Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 178.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1583/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 178

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie
Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:

1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Ireny Sobół-Ganicc do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Moniki Dudzińskiej-Półrolniczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 178, zgłosiły się:

- Pani Barbara Monika Dudzińska-Półrolniczak - sędzia Sądu Rejonowego w Wołominie,

- Pani Marzena Beata Oknińska-Rutkowska - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie oraz

- Pani Ewa Irena Soból-Ganiec - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Marzenę Beatę Oknińską-Rutkowską, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1330/2021 z dnia 12 października 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Barbarę Monikę Dudzińską-Półrolniczak oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Ewę Irenę Soból-Ganiec oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie Pani Barbary Moniki Dudzińskiej-Półrolniczak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego początkowo w wydziale karnym, a następnie w wydziale rodzinnym i nieletnich. Od 1 lipca 1997 r. do 28 marca 2014 r. oraz od 14 czerwca 2017 r. do 3 marca 2019 r. pełniła funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wołominie. Od 1 maja 2006 r. do 30 kwietnia 2010 r. zajmowała stanowisko Wiceprezesa tego Sądu. Z dniem 1 stycznia 2021 r. została delegowana do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Od 20 maja 2021 r. pełni również funkcję wizytatora w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

W toku postępowania kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że bardzo dobrze wykonuje powierzone jej obowiązki, ma wypracowany warsztat pracy i wieloletnie doświadczenie zawodowe, co przekłada się na sprawność postępowania w poszczególnych sprawach. Ponadto uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kandydatura Pani Barbary Moniki Dudzińskiej-Półrolniczak wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatek, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Ireny Soból-Ganiec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Ii

Charakterystyka kandydatek

Pani Ewa Irena Soból-Ganiec urodziła się w 1977 r. w Warszawie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła Europa Universität Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, z oceną dobrą. Od 1 kwietnia 2003 r. do 8 marca 2004 r. pracowała w Kancelarii Prawniczej Andrzeja Kwaśnika w Warszawie jako prawnik. Od 15 marca do 14 czerwca 2004 r. była zatrudniona w Roedl Audit Sp. z o.o. w Warszawie na stanowisku asystenta doradcy podatkowego. Następnie, od 1 lipca do 30 września 2004 r. pracowała w Wydawnictwie C. H. Beck w Warszawie jako redaktor systemu Legalis. Od 2 sierpnia 2004 r. do 25 grudnia 2005 r. była zatrudniona w BSJP Broekhuis Schnell Jurczak Prusak sp. k. jako prawnik. Po odbyciu aplikacji sądowej, w sierpniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym plus. Z dniem 2 listopada 2006 r. została mianowana asesorem sądowym i skierowana do pełnienia czynności w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Nadal orzekała w wydziale rodzinnym i nieletnich. Z dniem 1 marca 2013 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Woli w Warszawie, w którym orzeka w VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 1 sierpnia 2016 r. do 15 marca 2021 r. była delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości, Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich jako główny specjalista. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Ireny Soból-Ganiec sporządziła Pani Bożena Górna - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która po przeprowadzeniu analizy przedstawionych spraw stwierdziła, że kandydatka trafnie podejmuje merytoryczne decyzje, wykazuje wysoki poziom wiedzy prawniczej z zakresu prawa rodzinnego, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Wiele ze zbadanych spraw było wielowątkowych, trudnych decyzyjnie. Jedno orzeczenie zostało uchylone i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania, ale nie było w tym błędu sędziego. Na etapie decyzji sądu I instancji materiał dowodowy wskazywał na trafność rozstrzygnięcia. W większości spraw, w których zmieniono zaskarżone orzeczenia, podstawą była odmienna ocena materiału dowodowego oraz zmiana okoliczności na etapie postępowania międzyinstancyjnego, co w sprawach rodzinnych jest częstym zjawiskiem. Tylko w nielicznych sprawach sąd II instancji zakwestionował wywody prawne zawarte w uzasadnieniu. Opiniowana sprawnie podejmuje decyzje. W dwóch sprawach błędnie wyliczyła koszty procesu. Z analizy akt wynika, że Pani sędzia rzetelnie przygotowywała się do rozpraw, znała materię rozstrzyganej sprawy, wydawała prawidłowe zarządzenia w toku postępowania. Tezy dowodowe zarówno dla świadków, jak i stron były formułowane prawidłowo. Przesłuchania świadków i stron były wyczerpujące. Odroczenia rozprawy były zasadne, chociaż w kilku sprawach materiał dowodowy nie był należycie koncentrowany. Protokoły rozpraw odzwierciedlają przebieg rozprawy. Orzeczenia zostały zredagowane prawidłowo. Sporządzone przez opiniowaną uzasadnienia są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Zawierają zwięzłe ustalenia faktyczne, prawidłowe wywody prawne (w zdecydowanej większości spraw), są przy tym zrozumiałe dla stron, co jest istotne, ponieważ w sprawach rodzinnych często występują one bez profesjonalnego pełnomocnika. Nie było też zastrzeżeń co do kultury urzędowania opiniowanej przy rozpoznawaniu spraw.

Analiza spraw poddanych kontroli, analiza statystyki pracy sędziego i opinii służbowych wskazuje, że Pani sędzia Ewa Irena Soból-Ganiec jest dobrze przygotowana do wykonywania pracy jako sędzia sądu okręgowego i w pełni zasługuje na pozytywną ocenę. Zatem ocena łączna na podstawie oceny merytorycznej kandydatki i oceny metodyki pracy jest pozytywna.

Pani Barbara Monika Dudzińska-Półrolniczak posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Barbara Monika Dudzińska-Półrolniczak urodziła się w 1956 r. w Warszawie. W 1979 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, w lipcu 1980 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. Od 1 września 1979 r. do 16 marca 1982 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie jako sekretarz sądowy. Z dniem 17 marca 1982 r. została mianowana asesorem sądowym i skierowana do pełnienia czynności w Sądzie Rejonowym w Wołominie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 czerwca 1984 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wołominie. Początkowo orzekała w wydziale karnym, a od 12 czerwca 1997 r. do chwili obecnej orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 grudnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie. Od 1 lipca 1997 r. do 28 marca 2014 r. oraz od 14 czerwca 2017 r. do 3 marca 2019 r. pełniła funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wołominie. Od 1 maja 2006 r. do 30 kwietnia 2010 r. zajmowała stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wołominie. Z dniem 1 stycznia 2021 r. została delegowana do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Z dniem 20 maja 2021 r. została powołana do pełnienia funkcji wizytatora w Sądzie Okręgowym w Warszawie na 4-letnią kadencję. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Moniki Dudzińskiej-Półrolniczak sporządziła Pani Joanna Korzeń - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, która wskazała, że analiza akt spraw, w których orzekała kandydatka, stanowisko Sądu Okręgowego, wyrażane w poszczególnych sprawach (po rozpoznaniu apelacji), dane statystyczne oraz opinia służbowa pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka bardzo dobrze wykonuje powierzone jej obowiązki. Posiada wypracowany warsztat pracy i wieloletnie doświadczenie zawodowe, co przekłada się na sprawność postępowania w poszczególnych sprawach. Liczba spraw, które zostały zakończone przez kandydatkę w okresie objętym oceną, wskazuje na ogromne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków. Zwrócić jednocześnie należy uwagę, że Pani sędzia dodatkowo obciążona była nadzorem nad Mazowieckim Wojewódzkim Szpitalem Drewnica. Kandydatka ma dużą umiejętność przekonania do swojego stanowiska wyrażonego w orzeczeniu, w tym pisemnym uzasadnieniu lub ustnych zasadniczych motywach rozstrzygnięcia, co powoduje, że znacząca liczba spraw nie podlegała zaskarżeniu. W ocenie sędzi opiniującej to szczególnie cenna umiejętność w przypadku spraw rodzinnych. Uzasadnienia są sporządzane w zgodzie z zasadami, określonymi w art. 3271 § 1 k.p.c., w sposób czytelny i zrozumiały. Pani sędzia bardzo wnikliwie gromadzi i ocenia materiał dowodowy nie doprowadzając do przewlekłości postępowania. Rozpoznanie sprawy jest maksymalnie skoncentrowane i w zdecydowanej większości spraw, które podlegały ocenie, zakończenie sprawy następowało na pierwszym terminie, co świadczy o należytym przygotowaniu sprawy, zbudowaniu koncepcji jej prowadzenia i zakończenia. Organizacja pracy na sesji i odpowiednia wiedza w zakresie prawa materialnego i procesowego powodują, że opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Zatem ogólna ocena jest pozytywna.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Ewa Irena Soból-Ganiec posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym w wydziale rodzinnym i nieletnich oraz w ramach delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich jako główny specjalista, jak również podczas pracy prawnika dla różnych podmiotów. Poza studiami prawniczymi ukończyła również Europa Universität Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Stale podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Ewy Ireny Soból-Ganiec znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy, w której wskazano, że trafnie podejmuje merytoryczne decyzje, wykazuje wysoki poziom wiedzy prawniczej z zakresu prawa rodzinnego, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Wiele prowadzonych przez nią spraw było wielowątkowych i trudnych decyzyjnie.

Kontrkandydatka w osobie Pani Barbary Moniki Dudzińskiej-Półrolniczak - rekomendowana przez zespół - również otrzymała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego i wieloletnie doświadczenie, zdobyte w pracy w wydziale karnym oraz wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego, a także podczas pełnienia funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości. Rada uznała jednak, że dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pani Ewy Ireny Soból-Ganiec.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Ewa Irena Soból-Ganiec, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, jak również podczas delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Ireny Soból-Ganiec za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 13 października 2021 r. zaopiniowało pozytywnie obie kandydatki, oddając na Panią Barbarę Monikę Dudzińską -Półrolniczak - 7 głosów "za" (34 pkt.), przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a na Panią Ewę Irenę Soból-Ganiec - 6 głosów "za" (19,5 pkt.) oraz 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się". Kandydatka wybrana przez Radę, tak jak kontrkandydatka, uzyskała poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Irena Soból-Ganiec posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Ireny Soból -Ganiec zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie, bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią podczas pracy orzeczniczej w pionie rodzinnym i nieletnich, jak również w ramach delegacji do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 listopada 2021 r. na:

- Panią Barbarę Monikę Dudzińską-Półrolniczak oddano 7 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Ewę Irenę Soból-Ganiec oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44-ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).