Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 514.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1541/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 514

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Gryboś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Norberta Rudolfa Loski do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 514, zgłosili się:

- Pani Magdalena Maria Gryboś - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu oraz

- Pan Norbert Rudolf Loska - adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 18 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na kandydaturę:

- Pani Magdaleny Marii Gryboś oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a

- Pana Norberta Rudolfa Loski nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej Pani Magdaleny Marii Gryboś.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obydwoje uczestnicy postępowania spełniają formalne wymagania do powołania na wolne stanowisko sędziowskie oraz legitymują się wieloletnim stażem pracy w zawodach związanych ze stosowaniem przepisów prawa. Pani Magdalena Maria Gryboś uzyskała jednak wyższą ocenę kwalifikacji oraz zdecydowanie wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu od Pana Norberta Rudolfa Loski.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym przez nich poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Gryboś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego' sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Magdalena Maria Gryboś urodziła się 14 maja 1980 r. w Tarnobrzegu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 4 maja 2006 r. do 31 grudnia 2010 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Lublinie, w III Wydziale Karnym, na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 stycznia 2011 r. do 20 stycznia 2020 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym, kolejno na stanowiskach asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 24 maja 2016 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby, zawodu radcy prawnego nie wykonuje. Od 20 stycznia 2020 r. pracuje jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Gospodarczym. Uczestniczyła w licznych szkoleniach zawodowych, konferencjach i warsztatach prawniczych.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Marii Gryboś sporządził Pan Paweł Poręba - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który stwierdził, że przeprowadzona ocena merytoryczna kwalifikacji kandydatki, poprzedzona badaniem poziomu merytorycznego orzecznictwa oraz sprawności i efektywności podejmowanych czynności i organizowania pracy pozwala na przyjęcie, że wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób wzorowy i z dużym zaangażowaniem. Wykazuje się bardzo dobrą znajomością procedury cywilnej, prawa materialnego i orzecznictwa, co znajduje potwierdzenie w wynikach kontroli podejmowanej w ramach rozpoznawania skarg na wydane przez nią orzeczenia. Potrafi umiejętnie zastosować w praktyce zdobytą wiedzę prawniczą, wykazuje bardzo dobrą znajomość przepisów prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny, które prawidłowo wykorzystuje w wydawanych orzeczeniach. Sposób prowadzenia spraw, a w szczególności trafność podejmowanych decyzji potwierdza, że uzyskała już bogate doświadczenie zawodowe, które od kilku lat z powodzeniem wykorzystuje w swojej pracy w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Wysoki poziom orzecznictwa znajduje potwierdzenie również w fakcie, że tylko nieznaczna liczba wydanych przez nią orzeczeń została zmieniona, w większości przypadków w trybie samokontroli bądź w sytuacjach przedłożenia przez stronę do skargi brakujących dokumentów, bądź na skutek omyłki w zastosowanej w pierwotnym orzeczeniu podstawy prawnej. O zaangażowaniu, pracowitości i efektowności jej pracy świadczy również liczba załatwień jako referendarza oraz we wcześniejszej pracy asystenta liczba sporządzanych projektów uzasadnień orzeczeń. W ocenie przełożonych kandydatkę wyróżnia wysoka kultura osobista, szacunek dla przełożonych, innych pracowników i stron. Ma umiejętność pracy w zespole i jest osobą łubianą przez współpracowników. Jej kwalifikacje sędzia wizytator ocenił wysoko, na ocenę bardzo dobrą.

Pan Norbert Rudolf Loska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Norbert Rudolf Loska urodził się 2 sierpnia 1971 r. w Cieszynie. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, w 1997 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 20 listopada 1997 r. do 23 września 1999 r. pracował w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, w VII Wydziale Karnym, na stanowisku asesora sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Orzekał w VII Wydziale Karnym. Z dniem 1 stycznia 2005 r. został przeniesiony do wykonywania obowiązków orzeczniczych w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, w którym obowiązki pełnił w III Wydziale Karnym i XIV Wydziale Karnym. Z dniem 10 czerwca 2008 r. został przeniesiony do wykonywania obowiązków orzeczniczych w Sądzie Rejonowym w Suchej Beskidzkiej, w którym orzekał w II Wydziale Karnym i V Wydziale Grodzkim. Od 1 lutego 2010 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii, obecnie z siedzibą w Bochni. Jest wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.

Ocenę kwalifikacji Pana Norberta Rudolfa Loski sporządził Pan Bartosz Łopalewski - sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Podkreślił, że kandydat występował zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych (w tym rodzinnych i gospodarczych) oraz ubezpieczeniowych. Były to sprawy różnych kategorii. Zmuszały też go do występowania w różnych rolach procesowych. Jego doświadczenie zawodowe (adwokackie) jest więc bogate. W większości przypadków osobiście uczestniczył w posiedzeniach sądowych, w znikomej liczbie przypadków posługiwał się zastępstwem lub był nieobecny. Analizowane sprawy cechowały się typowym stopniem skomplikowania. Pośród analizowanych spraw Pan sędzia Bartosz Łopalewski nie stwierdził spraw, w których wyłoniłyby się precedensowe zagadnienia prawne (w szczególności w żadnej nie był zaangażowany Sąd Najwyższy). Analizowane sprawy były jednak na tyle różnorodne i złożone, że kandydat wykazał swoją rozległą wiedzę prawniczą. Analiza przedstawionych przez niego opinii prawnych i innych dokumentów sporządzonych w związku ze stosowaniem lub tworzeniem prawa wskazuje, że są to dokumenty sporządzone starannie i rzeczowo. Sposób, w jaki zwracał się w nich do innych osób lub instytucji, odpowiada wymaganiom kultury i dobrym zwyczajom w tym zakresie. Przeprowadzona analiza pozwoliła sędziemu opiniującemu ocenić merytoryczne kwalifikacje kandydata, w tym kulturę urzędowania, na łączną ocenę dobrą plus.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obydwoje uczestnicy postępowania posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodów związanych z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa i uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji, stwierdzające ich przydatność do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Na korzyść kandydatury Pani Magdaleny Marii Gryboś przemówiło jednak uzyskanie przez nią wyższej oceny kwalifikacji - oceny bardzo dobrej - od Pana Norberta Rudolfa Loski.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu na posiedzeniu 6 września 2021 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Magdalenę Marię Gryboś - oddając 7 głosów "za" i 1 głos "przeciw", przy braku głosów "nieważnych", a Pana Norberta Rudolfa Loskę - negatywnie - oddając 2 głosy "za" i 5 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

Jedynie zatem Pani Magdalena Maria Gryboś otrzymała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, a co za tym idzie, w przeciwieństwie do Pana Norberta Rudolfa Loski, wypełniła kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Maria Gryboś posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Limanowej.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Marii Gryboś zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego i referendarza sądowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 listopada 2021 r. na:

- Panią Magdalenę Marię Gryboś oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Norberta Rudolfa Loskę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).