Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1412/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 362

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Domanus, Pana Rafała Marcina Koczwary, Pani Ewy Szcześniak-Szewczyk i Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 362, zgłosili się:

- Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie,

- Pani Monika Domanus - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie,

- Pan Rafał Marcin Koczwara - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie,

- Pani Ewa Szcześniak-Szewczyk - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie oraz

- Pan Maksymilian Dominik Szeląg-Dylewski - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydaturą radcy prawnego. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Beatę Joannę Balcerzak-Kotalę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", na Panią Monikę Domanus oddali 1 glos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", na Pana Rafała Marcina Koczwarę oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", na Panią Ewę Szcześniak-Szewczyk oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali i Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji kandydatów, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala, po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 4 stycznia 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych. W latach 2006-2013 pracowała w różnych kancelariach prawnych w Krakowie, a od czerwca 2013 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego w Krakowie. W ocenie zespołu, kandydatka w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego. Otrzymała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której wskazano na staranność w podejmowanych czynnościach, w tym w sporządzaniu pism procesowych, których merytoryczna treść świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego. Kandydatka spełnia zatem warunki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce. Natomiast Pan Maksymilian Dominik Szeląg-Dylewski, poza wyższymi studiami prawniczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończył również studia z filozofii, z zakresu administracji oraz z zarządzania własnością intelektualną. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Filozoficznym Akademii Ignatianum w Krakowie. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. W listopadzie 2020 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W maju 2021 r. złożył egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, z wynikiem pozytywnym. Od marca 2014 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie na stanowisku asystenta sędziego, a obecnie starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto jest wpisany na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach. W ocenie zespołu, kandydat w odpowiednim stopniu spełnia wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania pracy asystenta sędziego, jak również realizując się naukowo. Otrzymał wyróżniającą ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że posiadana przez niego wiedza prawnicza i umiejętności stosowania prawa w praktyce, a także dotychczasowa jego postawa etyczna, zaangażowanie w pracę i własny rozwój intelektualny, ponadto duże doświadczenie życiowe w pełni predestynują go do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego. Obydwoje kandydaci rekomendowani przez zespół uzyskali poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kandydatury Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali i Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego wypełniają zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, częściowo podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala urodziła się w 1978 r. w Krakowie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 26 listopada 2001 r. do 25 listopada 2002 r. pracowała na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako prawnik w dziale zamówień publicznych, na stanowisku samodzielnego referenta. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 4 stycznia 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 15 lutego 2006 r. do 31 grudnia 2008 r. pracowała w Kancelarii "Łatała i Wspólnicy" SP.K. w Krakowie. Od 1 stycznia 2009 r. do 26 lutego 2010 r. i od 1 marca 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego Grzegorza Greli w Krakowie. W 2010 r. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ukończyła studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 marca 2010 r. do 31 stycznia 2012 r. pracowała w Kancelarii Radcy Prawnego Wawrzyńca Malinowskiego w Krakowie, w tym od 1 stycznia 2011 r. do 17 czerwca 2013 r. - jako partner w "Malinowski i Wspólnicy. Adwokaci, Radcowie Prawni" Spółka Partnerska. Od 3 czerwca 2013 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego SBK w Krakowie. Od 1 marca 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. pracowała w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jako radca prawny. Od 30 czerwca 2017 r. do 17 czerwca 2019 r. była zatrudniona w Firmie Importowo-Handlowo-Usługowej Ryszard Antolak w Skawie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie: Pani Marta Kowalska, Pan Paweł Szewczyk i Pani Monika Krzyżanowska - wizytator ds. cywilnych, którzy wskazali, że przeprowadzona analiza akt prowadzi do wniosku, że kandydatka swoje obowiązki zawodowe realizuje w większości spraw rzetelnie. Oceniając pracę Pani radcy prawnego podkreślono staranność w podejmowanych czynnościach, w tym w sporządzaniu pism procesowych, które rzadko obarczone są brakami formalnymi (jeżeli takie braki występują, są one zawsze na wezwanie sądu w terminie uzupełniane). Pisma procesowe sporządzane przez kandydatkę są zazwyczaj redagowane prawidłowo i zwięźle oraz zawierają wszystkie istotne z punktu widzenia zgłoszonego stanowiska procesowego okoliczności. Merytoryczna treść pism procesowych świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego. W zdecydowanej większości spraw widoczna jest rzetelna realizacja obowiązków - o ile kandydatka nie jest obecna na rozprawie osobiście, zapewnia obecność pełnomocnika substytucyjnego. Do rozpraw Pani radca prawny jest zawsze przygotowana, co uwidocznione jest w zajmowanych stanowiskach procesowych i przesłuchaniu świadków. W badanych sprawach nie stwierdzono żadnych działań nieetycznych. Brak także działań świadczących o nieuzasadnionym przedłużaniu postępowania.

Reasumując, sędziowie opiniujący stwierdzili, że Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala spełnia warunki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce, a jej kandydaturę należy ocenić pozytywnie.

Kontrkandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie ich do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Monika Domanus urodziła się w 1985 r. w Rzeszowie. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a następnie - od 28 lutego 2011 r. - sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ukończoną w dniu 14 maja 2015 r. (107,9821 punktów), w ramach której złożyła egzamin sędziowski we wrześniu 2013 r., z wynikiem dobrym (245,5 punktów). Z dniem 15 listopada 2013 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie, w którym do 31 sierpnia 2016 r. wykonywała obowiązki w Wydziale Cywilnym i w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Następnie, z dniem 1 września 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Olkuszu, w którym do 3 stycznia 2019 r. wykonywała obowiązki w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 4 stycznia 2019 r. do 14 maja 2021 r. - w Wydziale Cywilnym. W 2018 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu prawa medycznego i bioetyki, z wynikiem bardzo dobrym. Od 15 maja 2021 r. do chwili obecnej jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Obowiązki orzecznicze wykonuje w VIII Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowo-restrukturyzacyjnych i w IV Wydziale Gospodarczym. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Domanus sporządziła Pani Agata Maniecka-Kurotaki - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie, która stwierdziła, że przeprowadzona lustracja pozwala na bardzo dobrą ocenę pracy kandydatki, która spełnia wszelkie wymogi formalne do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Jest bardzo dobrze wykształcona i na bieżąco uczestniczy aktywnie w kolejnych licznych szkoleniach, ukończyła także studia podyplomowe. Bardzo dobrze opanowała prawo materialne, procesowe i technikę pracy referendarza sądowego. Ma bardzo dobry warsztat pracy, który w połączeniu ze znajomością prawa daje bardzo dobre efekty orzecznicze tej pracy. Jest skrupulatna, rzetelna, systematyczna, wnikliwa, staranna, sprawna, zaangażowana w swoją pracę i efektywna. To doświadczony referendarz z ugruntowaną wiedzą prawniczą, którą umiejętnie stosuje w praktyce. Wszystkie uzasadnienia sporządzonych orzeczeń spełniają wymogi z art. 328 § 2 k.p.c., zaskarżalność orzeczeń jest niska, stabilność orzecznictwa na wysokim poziomie. W zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego w granicach kompetencji ustawowych referendarzy posiada dużą wiedzę. Na podkreślenie zasługuje okoliczność, że dwukrotnie w czasie pracy orzeczniczej w Sądzie Rejonowym w Olkuszu była skierowana do wydziałów, w których była trudna sytuacja kadrowa i zaległości, a dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy opiniowanej zostały one zlikwidowane. Wiedza kandydatki, jej doświadczenie, pracowitość, zaangażowanie, wysoka kultura osobista, umiejętność pracy w zespole świadczą o posiadaniu predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego. Reasumując, w ocenie sędzi wizytator, Pani referendarz Monika Domanus jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a zatem poparła jej kandydaturę.

Pan Rafał Marcin Koczwara urodził się w 1976 r. w Brzesku. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, we wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 lipca 2003 r. do 31 października 2004 r. pracował w Rafinerii Nafty GLIMAR Spółka Akcyjna w Gorlicach na stanowisku specjalisty do spraw prawnych. Od 2 listopada 2004 r. do 14 kwietnia 2005 r. był zatrudniony w Urzędzie Miasta Krakowa, w Wydziale Skarbu Miasta na stanowisku podinspektora. Z dniem 15 kwietnia 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, w którym do 31 grudnia 2009 r. orzekał w IV Wydziale Grodzkim, a od 1 stycznia 2010 r. do chwili obecnej - w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lipca 2017 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Rafała Marcina Koczwary sporządził Pan Piotr Fronc - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, który wskazał, że przeprowadzona ocena pracy orzeczniczej kandydata w I Wydziale Cywilnym pozwala na stwierdzenie, że z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także doświadczenie zawodowe, dotychczasowe zaangażowanie w pracę zawodową i osiągnięte wyniki jakościowe, oceniany jest osobą spełniającą wymagania niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. W trakcie przeprowadzonej lustracji sędzia opiniujący miał możliwość zapoznania się z różnorodnymi rodzajami spraw, które były przedmiotem pracy orzeczniczej Pana referendarza, a także z wszystkimi rodzajami rozstrzygnięć, które wydawał. Na podstawie analizy spraw, które sam kandydat wybrał jako podstawę do oceny jego kwalifikacji, a także na podstawie spraw losowo wybranych przez sędziego i spraw poddanych kontroli sądu rejonowego, sędzia opiniujący stwierdził, że Pan referendarz Rafał Marcin Koczwara swoje obowiązki orzecznicze wykonuje sprawnie i prawidłowo. Prowadzone przez niego postępowania toczą się bez przewlekłości, a wydawane orzeczenia nie budzą wątpliwości co do prawidłowości zarówno co do treści rozstrzygnięcia, jak i jego formy. Bardzo nieliczne skargi wnoszone od jego orzeczeń i zarządzeń świadczą, że uczestnicy tych postępowań nie dostrzegają jakichkolwiek uchybień w czynnościach orzeczniczych Pana referendarza. Nawet w tych nielicznych przypadkach, gdy wskutek skargi sąd rejonowy wydał rozstrzygnięcie odmienne niż oceniany, w zdecydowanej większości spraw nie było to efektem popełnionych przez niego uchybień formalnych, ani skutkiem błędnego stosowania prawa materialnego. Bez wątpienia wykonując swojej obowiązki orzecznicze kandydat musiał wykazać się znajomością przepisów postępowania cywilnego, jak i szeroko rozumianego prawa cywilnego oraz przepisów prawa administracyjnego, gospodarczego, podatkowego, ubezpieczeniowego, bankowego, znajdujących zastosowanie w sprawach, jakie wpływają do wydziałów cywilnych sądów. Skoro przy dokonywaniu szerokiej analizy jego orzecznictwa praktycznie nie dostrzeżono uchybień, jak również nie stwierdził ich sąd rejonowy rozpoznający skargi na jego orzeczenia, to przyjąć należy, że znajomość powyższych uregulowań prawnych przez Pana referendarza, a także ich interpretacji przez orzecznictwo, jest na bardzo dobrym poziomie. Tego stanowiska nie podważają stwierdzone przez sędziego opiniującego incydentalne uchybienia w pracy kandydata.

Wyniki statystyczne, osiągnięte przez Pana referendarza, również nie budzą wątpliwości, i są najlepsze wśród referendarzy orzekających w wydziale, w którym orzeka oceniany. Przeprowadzona ocena, a także opinia przedstawiona przez bezpośredniego przełożonego Pana referendarza oraz Prezesa Sądu Rejonowego wskazują, że jest on osobą systematyczną, dobrze zorganizowaną, posiadającą umiejętność współpracy z innymi osobami, wykazującą się odpowiedzialnością w zakresie własnych obowiązków. Z powyższych względów sędzia opiniujący wniosek sformułowany na wstępie uważa za w pełni uzasadniony. Końcowa ocena kandydata jest bardzo dobra (5).

Kandydat zgłosił uwagi do oceny kwalifikacji, sporządzonej przez Pana sędziego Piotra Fronca, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

Pani Ewa Szcześniak-Szewczyk urodziła się w 1985 r. w Sandomierzu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a następnie - od 28 lutego 2011 r. - sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ukończoną w dniu 30 kwietnia 2015 r., w ramach której złożyła egzamin sędziowski we wrześniu 2013 r., z wynikiem bardzo dobrym (275 punktów). Z dniem 1 listopada 2013 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach, w którym do 31 stycznia 2016 r. wykonywała obowiązki kolejno w Wydziałach: I Cywilnym, VIII Cywilnym, VI Ksiąg Wieczystych i X Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Następnie, z dniem 1 lutego 2016 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem bardzo dobrym. W 2017 r. ukończyła Szkołę Prawa Amerykańskiego na Catholic University of America Columbus School of Law oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem dobrym. Brała udział w pracy zbiorowej "W kierunku odformalizowania postępowania sądowego" pod redakcją Damiana Gila, Wyd. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2017 oraz jest autorką artykułu pt. "Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym - czy zmiany usprawnią pracę sądów i przedsiębiorców?". Ponadto, w roku akademickim 2015/2016 prowadziła na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Pedagogiki i Psychologii zajęcia dydaktyczne dla studentów z przedmiotu "Prawo własności intelektualnej". Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w konferencjach naukowych, w tym międzynarodowych, seminariach oraz szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Szcześniak-Szewczyk sporządziły Pani Marzena Szymańska - sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie delegowana do Sądu Okręgowego w Krakowie i Pani Marta Kowalska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie, które stwierdziły, że przeprowadzona ocena pracy orzeczniczej kandydatki - w oparciu o akta spraw przez nią wskazanych, akta wybrane losowo i dane statystyczne - w pełni pozwala na wysoce pozytywną ocenę tej pracy. Wysoka liczba załatwień w referacie kandydatki na tle wyników uzyskiwanych w Wydziale KRS Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie świadczy o rzetelnym traktowaniu swoich obowiązków, systematyczności i właściwym nakładzie pracy oraz umiejętności pracy w dużym obciążeniu, odczuwalnym w XI Wydziale Gospodarczym KRS sądu śródmiejskiego. Merytoryczny poziom wydanych orzeczeń nie budzi zastrzeżeń. Podkreślenia wymaga niezwłoczność podejmowania decyzji oraz skrupulatność w badaniu wniosków, pism i dokumentów stanowiących podstawę wydawanych orzeczeń.

Wyniki przeprowadzonej kontroli dają pełną podstawę do stwierdzenia, że Pani Ewa Szcześniak-Szewczyk w zakresie wykonywanych czynności orzeczniczych w postępowaniu rejestrowym posiada bardzo dobrą wiedzę merytoryczną i umiejętność stosowania prawa, co pozwala na bardzo dobrą plus ocenę jej pracy.

Pan Maksymilian Dominik Szeląg-Dylewski urodził się w 1985 r. w Krakowie. W 2010 r. ukończył studia z filozofii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł licencjata. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 3 kwietnia do 31 lipea 2013 r. był zatrudniony w firmie Karol Obrębski Doradztwo Prawne z siedzibą w Krakowie na stanowisku prawnika - administratora bezpieczeństwa informacji. Od 17 marca 2014 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 czerwca 2021 r. - starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 11 sierpnia 2014 r. do 11 sierpnia 2015 r. brał udział w zajęciach ze stażu asystenckiego, zorganizowanego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, uzyskując ocenę bardzo dobrą. W2015 r. ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studia uzupełniające z zakresu administracji z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra, jak również na tym Uniwersytecie ukończył studia magisterskie uzupełniające z zarządzania własnością intelektualną, z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. Od 13 października 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. i od 16 lutego do 30 kwietnia 2019 r. był zatrudniony w firmie Edukacja4u Maciej Kaleta na stanowisku nauczyciela - wykładowcy przedmiotów prawniczych w szkole policealnej. Ponadto od 1 października 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. był zatrudniony w firmie Krakowskie Centrum Edukacji Niepubliczna Policealna Szkoła dla Dorosłych, również na stanowisku nauczyciela - wykładowcy przedmiotów prawniczych w szkole policealnej. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Filozoficznym Akademii Ignatianum w Krakowie. Uchwałą Rady Wydziału Filozoficznego tej Akademii z dnia 16 października 2018 r" na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. "Etyka zawodowa mediatora w polskim systemie prawnym - założenia filozoficzne i etyczne" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia. W listopadzie 2020 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W maju 2021 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury złożył egzamin sędziowski z wynikiem pozytywnym, uzyskując 239,5 pkt. Jest autorem 12 opublikowanych artykułów naukowych oraz - wraz z dr hab. Janiną Czapską - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - redaktorem książki pt. "Mediacja w prawie", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2014. Prowadził ćwiczenia ze wstępu do prawoznawstwa podczas studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji tego Uniwersytetu. Był członkiem zespołu badawczego pod nazwą "Mediacja i inne alternatywne metody rozwiązywania sporów w polskim systemie prawnym - teoria i praktyka" (nrl307/B/H03/2011/40) finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Jest laureatem Konkursu dla Młodych Naukowców na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Brał udział w kilkudziesięciu szkoleniach prawniczych i w webinariach. W latach 2011-2014 wygłosił referaty na 20 konferencjach naukowych. Był wolontariuszem Fundacji Cognosco, w której podczas cotygodniowych dyżurów udzielał nieodpłatnych porad prawnych. Jest wpisany na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach.

Ocenę kwalifikacji Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego sporządziła Pani Zuzanna Drukała- sędzia Sądu Rejonowego del. do Sądu Okręgowego w Krakowie, która wskazała, że dokonane szczegółowe badanie efektów pracy kandydata na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych pozwala na wyrażenia stanowiska, że posiadana przez niego wiedza prawnicza i umiejętności stosowania prawa w praktyce, a także dotychczasowa jego postawa etyczna, zaangażowanie w pracę i własny rozwój intelektualny, ponadto duże doświadczenie życiowe w pełni predestynują go do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego. W ocenie sędzi opiniującej kandydat z pewnością bardzo szybko wdroży się w pracę sędziego, tym bardziej, że jest on osobą bardzo ambitną i nastawioną na rozwój zawodowy, o czym najdobitniej świadczy fakt, że - pracując przez lata na cały etat jako asystent sędziego i udzielając się równocześnie w innych miejscach (również w formie wolontariatu) - zaliczył z powodzeniem kilka kierunków studiów na czołowych uczelniach Krakowa, uzyskał dwa tytuły magistra (nie licząc tytułu magistra prawa), jeden tytuł licencjata oraz jeden stopień doktora nauk humanistycznych oraz złożył z powodzeniem egzamin nie tylko sędziowski, ale i egzamin adwokacki.

Pan Maksymilian Dominik Szeląg-Dylewski ma przede wszystkim wieloletni staż jako obecnie starszy asystent sędziego. Z wszystkich opinii sędziów jednoznacznie wynika, że podczas ich z nim współpracy wykazywał się zawsze sumiennością, starannością i pracowitością, rozległą wiedzą prawniczą i przede wszystkim umiejętnością logicznego rozumowania oraz jasnego wyrażania myśli. Wzorowo wywiązywał się z wszystkich obowiązków asystenckich, jego projekty orzeczeń i ich uzasadnień także w sprawach skomplikowanych faktycznie i prawnie były zawsze przemyślane i przydatne. Podsumowując, przeprowadzone badanie pracy kandydata w ostatnich trzech latach oraz innych przedstawionych dokumentów nie ujawniły jakichkolwiek uchybień w jego pracy jako asystenta sędziego. W ocenie sędzi opiniującej Pan Maksymilian Dominik Szeląg-Dylewski posiada właściwy poziom wiedzy prawniczej oraz doświadczenia życiowego, dzięki czemu jest doskonałym kandydatem na urząd sędziego sądu rejonowego. Zatem końcowa ocena tej kandydatury to ocena wyróżniające pozytywna.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala posiada prawie 20-letni staż zawodowy, w tym ponad 15-letnie, bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego m.in. w różnych kancelariach prawnych, a od 2013 r. - w ramach własnej kancelarii radcy prawnego, pogłębiane przez udział w licznych szkoleniach zawodowych i studiach podyplomowych. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w przebiegu drogi zawodowej oraz ocenie jej pracy jako radcy prawnego. Wskazano w niej na staranność w podejmowanych czynnościach, w tym w sporządzaniu pism procesowych, które są redagowane prawidłowo i zwięźle, zawierają wszystkie istotne z punktu widzenia zgłoszonego stanowiska procesowego okoliczności, a ich merytoryczna treść świadczy o bardzo dobrej znajomości przepisów prawa materialnego i procesowego. Mając na uwadze, że kandydatka legitymuje się wieloletnim doświadczeniem zawodowym w sprawach z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, a wolne stanowisko sędziego w przedmiotowym konkursie przewidziane jest do pionu cywilnego Sądu Rejonowego w Wieliczce, jej kandydatura daje gwarancję należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych, kontrkandydaci - w niniejszej procedurze konkursowej - nie uzyskali tak dużego poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa, jak Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala. Uczestnicy postępowania posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyli w pracy na stanowisku starszego referendarza sądowego, referendarza sądowego i starszego asystenta sędziego w różnych wydziałach sądów powszechnych. Otrzymali również bardzo dobre i wyróżniające oceny kwalifikacji wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc m.in. w licznych szkoleniach zawodowych i konferencjach oraz realizując się naukowo. Kandydat w osobie Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego - także rekomendowanego przez zespół - legitymuje się również stopniem naukowym doktora nauk humanistycznych. Jednakże niniejsza procedura konkursowa obejmuje jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wieliczce, w pionie cywilnym. Rada nie mogła zatem pominąć faktu, że kandydatka przedstawiona do powołania posiada wieloletnie - ponad 15-letnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym procesowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego, podczas gdy Pan Maksymilian Dominik Szeląg-Dylewski, wykonując obowiązki asystenta sędziego (obecnie - starszego asystenta sędziego), takiego doświadczenia nie zdobył. Dlatego też Rada oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne oraz przebieg ścieżki zawodowej wybranej kandydatki. Rada zwróciła także uwagę, że pozostali uczestnicy postępowania legitymują się krótszym łącznym stażem zawodowym. Powyższe pozwala uznać, że Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala jest najlepszą kandydatką, o czym świadczą jej wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, co - zdaniem Rady - daje rękojmię należytego wykonywania przez nią obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu 13 września 2021 r. zaopiniowało kandydatów, oddając na: Panią Beatę Joannę Balcerzak-Kotalę - 17 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (opinia bardzo dobra), Panią Monikę Domanus - 17 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (opinia bardzo dobra), Pana Rafała Marcina Koczwarę - 18 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (opinia bardzo dobra), Panią Ewę Szcześniak-Szewczyk - 16 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (opinia wyróżniająca), a Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego - 14 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" (opinia wyróżniająca). Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem, podobnie jak kontrkandydaci, wysokie poparcie tego gremium, a zatem w niniejszej procedurze konkursowej nie było to kryterium istotnie różnicujące uczestników postępowania.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Joanna Balcerzak-Kotala posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wieliczce.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Joanny Balcerzak-Kotali zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania zawodu radcy prawnego, łączny staż zawodowy, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 października 2021 r. na:

- Panią Beatę Joannę Balcerzak-Kotalę oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Panią Monikę Domanus oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Rafała Marcina Koczwarę oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Ewę Szcześniak-Szewczyk oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Maksymiliana Dominika Szeląg-Dylewskiego oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).