Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 710.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1590/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 710

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Doroty Stolarek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 710, zgłosiła się Pani dr Dorota Stolarek - adwokat - Izba Adwokacka w Radomiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Dorotę Stolarek oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze Pani Doroty Stolarek. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Doroty Stolarek przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: uzyskana ocena kwalifikacyjna, doświadczenie, wynikające z wykonywania zawodu adwokata, dorobek naukowo -dydaktyczny, w tym uzyskanie stopnia doktora nauk prawnych w zakresie prawa, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu pozytywnie zaopiniowało Panią Dorotę Stolarek, oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 oraz § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Doroty Stolarek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Dorota Stolarek urodziła się w 1981 r. w Krakowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z dnia 15 marca 2011 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność prawo rzymskie. Od 1 października 2005 r. do 30 września 2018 r. pracowała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, początkowo na stanowisku pracownika działu badań, następnie jako asystent i adiunkt w Katedrze Historii Prawa. Od 7 listopada 2013 r. do 31 stycznia 2017 r. pracowała w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Pawła Stolarka w Radomiu na stanowisku prawnika. Od 22 kwietnia do 30 czerwca 2017 r. była zatrudniona jako wykładowca w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach. Od 19 listopada 2018 r. do 30 czerwca 2021 r. pracowała na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Prywatnego. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 4 stycznia 2017 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. W dniu 15 lutego 2017 r. złożyła ślubowanie. Od maja 2017 r. wykonuje zawód adwokata, prowadząc działalność w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej, początkowo z siedzibą w Warszawie a od 1 sierpnia 2017 r. - w związku z przeniesieniem siedziby zawodowej do okręgu Izby Adwokackiej w Radomiu - w Radomiu. Od 15 września 2020 r. jest członkiem Komisji Doskonalenia Zawodowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Radomiu. Podnosi kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach zawodowych. Jest autorką publikacji z zakresu prawa rzymskiego i prawa rodzinnego.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Stolarek sporządziła Pani Anna Gzel-Michalska - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu. Do oceny kandydatka przedstawiła akta spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Opiniująca wskazała, że w przedstawionych do oceny sprawach daje się zauważyć, że do 2020 r. istniał swego rodzaju podział ról między adwokatem Pawłem Stolarkiem, a kandydatką, polegający na tym, że najczęściej autorem pozwów, wniosków wszczynających postępowanie i pism procesowych jest adwokat Paweł Stolarek, a Pani Dorota Stolarek w większości spraw reprezentowała mocodawców na rozprawach. Od około 2020 r. w aktach pojawiają się już pisma autorstwa kandydatki. Pisma te są na dobrym poziomie merytorycznym, są sporządzane starannie, pisane poprawnym, jasnym językiem prawniczym. Występując na rozprawach kandydatka prezentowała aktywną postawę, świadczącą o dobrej znajomości materiału dowodowego i przygotowaniu się do rozpraw. Opiniowana występowała w sprawach przed sądami rejonowymi i okręgowymi, głównie w sądach okręgu radomskiego. Wyniki badania akt spraw wskazują na wysoki poziom pracy, zdyscyplinowanie w zakresie 3 terminowości podejmowanych czynności i prawidłowości ich wykonywania. Kandydatka prezentuje należytą kulturę urzędowania, jest zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków. Sędzia opiniująca pozytywnie oceniła kandydaturę Pani Doroty Stolarek.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, wynikające między innymi z wykonywania zawodu adwokata. Ponadto, Pani Dorota Stolarek posiada doświadczenie naukowo-dydaktyczne, bowiem była zatrudniona na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (w latach 2005-2018), w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach (w 2017 r.), na Uniwersytecie Technologiczno -Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (w latach 2018-2021). W 2011 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność prawo rzymskie. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Doroty Stolarek znajdują odzwierciedlenie w uzyskanej pozytywnej ocenie jej pracy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Doroty Stolarek za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu na posiedzeniu 22 października 2021 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Dorotę Stolarek - oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydatka uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Dorota Stolarek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Doroty Stolarek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana pozytywna ocena kwalifikacyjna, doświadczenie, wynikające z wykonywania zawodu adwokata, dorobek naukowo-dydaktyczny, w tym uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych w zakresie prawa, oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na Panią Dorotę Stolarek oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).