Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1580/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 506

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 506, zgłosiła się Pani Marta Lichocka-Kamelska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Martę Lichocką-Kamelską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego sądu rejonowego oraz zawodu adwokata. Uzyskała tytuł mediatora i w 2020 r. została wpisana na listę stałych mediatorów w Sądzie Okręgowym w Płocku. Otrzymała pozytywne oceny kwalifikacji, w których wskazano m.in., że jest osobą odpowiedzialną, sumienną i zaangażowaną, o wysokiej kulturze osobistej. Posiada dużą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie stosuje w praktyce. Swoją dotychczasową pracą Pani adwokat Marta Lichocka-Kamelska wykazała zatem, że zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, posiada ku temu wszelkie predyspozycje i doświadczenie zawodowe. Ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Kandydatura Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Marta Lichocka-Kamelska urodziła się w 1980 r. w Płocku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 maja do 30 listopada 2006 r. pracowała w PZU na Życie S.A. jako młodszy technik ubezpieczeniowy, a od 14 listopada 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. - w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowym "POLIMER" Jarosław Skonieczny Zakład Pracy Chronionej jako młodsza księgowa. Od 1 maja 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku. Obowiązki wykonywała w VII Wydziale Karnym. Od 7 stycznia 2013 r. do 30 kwietnia 2015 r. pracowała w kancelarii adwokat Barbary Załęskiej jako aplikant adwokacki. Odbyła aplikację adwokacką, zakończoną egzaminem adwokackim, złożonym w marcu 2015 r. z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku z dnia 7 maja 2015 r. uzyskała wpis na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku. Od 5 listopada 2015 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Płocku. W grudniu 2019 r. ukończyła Podstawowe Szkolenie z Mediacji, które zostało przeprowadzone przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Uzyskała tytuł mediatora. W dniu 2 kwietnia 2020 r. została wpisana, decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Płocku, na listę stałych mediatorów w Sądzie Okręgowym w Płocku. W roku akademickim 2020/2021 prowadziła wykłady na Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika sądowa z mediacją z zakresu "Podstawy prawne mediacji". W lutym 2021 r. brała udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach, organizowanych m.in. przez Okręgową Radę Adwokacką w Płocku i w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Iwona Olenderek - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Płocku, która wskazała, że kandydatka ukończyła aplikację adwokacką i zdała egzamin z oceną pozytywną w 2015 r. Podkreśliła także, że wcześniej przez kilka lat pracowała z dużym zaangażowaniem w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Płocku. Pozytywną opinię o kandydatce wyrazili sędziowie Sądu Okręgowego w Płocku i Sądu Rejonowego w Płocku, którzy w opiniach podkreślali bardzo duże zaangażowanie Pani Marty Lichockiej -Kamelskiej w pracy w czasie jej zatrudnienia w charakterze asystenta sędziego przywołując jej pracowitość, sumienność, rzetelność, staranność i samodzielność. Z opinii Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku wynika, że na Panią adwokat nie wpływały żadne zawiadomienia o naruszeniu przez nią obowiązków procesowych. Z kolei z opinii Zastępcy Przewodniczącego Komisji Doskonalenia Zawodowego wynika, że kandydatka cieszy się ogólnym zaufaniem i szacunkiem. Zawsze przygotowana do rozprawy, jest osobą o dużej wrażliwości społecznej, empatyczną, z umiejętnościami mediacyjnymi i posiadającą predyspozycje do sprawowania odpowiedzialnej funkcji sędziego.

Przeprowadzone badania aktowe przedstawionych spraw karnych i własne obserwacje sędzi wizytator z sali rozpraw pokazują, że Pani Marta Lichocka-Kamelska jest dobrym prawnikiem. Merytoryczna ocena jej dorobku zawodowego, wiedzy i umiejętności, jakie dotychczas posiadła, stwierdzone w toku niniejszej oceny, pozwalają na wyrażenie poglądu, że po objęciu stanowiska sędziego będzie orzekała na dobrym poziomie merytorycznym, a przy tym stale pogłębia swoją wiedzę prawniczą uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych. Pani adwokat jawi się jako osoba odpowiedzialna, sumienna i zaangażowana, o wysokiej kulturze osobistej. Posiada dużą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie stosuje w praktyce. Sędzia wizytator stwierdziła, że swoją dotychczasową pracą Pani adwokat Marta Lichocka-Kamelska wykazała, że zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, posiada ku temu wszelkie predyspozycje i doświadczenie zawodowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej w zakresie spraw cywilnych i rodzinnych sporządziła Pani Katarzyna Mirek-Kwaśnicka - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, która po analizie akt spraw cywilnych i rodzinnych stwierdziła, że kandydatka dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem zawodowym. We wszystkich sprawach, w których opiniowana występowała, szczegółowo uzasadniała stanowisko reprezentowanej przez siebie strony, wskazując na istotne fakty i wynikające z nich skutki prawne oraz wskazując w pozwie (wniosku, odwołaniu), odpowiedzi na pozew (wniosek) dowody na poparcie swoich twierdzeń. Będąc pełnomocnikiem z wyboru zawsze dołącza prawidłowo sporządzone pełnomocnictwo wraz z dowodem opłaty skarbowej. Pisma procesowe sporządzane są prawidłowo, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Ponadto charakteryzuje je estetyka. Składane są z właściwą liczbą odpisów, w tych sprawach, w których występują profesjonalni pełnomocnicy, odpisy składanych pism procesowych są im bezpośrednio przesyłane, o czym sąd jest informowany przez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Opiniowana przestrzega terminów ustawowych dla dokonania danej czynności. W żadnym z analizowanych postępowań nie stwierdzono jej działania celem przewlekania postępowania. To wszystko pozwala na ocenę, że Pani adwokat Marta Lichocka-Kamelska swoje obowiązki wykonuje profesjonalnie i rzetelnie, zwłaszcza, że nigdy nie wpłynęły na nią żadne skargi. Nie budzi również zastrzeżeń sposób prowadzenia przez nią kancelarii.

Zatem całokształt przedstawionych okoliczności prowadzi do konkluzji, że Pani adwokat Marta Lichocka-Kamelska spełnia warunki do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Płocku.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Marta Lichocka-Kamelska posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata w ramach indywidualnej kancelarii, a wcześniej pełnienia obowiązków asystenta sędziego w sądzie rejonowym. Jest również mediatorem. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrych ocenach jej pracy zarówno w zakresie spraw cywilnych i rodzinnych oraz spraw karnych, a także przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Marty Lichockiej-Kamelskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku, które na posiedzeniu 27 września 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Martę Lichocką-Kamelską - oddając 12 głosów "za". Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Marta Lichocka-Kamelska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Płocku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marty Lichockiej -Kamelskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, asystenta sędziego w sądzie rejonowym, jak również mediatora, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 listopada 2021 r. na Panią Martę Lichocką-Kamelską oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).