Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1492/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Makulskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Domagały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 362, zgłosili się:

- Pan Tomasz Domagała - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, - Pani Agnieszka Kozłowska - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach oraz

Pani Magdalena Makulska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach. W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Agnieszkę Kozłowską, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 642/2021 z dnia 8 czerwca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Tomasza Domagałę nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Magdaleną Makulską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych - zawiadomiony o terminie. W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju Pani Magdaleny Makulskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że obydwoje uczestnicy postępowania uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji oraz posiadają doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. Jednak Pani Magdalena Makulska od 2007 r. wykonuje zawód radcy prawnego, a co za tym idzie ma większe doświadczenie w samodzielnym stosowaniu przepisów prawa niż Pan Tomasz Domagała. Ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, a Pan Tomasz Domagała nie uzyskał poparcia tego gremium. Z powyższych względów, zdaniem zespołu, to Pani Magdalena Makulska wypełnia ustawowe kryteria wyboru w wyższym stopniu.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Makulskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Magdalena Makulska urodziła się w 1978 r. w Cieszynie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 2003 r. do 30 kwietnia 2006 r. pracowała na Politechnice Wrocławskiej na stanowisku starszego referenta do spraw administracyjnych. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 17 października 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Wpis w 2016 r. został przeniesiony na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Od 2 października 2006 r. do 31 lipca 2007 r. świadczyła pracę w kancelarii prawniczej Andrzeja Kustry we Wrocławiu, jako prawnik, a następnie radca prawny. Od 20 września 2007 r. do 29 grudnia 2017 r. wykonywała zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Ponadto, od 9 lipca 2012 r. pracowała w Kancelarii Radców Prawnych Makulska i Wieliczko s.c., a od października 2014 r. pracuje w Kancelarii Radców Prawnych Makulscy i Wieliczko s.c.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Makulskiej w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Monika Tutro - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że na podstawie zbadanych spraw należy stwierdzić, że kandydatka jako radca prawny sumiennie, sprawnie i rzetelnie wykonywała swoje obowiązki. Widać duże zaangażowanie i dbałość przy redagowaniu pism procesowych. Każde pismo zawierało opis stanu faktycznego, przywołanie przepisów, orzecznictwa. Prawidłowo, co do zasady, redagowane były wnioski dowodowe, jasno formułowane zarzuty. Pisma spełniały wymogi Kodeksu postępowania cywilnego, pod względem formalnym były sporządzane właściwie. Stanowisko reprezentowanej strony zawsze było przedstawione jasno i w sposób pełny. Pani mecenas dążyła do ugodowego zakończenia sporu. W zakresie oceny kandydatki pod względem predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego, należy wskazać, że nie znaleziono żadnych uchybień, które dyskwalifikowałyby opiniowaną do objęcia stanowiska sędziego. Sędzia wizytator wskazała, że ogólna ocena kandydatki jest pozytywna.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw rodzinnych sporządziła Pani Ewa Majwald-Lasota - sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że na podstawie przedstawionych przez opiniowaną akt można stwierdzić, że jest ona osobą o wysokiej kulturze prawniczej, dobrze zorganizowaną, terminowo wykonującą swoje obowiązki. W ocenie sędzi opiniującej, Pani Magdalena Makulska spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Renata Stańczak - sędzia wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że opiniowana występowała w sprawach prowadzonych zarówno przed sądem rejonowym oraz sądem okręgowym jako sądem I i II instancji, a także przed sądem apelacyjnym. Były to sprawy o różnym charakterze i stopniu skomplikowania. Analiza opisanych w sprawozdaniu spraw pozwala na stwierdzenie, że czynności procesowe były przez opiniowaną wykonywane terminowo. Na rozprawach, które były wyznaczane w omawianych w sprawozdaniu sprawach, Pani radca prawny zawsze była obecna. W trakcie rozpraw, w których uczestniczyła Pani Magdalena Makulska, należycie reprezentowała interesy zastępowanej strony, w tym wykazywała aktywność w zadawaniu pytań przesłuchiwanym osobom. W miarę możliwości zmierzała do ugodowego zakończenia sporu. Sporządzane przez kandydatkę pisma procesowe odpowiadały wymogom Kodeksu postępowania cywilnego. W pismach procesowych należycie było przedstawiane stanowisko strony reprezentowanej. Pisma najczęściej były bardzo obszerne, należycie uzasadnione, z powołaniem się na obowiązujące orzecznictwo. W przeważającej części kandydatka zgłaszała zasadne wnioski dowodowe - uwzględniane przez Sąd. W oparciu o sporządzane przez kandydatkę pisma procesowe można ocenić, że jest ona osobą wnikliwą, konsekwentną i stanowczą, przy tym dobrze zorganizowaną. Reasumując, do działań podejmowanych przez Panią radcę prawną w omówionych w sprawozdaniu sprawach, sędzia wizytator nie miała zastrzeżeń. Ogólna ocena kandydatki jest pozytywna.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw gospodarczych sporządziła Pani Patrycja Paloc-Kopka - wizytator do spraw gospodarczych i ksiąg wieczystych Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że przeprowadzona kontrola akt spraw gospodarczych wskazuje na rzetelność Pani radcy prawnej Magdaleny Makulskiej w prowadzonych przez nią sprawach. Akta przedłożonych przez nią spraw wskazują, że podejmuje czynności procesowe w imieniu stron przestrzegając zasad procesu cywilnego i terminów sądowych. Jest wobec stron sumienna, bowiem staje na rozprawach we wszystkich przypadkach, w których musi być podjęta obrona praw strony zastępowanej. Nie była obecna tylko wtedy, gdy czynności nie były przeprowadzane z powodu wniosku strony o przesłuchanie poza siedzibą sądu i oczywiste było, że strona nie stawi się na rozprawie i nie będzie przesłuchiwana. Kandydatka wykazuje znajomość przepisów prawa i zainteresowanie orzeczeniami Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych, powołując je trafnie dla poparcia swojej argumentacji w sprawie. Ocena kandydatki jako pełnomocnika stron w sprawach gospodarczych musi być w związku z tym bardzo dobra.

Pan Tomasz Domagała posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Tomasz Domagała urodził się w 1983 r. w Świebodzicach. W 2007 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Był zatrudniony: od 1 lipca 2006 r. do 22 czerwca 2007 r. - w Biurze Brokerskim JOKS- BISKUP s.c. we Wrocławiu na stanowisku asystenta brokera; od 12 lipca 2007 r. do 31 grudnia 2009 r. - w BISKUP & JOKS Brokers sp. z o.o. we Wrocławiu na stanowisku dyrektora ds. administracyjnych; od 14 kwietnia do 19 maja 2008 r. - w PPH DEXPOL S.A. we Wrocławiu na stanowisku referenta ds. organizacji; od 2 listopada 2011 r. do 31 stycznia 2013 r. - w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie na stanowisku starszego specjalisty w zespole prawnym; od 27 maja 2013 r. do 2 lutego 2015 r. w DEKRA Certyfication Sp. z o.o. we Wrocławiu na stanowisku asystenta prezesa zarządu. Od 3 lutego 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywał w IX Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W styczniu 2016 r. rozpoczął aplikację komorniczą, w marcu 2016 r. aplikacja została zawieszona, a kandydat uczestniczył w zajęciach dla aplikantów komorniczych jako wolny słuchacz. Od 1 stycznia do 23 lipca 2017 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Jaworze. Czynności asystenckie pełnił w: I Wydziale Cywilnym (sprawy egzekucyjne, postępowanie klauzulowe), II Wydziale Karnym oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 24 lipca 2017 r. został zatrudniony w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu na stanowisku asystenta sędziego. Początkowo wykonywał obowiązki w II Wydziale Karnym, a od 1 września 2017 r. pracuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 26 maja 2021 r. awansował na stanowisko starszego asystenta sędziego. Ponadto, Pan Tomasz Domagała od 1 marca 2006 r. do 22 czerwca 2020 r. pełnił funkcję kuratora społecznego dla dorosłych w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. W kwietniu 2021 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem 203,5 pkt. Uczestniczył w konferencjach naukowych, licznych szkoleniach. Otrzymał pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Domagały w zakresie spraw karnych sporządził Pan Paweł Stępień - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że na podstawie przedstawionych przez opiniowanego projektów orzeczeń oraz uzasadnień można stwierdzić, że sposób redagowania orzeczeń i uzasadnień świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa, dorobku doktryny oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego. Opiniowany posiada umiejętność ich sporządzania oraz trafnego powoływania właściwych przepisów prawa materialnego i procesowego. Sędzia wizytator podkreślił, że opiniowany złożył w 2021 r. z wynikiem pozytywnym egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie bez odbywania aplikacji sędziowskiej. Już sam ten fakt świadczy o jego obszernej wiedzy merytorycznej, a także o determinacji i wytrwałości w dążeniu do osiągania celów. Sędzia wizytator wskazał, 6 że te wszystkie okoliczności - w powiązaniu ze złożonym egzaminem sędziowskim - pozwalają na uzasadnioną tezę, że Pan Tomasz Domagała spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw rodzinnych sporządziła Pani Ewa Majwald-Lasota - sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że na podstawie przedstawionych przez opiniowanego projektów należy stwierdzić, że sposób redagowania orzeczeń i uzasadnień świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa. Opiniowany posiada umiejętność stosowania oraz interpretacji obowiązujących przepisów prawa materialnego i procesowego. W ocenie sędzi opiniującej Pan Tomasz Domagała spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Renata Stańczak - sędzia wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Rybniku. Wynika z niej, że przeprowadzona ocena pozwala na stwierdzenie, że Pan asystent Tomasz Domagała posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu rejonowego, bardzo dobrą znajomość prawa procesowego i materialnego oraz umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce. Bardzo dobrze, sprawnie, efektywnie organizuje sobie pracę. Jest zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany. Efektywność jego pracy jest bardzo dobra. Jego kultura osobista nie budzi zastrzeżeń. Praca Pana asystenta została też wysoko oceniona przez przełożonych. Mając na uwadze przedstawioną ocenę projektów orzeczeń oraz uzasadnień sporządzonych przez Pana asystenta oraz przedstawione opinie sędziów, z którymi współpracował, sędzia wizytator stwierdziła, że Pan Tomasz Domagała spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria

7 są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada ponadcztemastoletnie doświadczenie w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego - radcy prawnego. Wyróżnia się szeroką wiedzą prawniczą z różnych dziedzin prawa oraz praktyką w jej stosowaniu. Wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Magdaleny Makulskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy zarówno w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i gospodarczych. Ze wszystkich ocen wynika, że wykazuje się odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi, jest obowiązkowa, wnikliwa i rzetelna. W ocenie Rady zakres jej doświadczenia zawodowego i spektrum spraw, z jakimi miała styczność, zdecydowanie przemawia za jej kandydaturą. Przede wszystkim należy podkreślić, że wybrana kandydatka z powodzeniem od wielu lat wykonuje samodzielny zawód prawniczy, a przy tym ukończyła aplikację sądową oraz złożyła z wysoką oceną (dobrą plus) egzamin sędziowski. Jak wynika z powyższego wykazuje się nie tylko praktycznym, ale i teoretycznym przygotowaniem do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Powyższe w pełni koresponduje z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, które udzieliło Pani Magdalenie Makulskiej jednogłośnego poparcia.

Kontrkandydat w osobie Pana Tomasza Domagały posiada zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz uzyskał pozytywne oceny kwalifikacyjne w zakresie spraw karnych, rodzinnych oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Złożył także z pozytywnym wynikiem egzamin sędziowski. Rada porównując jednak jego kandydaturę z kandydaturą Pani Magdaleny Makulskiej uwzględniła przede wszystkim, że wybrana kandydatka wykazuje się zdecydowanie dłuższym stażem zawodowym uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego - wykonuje bowiem zawód radcy prawnego od 2007 r., natomiast Pan Tomasz Domagała pełni obowiązki asystenta sędziego od lutego 2015 r. Za kandydaturą Pani Magdaleny Makulskiej przemawia także, że, w przeciwieństwie do kontrkandydata, od kilkunastu lat wykonuje samodzielny zawód prawniczy -jej doświadczenie w stosowaniu prawa jest zatem bogatsze i szersze. Ponadto Pan Tomasz Domagała nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku, co również wpłynęło na decyzję Rady.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Magdaleny Makulskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku na posiedzeniu 17 września 2021 r. nie oddając głosów "za" ani "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się" nie zajęło stanowiska w przedmiocie kandydatury Pana Tomasza Domagały, a Panią Magdaleną Makulską zaopiniowało pozytywnie - oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego wybrana przez Radę kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Magdalena Makulska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Magdaleny Makulskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bardzo bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, wynikające z wykonywania samodzielnego zawodu prawniczego, wieloletni staż zawodowy, szeroka wiedza prawnicza oraz umiejętność jej stosowania w praktyce, wnioski płynące z ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rybniku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na:

- Pana Tomasza Domagałę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Magdalenę Makulską oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).