Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 502.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1584/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 502

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Radosława Sławomira Tukaja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 502, zgłosił się Pan Radosław Sławomir Tukaj - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Radosława Sławomira Tukaja oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie Pana Radosława Sławomira Tukaja. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, a następnie sędziego tego Sądu, w którym orzekał początkowo w IX Wydziale Grodzkim, następnie w X Wydziale Karnym, V Wydziale Karnym i I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 listopada 2017 r. został delegowany do Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym orzeka do chwili obecnej w IV Wydziale Cywilnym.

W toku postępowania kandydat otrzymał wyróżniającą ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że spełnia wymagania, które powinny być stawiane sędziemu sądu okręgowego. Od wielu lat orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie, rozstrzygając trudne i skomplikowane sprawy, wymagające rozległej wiedzy i umiejętności orzeczniczych. Ponadto uzyskał jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie (8 głosów "za").

Kandydatura Pana Radosława Sławomira Tukaja wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Radosława Sławomira Tukaja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Charakterystyka kandydata

Pan Radosław Sławomir Tukaj urodził się w 1980 r. w Żyrardowie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. Od 1 lipca 2004 r. do 22 października 2007 r. był zatrudniony w kancelarii radcy prawnego na stanowisku asystenta prawnego, zastępcy właściciela kancelarii. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym i skierowany do pełnienia czynności w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, w którym orzekał w IX Wydziale Grodzkim (sprawy karne). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 maja 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie. Orzekał początkowo w IX Wydziale Grodzkim, następnie w X Wydziale Karnym (od 1 stycznia 2010 r.), V Wydziale Karnym (od 1 kwietnia 2010 r.) i I Wydziale Cywilnym (od 1 kwietnia 2011 r.). Z dniem 15 listopada 2017 r. został delegowany do Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym orzeka do chwili obecnej w IV Wydziale Cywilnym. Kandydat brał udział w licznych szkoleniach z zakresu prawa cywilnego, m.in. zagadnień dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej, ochrony dóbr osobistych, prawa budowlanego, procedury cywilnej - nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, postępowania szczególnego w sprawach o rozwód i separację, prawa własności intelektualnej, m.in. znaków towarowych, ochrony informacji niejawnych, Kodeksu wyborczego.

Ocenę kwalifikacji Pana Radosława Sławomira Tukaja sporządził Pan Grzegorz Chmiel - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który na podstawie przeprowadzonej analizy akt stwierdził, że kandydat w zupełności spełnia wymagania, które powinny być stawiane sędziemu sądu okręgowego. Od wielu lat orzeka w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie, rozstrzygając trudne i skomplikowane sprawy, wymagające rozległej wiedzy i umiejętności orzeczniczych. Pomimo pozornie dużej liczby spraw, w których jego orzeczenia zostały zmienione po rozpoznaniu apelacji, w większości z nich zmiana dotyczyła kwestii pozostawionych uznaniu sędziowskiemu, jak wysokość zadośćuczynienia, co w żaden sposób nie powinno podważać kompetencji orzeczniczych Pana sędziego. Podobnie ocena sprawności postępowania powinna być czyniona z uwzględnieniem faktu, że sądy przez niemal cały rok 2020 i sporą część roku 2021 funkcjonowały w reżimie sanitarnym spowodowanym

3 pandemią C0VID-19, co globalnie przełożyło się negatywnie na sprawność postępowań sądowych. Istotne jest natomiast, że w żadnej ze spraw prowadzonych przez Pana sędziego nie została stwierdzona przewlekłość postępowania, zaś z opinii służbowej wynika, że strony nie zgłaszały innych zastrzeżeń co do sprawności postępowania. Lektura uzasadnień orzeczeń wskazuje na wysoki poziom warsztatu orzeczniczego, są one obszerne, lecz konkretne, pozbawione zbędnych cytowań i odwołań do orzecznictwa, natomiast jasno wyjaśniające tok rozumowania prowadzący do wydanego rozstrzygnięcia. Uzasadnia to całkowicie postawienie oceny wyróżniającej.

Zatem ocena łączna na podstawie oceny merytorycznej kandydata i oceny metodyki jego pracy (ocena wg skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna): jest wyróżniająca.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, 'wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Radosław Sławomir Tukąj posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w różnych wydziałach oraz podczas delegacji do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w wydziale cywilnym. Jego kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w wyróżniającej ocenie jego pracy na stanowisku sędziego oraz przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Radosława Sławomira Tukaja za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie, które na posiedzeniu 13 października 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Radosława Sławomira Tukaja na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, oddając 8 głosów "za" (38 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Radosław Sławomir Tukaj posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Radosława Sławomira Tukaja zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego w różnych wydziałach sądu rejonowego oraz podczas delegacji do sądu okręgowego, stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez udział w licznych szkoleniach, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 listopada 2021 r. na Pana Radosława Sławomira Tukaja oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).