Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 372/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aleksandry Korusiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 726, zgłosiła się Pani Aleksandra Korusiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Aleksandrę Korusiewicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach Pani Aleksandry Korusiewicz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego. Doświadczenie zdobyła również na stanowisku funkcyjnym Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie. Uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach (8 głosów "za" z mocą poparcia 44/72, 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się"). Kandydatura Pani Aleksandry Korusiewicz wypełnia więc w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aleksandry Korusiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

1. Pani Aleksandra Korusiewicz urodziła się 6 sierpnia 1973 r. w Siewierzu. W okresie od 6 marca 1995 r. do 30 czerwca 1999 r. była zatrudniona w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz na stanowisku samodzielnego referenta ds. zamówień publicznych.

W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra.

W 1999 r. ukończyła aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym.

Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 17 lipca 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Początkowo orzekała w Wydziale Karnym, a następnie - od 1 listopada 2000 r. w Wydziale Cywilnym i jednocześnie w Wydziale Grodzkim (w zakresie spraw cywilnych). Orzekanie w Wydziale Grodzkim zakończyła z końcem 2004 r. i do 31 maja 2010 r. orzekała wyłącznie w Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. Z dniem 1 czerwca 2010 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Myszkowie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym do czasu powołania jej na stanowisko Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie, co nastąpiło w dniu 7 marca 2018 r. Z tym dniem - na podstawie delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości - została skierowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, w którym orzeka w VI Wydziale Cywilnym Odwoławczym, a jednocześnie orzekała w Sądzie Rejonowym w Myszkowie.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2019 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie. Orzeka w VI Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Równocześnie pełni funkcję Wiceprezesa tego Sądu.

W 2013 r. ukończyła czteroletnie studia doktoranckie z zakresu prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ukończyła liczne szkolenia, zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz przez Prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Korusiewicz sporządziła Pani Elżbieta Karpeta - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W jej ocenie wyniki lustracji, w tym analiza dokonań zawodowych opiniowanej, wysokie kwalifikacje oraz wymagany staż pracy pozwalają na uznanie, że Pani sędzia Aleksandra Korusiewicz będzie należycie

i odpowiedzialnie pełniła obowiązki sędziego sądu apelacyjnego. Opiniowana opanowała warsztat pracy sędziego drugoinstancyjnego w stopniu wystarczającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Na szczególne podkreślenie zasługują również wyniki ilościowe kandydatki, świadczące o jej pracowitości, bardzo dobra terminowość sporządzania uzasadnień, bardzo dobra stabilność orzecznictwa i wysoki poziom merytoryczny uzasadnień. Nie ulega wątpliwości, że lektura orzeczeń i uzasadnień sporządzanych przez Panią sędzię daje pełne podstawy do oceny, że prezentuje bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego cywilnego, upoważniającą ją do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego, związanego z kontrolą drugoinstancyjną zapadających w sądach okręgowych orzeczeń.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Aleksandra Korusiewicz posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie kwalifikacji pracy na stanowisku sędziego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Aleksandry Korusiewicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na posiedzeniu 14 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Korusiewicz: 8 głosów "za" z mocą poparcia 44/72, 1 głos "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aleksandra Korusiewicz posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandry Korusiewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego, przy jednoczesnym pełnieniu funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego

w Katowicach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2021 r. na Panią Aleksandrę Korusiewicz oddano 15 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).