Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1589/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 520

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie
Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:

1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Roberta Pawła Wójcika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Artura Bohdana Grzmila do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 520, zgłosili się:

- Pani Kinga Dolega - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Radomiu,

- Pan Artur Bohdan Grzmil - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach,

- Pani Monika Izabela Skrok - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie,

- Pan Paweł Stolarek - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Radomiu oraz

- Pan Robert Paweł Wójcik - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Radomiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez: Panią Kingę Dolegę, Panią Monikę Izabelę Skrok oraz Pana Pawła Stolarka, Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio: uchwałą nr 1488/2021 z dnia 16 listopada 2021 r., uchwałą nr 1146/2021 z dnia 7 września 2021 r. i uchwałą nr 796/2021 z dnia 13 lipca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu nie oddali na Pana Artura Bohdana Grzmila głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Roberta Pawła Wójcika oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze Pana Roberta Pawła Wójcika. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomieni o terminie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Roberta Pawła Wójcika przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): uzyskane oceny kwalifikacyjne;

2 dotychczasowe doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie, wynikające z wykonywania zawodu adwokata, zdecydowanie wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu (10 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się").

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu negatywnie zaopiniowało Pana Artura Bohdana Grzmila, oddając 1 głos "za", 4 głosy "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się" oraz pozytywnie zaopiniowało Pana Roberta Pawła Wójcika, oddając 10 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". Pan Robert Paweł Wójcik jako jedyny uczestnik niniejszej procedury konkursowej uzyskał zatem poparcie tego gremium.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Roberta Pawła Wójcika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Robert Paweł Wójcik urodził się 3 lipca 1968 r. w Wieniawie. W 1993 r. ukończył studia wyższe na Akademii Rolniczej w Lublinie z oceną bardzo dobrą i uzyskał tytuł magistra inżyniera rolnictwa. W latach 1995-1996 pracował w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Energo - Asekuracja w Radomiu na stanowisku specjalisty do spraw reasekuracji, a w latach 1996-2009 w przedsiębiorstwie "Altadis" w Radomiu oraz w Imperial Tobaco w Tarnowie Podgórnym, ostatnio na stanowisku szefa biura zarządu w Radomiu. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, początkowo w Izbie Adwokackiej w Radomiu a od października 2010 r. - w Izbie Adwokackiej

3 w Warszawie, w czerwcu 2011 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 7 grudnia 2011 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. W dniu 18 stycznia 2012 r. złożył ślubowanie. Od 9 lutego 2012 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej, początkowo w Warszawie a od 12 marca 2012 r. - na skutek przeniesienia siedziby zawodowej do okręgu Izby Adwokackiej w Radomiu - w Radomiu. Kandydat poszerza kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 1994 r. odbył szkolenie z zakresu "Organizacja spółdzielczości, marketing i zarządzanie rozwojem terenów wiejskich" na University Collage Cork w Irlandii. W 1997 r. złożył z wynikiem pozytywnym egzamin dla Kandydatów na Członków Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa przed Komisją Egzaminacyjną przy Ministrze Skarbu Państwa. W 2002 r. ukończył z wynikiem dobrym szkolenie z zakresu IMBA w Economische Hogeschool w Brukseli. W 2005 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego w Europejskiej Szkole Prawa i Administracji, z wynikiem dobrym. W 2019 r., po odbyciu Podstawowego Szkolenia z Mediacji przeprowadzonego przez Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, uzyskał tytuł mediatora.

Ocenę kwalifikacji Pana Roberta Pawła Wójcika w zakresie spraw karnych sporządził Pan Dariusz Pietruszka - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu, który wskazał, że kandydat występował w sprawach dotyczących zbrodni, występków i wykroczeń. Część spraw należała do trudnych, zawiłych, o wysokim ciężarze gatunkowym, wielowątkowych, jak również obszernych pod względem liczby oskarżonych. Podjęte w toku postępowań działania obrończe i zastępcy procesowego nie budzą wątpliwości. W wielu sprawach kandydat okazał się bardzo skutecznym obrońcą, doprowadzając do rozstrzygnięć korzystnych dla reprezentowanych osób - np. uniewinnienie od popełnienia zarzucanych czynów, warunkowe zawieszenie wykonania kary, zakwalifikowanie czynu jako wypadku mniejszej wagi i warunkowe umorzenie postępowania. Pisma procesowe, w tym środki odwoławcze, sporządzane przez opiniowanego, świadczą o odpowiednim poziomie wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. Pisma przygotowane są zgodnie z wymogami ustawowymi, nie zawierają braków formalnych, są pisane jasnym, przejrzystym stylem, zawierają wywody znajdujące oparcie w zasadach logicznego rozumowania oraz materiale dowodowym. Kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Kandydat wykazał się dobrą znajomością warsztatu prawnika praktyka w sprawach karnych, jest osobą pracowitą i dokładną, nabył szereg przydatnych w służbie sędziowskiej doświadczeń i umiejętności.

Ocenę kwalifikacji Pana Roberta Pawła Wójcika w zakresie spraw cywilnych, gospodarczych oraz z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Anna Barwicka -Zając - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu, która wskazała, że zwraca uwagę różnorodny zakres problematyki cywilnej, jaką zajmował się kandydat i różny stopień trudności spraw - zdarzały się wśród nich sprawy o skomplikowanym stanie prawnym. Opiniowany na rozprawach występował osobiście. Tylko w jednej sprawie na jednym terminie skorzystał z zastępstwa aplikanta. Badanie akt przedstawionych spraw wskazuje na wysoki poziom umiejętności zawodowych oraz zdyscyplinowanie w zakresie terminowości podejmowanych czynności. Zobowiązania nakładane przez sąd wykonywane były prawidłowo i terminowo. Pisma procesowe i inne dokumenty sporządzane są starannie, prezentują wysoki poziom merytoryczny, wskazują na umiejętność logicznego rozumowania i dokonywania analizy zagadnień prawnych. Część z nich jest obszerna, niewątpliwie wymagająca dużego nakładu pracy oraz znajomości orzecznictwa. Kandydat prezentuje wymaganą kulturę zawodową, jest osobą zaangażowaną w wykonywanie swojej pracy.

Pan Artur Bohdan Grzmil posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Artur Bohdan Grzmil urodził się 1 sierpnia 1980 r. w Przeworsku. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 4 października 2004 r. do 30 listopada 2005 r. pracował w Kancelarii Prawnej Domino z siedzibą w Warszawie na stanowisku prawnika, a od 1 grudnia 2005 r. do 28 lutego 2007 r. - w Kancelarii Radcy Prawnego Jacka Cieplucha z siedzibą w Warszawie na stanowisku aplikanta. Od 1 października 2005 r. do 30 czerwca 2009 r. był także współpracownikiem dydaktycznym w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Po odbyciu aplikacji radcowskiej (w latach 2004-2008), w kwietniu 2008 r. złożył egzamin radcowski z oceną ogólną bardzo dobrą minus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 20 maja 2008 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby i od 4 lipca 2008 r. wykonywał zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Radomiu. Z dniem 1 stycznia 2021 r. działalność ta została przez kandydata zawieszona do 31 grudnia 2021 r. Obecnie wykonuje zawód w ramach stosunku pracy. Od 15 listopada 2010 r. do 31 grudnia 2016 r. był zatrudniony w Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów na stanowisku radcy prawnego, w tym także koordynatora pracy obsługi prawnej. Od 2 stycznia 2008 r. pracuje w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznych Opieki Zdrowotnej im. dr B. Borzyma w Radomiu, obecnie na stanowisku radcy prawnego - koordynatora zespołu radców prawnych, a także od 1 stycznia 2019 r. do 16 września 2020 r. wykonywał obowiązki radcy prawnego w Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" w Radomiu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. W 2019 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa nowych technologii. Jest także autorem dwóch publikacji naukowych, opublikowanych w Zeszytach Naukowych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Ocenę kwalifikacji Pana Artura Bohdana Grzmila sporządził Pan Rafał Socha - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Radomiu, który wskazał, że poziom wiedzy prawniczej i zaangażowania kandydata w prowadzone sprawy należy ocenić pozytywnie. Jakość sporządzanych przez niego pism procesowych, formułowane w nich zarzuty czy wnioski świadczą o wysokim poziomie opanowania języka prawnego i znajomości przepisów, stanowiących podstawę rozstrzygania. Opiniujący zauważył jednak, że duża część spraw, które przedstawił kandydat, należała do spraw o niskim stopniu skomplikowania. Jednak tam, gdzie przedmiot sporu był wielowątkowy, opiniowany wykazywał wymaganą w takich sytuacjach wiedzę i zaangażowanie. Czynności procesowe wykonywane były terminowo, w żadnym przypadku nie stwierdzono, aby pisma były dotknięte brakami formalnymi. Analiza protokołów rozpraw wskazuje na odpowiedni poziom kultury oraz właściwy stosunek do sądu i uczestników postępowania. W ocenie sędziego wizytatora poziom wiedzy prawniczej oraz zdobyte doświadczenie na stanowisku radcy prawnego predestynują Pana Artura Bohdana Grzmila do wykonywania zawodu sędziego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Robert Paweł Wójcik - przedstawiony do powołania - posiada doświadczenie zawodowe, wynikające z pracy w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Energo - Asekuracja w Radomiu, w przedsiębiorstwie "Altadis" w Radomiu oraz w Imperial Tobaco w Tarnowie Podgórnym, a zwłaszcza zdobyte w związku z wykonywaniem zawodu adwokata (od lutego 2012 r.). Ponadto Rada miała na uwadze, że Pan Robert Paweł Wójcik między innymi ukończył dwa kierunki studiów wyższych oraz studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego, a także złożył z wynikiem pozytywnym egzamin dla Kandydatów na Członków Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa i uzyskał tytuł mediatora. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Roberta Pawła Wójcika znajdują odzwierciedlenie w uzyskanych ocenach kwalifikacji.

Opiniujący z zakresu spraw karnych wskazał, że część spraw, w których występował kandydat, należała do trudnych, zawiłych, o wysokim ciężarze gatunkowym, wielowątkowych, jak również obszernych pod względem liczby oskarżonych. Podkreślił także, że w wielu sprawach Pan Robert Paweł Wójcik okazał się bardzo skutecznym obrońcą, doprowadzając do rozstrzygnięć korzystnych dla reprezentowanych osób. Ponadto sporządzane przez niego pisma procesowe, w tym środki odwoławcze, świadczą o odpowiednim poziomie wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. W konkluzji opiniujący podkreślił, że kandydat wykazał się dobrą znajomością warsztatu prawnika praktyka w sprawach karnych, jest osobą pracowitą i dokładną, nabył szereg przydatnych w służbie sędziowskiej doświadczeń i umiejętności.

Opiniująca z zakresu spraw cywilnych, gospodarczych oraz z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zwróciła uwagę na różnorodny zakres problematyki cywilnej, jaką zajmował się kandydat, i różny stopień trudności spraw, wśród których zdarzały się sprawy o skomplikowanym stanie prawnym. Podkreśliła wysoki poziom umiejętności zawodowych Pana Roberta Pawła Wójcika, zdyscyplinowanie w zakresie terminowości podejmowanych czynności oraz wysoki poziom merytoryczny sporządzanych przez niego pism procesowych i innych dokumentów, które wskazują na umiejętność logicznego rozumowania i dokonywania analizy zagadnień prawnych oraz znajomość orzecznictwa.

Pan Robert Paweł Wójcik uzyskał także - w odróżnieniu od Pana Artura Bohdana Grzmila - pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej analizy wszystkich zgromadzonych w sprawie materiałów i uznała, że krótszy staż zawodowy Pana Roberta Pawła Wójcika (wykonuje zawód adwokata od lutego 2012 r., podczas gdy Pan Artur Bohdan Grzmil wykonuje zawód radcy prawnego od lipca 2008 r.) w wykonywaniu zawodu uprawniającego do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego nie może być czynnikiem obniżającym bardzo wysoką ogólną ocenę jego kandydatury. Kandydat ten spełnia bowiem wszelkie wymagania ustawowe, w tym także w zakresie długości wymaganego stażu pracy, stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, a całokształt okoliczności sprawy przemawia za wyższością jego kandydatury nad kandydaturą Pana Artura Bohdana Grzmila.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Robert Paweł Wójcik, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w trakcie wykonywania zawodu adwokata, jak również podnoszenie kwalifikacji między innymi przez ukończenie studiów podyplomowych dają gwarancję należytego wykonywania przez niego zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Roberta Pawła Wójcika za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu na posiedzeniu 22 października 2021 r. negatywnie zaopiniowało Pana Artura Bohdana Grzmila - oddając 1 głos "za", 4 głosy "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się" oraz pozytywnie zaopiniowało Pana Roberta Pawła Wójcika - oddając 10 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". Pan Robert Paweł Wójcik jako jedyny uczestnik niniejszej procedury konkursowej uzyskał zatem pozytywną opinię tego gremium, przy czym na uwagę zasługuje dysproporcja w zakresie uzyskanych przez kandydatów głosów "za" na korzyść kandydata wybranego przez Radę.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Robert Paweł Wójcik posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Przysusze.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Roberta Pawła Wójcika zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskane oceny kwalifikacyjne, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie, wynikające z wykonywania zawodu adwokata, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 1 grudnia 2021 r. na:

- Pana Artura Bohdana Grzmila oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Roberta Pawła Wójcika oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).