Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1442/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Artura Medarda Redzimskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Szczepana Szarka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa -Praga w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pód poz. 362, zgłosili się: - Pan Artur Medard Redzimski - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Północ w Warszawie oraz

- Pan Tomasz Szczepan Szarek - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 25 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Artura Medarda Redzimskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Pana Tomasza Szczepana Szarka oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie Pana Artura Medarda Redzimskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Artura Medarda Redzimskiego przemawiają w szczególności: doświadczenie orzecznicze uzyskane w pionie cywilnym - a wolny etat jest przewidziany właśnie w tym wydziale, umiejętne łączenie funkcji administracyjnych z pełnieniem obowiązków orzeczniczych, bardzo pozytywna ocena kwalifikacji oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Artura Medarda Redzimskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Artur Medard Redzimski urodził się 22 października 1980 r. w Malborku. Od listopada 2002 r. do września 2004 r. pracował na stanowisku referenta ds. prawnych w Kancelarii Radcy Prawnego "Causa" Zbigniewa T. Popławskiego w Białymstoku. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku, w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Od 5 listopada 2007 r. do 14 lutego 2011 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Obowiązki wykonywał w VIII Wydziale Karnym Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Pragi Północ w Warszawie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 marca 2012 r. powierzono mu pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Północ w Warszawie, a z dniem 20 grudnia 2012 r. - pełnienie funkcji Przewodniczącego tego Wydziału, którą sprawował do 8 marca 2021 r. Wielokrotnie orzekał w ramach jednodniowych delegacji w IV Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Od 1 marca 2021 r. orzeka w ramach stałej delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w IV Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pana Artura Medarda Redzimskiego sporządził Pan Mariusz Jabłoński - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, który stwierdził, że opiniowany jest doświadczonym sędzią, o dużej, różnorodnej wiedzy merytorycznej. Posiada bardzo sprawny warsztat pracy, jest bardzo dobrze zorganizowany i pracowity. Posiada także doświadczenie w pracy orzeczniczej w wydziale odwoławczym sądu okręgowego, a wyniki tej pracy w postaci orzeczeń rozpoznających apelacje i zażalenia należy ocenić bardzo wysoko. Opiniowany dał się poznać jako osoba o wysokiej kulturze osobistej i bezkonfliktowa. Zawsze jest bardzo dobrze przygotowany w zakresie referowanych przez siebie spraw. Zwrócenia uwagi wymaga, że Pan sędzia sprawował funkcję Przewodniczego Wydziału przez prawie 9 lat, co niewątpliwe wzbogaca jego doświadczenie oraz potwierdza wysokie umiejętności organizacyjne. Zdaniem opiniującego, Pan Artur Medard Redzimski jest doskonałym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego

3 Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Ogólna ocena przyznana temu kandydatowi jest wyróżniająca.

Pan Tomasz Szczepan Szarek urodził się 25 grudnia 1968 r. w Warszawie. Od 9 sierpnia 1994 r. do 31 października 1996 r. był zatrudniony jako asystent w Kancelarii Prawniczej Dziedzic, Kielmans & Piecuch s.c. w Warszawie. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą i uzyskał tytuł magistra. Od 1 stycznia 1997 r. do 15 lutego 1998 r. pracował na stanowisku starszego inspektora w Departamencie Prywatyzacji Spółek i Restrukturyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Od 16 lutego 1998 r. do 31 marca 2014 r. był zatrudniony jako starszy prawnik w Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. w Warszawie. W 2005 r. ukończył na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem dobrym studia podyplomowe z zakresu podatków i prawa podatkowego, a w 2007 r., także na tej Uczelni, z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2014 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 14 maja 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 1 maja 2015 r. prowadzi indywidualną kancelarię radcowską w Warszawie. Od 17 lutego 2016 r. do 12 listopada 2017 r. wykonywał zawód radcy prawnego w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie. Od 1 czerwca do 30 listopada 2018 r. wykonywał zawód radcy prawnego w Data Protection Advisory Group sp. z o.o. a od 3 grudnia 2018 r. jest radcą prawnym w przedsiębiorstwie państwowym "Porty lotnicze" w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Szczepana Szarka sporządziła Pani Natalia Piasta -Serafin - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która stwierdziła, że analiza spraw nie do końca pozwala dokonać oceny merytorycznej osiągnięć zawodowych kandydata. Po pierwsze, jak wskazała, były to sprawy mało zróżnicowane, w części spraw opiniowany występował sporadycznie oraz nie we wszystkich przedstawionych do oceny sprawach sądy podzieliły stanowisko kandydata. Powyższe wynika zapewne ze specyfiki wykonywanego przez niego zawodu radcy prawnego. Po pierwsze jako pełnomocnik procesowy kandydat jest zobligowany działać w interesie mocodawcy i jest związany jego wolą zainicjowania sprawy sądowej. Po drugie, od grudnia 2018 r. opiniowany zajmuje się stałą obsługą prawną przedsiębiorstwa państwowego "Porty Lotnicze". Wiąże się z tym specyficzna kategoria spraw oraz konieczność ich kontynuowania po poprzednich pełnomocnikach. Opiniująca stwierdziła, że zakres wyżej wskazanych spraw, należących do właściwości sądu okręgowego, utrudnia ocenę, czy opiniowany legitymuje się dostatecznym doświadczeniem do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Z przedstawionych opinii prawnych wynika jednak, że w swojej dotychczasowej pracy zajmował się różnorodną i złożoną problematyką prawną. Powyższa analiza pozwoliła oceniającej na stwierdzenie, że kandydat spełnia wymogi do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego i pozytywne zaopiniowanie jego kandydatury.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Artur Medard Redzimski jest sędzią, legitymującym się doświadczeniem orzeczniczym zarówno w I, jak i w II instancji. Jego wysokie kwalifikacje merytoryczne znalazły odzwierciedlenie w wyróżniającej ocenie kwalifikacyjnej, z której wynika wysoka stabilność orzecznictwa oraz jego jakość. Dodatkowo Pan Artur Medard Redzimski umiejętnie łączył pełnienie funkcji administracyjnych i orzeczniczych. Posiada doświadczenie uzyskane w pionie cywilnym - a wolny etat przewidziany jest właśnie w wydziale cywilnym Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Ponadto, kolejnym kryterium, które wypełnia w stopniu wyższym niż Pan Tomasz Szczepan Szarek, jest uzyskanie jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Pan Tomasz Szczepan Szarek jest dobrym kandydatem, jednakże w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Kandydat posiada wprawdzie pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, jednakże zakres spraw, którymi się zajmuje, jest mało zróżnicowany a ponadto z jego oceny kwalifikacji wynika, że opiniująca nie była w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy posiada on dostateczną wiedzę i doświadczenie, aby móc pełnić obowiązki na tak wysokim szczeblu, jakim jest stanowisko sędziego sądu okręgowego. Wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydat posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie uzyskane w pionie cywilnym zarówno I, jak i II instancyjnym, zatem, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, będzie on w stanie sprostać obowiązkom stawianym sędziemu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Artura Medarda Redzimskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu 3 września 2021 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Artura Medarda Redzimskiego - 10 głosami "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" - opinia jednogłośnie pozytywna a Pana Tomasza Szczepana Szarka - brakiem głosów "za", 8 głosami "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" - opinia niejednogłośnie negatywna.

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Artur Medard Redzimski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Artura Medarda Redzimskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, w tym głównie w pionie cywilnym, wnioski płynące z wyróżniającej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, umiejętne łączenie funkcji administracyjnych z pełnieniem obowiązków orzeczniczych, stała delegacja do Sądu

Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Pana Artura Medarda Redzimskiego oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Tomasza Szczepana Szarka oddano 3 głosy "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 202 Ir. poz. 269).