Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 115.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1444/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Zofii Goc-Majewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 115, zgłosiła się Pani Zofia Goc-Majewska - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Zofię Goc-Majewską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pani Zofii Goc-Majewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, ocenami kwalifikacji, pozytywnymi opiniami służbowymi, bardzo dobrymi wyniki w zakresie efektywności pracy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2021 r. zaopiniowało kandydatkę, oddając 5 głosów "za", przy 6 głosach "przeciw".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Zofii Goc-Majewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Zofia Goc-Majewska urodziła się 19 lipca 1967 r. w Skórczu. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Elblągu, w 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 listopada 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tczewie. Aktem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tczewie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, przy czym od 15 lutego 2000 r. do 20 maja 2009 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 kwietnia 2016 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Od 16 sierpnia 2017 r. jest delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, a także studia podyplomowe z zakresu: prawa europejskiego, ukończone w 2003 r. z wynikiem pozytywnym; systemu ochrony praw człowieka w Polsce, ukończone w 2009 r. z wynikiem bardzo dobrym; ekonomii i prawa gospodarczego, ukończone w 2011 r. z wynikiem pozytywnym.

Oceny kwalifikacyjne Pani Zofii Goc-Majewskiej sporządzili: za okres delegowania do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości - Pan Artur Grajewski - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie, pełniący funkcję Dyrektora Departamentu Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz z zakresu spraw cywilnych - Pani Dorota Kołodziej - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. W ocenie za okres delegowania do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości wskazano, że kandydatka posiada przygotowanie teoretyczne i praktyczne do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Wykazuje rozległą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, która pozwoli jej na szybkie i trafne rozstrzyganie spraw o bardzo różnorodnej i skomplikowanej problematyce. Opiniowana prowadziła sprawy obejmujące szerokie spektrum zagadnień. Formułowane przez nią pisma były zawsze poprawne pod względem formalnym, zawierały wszechstronne ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej, z ustosunkowaniem się do wielowątkowej argumentacji prawnej. Terminowo wywiązuje się z zobowiązań. Cechuje ją wysoki poziom posiadanej wiedzy prawniczej i bardzo dobra znajomość orzecznictwa. Jest osobą bardzo pracowitą i rzetelną. Dokładne zapoznawanie się z aktami spraw i świetna znajomość procedury cywilnej oraz administracyjnej pozwalają jej na przygotowywanie projektów trafnych decyzji i pism procesowych. Charakteryzuje je wysoki poziom merytoryczny, szczegółowe ustalenia faktyczne, wnikliwa ocena dowodów i zrozumiały wywód prawny, często poparty judykaturą, w tym europejską, i poglądami doktryny. W ocenie kwalifikacji z zakresu spraw cywilnych wskazano, że sposób prowadzenia przez kandydatkę spraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wykazuje dbałość o prawidłową koncentrację materiału dowodowego oraz właściwe przygotowanie rozprawy. Dąży do tego, aby, o ile to możliwe bez szkody dla rozpoznania sprawy, orzeczenia zapadały bez zbędnej zwłoki. Z przeprowadzonej oceny orzecznictwa wynika, że opiniowana jest dobrze przygotowana do wypełniania obowiązków sędziego sądu okręgowego. Poziom merytoryczny orzecznictwa, sprawność i efektywność podejmowanych czynności, organizację pracy oraz wydajność pracy oceniono pozytywnie. Kompetencje zawodowe kandydatki w zakresie metodyki i organizacji pracy oraz poszanowania stron są wysokie. Sprawy kończone są sprawnie, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego. Sposób prowadzenia spraw i kultura urzędowania nie budzą zastrzeżeń. Wskazane okoliczności, w ocenie opiniującej, pozwalają na przyjęcie pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania przez Panią Zofię Goc- Majewską obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Do zgłoszenia załączono pozytywne opinie służbowe.

Pani Zofia Goc-Majewska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego i - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Zofia Goc-Majewska posiada 28-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wybrana kandydatka z sukcesem łączyła obowiązki orzecznicze z pełnieniem funkcji administracyjnej w sądzie. Jest także delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrych ocenach jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Zofia Goc-Majewska wykonuje powierzone jej obowiązki z należytą starannością. Odznacza się wysokimi kompetencjami merytorycznymi, szeroką wiedzą prawniczą. Dobra jest również jakość orzecznictwa.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Zofii Goc-Majewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2021 r. zaopiniowało kandydatkę, oddając 5 głosów "za", przy 6 głosach "przeciw".

Wprawdzie Pani Zofia Goc-Majewska otrzymała więcej głosów "przeciw" niż "za", jednak - w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa - opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku nie mogła mieć decydującego znaczenia w niniejszym postępowaniu wobec pozostałych okoliczności sprawy, tj. doświadczenia zawodowego, ocen kwalifikacyjnych oraz opinii służbowych.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Zofia Goc-Majewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Zofii Goc-Majewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z bardzo dobrych ocen jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także stałe pogłębianie wiedzy i umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Panią Zofię Goc-Majewską oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).