Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., pod poz. 507.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 64/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., pod poz. 507

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Andrzeja Sroki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Dariusza Grzegorza Gibasiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 507, zgłosili się:

- Pan Dariusz Grzegorz Gibasiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Rawiczu;

- Pan Tomasz Andrzej Sroka - sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2024 r., zespół omówił kandydatury, przeanalizował cały zgromadzony w sprawie materiał i uznał, że jest on wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Dariusza Grzegorza Gibasiewicza nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Tomasza Andrzeja Srokę oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku głosowania, rekomendację zespołu uzyskał Pan Tomasz Andrzej Sroka.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, a w szczególności: ocenami kwalifikacyjnymi, posiadanym doświadczeniem zawodowym oraz poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Andrzeja Sroki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Tomasz Andrzej Sroka urodził się w 1974 r. w Sierakowie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym i uzyskał tytuł magistra. Od lutego do września 1999 r. był zatrudniony w Wydziale Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Poznania, najpierw jako młodszy referent a następnie podinspektor. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, złożył w 2002 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Złotowie. Obowiązki orzecznicze pełnił w II Wydziale Karnym, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lutego 2006 r. powierzono mu pełnienie czynności orzeczniczych i wykonywanie obowiązków Przewodniczącego Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Złotowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lipca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Złotowie. Z dniem 17 sierpnia 2006 r. został przeniesiony na swój wniosek na stanowisko sędziego do Sądu Rejonowego w Poznaniu. Od 1 listopada 2006 r. do 31 października 2007 r. pełnił obowiązki, a od 1 listopada 2007 r. funkcję zastępcy Przewodniczącego XIX Wydziału Grodzkiego w tym Sądzie. W związku z reorganizacją sądownictwa z dniem 1 stycznia 2008 r. został sędzią Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Z tym samym dniem powierzono mu pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Grodzkiego. Od 15 czerwca 2009 r. pełnił także obowiązki Przewodniczącego tego Wydziału na czas nieobecności Przewodniczącej. W związku z kolejną reorganizacją sądownictwa, z dniem 1 stycznia 2010 r. został powołany do pełnienia funkcji zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Od 1 maja 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego VII Wydziału Cywilnego. W związku z utworzeniem IX Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, z dniem 1 lipca 2012 r. powierzono Panu sędziemu pełnienie czynności orzeczniczych z jednoczesnym sprawowaniem funkcji Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 31 maja 2019 r. został odwołany z funkcji Przewodniczącego IX Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, a z dniem 1 czerwca 2019 r. powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa tego Sądu. Od 23 maja 2023 r. pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

W latach 2021-2023 był członkiem stałej Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w Poznaniu (dla obszaru właściwości Izb w Poznaniu, Łodzi i Szczecinie). Obecnie, w kadencji przypadającej od 2023 r. jest Przewodniczącym tej Komisji.

Od 2012 r. brał wielokrotnie udział w pojedynczych delegacjach do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Według oświadczenia kandydata były to 44 delegacje.

Pozytywną ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Andrzeja Sroki sporządził Pan sędzia Tomasz Żak - wizytator ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, który stwierdził, że kandydat posiada kompetencje, by ubiegać się o urząd sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. W ciągu ostatnich dwóch lat osiągnął dobre wyniki w zakresie stabilności swego orzecznictwa. Dokonując analizy poszczególnych spraw, sędzia wizytator stwierdził pewne uchybienia, jednocześnie wskazując na zakres w jakim powinna nastąpić poprawa metodyki pracy sędziego.

Kandydat złożył uwagi do oceny, do których w kolei odniósł się w swoim stanowisku sędzia wizytator. Uwagi przede wszystkim stanowią - co zaznaczył Pan sędzia Tomasz Andrzej Sroka - uzupełnienie oceny kwalifikacji. Pan sędzia zarysował w nich swoją drogę zawodową w sądownictwie, w szczególności eksponując liczbę załatwionych spraw ogółem oraz natężenie obowiązków pozaorzeczniczych związanych z piastowaniem stanowisk funkcyjnych. Sędzia wizytator podtrzymał w całości sformułowaną przez siebie ocenę.

Z opinii Przewodniczącej IX Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu wynika, że Pan sędzia wykonuje swoje obowiązki z bardzo dużym zaangażowaniem. Jest bezkonfliktowy, cechuje go ponadprzeciętna sumienność, pracowitość i obowiązkowość.

Pan Dariusz Grzegorz Gibasiewicz urodził się w 1967 r. w Obornikach Wielkopolskich. W 1992 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym i uzyskał tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, złożył w 1994 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 grudnia 1994 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rawiczu. Z dniem 1 września 1995 r. powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych. Podczas odbywania asesury orzekał także w sprawach cywilnych i karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rawiczu. Orzekał w wydziale karnym i w wydziale ksiąg wieczystych, pełniąc w dalszym ciągu funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Następnie orzekał w I Wydziale Cywilnym. Od 7 maja do 6 listopada 2001 r. był delegowany do pełnienia obowiązków w Departamencie Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych (CORS) i Informatyzacji Resortu Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 24 marca 2003 r. zajmował stanowisko Wiceprezesa, a od 20 sierpnia 2006 r. stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Rawiczu - przez okres 4 lat. Od 1 grudnia 2004 r. do 1 listopada 2005 r. pełnił obowiązki, a od 2 listopada 2005 r. funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. W 2008 r. ukończył Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego, zorganizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych PAN, a w 2009 r. studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania w wymiarze sprawiedliwości na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 kwietnia 2011 r. został odwołany z funkcji Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Rawiczu. Z uwagi na brak należytego nadzoru nad I Wydziałem Cywilnym, z dniem 23 lutego 2012 r. został odwołany z funkcji Przewodniczącego tego Wydziału (opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu poprzedzająca tę decyzję była jednogłośna). Z uwagi na zniesienie niektórych sądów, z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lesznie. Orzekał w XI Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Rawiczu. W 2013 r. ukończył na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem bardzo dobrym, studia podyplomowe z zakresu prawa rodzinnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego w sądach wszystkich szczebli, a w 2014 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, podyplomowe studia retoryki i kreowania wizerunku dla prawników. W związku z reorganizacją sądownictwa, z dniem 1 stycznia 2015 r został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rawiczu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. W 2015 r. ukończył na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu finansów i ekonomii dla sędziów. Od 15 czerwca 2017 r. do 18 listopada 2018 r. orzekał równolegle w I Wydziale Cywilnym i w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Rawiczu. Od 19 listopada 2018 r. orzekał tylko w I Wydziale Cywilnym. Następnie, od 7 listopada 2019 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 26 sierpnia 2021 r. orzeka wyłącznie w I Wydziale Cywilnym. Jedynie incydentalnie podejmuje czynności w II Wydziale Karnym i w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich.

Ocenę kwalifikacji Pana Dariusza Grzegorza Gibasiewicza sporządził Pan sędzia Marcin Walasik - wizytator do spraw cywilnych i egzekucyjnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Opiniujący w następujący sposób ocenił poszczególne aspekty kwalifikacji kandydata: merytoryczny poziom orzecznictwa - ocena dostateczna; kultura urzędowania - ocena bardzo dobra; realizacja procesu doskonalenia zawodowego - ocena bardzo dobra; sprawność i efektywność podejmowanych czynności oraz organizowania pracy - ocena dobra. Na potrzeby oceny łącznej wpływ poszczególnych składowych opiniujący określił na poziomie: 60% w przypadku merytorycznego poziomu orzecznictwa, 10% w przypadku kultury urzędowania, 10% w przypadku realizacji procesu doskonalenia zawodowego oraz 20% w zakresie sprawności i efektywności podejmowanych czynności i organizowania pracy. Zsumowanie ocen cząstkowych i uwzględnienie ich indywidualnej wagi stanowiło podstawę do wniosku, że w świetle oceny łącznej Pan sędzia Dariusz Grzegorz Gibasiewicz w stopniu dobrym minus spełnia kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Z opinii służbowej sporządzonej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Rawiczu wynika m.in., że Pan sędzia wykazuje się dobrą organizacją pracy i ponadprzeciętnymi wynikami w zakresie sprawności postępowania na tle wydziału w którym stale orzeka. Wskazał jednak, że stabilność orzecznictwa kształtuje się poniżej przeciętnej, a w ostatnich dwóch latach osiągnęła poziom około 40%. Kultura urzędowania Pana sędziego została oceniona wysoko.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego z nich, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obaj kandydaci są doświadczonymi orzecznikami. W pracy obu kandydatów sędziowie wizytatorzy dostrzegli pewne uchybienia, które zostały szczegółowo opisane w ich ocenach kwalifikacji. Jednak w łącznym ujęciu to wybrany kandydat uzyskał ocenę pozytywną, a Pan Dariusz Grzegorz Gibasiewicz ocenę dobrą minus - zatem słabszą. Pan Tomasz Andrzej Sroka ma dobrą stabilność swego orzecznictwa, a kontrkandydat niższą, kształtującą się poniżej przeciętnej. W sprawach prowadzonych przez Pana Tomasza Andrzeja Srokę nie stwierdzono przewlekłości postępowania, natomiast w zakresie czynności podejmowanych przez Pana Dariusza Grzegorza Gibasiewicza wpłynęły dwie skargi złożone w trybie administracyjnym, z czego jedna okazała się niezasadna a druga częściowo zasadna. Powyżej wskazane aspekty wskazują, że to wybrany kandydat osiąga lepsze wyniki w swojej pracy. Ponadto uzyskał wyższe oceny na Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu co w łącznym ujęciu sprawia, że spełnia kryteria wyboru w stopniu wyższym od Pana Dariusza Grzegorza Gibasiewicza. Niewątpliwym atutem Pana Tomasza Andrzeja Sroki jest także posiadanie doświadczenia, które uzyskał, będąc delegowanym do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu, które odbyło się 11 września 2023 r., obie kandydatury zostały zaopiniowane pozytywnie 18 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" z tym, że: Pan Dariusz Grzegorz Gibasiewicz nie uzyskał ani jednej oceny wzorowej ani bardzo dobrej, otrzymał natomiast 14 ocen dobrych i 4 oceny dostateczne, a Pan Tomasz Andrzej Sroka uzyskał 3 oceny wzorowe, 12 ocen bardzo dobrych i 3 oceny dobre. Wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydat uzyskał zatem wyższe oceny niż Pan Dariusz Grzegorz Gibasiewicz, co w połączeniu z pozytywnie ocenioną pracą i kwalifikacjami merytorycznymi czyni zasadnym wystąpienie z wnioskiem o powołanie go na stanowisko sędziego sądu wyższego szczebla.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Andrzej Sroka posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie. Także Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu poparło Pana Tomasza Andrzeja Srokę, przyznając wyższe oceny dla jego kandydatury.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Andrzeja Sroki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji (mimo uwag w niej ujętych), wszechstronne i odpowiednie doświadczenie orzecznicze, umiejętne łączenie obowiązków zawodowych na różnych płaszczyznach (sędzia orzekający i pełniący funkcje administracyjne), ugruntowana i stale pogłębiana wiedza prawnicza, a także zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 stycznia 2024 r. oddano na:

- Pana Dariusza Grzegorza Gibasiewicza 3 głosy "za", przy 4 głosach "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 18 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Tomasza Andrzeja Srokę 13 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (ogółem oddano 18 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).