Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 29.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1463/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 29

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Iwony Małgorzaty Adamiak-Orłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Justyny Obłoży i Pani Katarzyny Sobczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 29, zgłosiły się:

- Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie,

- Pani Monika Justyna Obłoża - sędzia Sądu Rejonowego w Rykach oraz - Pani Katarzyna Sobczyk - sędzia Sądu Rejonowego w Chełmie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 25 października 2021 r. szczegółowo omówił kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte konkursem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad poszczególnymi kandydaturami. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania:

- Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Pani Monika Justyna Obłoża uzyskała 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Katarzyna Sobczyk uzyskała 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Iwony Małgorzaty Adamiak-Orłowskiej na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie (M.P. z 2021 r., poz. 29). W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że za jej rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe (legitymuje się najdłuższym okresem wykonywania czynności orzeczniczych wśród kandydatek biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej), wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywna ocena kwalifikacji, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie (niemal jednogłośnie pozytywna, najwyższa pod względem głosów "za"). Zespół podkreślił, że kontrkandydatki - Pani Monika Justyna Obłoża i Pani Katarzyna Sobczyk prezentują wysokie kwalifikacje prawnicze i legitymują się bogatym doświadczeniem zawodowym, w tym orzeczniczym na stanowiskach sędziowskich, jednakże ustępują rekomendowanej pod względem łącznego stażu pracy, w tym dorobku orzeczniczego, oraz nie uzyskały tak wysokiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki, biorące udział w konkursie, spełniają wymagania formalne, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym kandydatek, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Małgorzaty Adamiak- Orłowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska urodziła się w 1976 r. w Siedlcach. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2000-2004 pracowała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na stanowisku asystenta. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2003-2007 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. W 2007 r. ukończyła podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych. Z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w którym do 15 kwietnia 2018 r. wykonywała kolejno funkcje Zastępcy Przewodniczącego i Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego. Pani sędzia podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Legitymuje się doświadczeniem dydaktycznym, wynikającym z prowadzenia 3 zajęć z zakresu prawa cywilnego - prawa zobowiązań dla studentów III roku studiów dziennych prawa i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 2000-2004.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Małgorzaty Adamiak-Orłowskiej sporządziła Pani Grażyna Lipianin - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która pozytywnie oceniła wyniki statystyczne uzyskiwane przez kandydatkę, podkreślając, że w części są one lepsze od średnich krajowych. Terminowość uzasadnień oceniła jako dobrą, zaś odnośnie do ich treści stwierdziła, że wskazuje ona na ich bardzo dobrą jakość, tak pod względem merytorycznym, jak i redakcyjnym. Ustalenia faktyczne, ocena dowodów oraz rozważania w zakresie podstawy prawnej są wyczerpujące i zrozumiałe. Wywody prawne, styl i język uzasadnień są właściwe. Opiniująca stwierdziła, że kandydatka rozpoznawała sprawy cywilne o różnorodnej tematyce i stopniu trudności (w tym sprawy złożone, wielotomowe), należące do trybu procesowego i nieprocesowego, prowadziła w sposób wnikliwy postępowanie rozpoznawcze, ustalając już w początkowej fazie postępowania kwestie sporne, podejmowane czynności były adekwatne do przedmiotu sprawy i stanu postępowania, celowe, w uzasadnionych przypadkach dopuszczała i przeprowadzała w sprawie dowód z oględzin. Podkreśliła nie budzącą zastrzeżeń treść zarządzeń i postanowień oraz sprawność podejmowania czynności oraz prawidłową redakcję wyroków i postanowień. Oceniając orzecznictwo kandydatki przez pryzmat danych statystycznych, jak też analizę zakresu ingerencji sądu drugiej instancji w zaskarżone orzeczenia, stwierdziła właściwy poziom i dobrą stabilność. Sędzia opiniująca przywołała opinię służbową, wydaną przez Prezes Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, która stwierdziła między innymi, że kandydatka sprawując funkcję Zastępcy Przewodniczącego i Przewodniczącej Wydziału dała się poznać jako dobry organizator, sumienny sędzia i bezkonfliktowy współpracownik oraz posiada zdolność sprawnego i szybkiego podejmowania właściwych decyzji procesowych, a przy tym jest osobą pracowitą, odpowiedzialną, koleżeńską, o wysokiej kulturze osobistej. Sędzia wizytator w konkluzji opinii stwierdziła, że Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska w wysokim stopniu opanowała warsztat pracy sędziowskiej i spełnia wszelkie merytoryczne kryteria przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego, co upoważnia do jednoznacznie pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury jako spełniającej wszelkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Monika Justyna Obłoża i Pani Katarzyna Sobczyk posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Monika Justyna Obłoża urodziła się w 1981 r. w Lublinie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od 11 do 31 maja 2009 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Od 1 czerwca 2009 r. do 30 października 2013 r. zajmowała stanowisko referendarza sądowego - kolejno w Sądzie Rejonowym w Puławach, Sądzie Rejonowym w Lublinie i Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Orzekała w VI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Puławach z siedzibą w Rykach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rykach, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Justyny Obłoży sporządziła Pani Aneta Gajewska - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie. Oceniając przez pryzmat danych statystycznych, jak też analizę zakresu ingerencji sądu odwoławczego w zaskarżone orzeczenia, opiniująca stwierdziła dobry poziom i dobrą stabilność orzecznictwa kandydatki. Podkreśliła, że w znacznej części kontrolowanych spraw prowadzone było bardzo rozbudowane postępowanie, przy czym kandydatka rozpoznawała sprawy cywilne o różnorodnej tematyce i stopniu trudności, w sposób bardzo wnikliwy prowadziła postępowanie rozpoznawcze, ustalając już w początkowej fazie postępowania kwestie sporne, przez odebranie od stron/uczestników ich stanowisk procesowych oraz wyjaśnień informacyjnych dotyczących okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Podejmowane czynności były adekwatne do przedmiotu sprawy i stanu postępowania, celowe i sprawne; w uzasadnionych przypadkach skazywała świadka lub biegłego na grzywnę, dopuszczała i przeprowadzała dowód z oględzin, dokonywała zmiany trybu z procesowego na nieprocesowy oraz wydawała postanowienie o rozpoznaniu sprawy z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym. Kandydatka koncentrowała materiał dowodowy często wyznaczając kilka występujących po sobie terminów rozpraw wyznaczonych już po informacyjnym wysłuchaniu stron/uczestników, a wydawane przez nią, w toku, jak i poza rozprawą, zarządzenia 5 i postanowienia oraz sprawność podejmowania tych czynności nie budzi zastrzeżeń. Wyroki i postanowienia co do istoty sprawy były właściwie zredagowane, w jasny i prawidłowy sposób były formułowane zarządzenia kierowane do stron i innych podmiotów, zaś treść uzasadnień orzeczeń wskazuje na bardzo dobrą jakość tych uzasadnień, tak pod względem merytorycznym, jak i redakcyjnym, z odniesieniem zarówno do rozstrzygnięcia co do istoty sprawy, jak i kosztów procesu oraz kosztów sądowych. Ustalenia faktyczne, ocena dowodów oraz rozważania prawne są przejrzyste i zrozumiałe. Także wywody prawne, styl i język uzasadnień są właściwe. Część uzasadnień zawiera odwołania do orzecznictwa Sądu Najwyższego i piśmiennictwa prawniczego. W trakcie badań akt spraw stwierdzono kilka incydentalnych uchybień, o stosunkowo niewielkiej randze, nie wynikających z braku wiedzy lub doświadczenia zawodowego. Całokształt spostrzeżeń dokonanych w trakcie oceny i osiągane wyniki w pracy orzeczniczej doprowadziły opiniującą do wniosku o wysokim stopniu opanowania przez Panią Monikę Justynę Obłożę warsztatu pracy sędziowskiej i spełniania przez nią merytorycznych kryteriów przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Powołując się na opinię służbową, sporządzoną przez Prezes Sądu Rejonowego w Rykach, wskazała, między innymi, na kulturę pracy i dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, które - zdaniem Pani Prezes - zasługują na wysoką ocenę, przy czym podkreślono jej sumienność i staranność, wysoką pracowitość, zdyscyplinowanie i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Brak jest też uwag do pracy kandydatki w zakresie prowadzenia rozpraw, zachowania wobec uczestników postępowania oraz przygotowania do poszczególnych spraw. Postawa etyczna nie budzi najmniejszych zastrzeżeń, przy czym jest ona osobą bardzo koleżeńską, taktowną i uprzejmą wobec innych pracowników sądu. W konkluzji oceny kwalifikacji sędzia opiniująca podniosła, że merytoryczna jakość orzecznictwa, dokładność i pracowitość, duża kultura osobista i umiejętność pracy w zespole, dają pełne podstawy do stwierdzenia, że Pani Monika Justyna Obłoża spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Pani Katarzyna Sobczyk urodziła się w 1982 r. w Świdniku. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 listopada 2009 r. do 19 maja 2013 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, w którym obowiązki wykonywała w pionie cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmie. Orzekała początkowo w IX Zamiejscowym Wydziale Karnym we Włodawie, zaś od 1 grudnia 2013 r. - w I Wydziale Cywilnym, a ponadto pełniła funkcję koordynatora do spraw mediacji. Od 13 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziowskich do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie - orzekała w I Wydziale Cywilnym. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Sobczyk sporządziła Pani Dorota Modrzewska -Smyk - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, która przez pryzmat danych statystycznych, jak też analizę zakresu ingerencji sądu drugiej instancji w zaskarżone orzeczenia stwierdziła, że kandydatka prezentuje bardzo dobry poziom i osiąga bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Stwierdzone uchybienia w większości miały charakter incydentalny, nie wynikały z braku wiedzy i nie dotyczyły kwestii mających zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia spraw, choć w niektórych przypadkach przyczyniły się do zbędnego przedłużania się postępowania. Opiniująca wyraziła pogląd, że stwierdzone w najstarszych sprawach z referatu uchybienia mogły być efektem jeszcze niewielkiego doświadczenia zawodowego, przy czym obecnie są raczej uzasadnione dużym zakresem obowiązków służbowych i związaną z tym niemożnością przeznaczenia wystarczającej ilości czasu dla każdej czynności podejmowanej w sprawie. Kandydatka opanowała warsztat pracy sędziowskiej i spełnia merytoryczne kryteria przydatności na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniująca uwzględniła także opinię służbową Wiceprezes Sądu Rejonowego w Chełmie, która wskazała między innymi na dużą umiejętność wykorzystywania wiedzy prawniczej w praktyce, bardzo sumienne i staranne wykonywanie obowiązków, wysoki poziom organizacji pracy, wykonywanie zleconych działań bezzwłocznie, samodzielność w podejmowaniu decyzji procesowych, a także bardzo wysoki poziom wiedzy jurydycznej. W konkluzji oceny kwalifikacji stwierdzono, że wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa, brak zasadniczych zastrzeżeń co do sposobu prowadzenia postępowań, dokładność i pracowitość, bardzo dobra terminowość sporządzania uzasadnień i stabilność orzecznictwa, brak stwierdzenia przewlekłości postępowania i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem, poszerzanie wiedzy i kompetencji zawodowych w ramach szkoleń upoważniają do pozytywnego zaopiniowania Pani Katarzyny Sobczyk na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej kandydatki, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa., przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska legitymuje się prawie osiemnastoletnim, najdłuższym wśród ubiegających się w niniejszym konkursie o stanowisko sędziowskie w sądzie okręgowym, stażem orzeczniczym, w tym ponadcztemastoletnim, także najdłuższym, stażem na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Posiada doświadczenie, wynikające z pełnienia funkcji kierowniczych w sądownictwie powszechnych, jak również doświadczenie dydaktyczne. Uzyskała jednoznacznie pozytywną ocenę kwalifikacji, podkreślającą wysokie wyniki statystyczne pracy oraz dobrą stabilność, a także niemal jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pani Monika Justyna Obłoża legitymuje się ponadczteroletnim doświadczeniem, wynikającym z zajmowania stanowiska referendarza sądowego, oraz ośmioletnim okresem wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji podkreślającą dobrą stabilność orzecznictwa, przy jedynie incydentalnych uchybieniach. Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie poparło jej kandydaturę.

Pani Katarzyna Sobczyk legitymuje się ponadośmioletnim doświadczeniem orzeczniczym na stanowisku sędziego sądu rejonowego, poprzedzonym ponadtrzyletnim okresem zajmowania stanowiska asystenta sędziego. Jej kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędzię sporządzającą ocenę kwalifikacji oraz uzyskała ona pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała kandydaturę Pani Iwony Małgorzaty Adamiak -Orłowskiej, z racji najdłuższego doświadczenia orzeczniczego, wysokiej oceny kwalifikacji, wskazującej na ponadprzeciętne wyniki pracy za wypełniającą w wyższym stopniu od Pani Moniki Justyny Obłoży i Pani Katarzyny Sobczyk kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie na posiedzeniu 3 września 2021 r. pozytywnie zaopiniowało: Panią Iwonę Małgorzatę Adamiak-Orłowską (11 głosami "za" i 1 głosem "wstrzymującym się", przy braku głosów "przeciw" i "nieważnych"), Panią Monikę Justynę Obłożę (9 głosami "za", 2 głosami "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych") i Panią Katarzynę Sobczyk (7 głosami "za", 1 głosem "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych").

Kandydatka wybrana przez Radę - Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska uzyskała najwyższe poparcie tego gremium, co dodatkowo potwierdza adekwatność jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Małgorzata Adamiak-Orłowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, uzyskując bardzo dobre wyniki pracy, co sprawia, że daje ona rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie w stopniu najwyższym wśród uczestniczek niniejszego postępowania konkursowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Małgorzaty Adamiak-Orłowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, treść oceny kwalifikacji oraz niemal jednogłośne poparcie, udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 października 2021 r. na:

- Panią Iwonę Małgorzatę Adamiak-Orłowską oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Monikę Justynę Obłożę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Sobczyk oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).