Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 648.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 355/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 648

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Justyny Larysy Dudek-Sienkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Wacławy Hennig, Pani Ewy Kłos, Pani Mai Dominiki Pietrasik i Pani Aleksandry Urszuli Zaręby-Cyman do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 648, zgłosiły się:

- Pani Justyna Larysa Dudek-Sienkiewicz - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku,

- Pani Monika Wacława Hennig - starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku,

- Pani Ewa Kłos - referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku,

- Pani Maja Dominika Pietrasik - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku oraz

- Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Justynę Larysę Dudek-Sienkiewicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", Panią Monikę Wacławę Hennig nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Ewę Kłos oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Panią Maję Dominikę Pietrasik oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" a na Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę-Cyman oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Justyny Larysy Dudek- Sienkiewicz na jedno stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych kandydatek, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nie doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko asesorskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych,

rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Zespół kierował się również wymogiem z art. 6 § 1 pkt 6 w zw. z art. 6a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: "p.u.s.a.") i uwzględnił: stopień posiadanej przez kandydatki wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Justyny Larysy Dudek-Sienkiewcz przemawiały (ocenione łącznie): bogate doświadczenie zawodowe, wieloletni (ponadtrzynastoletni) staż pracy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, złożony z oceną dobrą plus egzamin sędziowski, złożony z oceną dobrą egzamin dla asystentów sędziów w sądach administracyjnych, ukończone studia podyplomowe w zakresie podatków i prawa podatkowego, pozytywne opinie służbowe oraz najwyższe poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszystkie kandydatki, biorące udział w konkursie, spełniają wymagania ustawowe określone w art. 6a p.u.s.a.

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się również wymogiem z art. 6 § 1 pkt 6 w zw. z art. 6a § 1 pkt 1 p.u.s.a. oraz kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatki wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, oceny kwalifikacyjne, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Justyny Larysy Dudek-Sienkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

II

Charakterystyka kandydatek

1. Pani Justyna Dudek-Sienkiewicz urodziła się 30 lipca 1979 r. w Kołobrzegu. W 2003 r. ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od grudnia 2003 r. do marca 2005 r. pracowała na stanowisku asystentki dyrektora w AAG Sp. z o.o. w Choczewie. Od sierpnia 2005 r. do marca 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Obowiązki wykonywała w Wydziale Cywilnym. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Od października 2006 r. do lipca 2007 r. wykonywała obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Gdyni, w Wydziale Gospodarczym. Od lipca 2007 r. jest zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od maja 2016 r. starszego asystenta sędziego. W 2010 r. ukończyła szkolenie, zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dla asystentów sędziego, składając egzamin końcowy z oceną dobrą. W 2016 r. ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim studia podyplomowe w zakresie podatków i prawa podatkowego, z wynikiem bardzo dobrym. Otrzymała pozytywne opinie służbowe oraz oceny okresowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Sławomir Kozik - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z oceny tej wynika, że kandydatka jest asystentem sędziów zajmujących się sprawami podatkowymi, w tym dotyczącymi egzekucji świadczeń pieniężnych, sprawami finansów publicznych, subwencji unijnych, funduszy strukturalnych i regulacji rynków branżowych. Jej zadania polegają na wstępnej analizie spraw w referacie oraz sporządzaniu projektów postanowień i uzasadnień wyroków. Zdaniem sędziego opiniującego, udział w szkoleniach oraz praca własna pozwoliły opiniowanej osiągnąć poziom profesjonalizmu odpowiedni dla sporządzania uzasadnień orzeczeń. Projekty uzasadnień kandydatki cechuje bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej. Świadczą one o bardzo dobrej znajomości materialnego prawa administracyjnego i przepisów postępowania oraz umiejętnym stosowaniu ich w praktyce, nawet w trudnych i zawiłych pod względem prawnym sprawach, przy jednoczesnym zachowaniu jasności i przejrzystości wywodów. Projekty sporządzane przez kandydatkę są staranne zarówno pod względem merytorycznym, jak i językowym oraz stylistycznym. Uwagę zwraca prawidłowe formułowanie istoty problemu i skoncentrowanie na niej argumentacji przy jednoczesnym starannym odnoszeniu się do zarzutów stron. Uzasadnienia w pełni odpowiadają wymogom ustawowym, zawierają odwołania do poglądów doktryny, orzecznictwa, w tym orzecznictwa TSUE. Ponadto opiniujący podkreślił, że Pani asystent systematycznie poszerza swoją wiedzę. Podsumowując wskazał, że opinie sędziów pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka samodzielnie i umiejętnie organizuje pracę, jest sumienna i obowiązkowa, charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą, spokojemi bezkonfliktowością. Nie stosowano wobec niej żadnych kar porządkowych. Powyższe cechy Pani Justyny Larysy Dudek-Sienkiewicz oraz umiejętność współpracy z kolegami i przełożonymi, a także właściwy stosunek do stron i ich pełnomocników jednoznacznie wskazują, że jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania obowiązków asesora sądowego.

Pani Monika Wacława Hennig, Pani Ewa Kłos, Pani Maja Dominika Pietrasik oraz Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd asesorski w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Monika Wacława Hennig urodziła się 22 maja 1975 r. w Gdańsku. W 1999 r. ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 1999 r. do grudnia 2003 r. była zatrudniona w Izbie Skarbowej w Gdańsku, w Wydziale Orzecznictwa, Oddziale Podatku Dochodowego do Osób Fizycznych, kolejno na stanowiskach: starszego referenta, inspektora, starszego inspektora. W 2001 ukończyła w Wyższej Szkole Finansów i Rachunkowości w Sopocie studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego, z wynikiem pozytywnym. W 2004 r. ukończyła, zorganizowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, kurs w zakresie ogólnych zasad rachunkowości, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 stycznia 2004 r. została mianowana referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, a w lipcu 2017 r. starszym referendarzem sądowym w tym Sądzie. Obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w Wydziale II, a od lipca 2005 r. w Wydziale I. Ponadto, od początku zatrudnienia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku wykonuje także czynności asystenta sędziego. W 2009 r. ukończyła szkolenie, zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dla asystentów sędziego, została zwolniona z egzaminu. Brała udział w seminariach naukowych i warsztatach szkoleniowych. Otrzymała pozytywne opinie służbowe oraz oceny okresowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Małgorzata Gorzeń - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z oceny tej wynika, że kandydatka wykonywała czynności referendarza w Wydziale, w którym rozpoznawane są sprawy podatkowe. Dodatkowo wykonywała czynności asystenta sędziego, tj. sporządzała projekty uzasadnień do wydanych przez Sąd orzeczeń. Projekty uzasadnień kandydatki oraz wydawane przez nią orzeczenia są prawidłowe, zgodne z wymogami prawa. Uzasadnienia są jasno sformułowane i poparte logiczną argumentacją. Świadczą o bardzo dobrej znajomości prawa materialnego i przepisów postępowania mających zastosowanie w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Projekty są sporządzane starannie, z poszanowaniem reguł języka polskiego i uwzględnieniem specyfiki języka prawniczego oraz adekwatnym przywołaniem orzeczeń sądów krajowych i TSUE. W ocenie opiniującej, kandydatka osiągnęła praktyczne umiejętności zarówno w zakresie samodzielnego podejmowania rozstrzygnięć, wydawania orzeczeń, jak i uzasadniania już wydanych. Kandydatka otrzymała pozytywne opinie służbowe. W ocenie sędzi opiniującej jest ona pracownikiem sumiennym, cechującym się umiejętnością samodzielnego organizowania pracy, co pozwala na stwierdzenie, że jest dobrze przygotowana do wykonywania obowiązków asesora sądowego.

Pani Ewa Kłos urodziła się 25 grudnia 1981 r. w Działdowie. W 2005 r. ukończyła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od maja 2005 r. do lutego 2010 r. pracowała na stanowisku specjalisty w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie. W tym okresie odbyła staż urzędniczy, zakończony w 2007 r. egzaminem na urzędnika sądowego, z wynikiem bardzo dobrym. W 2008 r. ukończyła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie studia podyplomowe w zakresie zarządzania funduszami unijnymi, z wynikiem bardzo dobrym. Od marca 2010 r. jest zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, początkowo na stanowisku sekretarza, od czerwca 2010 r. asystenta sędziego, a od lipca 2018 r. starszego asystenta sędziego. Z dniem 1 listopada 2019 r. została mianowana referendarzem sądowym w tym Sądzie, przy czym dalej wykonuje również czynności asystenckie. Obowiązki wykonuje w Wydziale II. W 2011 r. ukończyła szkolenie, zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dla asystentów sędziego, składając egzamin końcowy z oceną dobrą. Jest autorką jednego artykułu prawniczego dotyczącego statusu prawnego asystenta sędziego. Otrzymała pozytywne opinie służbowe oraz oceny okresowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Bartłomiej Adamczak - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że kandydatka wykonuje obowiązki referendarza sądowego i asystenta sędziego wzorowo. Wykazuje się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego, a także innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Posiadaną wiedzę w pełni wykorzystuje przy wykonywaniu swoich obowiązków. Jej pracę należy ocenić celująco, co znajduje potwierdzenie w pozytywnych opiniach służbowych. Pod względem merytorycznym, przekładającym się na ocenę prawidłowości i efektywności podejmowanych przez kandydatkę czynności w ramach obowiązków referendarskich czy asystenckich, jak również pod względem metodycznym, przekładającym się na ocenę terminowości, sprawności i kultury organizacji pracy, kwalifikacje opiniowanej należy ocenić bardzo pozytywnie. Kandydatka nadzwyczaj starannie i solidnie wykonuje powierzone jej zadania. Jest osobą bardzo zdyscyplinowaną i odpowiedzialną, a przy tym skromną, spokojną, opanowaną i kulturalną. Nie były wobec niej prowadzone postępowania dyscyplinarne, ani nie stosowano kar porządkowych. Opiniujący, podsumowując wskazał, że sposób wykonywania przez kandydatkę obowiązków zawodowych, cechy jej charakteru, posiadana wiedza i długoletnia praktyka, obrazujące bardzo dobre umiejętności analityczne, organizacyjne oraz w zakresie współpracy kandydatki z innymi, w pełni uzasadniają wniosek, że w sposób godny i właściwy będzie wykonywała obowiązki asesora. Sędzia opiniujący podkreślił, że, w jego ocenie, z zebranych materiałów dotyczących Pani Ewy Kłos wynika z całą pewnością, że posiada ona kwalifikacje zawodowe oraz predyspozycje osobowościowe do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego i dlatego chciałby poprzeć jej starania o objęcie tego stanowiska.

Pani Maja Dominika Pietrasik urodziła się 16 czerwca 1980 r. w Gdańsku. W 2004 r. ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od października 2004 r. jest zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, początkowo na stanowisku asystenta sędziego (w latach 2006-2012 było to stanowisko asystenta sędziego - specjalisty do spraw orzecznictwa), a od kwietnia 2012 r. starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w Wydziale I, zaś od 2013 r. wykonuje w Wydziale III, a w Wydziale II na zasadzie pomocniczości, według wskazań przełożonych. W 2004 r. złożyła egzamin na urzędnika sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, z wynikiem dobrym. W 2006 r. ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego, z wynikiem pozytywnym. W 2009 r. ukończyła szkolenie, zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dla asystentów sędziego, składając egzamin końcowy z oceną dobrą plus. Jest współautorką "Poradnika dobrych praktyk ochrony żuławskich zabytków". Uczestniczyła także w studiach podyplomowych w zakresie konserwacji zabytków we Wrocławiu. Otrzymała pozytywne opinie służbowe oraz oceny okresowe.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Alina Dominiak - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że projekty uzasadnień kandydatki wskazują na umiejętność samodzielnego stosowania przez nią przepisów prawa administracyjnego materialnego i procesowego oraz prawidłowego formułowania ocen prawnych dotyczących rozstrzyganych spraw. Opiniująca stwierdziła, że Pani asystent właściwie posługuje się językiem prawniczym, dostosowuje argumentację do sprawy, logicznie i jasno przedstawia swoje stanowisko. Znany jest jej dorobek orzeczniczy sądów administracyjnych. Przedłożone przez nią do oceny projekty uzasadnień cechuje prawidłowa konstrukcja i precyzja prawniczej argumentacji. Projekty zostały przy tym sporządzone w sprawach cechujących się często złożonym i różnorodnym stanem faktycznym i prawnym. Jej projekty były przyjęte w istocie bez merytorycznych zastrzeżeń. Zdaniem opiniującej, z zebranych materiałów wynika, że kandydatka posiada kwalifikacje i predyspozycje do objęcia stanowiska asesora sądowego. Jest osobą wykorzystującą w praktyce wiedzę w zakresie procesowego i materialnego prawa administracyjnego. Wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. W ocenie opiniującej spełnia ona wymagania ustawowe do powołania na urząd asesora sądowego. Posiadane kwalifikacje zawodowe i cechy osobiste predestynują Panią Maję Dominikę Pietrasik do objęcia tego stanowiska.

Pani Aleksandra Urszula Zaręba-Cyman urodziła się 4 lutego 1978 r. w Gdańsku. W 2002 r. ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Odbyła także dwuletnie magisterskie uzupełniające studia na tym Uniwersytecie na kierunku finanse i bankowość, w zakresie bankowości, finansów publicznych i przedsiębiorstw z wynikiem dobrym plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 pracowała na stanowisku asystenta radcy prawnego w kancelarii radcy prawnego w Gdańsku. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W listopadzie 2005 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku i od 1 maja 2006 r. wykonuje zawód radcy prawnego w kancelarii. Od 2008 r. jest wspólnikiem w kancelarii prowadzonej w formie spółki komandytowej. Od 2015 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku z zakresu prawa i postępowania podatkowego. Jest autorką dwóch publikacji dot. fundacji i stowarzyszeń oraz wierzytelności w firmach. Prowadziła szkolenia dla grupy Lotos, Glencore Sp. z o.o., Mega S.A. W 2016 r. Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych udzielił jej ostrzeżenia.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Krzysztof Przasnyski - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że kandydatka spełnia wymogi powołania na stanowisko asesora sądowego. Wykształcenie opiniowanej oraz dotychczasowe dokonania zawodowe, obrazujące posiadaną wiedzę, uzasadniają przyjęcie, że kandydatka spełnia przesłankę wyróżniania się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Analiza wskazanej w treści oceny kwalifikacji dokumentacji wskazuje, że opiniowana posiada wiedzę prawniczą w zakresie prawa materialnego i procesowego, prawidłowo dokonuje wykładni prawa, przeprowadza należycie analizę problemów prawnych, zna orzecznictwo sądowe oraz poglądy doktryny prawa. Analiza materiału w postaci akt sądowych oraz przedłożonych dokumentów wskazuje ponadto, że Pani radca prawny jest osobą posiadającą umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji oraz jasnego wyrażania swojego stanowiska. Podsumowując opiniujący wskazał, że wiedza i predyspozycje intelektualne oraz doświadczenie zawodowe Pani Aleksandry Urszuli Zaręby -Cyman uzasadniają uznanie, że spełnia ona wymogi umożliwiające ubieganie się o stanowisko asesora sądowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska asesorskiego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek: 1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatki wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, oceny kwalifikacyjne i doświadczenie zawodowe.

Pani Justyna Larysa Dudek-Sienkiewicz przedstawiona do powołania wyróżnia się wiedzą w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Posiada ponadtrzynastoletnie doświadczenie w pracy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, a jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych i ocenach okresowych. Pani Justyna Larysa Dudek -Sienkiewicz wyróżnia się także złożonym z oceną dobrą plus egzaminem sędziowskim, który w połączniu z ukończonym z oceną dobrą, zorganizowanym w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, szkoleniem dla asystentów sędziego najpełniej teoretycznie przygotowuje ją do objęcia urzędu asesora w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Kandydatka ukończyła także studia podyplomowe w zakresie podatków i prawa podatkowego, zdobywając wiedzę przydatną w pracy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Również Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku przyznało jej najwyższą ocenę.

Kontrkandydatka w osobie Pani Moniki Wacławy Hennig wykazuje się znaczącym stażem zawodowym, dłuższym niż wybrana kandydatka. Ukończyła także studia podyplomowe i kurs rachunkowości. Jednak - oceniając jej kandydaturę - Rada miała na względzie przede wszystkim, że uzyskała niższą niż Pani Justyna Larysa Dudek -Sienkiewicz ocenę kwalifikacyjną (dobrą). Nie ukończyła także żadnej aplikacji i w przeciwieństwie do wybranej kandydatki nie złożyła żadnego egzaminu zawodowego.

Pani Ewa Kłos od wielu lat jest związana z sądownictwem administracyjnym. Rada uwzględniła jednak, że w latach 2005-2010 pracowała na stanowisku urzędniczym - specjalisty w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie, a obowiązki asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku zaczęła pełnić dopiero w marcu 2010 r., w związku z czym w tym zakresie jej staż pracy jest krótszy o niemal dwa i pół roku w porównaniu do wybranej kandydatki. Pani Ewa Kłos uzyskała wprawdzie celującą ocenę kwalifikacyjną, podczas gdy wybrana kandydatka otrzymała ocenę bardzo dobrą, jednak analiza treści tych ocen i ich porównanie, a nie kierowanie się jedynie użytym przez ich autorów sformułowaniem, pozwoliło Radzie przyjąć, że są one równie wysokie. Przy porównywalnych zatem ocenach kwalifikacyjnych oraz uwzględnieniu, że obydwie kandydatki ukończyły szkolenia dla asystentów sędziów, zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z oceną dobrą oraz ukończyły studia podyplomowe, a Pani Ewa Kłos jest autorką jednej publikacji prawniczej, na korzyść wybranej kandydatki przemawia dłuższy staż zawodowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku, a przede wszystkim ukończona aplikacja sądowa i złożony przez nią z oceną dobrą egzamin sędziowski.

Dokonując oceny Pani Mai Dominiki Pietrasik Rada uwzględniła, że w porównaniu do wybranej kandydatki posiada ona niemal trzy lata dłuższy staż pracy na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Ponadto ukończyła studia podyplomowe oraz szkolenie dla asystentów sędziów, zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, z oceną dobrą plus. Jednak przede wszystkim Rada miała na uwadze, że uzyskana przez Panią Maję Dominikę Pietrasik ocena kwalifikacji nie jest tak wysoka jak wybranej kandydatki - która otrzymała ocenę bardzo dobrą. Ponadto, w przeciwieństwie do niej, Pani Maja Dominika Pietrasik nie ukończyła żadnej aplikacji prawniczej oraz nie złożyła egzaminu prawniczego.

Oceniając Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę-Cyman Rada uwzględniła ukończone przez nią, poza studiami prawniczymi, uzupełniające studia w zakresie bankowości, finansów publicznych i przedsiębiorstw, a także ukończoną aplikację sądową i złożony egzamin sędziowski, jak również prowadzone zajęcia dydaktyczne w zakresie prawa podatkowego oraz dwie publikacje prawnicze. Rada przede wszystkim jednak miała na uwadze, że w porównaniu do wybranej kandydatki otrzymała ona niższą ocenę kwalifikacji, a jej doświadczenie zawodowe w mniejszym stopniu predysponuje ją do objęcia urzędu asesorskiego. Wybrana kandydatka wykazuje się bowiem wieloletnią praktyką zawodową zdobytą w związku z wykonywaniem obowiązków asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Jej wiedza i doświadczenie są zatem bogatsze, a spektrum zagadnień z zakresu prawa administracyjnego, z jakimi zetknęła się w swojej pracy, zdecydowanie szersze niż w przypadku Pani Aleksandry Urszuli Zaręby-Cyman. Z powyższych względów to Pani Justyna Larysa Dudek-Sienkiewicz została przedstawiona przez Radę z wnioskiem o powołanie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Justyny Larysy Dudek-Sienkiewicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2020 r. zaopiniowało: Panią Justynę Larysę Dudek-Sienkiewicz przyznając jej 29 pkt, Panią Monikę Wacławę Hennig przyznając jej 17 pkt, Panię Ewę Kłos przyznając jej 25 pkt, Panią Maję Dominikę Pietrasik przyznając jej 28 pkt oraz Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę-Cyman przyznając jej 14 pkt.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem najwyższe poparcie tego gremium, co było znaczącym argumentem przemawiającym za jej wyborem.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Justyna Larysa Dudek-Sienkiewicz posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Justyny Larysy Dudek -Sienkiewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiedni, wieloletni staż zawodowy w pracy na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku i zdobyte w związku z tym bogate i szerokie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacji, przygotowanie merytoryczne wynikające z ukończenia aplikacji sądowej oraz szkolenia dla asystentów sędziów, zorganizowanego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a także złożonego z oceną dobrą plus egzaminu sędziowskiego, pozytywne opinie służbowe oraz najwyższe poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2021 r. na:

- Panią Justynę Larysę Dudek-Sienkiewicz oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większości głosów,

- Panią Monikę Wacławę Hennig oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Ewę Kłos oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Maję Dominikę Pietrasik oddano 4 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Aleksandrę Urszulę Zarębę-Cyman oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 15 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).