Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 28.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1460/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 28

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Grzegorza Rynga do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Tatiany Zawiślak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 28, zgłosili się:

- Pan Piotr Grzegorz Ryng - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku oraz

- Pani Anna Tatiana Zawiślak - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 25 października 2021 r. szczegółowo omówił kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte konkursem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad poszczególnymi kandydaturami. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania:

- Pan Piotr Grzegorz Ryng uzyskał 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pani Anna Tatiana Zawiślak uzyskała 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Anny Tatiany Zawiślak oraz Pana Piotra Grzegorza Rynga na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie (M.P. z 2021 r., poz. 28). W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że za rekomendacją obydwu kandydatur przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, pozytywne oceny kwalifikacji, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie kandydatury Pani Anny Tatiany Zawiślak oraz wieloletni okres zajmowania stanowisk orzeczniczych przez obydwoje kandydatów. Pan Piotr Grzegorz Ryng nie uzyskał pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, jednakże legitymuje się urozmaiconym doświadczeniem zawodowym oraz doświadczeniem, wynikającym z pełnienia funkcji wiceprezesa.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci, biorący udział w konkursie, spełniają wymagania formalne, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym ocenami kwalifikacyjnymi i doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając w części stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi

Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Grzegorza Rynga do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Piotr Grzegorz Ryng urodził się w 1973 r. w Lublinie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2001-2003 zajmował stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Zamościu, w którym orzekał w: Wydziale Grodzkim, Wydziale Karnym oraz Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Orzekał w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 1 lipca 2004 r. został przeniesiony na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Lubartowie, w którym orzekał w Wydziale Karnym. Z dniem 1 grudnia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Lublinie, w którym orzekał w XVI Zamiejscowym Wydziale Grodzkim tego Sądu z siedzibą w Świdniku oraz w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 stycznia 2011 r. został przeniesiony na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym, przy czym od 1 stycznia 2011 r. do 31 października 2017 r. pełnił w kolejnych okresach obowiązki, a następnie funkcję zastępcy przewodniczącego oraz obowiązki, a następnie funkcję przewodniczącego tego Wydziału. Od 1 listopada 2017 r. pełni funkcję Wiceprezesa tego Sądu. Był wielokrotnie orzekał w ramach jednodniowych delegacji do Sądu Okręgowego w Lublinie. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Grzegorza Rynga sporządziła Pani Katarzyna Makarzec - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która podkreśliła, że sprawy rozpoznawane przez kandydata były zróżnicowane i cechował je różny stopień trudności. Opiniowany rozpoznawał sprawy zarówno na posiedzeniach niejawnych, jak i po przeprowadzeniu rozprawy. Postępowania były prowadzone co do zasady sprawnie, a Pan sędzia wydawał adekwatne do stanu sprawy zarządzenia i orzeczenia. Postępowania rozpoznawcze prowadzone były w sposób wnikliwy, a okoliczności sporne ustalane na początkowym etapie postępowania. Podejmowane czynności były adekwatne do przedmiotu sprawy i stanu postępowania. Wyroki i postanowienia co do istoty sprawy były właściwie zredagowane i nie pozostawiały wątpliwości interpretacyjnych. Uzasadnienia sporządzane przez kandydata odpowiadają kodeksowe określonym wymogom. Wszystkie uzasadnienia zostały zredagowane w sposób staranny, zawierają precyzyjne ustalenia odnośnie do stanu faktycznego, rzetelną ocenę zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz wskazują podstawę prawną rozstrzygnięcia z przywołaniem orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Uzasadnienia sporządzone zostały profesjonalnym językiem prawniczym, zrozumiałym jednocześnie dla stron i uczestników postępowania. Opiniująca zwróciła uwagę na wysoką stabilność orzecznictwa Pana Piotra Grzegorza Rynga - jedynie w czterech sprawach na skutek wniesionej apelacji orzeczenie Sądu pierwszej instancji zostało zmienione, a w żadnej ze spraw orzeczenie nie zostało uchylone. Warsztat pracy sędziowskiej kandydata oceniła pozytywnie. Opiniująca podniosła także, że kandydat uzyskał pozytywną opinię służbową, sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, w której zostało podkreślone, że jest on sędzią o ugruntowanej wiedzy prawniczej, zaangażowanym w wykonywane zadania, osobą sumienną, bezkonfliktową, cieszy się autorytetem i szacunkiem wśród współpracowników, a ponadto jest przykładem przestrzegania zasad kultury zarówno w pracy, jak i poza nią. Przełożony podkreślił, że postawę kandydata we wszystkich aspektach pracy cechuje troska o powagę Sądu oraz autorytet i godność sędziego. W konkluzji opinii służbowej, uwzględniając zarówno doświadczenie zawodowe, rozległą wiedzę z zakresu prawa cywilnego oraz cechy osobowościowe kandydata, stwierdzono, że daje on rękojmię zachowania najwyższych standardów w pracy sędziego sądu okręgowego. Sędzia sporządzająca ocenę kwalifikacji, w oparciu o przedstawione dane statystyczne, wyniki badań aktowych oraz opinię służbową przełożonego, merytoryczną jakość orzecznictwa, dokładność i pracowitość, dużą kulturę osobistą i umiejętność pracy w zespole, stwierdziła, że Pan Piotr Grzegorz Ryng jednoznacznie spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Anna Tatiana Zawiślak posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Pani Anna Tatiana Zawiślak urodziła się w 1968 r. w Lublinie. W latach 1991-1993 była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Lublinie na stanowisku protokolanta. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie, we wrześniu 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 1995-1997 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Z dniem 1 października 1997 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. W latach 1999, 2000, 2003 i 2006 orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Od 8 marca 2000 r. do 28 lutego 2001 r. wykonywała nadzór nad legalnością oraz prawidłowością wykonywania orzeczeń o umieszczeniu nieletnich w Schronisku dla Nieletnich w Dominowie i Policyjnej Izbie Dziecka w Lublinie. W 2004 r. była delegowana do wykonywania obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Lublinie na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów. Z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin- Zachód w Lublinie. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W latach 2015-2016 była kilkukrotnie delegowana do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Orzekała w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 10 maja 2016 r. pełni w kolejnych okresach na przemian funkcję Zastępcy Przewodniczącego i Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Kandydatka orzekała początkowo w przeważającym zakresie w wydziałach cywilnych-rodzinnych, a od 1 stycznia 2005 r. orzeka w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Tatiany Zawiślak sporządziła Pani Lucyna Krawczyk -Nazar - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Lublinie w stanie spoczynku, która stwierdziła, że opiniowana rozpoznawała sprawy o różnym stopniu trudności, wymagające niejednokrotnie skomplikowanego postępowania dowodowego, znajomości przepisów innych dziedzin prawa oraz orzecznictwa sądów. Postępowanie sądowe sędzia wizytator oceniła jako prowadzone sprawnie, w sposób wnikliwy, a podejmowane czynności jako adekwatne do przedmiotu sprawy i stanu postępowania.

Zarządzenia mające na celu przygotowanie rozprawy wydawane były zgodnie z dyspozycją art. 208 § 1 k.p.c., zaś wyjaśnienia stron w trybie art. 212 k.p.c. są obszerne i szczegółowe, co pozwalało już na początku procesu dokonać oceny, jakie okoliczności są sporne, i wytyczenia kierunku dalszego postępowania dowodowego oraz określenia środków dowodowych. Realizacja zasady koncentracji materiału dowodowego prowadziła w wielu analizowanych sprawach do rozstrzygnięcia sprawy już po pierwszym lub drugim terminie rozprawy. Treść postanowień dowodowych wskazuje, że kandydatka jest przygotowana do rozpraw, zna stanowiska stron przedstawione w pismach procesowych. Terminowość sporządzania uzasadnień sędzia wizytator oceniła jako bardzo dobrą - wszystkie uzasadnienia zostały sporządzone w terminie, zaznaczając przy tym, że są one zwięzłe, jasne, bardzo dobrze zredagowane (zawierają precyzyjne wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, obejmującej ustalenia faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej oraz wyjaśnienie podstawy prawnej rozstrzygnięcia). Opiniująca podkreśliła, że uzasadnienia w sposób klarowny i jednoznaczny przedstawiają dokonane przez sąd ustalenia faktyczne, wnioski z nich wywiedzione zawierają przytoczenie treści niezbędnych przepisów prawa oraz odpowiedniego orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, zaś ich komunikatywność pozwala na zrozumienie wywodu osobom niedysponującym przygotowaniem prawniczym. Uzasadnienia są przekonujące i zwięzłe zarazem - zasługują na bardzo dobrą ocenę. Sędzia wizytator wysoko oceniła również stabilność orzecznictwa (na 425 spraw, w których wydano orzeczenia podlegające zaskarżeniu, jedynie w 182 sprawach sporządzono uzasadnienia na piśmie, z tego w 90 sprawach ostatecznie wniesione zostały środki odwoławcze). Wiele z analizowanych spraw uprawomocniło się na etapie postępowania przed sądem pierwszej instancji. Sędzia opiniująca stwierdziła, że kandydatka posiada rozległą i ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa cywilnego i procedury cywilnej. Wiedzę tę potrafi w sposób sprawny zastosować w praktyce, wydając prawidłowe i należycie uzasadnione rozstrzygnięcia. Jest sędzią doświadczonym, sumiennym, przygotowanym do orzekania w trudnych i skomplikowanych sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Z uwagi na orzekanie w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Lublinie ma także doświadczenie w zakresie rozpoznawania spraw należących do właściwości rzeczowej tego Sądu jako sądu I instancji oraz w postępowaniu apelacyjnym przed tym Sądem. Uwzględniając dane statystyczne, wyniki badań aktowych, złożone opinie służbowe, końcową ocenę o pracy Pani Anny Tatiany Zawiślak sędzia wizytator stwierdziła, że wysoka merytoryczna jakość orzecznictwa, brak zastrzeżeń co do sposobu prowadzenia postępowań, bardzo dobra terminowość sporządzania uzasadnień i stabilność orzecznictwa, wyrażająca się znikomym wskaźnikiem spraw uchylonych do ponownego rozpoznania oraz spraw zmienionych, brak stwierdzenia przewlekłości postępowania i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem, stałe poszerzanie wiedzy w ramach szkoleń oraz duża kultura osobista upoważniają do pozytywnego zaopiniowania jej kandydatury na stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego kandydata, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Piotr Grzegorz Ryng legitymuje się dwudziestoletnim doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym w pracy orzeczniczej w wydziałach pionu karnego i cywilnego oraz w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. Posiada także doświadczenie, wynikające z pełnienia funkcji, w tym funkcji wiceprezesa sądu oraz nabyte podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Lublinie. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, w której podkreślono, między innymi, bardzo dobrą stabilność jego orzecznictwa (brak spraw uchylonych i przekazanych do ponownego rozpoznania) oraz bardzo pozytywne wyniki w zakresie opanowania wpływu (ponad 100%).

Pani Anna Tatiana Zawiślak legitymuje się dłuższym, dwudziestosześcioletnim, doświadczeniem orzeczniczym w przeważającym zakresie w wydziałach cywilnych -rodzinnych i w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. Legitymuje się doświadczeniem, wynikającym z pełnienia funkcji (m.in. przewodniczącej wydziału) oraz z delegacji do Sądu Okręgowego w Lublinie. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której podkreślono bardzo dobrą stabilność jej orzecznictwa, przy znikomej liczbie spraw uchylanych do ponownego rozpoznania oraz spraw zmienionych.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała kandydaturę Pana Piotra Grzegorza Rynga, z racji bardziej wszechstronnego doświadczenia zawodowego (połączonego doświadczenia orzeczniczego w sprawach karnych i cywilnych), szerszego doświadczenia w zakresie pełnionych funkcji w sądownictwie powszechnym oraz uzyskiwanych wzorcowych wyników statystycznych pracy, pomimo krótszego stażu pracy, za wyprzedzającą poziomem kwalifikacji kandydaturę Pani Anny Tatiany Zawiślak. Wprawdzie zespół rekomendował obydwoje kandydatów, ale decyzję podejmuje Krajowa Rada Sądownictwa - jako organ kolegialny - a w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne i przebieg ścieżki zawodowej Pana Piotra Grzegorza Rynga.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Piotra Grzegorza Rynga za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie na posiedzeniu 3 września 2021 r. wyraziło negatywną opinię odnośnie do kandydatury Pana Piotra Grzegorza Rynga (4 głosami "za" oraz 5 głosami "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych"), zaś pozytywną opinię odnośnie do kandydatury Pani Anny Tatiany Zawiślak (10 głosami "za" oraz 1 głosem "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych").

Kandydat wybrany przez Radę - Pan Piotr Grzegorz Ryng - nie uzyskał, w przeciwieństwie do kontrkandydatki, poparcia tego gremium. Rada, uwzględniając udokumentowany protokolarnie przebieg posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, 8 stwierdziła, że zasadniczą przesłanką przedstawionej wyżej oceny było przeznaczenie stanowiska sędziowskiego do pionu pracy i ubezpieczeń społecznych - zgodnego z wieloletnią specjalizacją Pani Anny Tatiany Zawiślak. Uwzględniając tę okoliczność stwierdzić należało, że ocenie Krajowej Rady Sądownictwa podlega ogół okoliczności prowadzących do wyboru adekwatnej kandydatury, wśród których przeznaczenie etatu do konkretnego wydziału, jako czynnik zmienny w czasie i nie znajdujący odzwierciedlenia w obwieszczeniu o wolnym stanowisku, nie stanowi ustawowego kryterium różnicującego kandydatów i z tego względu nie może zaważyć o wyniku niniejszego postępowania nominacyjnego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Grzegorz Ryng posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Grzegorza Rynga zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, również w ramach delegacji do sądu okręgowego, doświadczenie, wynikające z pełnienia szeregu funkcji administracyjnych, w tym Wiceprezesa Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, bardzo dobra ocena kwalifikacji, podkreślająca uzyskiwane przez niego wyniki statystyczne, w szczególności w zakresie stabilności i opanowania wpływu, potwierdzające jego rzetelną, wieloletnią pracę oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 października 2021 r. na:

- Pana Piotra Grzegorza Rynga oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Annę Tatianę Zawiślak oddano 6 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).