Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1417/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 319

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Kwaśniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 319, zgłosił się Pan Krzysztof Kwaśniak - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Krzysztofa Kwaśniaka nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o nierekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie Pana Krzysztofa Kwaśniaka. W ocenie zespołu kandydat nie spełnia kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym rekomendowanie go Radzie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydat w toku postępowania otrzymał negatywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że nie daje gwarancji właściwego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego. W ocenie sędziów opiniujących zbadane sprawy nie umożliwiają weryfikacji jego doświadczenia w skomplikowanej materii, jaka jest przypisana sprawom rozpoznawanym przez sąd apelacyjny, zwłaszcza, że od orzeczeń tego sądu nie przysługują zwykłe środki odwoławcze, a do tego, zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami dotyczącymi postępowań cywilnych, sądy drugiej instancji co do zasady orzekają w składzie jednego sędziego. Całkowity brak doświadczenia kandydata w orzekaniu jako sędzia w tych warunkach dodatkowo uzasadnia powyższy wniosek.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 64 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym doświadczeniem zawodowym kandydata, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Kwaśniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Krzysztof Kwaśniak urodził się w 1973 r. w Tarnowie. Od 1 października 1992 r. do 30 czerwca 1994 r. pracował w Hurtowni Wielobranżowej TARHAN w Tarnowie jako pracownik magazynowy. Od 2 stycznia do 28 lutego 1995 r. był zatrudniony w Dukatror Sp. z o.o. w Mielcu jako sprzedawca sprzętu RTV. Od 15 maja 1997 r. do 30 czerwca 1999 r. pracował w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie na stanowisku starszego inspektora. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej - Filii w Rzeszowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 15 listopada 1999 r. do 23 września 2000 r. był zatrudniony w Powszechnej Agencji Handlowej Sp. z o.o. w Tarnowie na stanowisku pracownika administracyjno-biurowego. Od 14 września 2000 r. do 10 czerwca 2005 r. pracował w Qmac Sp. z o.o. w Tarnowie, zajmując się obsługą prawną przedsiębiorstwa. Od 17 września do 30 września 2003 r. był zatrudniony w "KOLBIS" Sp. z o.o. w Tarnowie jako pracownik biurowy. Po odbyciu w latach 2004-2007 pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Tarnowie, we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Od 16 czerwca 2005 r. do 30 października 2009 r. pracował w POLDIM S.A. w Tarnowie, zajmując się obsługą prawną przedsiębiorstwa. Od 20 marca 2006 r. zajmuje się obsługą prawną Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego "LIMDROG" Sp. z o.o. w Limanowej. Od 1 maja 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. pracował w "POLDIM RECYKLING" Sp. z o.o. w Mikołaj o wicach, zajmując się obsługą prawną. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie z dnia 30 stycznia 2009 r. został wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej. Od 1 listopada 2009 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Tarnowie. Od 28 czerwca 2011 r. jest adwokatem w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Kryplewski Kwaśniak Czerny Gąsawski Spółka partnerska w Tarnowie. W 2009 r. ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu - Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie z zakresu podatków i prawa podatkowego, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Kwaśniaka sporządzili sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie: Pan Jacek Polański - w zakresie prawa karnego, Pani Anna Kowacz -Braun - w zakresie prawa cywilnego oraz Pani Monika Kowalska - w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, którzy wskazali, że kandydat w badanych sprawach podejmował czynności sprawnie, rzetelnie i terminowo. Czynności te nie nasuwały zastrzeżeń co do ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa materialnego i procesowego. Odpowiadały one danemu etapowi postępowania i ocenić je należy jako w pełni poprawne, tak co do formy, jak i treści. Kandydat posiada wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów z różnych dziedzin prawa. Sposób zachowania na rozprawach, jak również treść pism procesowych pozwala na przyjęcie, że opiniowany prezentuje wysoką kulturę osobistą, co przejawia się także w zachowaniu wobec Sądu oraz stron i uczestników postępowania. Nie stwierdzono także przypadków naruszenia zasad etyki zawodowej. W ocenie sędziów opiniujących, zauważyć jednak należy, że wskazane przez kandydata sprawy i opinie nie były skomplikowane zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym. Nie było w nich istotnych lub precedensowych zagadnień prawnych, a wręcz przeciwnie - były to przeważnie sprawy typowe o ugruntowanych poglądach w judykaturze.

Przedstawiona ocena pracy Pana adwokata Krzysztofa Kwaśniaka nie pozwala jednak na stwierdzenie, że kandydat daje gwarancje właściwego wykonywania obowiązków sędziego sądu apelacyjnego. Zbadane sprawy nie umożliwiają weryfikacji jego doświadczenia w skomplikowanej materii, jaka jest przypisana sprawom rozpoznawanym przez sąd apelacyjny, zwłaszcza, że od orzeczeń tego sądu nie przysługują zwykłe środki odwoławcze, a do tego, zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami dotyczącymi postępowań cywilnych, sądy drugiej instancji co do zasady orzekają w składzie jednego sędziego. Całkowity brak doświadczenia kandydata w orzekaniu jako sędzia w tych warunkach dodatkowo uzasadnia powyższy wniosek. W konsekwencji przedstawionych powyżej okoliczności końcowa ocena Pana adwokata Krzysztofa Kwaśniaka, jako kandydata na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, jest negatywna.

Kandydat złożył uwagi do oceny kwalifikacji. Wskazał m.in., że żaden z zapisów ustawy nie wskazuje obowiązku wykazania się przez adwokata kandydującego na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego doświadczeniem orzeczniczym. W przeciwnym bowiem razie praktycznie zapis ustawy umożliwiający kandydowanie adwokatom na urząd sędziego byłby "martwym" zapisem, gdyż umożliwiałby kandydowanie jedynie adwokatom, którzy wcześniej pełnili zaszczytną funkcję sędziego, a następnie rozpoczęli prowadzenie kancelarii adwokackiej. Zdaniem kandydata nie powinien stanowić problemu również fakt, że sąd drugiej instancji orzeka co do zasady jednoosobowo. Zauważyć bowiem należy, że praca adwokata to praca samodzielna, tak jak najczęściej praca sędziego. Adwokat bowiem często jest jedynym przedstawicielem strony i musi umieć działać pod presją "sali sądowej", samodzielnie podejmując różnego rodzaju decyzje procesowe i merytoryczne ad hoc, w tym także kluczowe dla jego klienta, ze wszystkimi konsekwencjami dla reprezentowanej strony. Podsumowując, potencjalny sędzia powinien być postrzegany jako przede wszystkim człowiek, który ma swoje wewnętrzne zasady, ale i przestrzega ustalone procedury. Kandydat będąc przekonany, że jest taką osobą, wniósł o reasumpcję stanowiska i końcowo przyjęcie pozytywnie jego kandydatury na sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Uwagi te zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydata. Uwzględniła także ocenę kwalifikacji.

Pan Krzysztof Kwaśniak posiada wieloletnie i wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, a co za tym idzie doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów z różnych dziedzin prawa. W prowadzonych sprawach podejmował czynności sprawnie, rzetelnie i terminowo. Jego kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacji jego pracy oraz przebiegu drogi zawodowej.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Krzysztofa Kwaśniaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie, które na posiedzeniu 7 września 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Krzysztofa Kwaśniaka - oddając 4 głosy "za", przy 3 głosach "przeciw". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Krzysztof Kwaśniak posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Krzysztofa Kwaśniaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu adwokata, jego kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i doskonalenie zawodowe przez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 października 2021 r. na Pana Krzysztofa Kwaśniaka oddano 13 głosów "za" i 1 głos "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).