowe, a także odpowiednią wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marka Podoluka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, wnioski płynące z wyróżniającej oceny kwalifikacyjnej oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na:

- Panią Dominikę Bator oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Jadwigę Mazurkiewicz oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Podoluka oddano 20 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).