Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA NR 698/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Eweliny Joachimiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Marii Skazy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1036, zgłosiły się:

- Pani Anna Ewelina Joachimiak - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu oraz

- Pani Joanna Maria Skaza - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe-Miasto i Wilda w Poznaniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

W dniu 7 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036. Zespół omówił obie kandydatki, uwzględniając: oceny kwalifikacyjne kandydatek, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dokumenty załączone do kart zgłoszenia, a także opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Przewodniczący zespołu zarządził przeprowadzenie głosowania.

W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, Pani Anna Ewelina Joachimiak uzyskała 1 głos "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", a Pani Joanna Maria Skaza uzyskała 2 głosy "za", 0 głosów przeciw, 1 głos "wstrzymujący się".

W rezultacie przeprowadzonych głosowań zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Joanny Marii Skazy.

W ocenie zespołu Pani Joanna Maria Skaza spełnia wszystkie kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu wyższym niż Pani Anna Ewelina Joachimiak. Za rekomendowaniem Pani Joanny Marii Skazy przemawiały (ocenione łącznie): zdobyte doświadczenie zawodowe na stanowiskach referendarza sądowego i starszego referendarza sądowego; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Pani Anna Ewelina Joachimiak legitymuje się wprawdzie dużym doświadczeniem zawodowym oraz działalnością naukową i posiada również wysokie kwalifikacje, jednakże zważywszy na konkursowy charakter niniejszej procedury oraz wskazane wyżej walory Pani Joanny Marii Skazy zespół zdecydował, jak w stanowisku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu w następujący sposób zaopiniowało kandydatki:

- Panią Annę Ewelinę Joachimiak - oddając 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (w tym 19 ocen wzorowych);

- Panią Joannę Marię Skazę - oddając 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (w tym 15 ocen bardzo dobrych i 4 oceny dobre).

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pan Anny Eweliny Joachimiak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Anna Ewelina Joachimiak urodziła się w 1984 r. w Szamotułach. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od października 2008 r. do czerwca 2012 r. pracowała na stanowisku aplikanta adwokackiego w kancelarii adwokackiej. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2012 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansami i strategii przedsiębiorstwa z oceną bardzo dobrą. Od lutego do marca 2013 r. była zatrudniona na stanowisku konsultanta do spraw prawnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Od 7 marca 2013 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, początkowo na stanowisku pełniącego obowiązki asystenta sędziego, od lipca 2013 r. na stanowisku asystenta sędziego, zaś od 21 czerwca 2019 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Wykonuje obowiązki w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2017 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą (245 punktów). Była uczestniczką studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które przerwała w 2016 r. Ukończyła "Studium Prawa Niemieckiego", zorganizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Uniwersytetem Viadrina oraz "Studium Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej", zorganizowane przez Uniwersytet Cambridge. Jest współautorką trzech artykułów naukowych z zakresu prawa rodzinnego i prawa handlowego (w języku angielskim). Prowadziła zajęcia z zakresu prawa cywilnego dla studentów prawa i studentów administracji. Była finalistką konkursu Law Games w 2009 r. oraz zdobyła nagrodę drużynową Best Written Pleadings w ramach konkursu Central and Eastem European Moot Court Competition w 2008 r. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Eweliny Joachimiak sporządziła Pani Ewa Fras -Przychodni - sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, która stwierdziła, że przeprowadzone badanie aktowe, w szerokim spektrum orzeczniczym opracowywanych przez opiniowaną spraw, oraz analiza zestawienia statystycznego, a ponadto wysoka kultura urzędowania i cechy osobiste, dają solidne podstawy do uznania, że Pani Anna Ewelina Joachimiak posiada kwalifikacje i umiejętności niezbędne do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Kandydatka wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa materialnego, procedury cywilnej oraz orzecznictwa sądowego i piśmiennictwa. Umiejętności te z powodzeniem stosuje dla sprawnego, bezstronnego i prawidłowego opracowania powierzonych jej spraw. Wykazuje duże zaangażowanie, pracowitość, systematyczność i dokładność, co skutkuje dobrą analizą spraw, trafnością projektowanych orzeczeń i wysokim poziomem merytorycznym sporządzanych projektów uzasadnień. Opiniowana z rozwagą i logiką dobiera argumenty, w sposób jasny i zwięzły przedstawia motywy, odnosząc się do konkretnych elementów stanu faktycznego i istoty problemu, odwołując się do poglądów doktryny i judykatury w niezbędnym dla rozstrzygnięcia sprawy zakresie. Cechuje ją rozwaga w podejmowaniu decyzji. Pozytywną opinię o Pani Annie Ewelinie Joachimiak wydał m.in. Przewodniczący II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Poznaniu, wyróżniając jej bardzo dobrą organizację pracy, rzetelność, systematyczność i komunikatywność, a także wysoki poziom wiedzy merytorycznej. Przedstawione wyżej ustalenia, zdaniem sędzi opiniującej, pozwalają na stwierdzenie, że zarówno cechy osobiste opiniowanej, jak i dotychczasowa rzetelna praca na stanowisku asystenta sędziego oraz bardzo dobre opanowanie warsztatu pracy sędziego, a ponadto wyniki analizy sporządzonych projektów orzeczeń i uzasadnień, dają podstawę do przyjęcia, że Pani Anna Ewelina Joachimiak spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu celującym.

Pani Joanna Maria Skaza posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, jednak-w ocenie Rady-w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Joanna Maria Skaza urodziła się w 1978 r. w Toruniu. W latach 1999-2009 była zatrudniona na stanowisku pracownika biurowego w kancelarii adwokackiej w Poznaniu. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od listopada 2009 r. do lutego 2010 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Karnym. Z dniem 15 lutego 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Obowiązki orzecznicze wykonywała w XII Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 stycznia 2013 r. - na własny wniosek - została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe-Miasto i Wilda w Poznaniu. Obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w IX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, następnie także w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, zaś od kwietnia 2015 r. orzeka wyłącznie w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem 1 kwietnia 2020 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe-Miasto i Wilda w Poznaniu. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Marii Skazy sporządził Pan Tomasz Chojnacki - sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, który stwierdził, że od orzeczeń kandydatki w okresie od 11 grudnia 2018 r. do 10 grudnia 2020 r. wpłynęło 55 skarg, z czego uwzględniono 22 skargi, natomiast oddalono (utrzymano w mocy postanowienie) 17, odrzucono 12, załatwiono w inny sposób 4. Jednak na taki wynik postępowań skargowych - w znacznej części przypadków - miało wpływ usunięcie przeszkody do wpisu na etapie postępowania skargowego. Poddane analizie sprawy dotyczyły, w znacznej części, postępowań wszczętych z urzędu, w których opiniowana wydała postanowienia o nałożeniu grzywny, a sąd rejonowy, na skutek wniesienia skargi, umorzył postępowanie. W sprawach tych nie ma jednak podstaw do uznania decyzji kandydatki za nieprawidłowe, gdyż uwzględnienie skarg było następstwem bądź wykonania obowiązku stanowiącego podstawę nałożenia grzywny, bądź wykazania, że ukarany grzywną członek zarządu nie sprawuje już takiej funkcji. W wielu wypadkach decyzje opiniowanej przyczyniły się do wykonania ustawowego obowiązku przez podmiot rejestrowy. W kilku sprawach opisanych w niniejszej ocenie kwalifikacji sąd rejonowy uwzględnił skargę przyjmując odmienny pogląd prawny, bądź dokonując właściwej interpretacji przepisów, a przez to uznając, że nie wystąpiła przeszkoda do uwzględnienia wniosku bądź do działania z urzędu, wskazana przez opiniowaną. Pani Joanna Maria Skaza w sposób prawidłowy interpretowała treść żądań, a przedstawione w uzasadnieniach postanowień oddalających wnioski motywy rozstrzygnięcia były rzeczowe oraz zrozumiałe. Treść i forma uzasadnień orzeczeń/zarządzeń odpowiada wymogom przepisów prawa. Opiniowana w sprawach poddanych kontroli wykazała się dobrą znajomością prawa materialnego i procesowego w zakresie postępowania rejestrowego. W ocenie przełożonych dotychczasowy przebieg pracy kandydatki, zdobyte doświadczenie, wiedza merytoryczna oraz cechy osobowościowe predestynują ją do powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Analiza akt spraw prowadzonych przez Panią Joannę Marię Skazę oraz danych statystycznych prowadzi do wniosku, zdaniem sędziego opiniującego, że posiada ona przygotowanie zawodowe i cechy osobowościowe predestynujące ją do wykonywania zawodu sędziego. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, a także wobec spełnienia kryteriów formalnych, zdaniem sędziego opiniującego, Pani Joanna Maria Skaza jest przygotowana do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu dobrym.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Eweliny Joachimiak znajdują odzwierciedlenie w celującej ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Anna Ewelina Joachimiak dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, sumiennie podchodzi do obowiązków i odpowiednio organizuje swoją pracę. Wskazane cechy Pani Anny Eweliny Joachimiak, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej przekonują, że spełnia ona wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Anna Ewelina Joachimiak, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, a także podnoszenie kwalifikacji przez ukończenie studiów podyplomowych, uczestnictwo w studiach doktoranckich, szkoleniach oraz autorstwo artykułów naukowych dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Eweliny Joachimiak za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

W odniesieniu do kontrkandydatki, która nie została wybrana przez Krajową Radę Sądownictwa do przedstawienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach, Rada stwierdziła, że wprawdzie Pani Joanna Maria Skaza posiada dłuższy staż zawodowy, jednak uzyskała jedynie dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, co - po dokonaniu dogłębnej i wnikliwej analizy całokształtu zgromadzonej dokumentacji - prowadzi do konkluzji, że nie wypełnia ona wszystkich, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru w stopniu wyższym niż osoba przedstawiona do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 1 lutego 2021 r. w następujący sposób zaopiniowało kandydatki:

- Panią Annę Ewelinę Joachimiak - oddając 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (w tym 19 ocen wzorowych);

- Panią Joannę Marię Skazę - oddając 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (w tym 15 ocen bardzo dobrych i 4 oceny dobre).

Obie kandydatki uzyskały wprawdzie taką samą liczbę głosów "za", jednak osoba przedstawiona przez Radę z wnioskiem o powołanie otrzymała wszystkie oceny wzorowe, a zatem uzyskała mocniejsze poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Ewelina Joachimiak posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szamotułach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Eweliny Joachimiak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego, wnioski płynące z celującej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu (19 ocen wzorowych), a także doskonalenie zawodowe przez ukończenie studiów podyplomowych, uczestnictwo w studiach doktoranckich, szkoleniach oraz autorstwo artykułów naukowych.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 czerwca 2021 r. na:

- Panią Annę Ewelinę Joachimiak oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Marię Skazę oddano 8 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).