Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 178.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1425/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 178

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Aldony Skowrońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 178, zgłosiły się:

- Pani Aldona Skowrońska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu oraz

- Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pospiech - adwokat - Izba Adwokacka

w Katowicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Aldonę Skowrońską oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Anetę Zdzisławę Wincenciak- Pospiech oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Przedstawiając powyższe, zespól kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało Panią Anetę Zdzisławę Wincenciak-Pospiech, oddając 10 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (29 pkt.).

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anety Zdzisławy Wincenciak -Pospiech do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pospiech urodziła się 23 lipca 1975 r. w Zawierciu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2002 r. ukończyła Szkołę Prawa Amerykańskiego na tym Uniwersytecie z wynikiem dobrym. W 2003 r. podjęła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 16 stycznia 2006 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Częstochowie i od 2 maja 2006 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej - początkowo w Myszkowie, od 20 kwietnia 2017 r. wskutek przeniesienia siedziby - w Zawierciu oraz w Filii w Myszkowie. Z dniem 20 kwietnia 2017 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani Elżbieta Brzózka-Służałek - sędzia wizytator ds. cywilnych, Pani Izabela Szopińska - sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich oraz Pani Urszula Kasperek-Jajszczok - sędzia w stanie spoczynku, wizytator w zakresie spraw karnych.

W ocenie sędziów wizytatorów Pani adwokat wykazywała właściwe przygotowanie do spraw, rzetelnie i sumiennie wykonywała obowiązki pełnomocnika lub obrońcy. Zazwyczaj osobiście reprezentowała swoich mocodawców przed sądem, na rozprawach oraz posiedzeniach działała aktywnie i z zaangażowaniem. Sporządzane przez nią pisma były zwięzłe, nie zawierały zbędnego cytowania orzecznictwa, literatury czy zbędnych rozważań teoretycznych. Jednak pożądana byłaby bardziej pogłębiona argumentacja powoływana na poparcie stanowiska prezentowanego przez kandydatkę. Pisma składane były z zachowaniem terminów ustawowych bądź sądowych, braki formalne usuwane w terminie. Często Pani adwokat przedstawiała stanowisko w sprawie podczas rozprawy ustnie do protokołu. Zachowanie Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech wobec sądu, stron i innych osób uczestniczących w postępowaniu nie budziło najmniejszych zastrzeżeń, nie odnotowano w tym zakresie w protokołach rozpraw żadnych uwag. Oceniające zgodnie wskazały, że przedstawione przez kandydatkę sprawy były typowe, o niewielkim stopniu trudności i nieskomplikowane pod względem prawnym i faktycznym.

W sprawach karnych sporządzone apelacje w większości były typowe, zawierały takie same zarzuty, jak również lakoniczne uzasadnienia - tylko w jednym uzasadnieniu sięgnięto do orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny. Zwrócenia uwagi wymaga okoliczność, że wszystkie sprawy karne przedstawione do oceny pochodzą z okresu 10 lat wstecz i więcej, podczas gdy w ostatnich latach nastąpiło wiele zmian w karnistyce, pojawiły się nowe rozwiązania ustawowe, których nieznajomość mogłaby w dużej mierze utrudnić wykonywanie obowiązków sędziego.

Wśród ocenianych spraw cywilnych brak było takich, w których kandydatka sporządziła apelację, a to właśnie środki odwoławcze pozwalają w pełni ocenić umiejętność stosowania w praktyce przepisów prawa materialnego i procesowego, argumentacji prawnej, znajomości stanowisk doktryny i judykatury. Brak takich spraw nie pozwala na sformułowanie oceny co do umiejętności kandydatki we wskazanym aspekcie.

We wspólnej konkluzji oceniające wskazały, że Pani Aneta Zdzisława Wincenciak -Pospiech spełnia warunki formalne, pozwalające ubiegać się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Mankamentem jej kandydatury jest to, że doświadczenie zawodowe, na podstawie kontrolowanych spraw i przedłożonych dokumentów związanych ze stosowaniem prawa, choć wieloletnie, zostało zdobyte w prostych, nieskomplikowanych sprawach, w których żadne precedensowe, istotne zagadnienia prawne nie były rozpoznawane.

Pani Aldona Skowrońska posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Aldona Skowrońska urodziła się 27 lipca 1976 r. w Katowicach. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. W okresie od 25 stycznia 2003 r. do 5 maja 2006 r. pracowała w SARO-POL s.c. w Grodźcu Śląskim jako doradca prawny. Następnie była zatrudniona jako asystent sędziego: od 15 maja 2006 r. do 31 maja 2007 r. w Sądzie Rejonowym w Tychach, od 1 grudnia 2007 r. do 30 maja 2008 r. w Sądzie Okręgowym w Katowicach, od 3 sierpnia 2009 r. do 30 listopada 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Od 1 grudnia 2016 r. do 31 maja 2018 r. orzekała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, a od 1 czerwca 2018 r. jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

Ocenę kwalifikacji Pani Aldony Skowrońskiej sporządziła Pani Ewa Dyja - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Ocena kwalifikacji obejmuje okres 2 lat pracy poprzedzających zgłoszenie na wolne stanowisko sędziego - od 1 lutego 2019 r. do 31 stycznia 2021 r. We wskazanym okresie Pani Aldona Skowrońska orzekała w pełnym wymiarze na stanowisku referendarza sądowego we wszystkich sprawach należących do kompetencji referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Obciążenie kandydatki pracą należy ocenić jako znaczne. W kontrolowanym okresie do referatu wpłynęło 1956 spraw z rep. "Nc", "Co" i "Ns", a zakończono 1970 spraw. W 501 sprawach, w których wydano orzeczenie podlegające zaskarżeniu, skargę wniesiono w 40 sprawach, z których 6 uwzględniono. Na podstawie tych danych sędzia wizytator oceniła, że efektywność pracy Pani referendarz jest bardzo dobra, zaskarżalność orzeczeń niewielka, a stabilność orzecznictwa na bardzo dobrym poziomie. W ocenianym okresie w referacie kandydatki nie było spraw, w których uwzględniono skargę na przewlekłość postępowania. Sędzia wizytator wskazała, że Pani referendarz sprawnie i efektywnie podejmuje czynności w sprawach. Wyjątkiem są sprawy o nadanie klauzuli wykonalności, w których nie zawsze przestrzegany jest trzydniowy termin rozpoznania wniosku. Jednak okres opóźnienia nie jest znaczny, większość orzeczeń i zarządzeń wydawano bezzwłocznie, a nakazy zapłaty były wydawane najczęściej w ciągu 7 dni od przedłożenia. Zarządzenia o wezwaniu do usunięcia braków formalnych pism, wydawane przez Panią referendarz, są formułowane w sposób prawidłowy i przejrzysty. Także uzasadnienia orzeczeń nie budzą żadnych zastrzeżeń.

W konkluzji sędzia wizytator podkreśliła, że zarówno poziom merytoryczny Pani Aldony Skowrońskiej, jej efektywność, jak i zaangażowanie w pracę, a także stabilność orzecznictwa należy ocenić bardzo dobrze. Kandydatka posiada odpowiednie umiejętności zawodowe i cechy osobowościowe do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada bogate doświadczenie zawodowe, szeroką wiedzę zarówno w zakresie prawa cywilnego, jak i karnego oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce, a przy tym wykonuje - od kilkunastu lat - z sukcesem samodzielny zawód prawniczy. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anety Zdzisławy Wincenciak -Pospiech znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych sporządzonych nie tylko na potrzeby niniejszego postępowania, lecz składanych przez kandydatkę również w poprzednich konkursach na stanowiska sędziowskie, w których brała udział. Należy w tym miejscu podkreślić, że skoro kandydatka dołączyła do zgłoszenia także oceny sprzed kilku lat, to Rada potraktowała je jako równorzędny materiał w niniejszym postępowaniu. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pospiech jest osobą niezwykle sumienną i z zaangażowaniem wykonującą swoje obowiązki. Większość sędziów wizytatorów oceniających jej pracę podkreślała, że udział Pani adwokat w postępowaniu przynosi pożytek nie tylko jej mocodawcom, ale również sądowi. Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pospiech posiada ważną umiejętność precyzyjnego określenia przedmiotu sprawy, formułuje stanowisko zwięźle, bez zbędnego powoływania poglądów doktryny i cytowania orzecznictwa tam, gdzie nie znajduje to uzasadnienia. W swoich działaniach jest efektywna i ekonomiczna, co wskazuje na umiejętność rozpoznania istoty sprawy.

Rada uwzględniła, że w ocenie kwalifikacyjnej kandydatki, sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania, sędziowie wizytatorzy wskazywali na to, że Pani adwokat zdobyła doświadczenie zawodowe prowadząc głównie sprawy proste, nieskomplikowane pod względem prawnym i faktycznym. Jednak okoliczność ta nie może być, w ocenie Rady, poczytana na jej niekorzyść. Występując jako pełnomocnik strony ma ona bowiem za zadanie z dochowaniem najwyższej staranności reprezentować interesy mocodawcy, niezależnie od stopnia trudności sprawy. To zadanie Pani Anta Zdzisława Wincenciak -Pospiech realizuje bardzo dobrze, a niewysoki stopień trudności prowadzonej sprawy nie skłania jej do mniejszego zaangażowania czy braku staranności.

Rada zwróciła również uwagę, że aktualna ocena sędzi wizytator do spraw karnych nie znajduje pokrycia w ocenach z lat poprzednich, w których podkreślano zarówno staranność, zaangażowanie, jak i dobry poziom merytoryczny Pani adwokat.

Jednocześnie Rada stoi na stanowisku, że ocena kwalifikacyjna, sporządzona na potrzeby niniejszego postępowania, w konfrontacji z pozostałym materiałem zgromadzonym w sprawie, nie może mieć decydującego znaczenia, gdyż - w oderwaniu od pozostałych dokumentów - nie tworzy pełnego obrazu kandydatki. Warto także podkreślić, że Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pospiech uczestniczyła już w kilku konkursach na stanowisko sędziego, a okoliczność, że zdecydowała się na ten krok po raz kolejny, wskazuje na jej determinację i jasno sprecyzowaną wizję własnego rozwoju zawodowego.

Kontrkandydatka w osobie Pani Aldony Skowrońskiej również otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji i pracy na stanowisku referendarza sądowego. Niewątpliwie jest efektywnym i sprawnym orzecznikiem, a wyniki liczbowe i jakościowe orzecznictwa pozostają na dobrym poziomie. Jednak jej doświadczenie zawodowe z pewnością nie jest tak różnorodne jak Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech a przy tym w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego jest znacznie krótsze, gdyż obowiązki orzecznicze referendarza sądowego wykonuje od prawie pięciu lat a wybrana przez Radę kandydatka pracuje w zawodzie adwokata od ponad piętnastu lat.

W tych okolicznościach Rada uznała, że dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu 28 czerwca 2021 r. udzieliło poparcia Pani Aldonie Skowrońskiej - 18 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (94 pkt na 108 pkt. możliwych do uzyskania) oraz Pani Anecie Zdzisławie Wincenciak-Pospiech - 10 głosami "za", przy 3 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (29 pkt. na 108 pkt. możliwych do uzyskania).

Osoba wybrana przez Radę uzyskała zatem niższe poparcie tego gremium niż jej kontrkandydatka. Rada uznała jednak, że opinia Kolegium nie mogła wpływać na wynik tego konkursu w stopniu rozstrzygającym. Rada w niniejszym postępowaniu kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatek. Rada miała przy tym na uwadze, że kandydaci na stanowiska sędziowskie, wywodzący się z innych niż sędziowskie środowisk, są z reguły oceniani niżej niż kandydaci będący sędziami czy referendarzami.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pospiech posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pospiech zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków adwokata, wnioski płynące ze wszystkich przedstawionych ocen kwalifikacyjnych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na:

- Panią Aldonę Skowrońską oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Anetę Zdzisławę Wincenciak-Pospiech oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).