Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 361/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w' Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosiła się Pani Ewa Kołodziej-Dubowska- sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Ewę Kołodziej-Dubowską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zdobyła różnorodne doświadczenie orzecznicze, gdyż obowiązki sędziowskie wykonywała w wydziałach: karnym, gospodarczym oraz cywilnym. W okresie poprzedzającym powołanie na stanowisko sędziowskie wykonywała zawód asystenta sędziego oraz złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym i egzamin sędziowski z oceną łączną bardzo dobrą. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji. Uzyskała niskie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku (1 głos "za", przy 8 głosach "przeciw"). Zespół uznał jednak, że kandydatura Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej wypełnia w wysokim stopniu pozostałe kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku nie może być kryterium decydującym o przedstawieniu kandydatki z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w sytuacji wypełniania przez nią w wysokim stopniu kryterium posiadanego doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

ĪI

Charakterystyka kandydatki

1. Pani Ewa Kołodziej-Dubowska urodziła się w 1981 r. w Białymstoku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 kwietnia do 30 września 2007 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Białymstoku na stanowisku referenta stażysty p.o. asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła we wrześniu 2008 r. egzamin sędziowski z oceną łączną bardzo dobrą. Od 12 listopada 2008 r. do 31 stycznia 2012 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Białymstoku na stanowisku asystenta sędziego. W grudniu 2009 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od 1 lutego do 31 marca 2012 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Sokołowie Podlaskim na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 kwietnia do 30 listopada 2012 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, również na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 grudnia 2012 r. do 18 września 2013 r. w Sądzie Okręgowym w Siedlcach na tożsamym stanowisku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 września 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim. Orzekała w pionie karnym, a ponadto w okresie od 1 października 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji do Spraw Wykonywania Orzeczeń. Z dniem 1 stycznia 2018 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach, w którym rozpoczęła orzekanie w pionie cywilnym. Następnie, z dniem 1 września 2018 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Orzekała w VIII Wydziale Gospodarczym, a następnie II Wydziale Cywilnym. Od 1 września 2019 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego tego Sądu. Pełniła funkcję Członka Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej sporządził Pan Leszek Ciulkin - sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku - który stwierdził, że jej obciążenie pracą orzeczniczą w ostatnich 2 latach jest jedynie nieznacznie mniejsze od 1 września 2019 r., od kiedy objęła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału. W referacie kandydatki dominowały sprawy gospodarcze i cywilne o stopniu skomplikowania, który nie był nadmierny. W trakcie ich rozpoznawania, co do zasady, nic dochodziło do zbytniego wydłużenia okresu od wpłynięcia sprawy do referatu do wydania orzeczenia kończącego postępowanie. Opiniowana dąży do tego, aby jej orzecznictwo pozostawało na wysokim poziomie merytorycznym. Odsetek uwzględnionych apelacji od wyroków kandydatki jest nieznacznie wyższy aniżeli apelacji oddalonych. Przyczyną tego stanu rzeczy było w wielu sprawach czynienie odmiennych ustaleń faktycznych przez Sąd Okręgowy w Białymstoku (zwłaszcza co do wywiązywania się powodów z obowiązku współpracy z zakładem ubezpieczeń w zapobieganiu powiększania się szkody). Kontrola akt, w ramach dokonanej oceny kwalifikacji, potwierdziła w wielu sprawach sprawność postępowania i prawidłowość w stosowaniu prawa procesowego. W żadnej ze spraw nie stwierdzono przejawów przewlekłości postępowania. Uzasadnienia orzeczeń były sporządzane przez kandydatkę w terminie ustawowym. Poziom merytoryczny i stylistyczny uzasadnień nie budzi zastrzeżeń. Cechuje je przejrzystość i zwięzłość. Treść badanych orzeczeń i ich uzasadnień wskazuje na umiejętne, co do zasady, stosowanie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Potwierdzają to także motywy wielu orzeczeń Sądu Okręgowego w Białymstoku, wydanych w ramach rozpatrywania apelacji od orzeczeń sporządzonych przez kandydatkę. Opinie przełożonych i akta analizowanych spraw pozwalają na wysoką ocenę kultury urzędowania Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej. Nie budzi też żadnych zastrzeżeń jej postawa etyczno-moralna. Ustalenia płynące z dokonanej oceny kwalifikacji pozwalają na stwierdzenie, że spełnia ona wymogi formalne do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Ewa Kołodziej-Dubowska posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, a ponadto w okresie poprzedzającym objęcie urzędu sędziego sądu rejonowego wykonywała zawód asystenta sędziego. Nadto złożyła dwa egzaminy zawodowe - adwokacki i sędziowski.

Zdobyła różnorodne doświadczenie orzecznicze, gdyż obowiązki sędziowskie wykonywała w wydziałach: karnym, gospodarczym oraz cywilnym. Jej odpowiednie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacji pracy na stanowisku sędziego oraz w powierzeniu stanowisk funkcyjnych w sądownictwie powszechnym - Kierownika Sekcji do Spraw Wykonywania Orzeczeń oraz Zastępcy Przewodniczącego Wydziału.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku na posiedzeniu 11 grudnia 2020 r. zaopiniowało Panią Ewę Kołodziej-Dubowską- oddając 1 głos "za", przy 6 głosach "przeciw".

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem niskie poparcie tego gremium. Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła jednak zapatrywanie zespołu jej członków, zawarte w stanowisku z dnia 12 kwietnia 2020 r. Kandydatura Pani Ewy Kołodziej-Dubowskiej wypełnia w wysokim stopniu pozostałe kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku nie może być kryterium decydującym o przedstawieniu kandydatki z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w sytuacji uzyskania pozytywnej oceny kwalifikacji oraz wypełniania przez nią w wysokim stopniu kryterium posiadanego doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Ewa Kołodziej-Dubowską posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewy Kołodziej -Dubowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego w wydziałach: karnym, gospodarczym oraz cywilnym, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także doświadczenie zdobyte w ramach pełnienia funkcji Kierownika Sekcji do Spraw Wykonywania Orzeczeń oraz Zastępcy Przewodniczącego Wydziału.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2021 r. na Panią Ewę Kołodziej-Dubowską oddano 11 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).