Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 359.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1581/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 359

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa;
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Lilianny Zofii Simińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Piotra Olszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 359, zgłosili się:

- Pan Jarosław Piotr Olszewski - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu oraz

- Pani Lilianna Zofia Simińska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Koszalinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Jarosława Piotra Olszewskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących, a na Panią Liliannę Zofię Simińską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie Pani Lilianny Zofii Simińskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji kandydatki, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nią doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani Lilianna Zofia Simińską posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie oraz Sądzie Rejonowym w Białogardzie, a od 1 lipca 2008 r. - referendarza sądowego w tym Sądzie, w którym wykonywała obowiązki w I Wydziale Cywilnym oraz w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 września 2014 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego do Sądu Rejonowego w Koszalinie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym, a następnie w IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego tego Sądu. Z dniem 23 sierpnia 2018 r. została powołana na stanowisko Przewodniczącej IX Wydziału Gospodarczego Kraj owego Rejestru Sądowego, którą to funkcję sprawuje do chwili obecnej. Z dniem 1 października 2018 r. została mianowana na stanowisko starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Od 1 października 2014 r. przez okres 6-letniej kadencji była pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie.

W toku postępowania kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że analiza dotychczasowej pracy zawodowej pozwala na bardzo wysoką ocenę Pani Lilianny Zofii Simińskiej. Kandydatka spełnia wszelkie wymogi stawiane przed kandydatem na wolne stanowisko sędziowskie a posiadana przez nią wiedza teoretyczna i praktyczna oraz jej cechy osobowościowe predestynują ją do pełnienia zawodu sędziego. Ponadto uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie (8 głosów "za").

Kandydatura Pani Lilianny Zofii Simińskiej wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Lilianny Zofii Simińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Lilianna Zofia Simińska urodziła się w 1980 r. w Koszalinie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 18 kwietnia do 17 lipca 2005 r. pracowała w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie na stanowisku asystenta sędziego. Następnie, od 1 lutego do 14 lipca 2006 r. była aplikantem w Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego w Koszalinie. Od 18 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Białogardzie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 1 lipca 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, w którym wykonywała obowiązki - do 31 sierpnia 2014 r. w I Wydziale Cywilnym oraz w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 września 2014 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, z jednoczesną delegacją do Sądu Rejonowego w Białogardzie na okres do 31 marca 2015 r. Od 1 października 2014 r. przez okres 6-letniej kadencji była pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie. Od 1 kwietnia do 21 września 2015 r. orzekała w I Wydziale Cywilnym, a od 22 września 2015 r. - w IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Koszalinie. Z dniem 23 sierpnia 2018 r. została powołana na stanowisko Przewodniczącej IX Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, którą to funkcję sprawuje do chwili obecnej. Z dniem 1 października 2018 r. została mianowana na stanowisko starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Brała udział w Multilateralnym stażu hospitacyjnym w Niemczech w dniach 6-25 listopada 2011 r. oraz w konferencji naukowej w Bruehl w 2003 r. "Nach dem Europäischen Konvent". Dodatkowo prowadziła szkolenia stażystów sądowych w zakresie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz postępowania wieczystoksięgowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Lilianny Zofii Simińskiej sporządziła Pani Iwona Dziurko - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, która stwierdziła, że kandydatka bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki. Wydawane przez nią orzeczenia cechuje skrupulatność oraz rzeczowość. Treść i forma orzeczeń oraz sposób procedowania jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Należy podkreślić w szczególności szybkość, sprawność i zdecydowanie przy podejmowaniu decyzji. Wnioski są rozpoznawane bez zbędnej zwłoki a jednocześnie wydawane przez Panią referendarz orzeczenia cechują się wyjątkową starannością i wnikliwością. Zarówno orzeczenia, jak i pisma kierowane do stron postępowania są formułowane precyzyjnie, z jednoczesnym wskazaniem podstawy prawnej, jak i prawidłowymi pouczeniami dla stron postępowania. Pani referendarz bardzo często w uzasadnieniach przywołuje orzecznictwo Sądu Najwyższego lub powołuje się na poglądy i stanowiska doktryny prawniczej, co świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów stanowiących podstawę rozstrzygnięć. W wielu przypadkach uzasadnienia orzeczeń są dla stron postępowania na tyle przekonujące, że strony rezygnują ze złożenia środka zaskarżenia, pomimo oddalenia lub też zwrotu ich wniosku a skutkiem tego jest wskazywana wyżej wysoka stabilność orzecznictwa. Należy podkreślić, że w okresie objętym kontrolą, to jest w okresie od maja 2019 r. do maja 2021 r., tylko w ośmiu sprawach po wniesieniu skargi na orzeczenie Pani referendarz doszło do uwzględnienia żądania wnioskodawcy, w sytuacji gdy w okresie od stycznia 2019 r. do 31 marca 2021 r. Pani referendarz rozpoznała łącznie 4.455 spraw, przy czym w 2.478 sprawach doszło do wydania postanowienia co do istoty sprawy. Dane te w sposób jednoznaczny wskazują na wysoką stabilność orzecznictwa, a także świadczą o dużej wiedzy merytorycznej kandydatki. Należy podkreślić, że Pani referendarz - będąc Przewodniczącą Wydziału - dodatkowo wykonuje czynności związane z pełnioną funkcją a jej wskaźnik procentowy udziału w przydziale spraw wpływających wynosił w roku 2019 - 90%, w roku 202012021 po 80%.

Kontrola akt sprawy, w których po wniesieniu skargi na orzeczenie Pani referendarz doszło do wydania orzeczenia reformacyjnego przez sąd, wskazuje, że tylko w dwóch przypadkach sąd uwzględnił zarzuty merytoryczne stron postępowania. Natomiast w pozostałych 6 sprawach przyczyną uwzględnienia stanowiska skarżącego było dołączenie dokumentów zgodnie z uwagami Pani referendarz, przedstawionymi w pisemnych motywach zaskarżonego postanowienia lub zarządzenia. Analiza najstarszych, niezakończonych dziesięciu spraw, w których od momentu pierwszej rejestracji upłynął najdłuższy czas również wskazuje na wysoką sprawność i szybkość opiniowanej. W sprawach tych nie stwierdzono jakiejkolwiek przewlekłości, wszystkie czynności są podejmowane bez zbędnej zwłoki. Tylko jedna sprawa jest zawieszona, lecz podstawa prawna i faktyczna zawieszenia nie budzi zastrzeżeń.

Poza wiedzą merytoryczną, w ocenie sędzi wizytator należy również zwrócić uwagę na cechy osobowościowe kandydatki. We wszystkich opiniach podkreślona jest wysoka kultura osobista opiniowanej, jej pozytywny stosunek do współpracowników i stron postępowania, umiejętność współpracy, ale też zdecydowanie, stanowczość, obiektywizm i umiejętność prawidłowej organizacji pracy. Wszystkie te cechy są niezbędne przy wykonywaniu zawodu sędziego. Z osobistej rozmowy z kandydatką wynika, że ma ona ustabilizowaną sytuację rodzinną, na bieżąco podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, jest osobą uprzejmą i spokojną a jednocześnie skromną.

Zatem dokonana analiza dotychczasowej pracy zawodowej Pani Lilianny Zofii Simińskiej pozwala na bardzo wysoką jej ocenę. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Lilianna

Zofia Simińska spełnia wszelkie wymogi stawiane przed kandydatem na wolne stanowisko sędziowskie a posiadana przez nią wiedza teoretyczna i praktyczna oraz jej cechy osobowościowe predestynują ją do pełnienia zawodu sędziego.

Pan Jarosław Piotr Olszewski posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie go do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Jarosław Piotr Olszewski urodził się w 1976 r. w Kołobrzegu. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2001-2004 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, we wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 października 1999 r. do 7 maja 2001 r. pracował w Kancelarii Adwokackiej Franciszka Matysiaka w Poznaniu jako asystent, natomiast od 8 kwietnia 2002 r. do 31 sierpnia 2005 r. - w Kancelarii Prawnej "Grynhoff, Woźny i Wspólnicy" sp.k. w Poznaniu na stanowisku prawnika. Z dniem 1 września 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim, a od 1 listopada 2005 r. został delegowany do Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych przy Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wykonywał obowiązki audytora przy migracji ksiąg wieczystych i był kierownikiem zespołu migracyjnego. Od 1 czerwca 2006 r. pracuje w Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu, w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Ponadto, od 1 stycznia 2011 r. dodatkowo pracował w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, w którym początkowo rozpoznawał wnioski o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniom sądowym oraz wydawał orzeczenia końcowe w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach procesu. Od 1 września 2014 r. rozpoznaj e wnioski o nakazanie wyjawienia majątku. Z dniem 9 października 2017 r. został mianowany na stanowisko starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu. Z dniem 28 sierpnia 2018 r. powierzono mu - na okres 3 lat - funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, którą pełnił do 31 marca 2021 r. Z dniem 1 kwietnia 2021 r. został delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, jako główny specjalista w Departamencie Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych kursach, warsztatach i szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Jarosława Piotra Olszewskiego sporządziła Pani Stanisława Strauchmann - sędzia w stanie spoczynku, wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, która wskazała, że z danych dotyczących przebiegu kariery zawodowej, ilościowych i jakościowych wyników pracy, zawartych w systemie informatycznym, badaniach akt spraw wieczystoksięgowych, informacji zawartych w ocenach kwalifikacyjnych sędziów wizytatorów, ocenach pracy oraz w opiniach służbowych wynika, że Pan Jarosław Piotr Olszewski posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, stale doskonali swoje umiejętności, uczestniczył i uczestniczy w licznych szkoleniach, organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Jego praca jest bardzo dobrze oceniana przez przełożonych i wizytatorów, zarówno pod względem merytorycznym, jak i czasu rozpoznania spraw. Kandydat posiada doświadczenie na sali rozpraw z uwagi na rozpoznawanie spraw o nakazanie wyjawienia majątku na posiedzeniu jawnym z udziałem stron.

Z opinii służbowej, sporządzonej przez Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kołobrzegu w dniu 1 czerwca 2021 r., wynika, że' Pan Jarosław Piotr Olszewski jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego - ze swoich obowiązków wywiązuje się dobrze, prezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej i doświadczenia zawodowego, rzetelnie wypełnia obowiązki służbowe. W sprawności orzekania osiąga bardzo dobre wyniki, dba o sprawne i efektywne wykonywanie powierzonych mu zadań. Orzeczenia Pana referendarza są starannie przygotowane i opracowane, świadczą o znajomości przepisów prawa i bieżącej praktyki orzeczniczej. Kandydat cieszy się bardzo dobrą opinią, nie tylko przełożonych, ale również współpracowników.

W tym stanie rzeczy, w ocenie sędzi wizytator, Pan referendarz Jarosław Piotr Olszewski w pełni zasługuje na powołanie go na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białogardzie.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Lilianna Zofia Simińska posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe w wykonywaniu obowiązków na stanowisku asystenta sędziego sądu apelacyjnego oraz sądu rejonowego, referendarza sądowego w różnych wydziałach sądu rejonowego (obecnie - starszego referendarza sądowego), jak również zdobyte podczas pełnienia funkcji przewodniczącej wydziału gospodarczego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w przebiegu drogi zawodowej oraz w wysokiej ocenie jej pracy na stanowisku referendarskim. Wskazano w niej, że kandydatka bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki. Wydawane przez nią orzeczenia cechuje skrupulatność oraz rzeczowość, a ich treść i forma oraz sposób procedowania jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Podkreślono w szczególności szybkość, sprawność i zdecydowanie przy podejmowaniu decyzji. Wnioski są rozpoznawane bez zbędnej zwłoki a jednocześnie wydawane przez Panią referendarz orzeczenia cechują się wyjątkową starannością i wnikliwością.

Rada uwzględniła, że Pani Lilianna Zofia Simińska otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której - poza jej wiedzą merytoryczną - zwrócono uwagę na cechy osobowościowe kandydatki - umiejętność współpracy, zdecydowanie, stanowczość, obiektywizm i umiejętność prawidłowej organizacji pracy. Kandydatka posiada długoletnie i szerokie doświadczenie zawodowe związane z wymiarem sprawiedliwości, zdobyte podczas pracy na różnych stanowiskach i w różnych wydziałach. Ponadto, Rada nie mogła pominąć, że kandydatka otrzymała zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego oraz nieco wyższą ocenę z egzaminu sędziowskiego niż Pan Jarosław Piotr Olszewski.

Kontrkandydat w osobie Pana Jarosława Piotra Olszewskiego również uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji i posiada bogate doświadczenie zawodowe. Jednak Rada dokonuje wyboru jako organ kolegialny i w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne Pani Lilianny Zofii Simińskiej uznając, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy, wieloletni przebieg ścieżki zawodowej przemawia za jej wyborem. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada wybrana kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym na stanowisku referendarza sądowego, a obecnie starszego referendarza sądowego (wcześniej wykonywanie również obowiązków asystenta sędziego), sprawowanie funkcji przewodniczącej wydziału, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w szkoleniach dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Lilianny Zofii Simińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także' opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 10 września 2021 r. pozytywnie zaopiniowało obydwoje kandydatów, oddając na: Pana Jarosława Piotra Olszewskiego - 3 głosy "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Liliannę Zofię Simińską - 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Lilianna Zofia Simmska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie i bogate doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Białogardzie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Lilianny Zofii Simińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy na stanowisku referendarza sądowego w różnych wydziałach, obecnie - starszego referendarza sądowego, a wcześniej podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, sprawowanie funkcji kierowniczej w wymiarze sprawiedliwości, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowych, jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 listopada 2021 r. na:

- Pana Jarosława Piotra Olszewskiego oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Liliannę Zofię Simińską oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).