Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 778.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 374/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 778

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie

Pani Iwony Kwaśniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Łukasza Gaja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 778, zgłosili się:

- Pani Iwona Kwaśniewska - sędzia Sądu Rejonowego w Radomiu,

- Pan Grzegorz Łukasz Gaj - sędzia Sądu Rejonowego w Grójcu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Grzegorza Łukasza Gaja oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Iwonę Kwaśniewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu Pani Iwony Kwaśniewskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Iwony Kwaśniewskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie orzecznicze oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu zaopiniowało Panią Iwonę Kwaśniewską oddając: 6 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". Kandydatura Pana Grzegorz Łukasz Gaja uzyskała 1 głos "za", 3 głosy "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Kwaśniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pani Iwona Kwaśniewska urodziła się 24 czerwca 1973 r. w Radomiu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra.

W 2000 r. ukończyła aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Radomiu z przydziałem do Sądu Rejonowego w Radomiu i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym.

Z dniem 17 lipca 2000 r. Minister Sprawiedliwości mianował kandydatkę asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grójcu.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2008 r. została przeniesiona z dniem 14 kwietnia 2008 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu, w którym orzeka do chwili obecnej.

Z dniem 1 marca 2016 r. Prezes Sądu Okręgowego w Radomiu powierzył jej pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Radomiu, a od 3 kwietnia 2019 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału.

W latach 2016-2018 była wielokrotnie delegowana - w ramach jednorazowych delegacji - do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu w sprawach odwoławczych rozpoznawanych

w składzie trzyosobowym z referatem.

Kandydatka systematycznie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Kwaśniewskiej sporządziła Pani Danuta Bojarska - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Radomiu. Zdaniem opiniującej wyniki pracy, znajomość prawa, stabilność orzecznictwa, podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, a także właściwy stosunek do stron postępowania, sędziów, pracowników administracyjnych dają podstawę do stwierdzenia, że kandydatka spełnia wymogi na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu.

Pan Grzegorz Łukasz Gaj posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Grzegorz Łukasz Gaj urodził się 10 lipca 1977 r. w Gliwicach. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra.

Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu z przydziałem do Sądu Rejonowego w Radomiu, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 grudnia 2004 r. Minister Sprawiedliwości mianował kandydata asesorem sądowym, powierzając mu z tym dniem pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Grójcu.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu. Od 16 sierpnia 2011 r. powierzono mu pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu na okres sześciu miesięcy, a następnie z dniem 28 marca 2014 r. na okres 3 lat, ale z funkcji tej został zwolniony z dniem 30 czerwca 2015 r. - wobec zrzeczenia się. Z dniem 1 lipca 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szydłowcu, zaś z dniem 6 lipca 2015 r. Prezes Sądu Apelacyjnego powołał go do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Szydłowcu na okres 4 lat. Z dniem 1 stycznia 2018 r. powołano go do pełnienia funkcji koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych. Do 5 lipca 2019 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Szydłowcu. Po zakończeniu kadencji Prezesa Sądu Rejonowego w Szydłowcu, z dniem 1 sierpnia 2019 r. powierzono mu dalsze pełnienie funkcji Przewodniczącego I Wydziału Sądu Rejonowego w Szydłowcu na sześć miesięcy.

Z dniem 1 listopada 2019 r. został przeniesiony

na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym.

Zarówno jako sędzia Sądu Rejonowego w Szydłowcu, jak też jako sędzia Sądu Rejonowego w Grójcu był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

W 2012 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, z wynikiem bardzo dobrym a w 2014 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych na Uniwersytecie Łódzkim, również z wynikiem bardzo dobrym.

Uczestniczył w licznych szkoleniach, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Łukasza Gaja sporządziła Pani Ewa Kowalik - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu. Zdaniem opiniującej osiągane przez kandydata wyniki pracy, stabilność orzecznictwa, jakość sporządzanych uzasadnień, sprawność prowadzonych postępowań i organizacja pracy, zarówno podczas orzekania w Sądzie Rejonowym w Szydłowcu, Sądzie Rejonowym w Grójcu, jak też podczas delegacji w Sądzie Okręgowym w Radomiu, uczestniczenie w szkoleniach podnoszących kwalifikacje, staż pracy, jak też jego cechy osobowościowe, stosunek do sędziów, pracowników administracyjnych, stron postępowania dają podstawę do stwierdzenia, że kandydat w pełni spełnił wymogi na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu.

ni

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę, popartą wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Iwony Kwaśniewskiej znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy. Wprawdzie kontrkandydat w osobie Pana Grzegorza Łukasza Gaja również otrzymał pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, jednak Pani Iwona Kwaśniewska posiada dłuższy staż orzeczniczy oraz - w przeciwieństwie do Pana Grzegorza Łukasza Gaja - uzyskała pozytywną opinię Kolegium. Rada - dokonując wnikliwej analizy całości zgromadzonej dokumentacji, obrazującej zarówno przebieg kariery zawodowej, jak i kwalifikacje merytoryczne uczestników postępowania - uznała, że najpełniej i w najwyższym stopniu wszystkie kryteria wyboru, oceniane łącznie, spełnia w niniejszej procedurze konkursowej Pani Iwona Kwaśniewska.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu na posiedzeniu 18 grudnia 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Iwony Kwaśniewskiej, oddając 6 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" oraz negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Grzegorza Łukasza Gaja, oddając 1 głos "za", 3 głosy "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

Poparcie tego gremium uzyskała zatem jedynie Pani Iwona Kwaśniewska.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Kwaśniewska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Kwaśniewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, dłuższy niż kontrkandydata staż orzeczniczy oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 kwietnia 2021 r. na:

- Panią Iwonę Kwaśniewską oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Grzegorza Łukasza Gaja nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).