Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 503.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1502/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 503

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Anity Szerląg do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Krzysztofa Arkuszewskiego, Pani Karoliny Anny Duszy-Rzepki, Pani Barbary Katarzyny Krasowskiej, Pani Agnieszki Magdaleny Wasilewskiej-Kardyś oraz Pani Barbary Ewy Żurek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 503, zgłosili się:

- Pan Krzysztof Arkuszewski - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie,

- Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, - Pani Barbara Katarzyna Krasowska - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie,

- Pani Katarzyna Anita Szerląg - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pani Agnieszka Magdalena Wasilewska-Kardyś - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie,

- Pani Barbara Ewa Żurek - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony pisemnie o terminie posiedzenia z uwagi na udział w konkursie osoby wykonującej zawód radcy prawnego. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę: Pana Krzysztofa Arkuszewskiego - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się", Pani Karoliny Anny Duszy -Rzepki - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", Pani Barbary Katarzyny Krasowskiej - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", Pani Katarzyny Anity Szerląg - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", Pani Agnieszki Magdaleny Wasilewskiej-Kardyś - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", a Pani Barbary Ewy Żurek - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie Pani Katarzyny Anity Szerląg oraz Pani Karoliny Anny Duszy-Rzepki i Pani Barbary Katarzyny Krasowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Katarzyny Anity Szerląg oraz Pani Karoliny Anny Duszy-Rzepki i Pani Barbary Katarzyny Krasowskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena ich pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - częściowo zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Anity Szerląg do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Katarzyna Anita Szerląg urodziła się 28 czerwca 1976 r. w Tarnobrzegu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2001 r. do 18 września 2004 r. odbyła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2003-2004 była zatrudniona w Spółce Akcyjnej "Żagiel" z siedzibą w Lublinie jako specjalista ds. windykacji. W latach 2004- 2006 pracowała jako doradca prawny w Policealnym Studium Detektywów i Pracowników Ochrony "Ochroniarz" s.c. Od 11 kwietnia 2006 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, początkowo jako asystent sędziego, a obecnie starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonuje w II Wydziale Karnym. W 2017 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Anity Szerląg sporządziła Pani Dorota Rutkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Leżajsku. W ocenie sędzi opiniującej przekrój projektów, analizowany od 2006 r. do 2021 r., pozwala na dostrzeżenie, że język, przede wszystkim pod względem prawniczym, ewoluuje z czasem, stając się coraz bardziej swobodnym. Podobnie jak zapatrywania natury prawnej, poglądy Pani asystent są coraz bardziej ugruntowane, poparte znajomością orzecznictwa sądów, tak apelacyjnych, jak i Sądu Najwyższego oraz doktryny. Ponadto uzasadnienia orzeczeń są na tyle bogate w treści, że bez znajomości akt sprawy zarówno stan faktyczny, przeprowadzone dowody, ich ocena, jak i podstawy prawne rozstrzygnięcia były jasne i zrozumiałe dla czytelnika. Na uwagę zasługuje fakt, że uzasadnienia sporządzane były w różnorakich co do gatunku i przedmiotu sprawach. Kandydatka wykazuje niesamowitą dojrzałość w formułowaniu wniosków, wynikającą z wieloletniego doświadczenia, dobrych wyników jej pracy i liczby sporządzonych projektów. W ocenie sędzi opiniującej Pani Katarzyna Anita Szerląg sztukę sporządzania uzasadnień opanowała do perfekcji, na stanowisku asystenta sędziego osiągnęła bardzo wiele, w pełni zasługując na awans, a więc objęcie stanowiska sędziego. Podsumowując, sędzia opiniująca uznała, że Pani Katarzyna Anita Szerląg zasługuje na ocenę celującą.

Pan Krzysztof Arkuszewski, Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka, Pani Barbara Katarzyna Krasowska, Pani Agnieszka Magdalena Wasilewska-Kardyś oraz Pani Barbara Ewa Żurek posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Krzysztof Arkuszewski urodził się 2 października 1975 r. w Krośnie. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 1999 r. do 1 kwietnia 2000 r. był aplikantem sądowym pozaetatowym w okręgu Sądu Okręgowego w Krośnie. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 7 lipca 2000 r. został wpisany na listę aplikantów radcowskich. Po odbyciu aplikacji radcowskiej złożył egzamin radcowski z oceną 3,5 i zgodnie z uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 5 czerwca 2004 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby, a 17 lipca 2004 r. złożył ślubowanie. Od 2 listopada 2004 r. rozpoczął wykonywanie zawodu radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego w Rzeszowie, zajmując się obsługą prawną przedsiębiorców oraz osób fizycznych. Jednocześnie od 15 września 2004 r. jest zatrudniony w Międzywojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów w Rzeszowie na stanowisku radcy prawnego. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Arkuszewskiego sporządził Pan Witold Olech - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego Pan radca prawny jest osobą dobrze zorganizowaną w zakresie pracy zawodowej, o dużej kulturze osobistej. Wynika to z analizy akt spraw sądowych prowadzonych przez opiniowanego. Terminowość wykonywania stwierdzonych w sprawach nielicznych wezwań sądu nie nasuwa żadnych zastrzeżeń i jest na wysokim poziomie. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do sprawności prowadzenia spraw przez opiniowanego, który niejednokrotnie samodzielnie podejmował inicjatywę procesową w toku sprawy, widząc potrzebę ochrony interesów swoich klientów. O ponadprzeciętnej sprawności prowadzenia spraw świadczy także koncentracja materiału dowodowego w sprawach prowadzonych przez opiniowanego. Dokonując oceny kwalifikacji Pana radcy prawnego Krzysztofa Arkuszewskiego sędzia opiniujący uznał, że jest on osobą posiadającą predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego. Zaangażowanie w prowadzone sprawy, wieloletnia praktyka jako radcy prawnego, przestrzeganie zasad etyki zawodu radcy prawnego oraz szerokie spektrum prowadzonych spraw sprawiają, że jest to kandydatura wyróżniająca się. Podsumowując, w ocenie sędziego opiniującego, objęcie przez opiniowanego stanowiska sędziego z pewnością odbędzie się z korzyścią dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka urodziła się 3 marca 1979 r. w Rzeszowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września do grudnia 2003 r. była zatrudniona jako pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie a w latach 2003-2004 - jako referent w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. W latach 2004-2005 pracowała jako młodszy archiwista w Archiwum Państwowym w Rzeszowie a w latach 2005-2006 jako referent ds. prawnych w Kancelarii Radców Prawnych Andruszewski Opaliński Pieczonka s.c. Od 1 października 2005 r. do 30 września 2008 r. odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie. We wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną ogólną dobrą plus. Od 1 października 2008 r. do 16 września 2018 r. była zatrudniona początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonywała w: IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, I Wydziale Cywilnym oraz V Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Od 17 września 2018 r. zajmuje stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łańcucie. Swoje obowiązki wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Anny Duszy-Rzepki sporządził Pan Grzegorz Pliś - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego kandydatka spełnia wymagania do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Dobra znajomość przepisów prawa cywilnego materialnego i procesowego, przepisów ustawy o księgach wieczystych oraz przepisów wykonawczych, jak również uregulowań z zakresu prawa administracyjnego czy podatkowego znajduje odzwierciedlenie w wydawanych orzeczeniach przez powołanie właściwych przepisów w sporządzanych uzasadnieniach. Posiadana wiedza i doświadczenie przekłada się na liczbę rozpoznawanych spraw, sprawność postępowania i poziom orzeczeń rosnący wraz z czasem przepracowanym na tym stanowisku. Pozytywne opinie przełożonych pozwalają ocenić kandydatkę jako pracowitą, rzetelną, odpowiedzialną i obowiązkową. Podsumowując, sędzia opiniujący uznał, że Pani referendarz jest bardzo dobrą kandydatką do wykonywania zawodu sędziego.

Pani Barbara Katarzyna Krasowska urodziła się 28 maja 1973 r. w Jarocinie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W trakcie studiów odbywała praktyki w Prokuraturze Rejonowej i Urzędzie Miasta w Stalowej Woli. Od 2 maja 2000 r. do 31 marca 2004 r. była zatrudniona w Urzędzie Gminy i Miasta w Nisku na stanowisku inspektora ds. prawnych. W latach 2000-2003 odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 kwietnia 2004 r. jest zatrudniona w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 października 2015 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku starszego asystenta sędziego, w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Katarzyny Krasowskiej sporządził Pan Witold Olech - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego Pani Barbara Katarzyna Krasowska prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny sporządzanych projektów uzasadnień, nie budzi zastrzeżeń sprawność podejmowanych czynności, zaś organizacja pracy i systematyczność w realizacji powierzonych zadań stoi na najwyższym poziomie. Należy podkreślić, że będąc asystentem sędziego w Sądzie Apelacyjnym sporządzała projekty postanowień oraz uzasadnień wyroków wydanych na skutek środków odwoławczych od orzeczeń sądów okręgowych. Na tym tle oceniane projekty charakteryzuje bardzo wysoki stopień profesjonalizmu kandydatki. Projekty są sporządzone w sposób niezwykle przejrzysty tak od strony estetycznej, jak i merytorycznej. Kandydatka często przytacza orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące materii będącej przedmiotem rozważań, trafnie wykorzystując je do zaistniałego stanu faktycznego. Niejednokrotnie badane sprawy wymagały zastosowania i znajomości przepisów wspólnotowych, co także wpływa niezwykle pozytywnie na bardzo dobrą ocenę pracy opiniowanej. Cechuje ją wysoka kultura osobista, umiejętność współdziałania z pozostałymi pracownikami Sądu i nieskazitelność charakteru. Taka postawa w miejscu pracy wskazuje, że będzie wykonywała zawód sędziego z poszanowaniem praw stron i uczestników postępowania. Podsumowując, sędzia opiniujący uznał, że Pani Barbara Katarzyna Krasowska w pełni spełnia wymogi kandydata na wolne stanowisko sędziowskie.

Pani Agnieszka Magdalena Wasilewska-Kardyś urodziła się 12 stycznia 1979 r. w Rzeszowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2003 r. do 30 września 2006 r. odbywała aplikację sądową, jako aplikant pozaetatowy - do 30 września 2005 r., a następnie jako aplikant etatowy w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i egzamin sędziowski złożyła we wrześniu 2006 r. z łączną oceną dobrą. Od 26 marca 2007 r. do 16 października 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie jako asystent sędziego. Obowiązki wykonywała w V Wydziale Gospodarczym. Od 17 października 2011 r. do 31 sierpnia 2018 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, początkowo w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na stanowisku asystenta sędziego, a następnie - od 19 marca 2012 r. - w V Wydziale Gospodarczym jako asystent sędziego, a następnie starszy asystent sędziego. Od 1 września 2018 r. jest zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie na stanowisku starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Magdaleny Wasilewskiej-Kardyś sporządziła Pani Renata Słowik-Chuchla - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W ocenie sędzi opiniującej analiza spraw i przedstawione dane statystyczne wskazują, że wiedza prawnicza, umiejętności zawodowe, jak i cechy charakteru predestynują Panią Agnieszkę Magdalenę Wasilewską-Kardyś do objęcia stanowiska sędziego. Opiniowana posiada dużą znajomość przepisów prawa materialnego oraz procedury cywilnej, wiedzę teoretyczną, wynikającą ze znajomości poglądów doktryny i piśmiennictwa, oraz praktyczną. Posiada cechy potrzebne do wykonywania zawodu sędziego, umiejętnie koncentruje się na istotnych zagadnieniach prawnych mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, problematykę opracowuje w sposób metodyczny. Potrafi podejmować wyważone i przemyślane decyzje, które przekonująco uzasadnia. Jest osobą kreatywną, rzetelną, pracowitą, sumienną, o wysokiej kulturze osobistej. Podsumowując, w ocenie sędzi opiniującej, Pani Agnieszka Magdalena Wasilewska-Kardyś jest właściwie przygotowana do pełnienia urzędu sędziego, spełnia wymogi formalne oraz merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Pani Barbara Ewa Żurek urodziła się 26 maja 1980 r. w Rzeszowie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2004 r. do 28 lutego 2005 r. odbyła staż na Uniwersytecie Rzeszowskim w dziale organizacyjno-prawnym, zaś w latach 2005-2008 - aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie. We wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 27 czerwca 2011 r. wykonywała czynności asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. W dniu 27 września 2012 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, w wymiarze pełnego etatu. Prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dniem 1 października 2015 r. powierzył jej stanowisko starszego asystenta sędziego, na którym to stanowisku jest zatrudniona do chwili obecnej. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim - w 2012 r. w zakresie przygotowania pedagogicznego, z wynikiem pozytywnym, i w Wyższej Szkole Prawa i Administracji z siedzibą w Rzeszowie - w 2020 r. w zakresie prawa pracy i zarządzania sprawami pracowniczymi, specjalność podmioty gospodarcze, z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 21 listopada 2017 r. została wpisana na listę stałych mediatorów, prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Ewy Żurek sporządziła Pani Marta Rajchert - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W ocenie sędzi opiniującej analiza przedłożonych projektów pozwala na stwierdzenie, że język prawniczy, którym posługuje się Pani Barbara Ewa Żurek, jest zrozumiały dla stron postępowania, myśli formułowane są klarownie i odzwierciedlają intencje orzeczenia. Szczegółowa analiza projektów, opinii i materiałów źródłowych oraz przebiegu jej zatrudnienia i rozwoju zawodowego pozwala na stwierdzenie, że Pani Barbara Ewa Żurek jest osobą jednoznacznie pozytywną jako pracownik i w pełni zasługuje na bycie sędzią. Posiada odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie potrzebne do służby sędziowskiej, zaś pracowitość, obowiązkowość, taktowność i kultura to cechy niewątpliwie potrzebne przyszłej sędzi. Podsumowując, sędzia opiniująca uznała, że kandydaturę Pani Barbary Ewy Żurek na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie opiniuje jednoznacznie pozytywnie.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa uznaje za konieczne przypomnienie stanowiska Sądu Najwyższego, że "KRS nie jest sądem, a postępowanie konkursowe prowadzone przed Radą nie ma charakteru postępowania sądowego, zaś sama uchwała Rady nie jest orzeczeniem sądowym. Decyzja Rady zapada bowiem w wyniku głosowania członków licznego organu kolegialnego, konstytucyjnie uprawnionego do podejmowania decyzji o charakterze uznaniowym, polegającej na przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie sędziów. Członkowie Rady przy oddawaniu głosów kierują się zatem indywidualnymi ocenami dokonywanymi w oparciu o te same kryteria oceny kandydatów uczestniczących w konkursie. Uzasadnienie uchwały KRS nie stanowi zatem opisu i oceny argumentacji, którą kierowali się poszczególni członkowie Rady oddając głosy w głosowaniu, lecz stanowi w istocie sprawozdanie z czynności przeprowadzonych przed Radą w postępowaniu konkursowym oraz opis dokumentacji uwzględnionej przez Radę przy podejmowaniu decyzji. Fragmenty dotyczące merytorycznej oceny kandydatów pojawiające się w uzasadnieniu uchwały konkursowej KRS, mają zatem następczy charakter i mogą być potraktowane wyłącznie jako próba rekonstrukcji argumentacji, którą mogli

się kierować głosujący w postępowaniu konkursowym członkowie Rady." (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 24 marca 2021 r. sygn. akt I NKRS 13/21).

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy kandydaci w konkursie do Sądu Rejonowego w Rzeszowie otrzymali pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Natomiast jedynie Pani Katarzyna Anita Szerląg uzyskała najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium. Ponadto, Pani Katarzyna Anita Szerląg - jako jedyna spośród kandydatów ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego w tym postępowaniu - otrzymała celującą ocenę kwalifikacji.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie zarówno w ocenie jej pracy, jak i w bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, wysokie kwalifikacje Pani Katarzyny Anity Szerląg, posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe oraz nienaganna opinia w miejscu pracy dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że Pani Katarzyna Anita Szerląg w najwyższym stopniu spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wprawdzie zespół rekomendował także Panią Karolinę Annę Duszę-Rzepkę i Panią Barbarę Katarzynę Krasowską, jednak to Rada dokonuje wyboru a w tym wypadku - mając na uwadze, że obie kontrkandydatki otrzymały niższe, bowiem bardzo dobre oceny swojej pracy i kwalifikacji oraz uzyskały niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie - uznała, że to Pani Katarzyna Anita Szerląg wypełnia wszystkie kryteria wyboru najpełniej i zasługuje na powołanie na urząd sędziego w tym postępowaniu nominacyjnym.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Anity Szerląg za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na posiedzeniu 14 września 2021 r. zaopiniowało wszystkie kandydatury pozytywnie. Wyniki przeprowadzonego głosowania przedstawiają się następująco: Pan Krzysztof Arkuszewski - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się"; Pani Karolina Anna Dusza-Rzepka - 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"; Pani Barbara Katarzyna Krasowska - 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"; Pani Katarzyna Anita Szerląg - 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"; Pani Agnieszka Magdalena Wasilewska -Kardyś - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się"; Pani Barbara Ewa Żurek - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się". Jedynie Pani Katarzyna Anita Szerląg uzyskała najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium, co także przemówiło za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Anita Szerląg posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Anity Szerląg zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego, wnioski płynące z celującej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także najwyższe, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na:

- Pana Krzysztofa Arkuszewskiego oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Karolinę Annę Duszę-Rzepkę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Barbarę Katarzynę Krasowską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Anitę Szerląg oddano 20 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Magdalenę Wasilewską-Kardyś oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Barbarę Ewę Żurek oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).