Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 942.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 558/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 942

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Wierzchowca do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 942, zgłosił się Pan Tomasz Wierzchowiec - sędzia Sądu Okręgowego w Opolu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13maja2021 r. zespół członków Kraj owej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu jednogłośnie przyjęli stanowisko w przedmiocie rekomendowania Pana Tomasza Wierzchowca na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że rekomendowany kandydat posiada odpowiednie doświadczenie, pozytywną ocenę kwalifikacyjną, ukończone studia podyplomowe, poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W ocenie zespołu rekomendowany kandydat daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Wierzchowca do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Tomasz Wierzchowiec urodził się 14 lutego 1975 r. w Głuchołazach. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 1999 r. do czerwca 2000 r. był zatrudniony na stanowisku nauczyciela w Zespole Szkól "Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego" w Nysie. Od kwietnia do września 2000 r. pracował na stanowisku prawnika (podinspektora) w Zespole Radców Prawnych Urzędu Miejskiego w Nysie. Od września 2000 r. do stycznia 2003 r. był zatrudniony na stanowisku prawnika (inspektora) w Zespole Radców Prawnych w Starostwie Powiatowym w Nysie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 lutego 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nysie. Orzekał kolejno w: II Wydziale Karnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz IV Wydziale Pracy. W 2004 r. ukończył aplikację radcowską. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lipca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Nysie.

Od października 2006 r. pełnił obowiązki Zastępcy Przewodniczącego IV Wydziału Pracy, a od lutego 2009 r. - funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, którą sprawował do grudnia 2012 r. Od stycznia 2013 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, zaś od marca 2014 r. - funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Od sierpnia 2018 r. sprawuje funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Kluczborku i na czas pełnienia tej funkcji - od września 2018 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Opolu. Obowiązki wykonywał w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 września 2019 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Opolu. Orzeka w dalszym ciągu w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu, sprawując nadal funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Kluczborku. W roku akademickim 2010/2011 pracował w charakterze wykładowcy w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Jarosław Błaszczak - sędzia wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Wizytator wskazał, że ponieważ nie znalazł w aktach spraw prowadzonych przez opiniowanego żadnych na tyle poważnych uchybień, aby dyskwalifikowały jego starania o awans, jego ocena pracy kandydata jest pozytywna. Zaznaczył jednak, że ze względu na krótki staż orzeczniczy kandydata w Sądzie Okręgowym w Opolu (nieco ponad dwa lata) i orzekania w ograniczonym zakresie (67%, 75% i 70% wpływu na sędziego orzekającego z pełnym obciążeniem), akta przedstawionych do oceny spraw były niewielkie objętościowo, co było następstwem małego stopnia ich skomplikowania (prawie wszystkie zakończone na pierwszym terminie, co w przypadku spraw ubezpieczeniowych nie jest regułą), nie pozwalały zatem na analizę prowadzenia przez opiniowanego spraw ze skomplikowanym stanem faktycznym czy prawnym. Opiniujący bardzo wysoko ocenił staranność Pana sędziego w zakresie terminowości sporządzania uzasadnień. Podsumowując, sędzia wizytator wskazał, że kandydat jest niewyróżniającym się sędzią, z krótkim stażem orzeczniczym w sprawach ubezpieczeniowych.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozytywną ocenę kwalifikacyjną, wiedzę oraz umiejętności, poparte doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku asesora sądowego, następnie sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego, w tym również pełniąc funkcje: zastępcy przewodniczącego i przewodniczącego wydziału, a także Prezesa Sądu Rejonowego w Kluczborku. Pan sędzia stale pogłębia swoją wiedzę prawniczą przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, kandydat jest predestynowany do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Wierzchowca za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2021 r. zaopiniowało Pana Tomasza Wierzchowca, oddając 5 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Wierzchowiec posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Wierzchowca zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie w sądzie rejonowym oraz okręgowym, ocena pracy i kwalifikacji zawodowych, a także stałe podnoszenie swoich kwalifikacji merytorycznych przez udział w licznych formach doskonalenia zawodowego.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 maja 2021 r. na Pana Tomasza Wierzchowca oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).