Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 311.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1513/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 311

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie
Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:

1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Stanickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Tetych-Szokalewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim.

UZASADNIENIE I Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 311, zgłosili się:

- Pan Marcin Przemysław Frączek - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Lublin -Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku,

- Pani Weronika Miklewicz-Radzik - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Zamościu,

- Pani Agnieszka Stanicka - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie oraz

- Pani Agnieszka Tetych-Szokalewicz - prokurator Prokuratury Rejonowej

w Tomaszowie Lubelskim.

W związku ze złożeniem oświadczenia o cofnięciu zgłoszenia przez Panią Weronikę Miklewicz-Radzik (20 maja 2021 r.) oraz Pana Marcina Przemysława Frączka (1 czerwca 2021 r.), Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie

w sprawie z ich zgłoszeń, odpowiednio uchwałą nr 549/2021 z dnia 25 maja 2021 r. oraz uchwałą nr 624/2021 z dnia 8 czerwca 2021 r.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 15 listopada 2021 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym ani Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomieni o terminie w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód prokuratora lub radcy prawnego. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi

w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo obie kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska

w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Agnieszkę Stanicką - 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Agnieszkę Tetych-Szokalewicz - 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Agnieszki Tetych-Szokalewicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Tetych-Szokalewicz przemawiały (ocenione łącznie): odpowiednie doświadczenie życiowe, staż zawodowy oraz pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Stanickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agnieszka Stanicka urodziła się w 1980 r. w Janowie Lubelskim. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od grudnia 2004 r. do końca lutego 2009 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w kancelarii radcy prawnego w Janowie Lubelskim. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym.

Na podstawie uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z dnia 21 listopada 2008 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W dniu 2 lutego 2009 r. złożyła ślubowanie i rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego na podstawie umowy o pracę w kancelarii radcy prawnego w Janowie Lubelskim. Od marca 2009 r. do grudnia 2017 r. pracowała jako radca prawny w ramach spółki cywilnej, a od grudnia 2017 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego w Janowie Lubelskim.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Prowadziła szkolenia z zakresu pieczy zastępczej, ochrony zdrowia psychicznego oraz praw i obowiązków osób niepełnosprawnych (maj 2014 r.), zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim.

Z opinii Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie wynika, między innymi, że wobec kandydatki nie było prowadzone postępowanie dyscyplinarne, nie stosowano kar porządkowych i nie odnotowano zawiadomień o naruszeniu przez nią obowiązków procesowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Stanickiej sporządził Pan Krzysztof Kusz - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Stwierdził, między innymi, że kandydatka wykazuje się dobrą znajomością przepisów prawa, poglądów doktryny i orzecznictwa sądów, posiada umiejętność stosowania prawa, a także zdolności mediacyjne. W konkluzji wyraził przekonanie, że jest bardzo dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Pani Agnieszka Tetych-Szokalewicz posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Agnieszka Tetych-Szokalewicz urodziła się w 1973 r. w Tomaszowie Lubelskim. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, filii w Rzeszowie, z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2001 była zatrudniona na stanowisku podinspektora do spraw oświaty w Urzędzie Miejskim w Tomaszowie Lubelskim. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Zamościu, w maju 2001 r. złożyła egzamin prokuratorski z ogólnym wynikiem dobrym. Z dniem 10 września 2001 r. została mianowana przez Prokuratora Generalnego asesorem Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. Z dniem 17 września 2003 r. została powołana przez Prokuratora Generalnego na stanowisko prokuratora tej Prokuratury. Z dniem 1 maja 2004 r. została przeniesiona, na własny wniosek, na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim. Od 1 czerwca 2011 r. do 1 czerwca 2020 r. pełniła funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim. W okresie od 1 do 31 grudnia 2014 r. była delegowana przez Prokuratora Okręgowego w Zamościu do wykonywania czynności służbowych w II Wydziale Postępowania Sądowego Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Posiada również doświadczenie dydaktyczne, zdobyte podczas prowadzenia zajęć z zakresu prawa gospodarczego dla studentów studiów podyplomowych na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Tomaszowie Lubelskim (2000-2001). W grudniu 2018 r. przeprowadziła szkolenie warsztatowe na temat prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim.

Pozytywną opinię o kandydatce sporządził Prokurator Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Tetych-Szokalewicz sporządziła Pani Urszula Zwolak - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Podkreśliła, między innymi, że kandydatka posiada umiejętność stosowania prawa w praktyce, prawidłowo sporządza postanowienia, zarządzenia i pisma kierowane do organów prowadzących dochodzenia i śledztwa. Dane statystyczne dowodzą zasadności podejmowanych przez opiniowaną decyzji procesowych (akty oskarżenia nie były zwracane, żaden oskarżony nie został uniewinniony, nie było żadnych zażaleń na postanowienia o umorzeniu lub odmowie wszczęcia postępowania). W konkluzji pozytywnie oceniła kandydaturę Pani Agnieszki Tetych-Szokalewicz na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Wybrana przez Radę kandydatka legitymuje się odpowiednim doświadczeniem zawodowym, obejmującym wieloletnie wykonywanie zawodu radcy prawnego i uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji.

Kontrkandydatka w osobie Pani Agnieszki Tetych-Szokalewicz również prezentuje wysokie kwalifikacje zawodowe. Rada nie mogła jednak pominąć, że otrzymała jedynie pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji, a ponadto uzyskała niższe oceny zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu zawodowego od Pani Agnieszki Stanickiej. Wprawdzie zespół rekomendował Panią Agnieszkę Tetych -Szokalewicz, jednak to Rada dokonuje wyboru a w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne i przebieg drogi zawodowej Pani Agnieszki Stanickiej.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Agnieszka Stanička, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy radcy prawnego, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Stanickiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu 22 września 2021 r. zaopiniowało obie kandydatki pozytywnie, oddając na Panią Agnieszkę Stanicką - 12 głosów "za" i 2 głosy "przeciw" a na Panią Agnieszkę Tetych-Szokalewicz - 11 głosów "za" i 3 głosy "przeciw".

Pani Agnieszka Stanicka uzyskała zatem nieznacznie wyższe poparcie tego gremium niż Pani Agnieszka Tetych-Szokalewicz, co przemówiło za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Stanicka posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Stanickiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, doświadczenie, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego, oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 17 listopada 2021 r. na:

- Panią Agnieszkę Stanicką oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Tetych-Szokalewicz oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).