Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 242/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Marka Kaczora do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Beaty Grażyny Hanke, Pani Eweliny Kwiecińskiej, Pana Marcina Jerzego Łady-Zabłockiego, Pani Anny Eweliny Żelazowskiej-Spagielskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 622, zgłosili się:

- Pani Beata Grażyna Hanke - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kamieniu Pomorskim,

- Pan Łukasz Marek Kaczor - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, - Pani Ewelina Kwiecińska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Gryficach,

- Pan Marcin Jerzy Łada-Zabłocki - adwokat,

- Pani Anna Ewelina Żelazowska-Spagielska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił uczestników postępowania i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego objęte konkursem. W posiedzeniu zespołu nie wziął udziału przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydaturą adwokata - Pana Marcina Jerzego Łady-Zabłockiego.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Przewodniczący zespołu zarządził przeprowadzenie głosowania nad rekomendacją kandydatów na jedno stanowisko sędziowskie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na:

- Panią Beatę Grażynę Hanke oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Łukasza Marka Kaczora oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Ewelinę Kwiecińską oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Marcina Jerzego Ładę-Zabłockiego oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Annę Ewelinę Żelazowską-Spagielską oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

W rezultacie przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Anny Eweliny Żelazowskiej-Spagielskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie.

W uzasadnieniu przyjętego stanowiska zespół wyjaśnił, że kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, w której wskazano między innymi na jej 10-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie pełnienia służby asystenta sędziego w wydziałach pracy i ubezpieczeń społecznych oraz cywilnym sądu okręgowego oraz niezwykle bogatą wiedzę prawniczą, która jest stale pogłębiana, w tym przez udział w szkoleniach i samodoskonalenie zawodowe. Jest również jedyną uczestniczką postępowania, która uzyskała jednomyślne poparcie Kolegium 2 Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2020 r. (13 głosów poparcia).

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła: uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. i uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Łukasza Marka Kaczora do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie.

2. Pan Łukasz Marek Kaczor urodził się w 1976 r. w Szczecinie. W 2001 r. ukończył na Uniwersytecie Szczecińskim wyższe studia prawnicze z wynikiem dostatecznym, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2001 r. do 30 kwietnia 2006 r. pracował jako asystent radcy prawnego w kancelarii radców prawnych. Od 1 czerwca 2006 r. do 6 marca 2008 r. pracował na podstawie umów cywilnoprawnych w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Jego praca polegała na sporządzaniu uzasadnień wyroków. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, we wrześniu 2007 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 kwietnia 2008 r. do 30 czerwca 2012 r. zajmował stanowisko kuratora społecznego sądowego do spraw rodzinnych i nieletnich kolejno w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, a następnie w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże w Szczecinie. Od 5 maja 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. pracował w kancelarii radcy prawnego na stanowisku asystenta radcy prawnego. Od 1 lipca 2009 r. do 20 kwietnia 2011 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 14 października 2009 r. uzyskał wpis na listę adwokatów tej Izby. Uchwałą 3 Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2010 r. został skreślony z listy adwokatów tej Izby z uwagi na zatrudnienie w organach wymiaru sprawiedliwości. Od 21 kwietnia 2011 r. pracuje na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Z dniem 1 maja 2016 r. uzyskał awans na stanowisko starszego asystenta sędziego. W 2019 r. ukończył w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie studia na kierunku "Kryminologia w zakresie Psychologii Śledczej" z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Odbył szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydata z zakresu spraw cywilnych sporządził Pan Sławomir Krajewski - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wskazał on, że Pan Łukasz Marek Kaczor spełnia wszelkie kryteria powołania go do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Goleniowie. Posiada długoletnie już doświadczenie zawodowe i pogłębioną wiedzę teoretyczną z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Podkreślił wysoką jakość jego pracy, w tym sporządzanych przez niego projektów uzasadnień wyroków w sprawach cywilnych, która pozwala na stwierdzenie, że kandydat posiada umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy prawniczej w praktyce. Kandydat prawidłowo posługuje się językiem prawniczym, jego uzasadnienia zachowują logikę argumentacji, zmierzając do konkluzji w postaci ostatecznych wniosków. Wyraził także pogląd, że opiniowany daje rękojmię przestrzegania zasad etyki zawodu sędziego. Podsumowując uznał, że Pan Łukasz Marek Kaczor zasługuje na objęcie stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie.

Ocenę kwalifikacji kandydata z zakresu spraw karnych sporządziła Pani Iwona Gdula - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wyraziła ona pogląd, że sporządzane przez Pana Łukasza Marka Kaczora projekty postanowień i ich uzasadnienia formułowane były w sposób poprawny językowo, estetycznie oraz zgodnie z zasadami metodyki pracy sędziego. Wielokrotnie cytował orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Analiza treści projektów postanowień wskazuje, że znał dobrze obowiązujące przepisy prawa regulujące omawiane instytucje oraz materiał dowodowy danej sprawy, co pozwalało na podejmowanie przekonujących decyzji. Konkludując stwierdziła, że spełnia on kryteria do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Końcową ocenę kwalifikacji kandydata oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Anna Stasiewicz-Kokotowska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wyjaśniła ona, że Pan Łukasz Marek Kaczor jest zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie w II Wydziale Karnym oraz III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, pracuje w tych Wydziałach naprzemiennie co drugi miesiąc od 21 kwietnia 2011 r. Od 1 maja 2016 r. zajmuje stanowisko starszego asystenta. Współpracuje z sędziami z obu Wydziałów. W Sądzie Rejonowym Szczecin -Centrum w Szczecinie w III Wydziale Cywilnym od marca 2010 r. do kwietnia 2011 r. wykonywał czynności dla dwóch sędziów orzeczników. W zakresie predyspozycji osobowościowych kandydata sędzia opiniująca wskazała, że cechuje go wysoka kultura osobista, zarówno w kontaktach z przełożonymi, jak i współpracownikami. Jego strona etyczno-moralna nie budzi zastrzeżeń. Stwierdziła także, że Pan Łukasz Marek Kaczor w relacjach zawodowych jest kulturalny, uprzejmy, życzliwy i bardzo uczynny. Chętnie pomaga innym asystentom przy sporządzanych przez nich projektach, czy interpretacji przepisów. Jest osobą o wysokim potencjale intelektualnym. Postrzegany jest jako osoba, która posiada wysoką samoocenę, kreatywna, zdeterminowana w swoich dążeniach. Potrafi podporządkować się pod dyscyplinę pracy i nie ma większych problemów z terminową realizacją powierzonych zadań. Chętnie bierze udział w szkoleniach podwyższających umiejętności, szczególnie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa karnego. Analiza wskazanych w wykazie przez kandydata projektów uzasadnień sporządzonych w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych wskazuje, że są one prawidłowe pod względem merytorycznym i formalnym. Uzasadnienia w pełni odpowiadają wymogom z art. 328 § 2 k.p.c. Rozważania prawne zawierają analizę stosowanych przepisów wraz z powołaniem się na stanowisko sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. W ocenie opiniującej świadczą o dobrej, a nawet bardzo dobrej znajomości przepisów procedury cywilnej, jak i prawa materialnego. Zajęte stanowiska są logicznie i wyczerpująco uzasadnione. Przydatność orzeczniczą wymienionych projektów opracowanych przez Pana Łukasza Marka Kaczora sędzia opiniująca oceniła pozytywnie, w szczególności biorąc pod uwagę, że w większości spraw porównanie projektu z ostatecznie przyjętym uzasadnieniem nie wskazywało na dokonywanie zmian i poprawek, co oznaczało ich zaakceptowanie w całości. Były to zarówno projekty uzasadnień dotyczące prostych, powtarzalnych spraw rozpatrywanych w III Wydziale, z drugiej strony pojawiały się sprawy jednostkowe, nietypowe. Części z nich, z uwagi na istotę przedmiotu, została opublikowana w Portalu Sądów Powszechnych. Z opinii przełożonych oraz sędziów, z którymi współpracuje kandydat, wynika, że posiada na dobrym (rosnącym) poziomie wiedzę w zakresie prawa karnego materialnego, procesowego oraz wykonawczego, jest również dobrze zorientowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, a także w poglądach dominujących w piśmiennictwie.

Posiadaną wiedzę potrafi wykorzystać w toku wykonywania powierzonych mu zadań. Wykazuje się umiejętnością logicznego i rzeczowego myślenia oraz kompleksowej analizy dowodów, a także faktów z nich płynących. W zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Pan Łukasz Marek Kaczor wykazuje się bardzo dobrym poziomem wiedzy merytorycznej, także w zakresie prawa materialnego, jak i procedury cywilnej, oraz orzecznictwa i literatury. Jest to wiedza usystematyzowana i utrwalona. Przejawia inicjatywę, szczególnie w zakresie podejmowania nietypowych wyzwań. W sprawach, które uzna za interesujące, potrafi, bez wskazówek sędziego zlecającego pracę podejmować samodzielne i przemyślane decyzje oraz przeprowadzić logiczny wywód prawny na dobrym poziomie. Biorąc pod uwagę powyższe, sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Łukasz Marek Kaczor spełnia wszystkie wymogi, w szczególności merytoryczne, decyzyjne, charakterologiczne, do pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Pani Beata Grażyna Hanke urodziła się w 1978 r. w Rzeszowie. W 2002 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyższe studia prawnicze z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od listopada 2001 r. do czerwca 2002 r. oraz od lutego 2004 r. do maja 2005 r. pracowała jako referent prawny w kancelarii radcy prawnego. Od maja do grudnia 2004 r. oraz od lutego do maja 2005 r. pracowała na stanowisku referenta prawnego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Z dniem 1 czerwca 2005 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła, we wrześniu 2006 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 lutego 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kamieniu Pomorskim. W okresie od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2015 r. wykonywała czasowo czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu (na skutek decyzji o przeniesieniu na to stanowisko referendarskie). Doświadczenie orzecznicze zdobyła w wydziałach: ksiąg wieczystych i cywilnym. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Anna Stasiewicz-Kokotowska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wyjaśniła ona, że poddane analizie sprawy w pełni oddają przekrój spraw, w jakich dotychczas orzekała Pani Beata Grażyna Hanke. Wszystkie te sprawy są sprawami wieczystoksięgowymi. Sprawy te w większości nie były szczególnie skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym, choć zdarzały się sprawy zawierające istotne zagadnienia prawne, gdzie doszło do rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Analiza akt tych spraw (wpisów, orzeczeń) wskazuje, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, prezentuje wysoki poziom znajomości orzecznictwa, zna przepisy prawa materialnego i procesowego oraz ich wykładnię. Sprawnie prowadzi postępowania w sprawach wieczystoksięgowych, podejmując w nich niezbędne czynności. Jej stabilność orzecznictwa należy ocenić jako bardzo dobrą. Uzasadnienia postanowień sporządzane przez kandydatkę spełniają ustawowe wymagania i zawierają odwołanie do poglądów doktryny prawa oraz orzecznictwa. Dostrzeżone uchybienia w pracy Pani Beaty Grażyny Hanke, w szczególności te, które były podstawą uwzględnienia skarg na jej postanowienia, nie mają charakteru kardynalnych, czy powtarzalnych. Nie może wpłynąć na ogólną ocenę również okoliczność, że w 10 najstarszych sprawach wieczystoksięgowych niezakończonych (wnioski z 11 i 12 marca 2020 r.), przydzielonych kandydatce do rozpoznania, w których od momentu pierwszej rejestracji upłynął najdłuższy okres, nie podjęła jeszcze czynności. Sytuacja ta jest bowiem niezależna od pracy Pani referendarz, albowiem z początkiem 2019 r., w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2019 r. ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, we wszystkich wydziałach wieczystoksięgowych w okręgu nastąpił znaczący wzrost wpływu wniosków. Kandydatka załatwia znacznie więcej spraw niż objętych bieżącym wpływem, co ogólnie przekłada się na zmniejszenie zaległości całego Wydziału. W tej sytuacji sprawność postępowania w sprawach przydzielonych Pani Beacie Grażynie Hanke do rozpoznania nie może budzić zastrzeżeń. Zaznaczyć należy, że w sprawach przez nią rozpoznawanych nie stwierdzono przewlekłości postępowania. Kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, nie tylko w zakresie pełnienia służby referendarza sądowego, ale również pracy asystenta sędziego. W okresie pracy na tym stanowisku współpracowała z kilkoma sędziami, którzy w swoich opiniach zawartych w aktach osobowych kandydatki wskazywali, że cechuje ją wysoki poziom kultury osobistej, jest taktowna, uprzejma, koleżeńska oraz uczynna. Postrzegana była także jako osoba pracowita, zdyscyplinowana, umiejętnie organizująca czas pracy, a sporządzane przez nią projekty orzeczeń i uzasadnień zarówno pierwszoinstancyjnych, jak i w drugiej instancji były na tyle poprawne, że wymagały jedynie nieznacznych poprawek. Ponadto były one sporządzane na wysokim poziomie merytorycznym, cechowały się dokładnością i znajomością orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i doktryny prawa. W sposób niebudzący zastrzeżeń opracowywała także projekty uzasadnień wyroków w dużych sprawach karnych i gospodarczych. Dodatkowo podkreślona została samodzielność kandydatki w sporządzaniu dokumentów związanych z obrotem zagranicznym w Unii Europejskiej, jak również na podstawie Konwencji Haskiej. Aktualnie z opinii przełożonego - Prezesa Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim - wynika również, że praca Pani Beaty Grażyny Hanke przez cały okres jej zatrudnienia w Sądzie jest oceniana bardzo wysoko. Zaznaczono, że sporządzane przez nią orzeczenia są na wysokim poziomie merytorycznym (wynikającym ze znajomości bieżącego orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów powszechnych oraz dostępnych publikacji naukowych dot. spraw wieczystoksięgowych) oraz cechują się analitycznym podejściem do pojawiających się w toku ich wydawania problemów. Podkreślono, że w efekcie decyzje kandydatki cechuje niska zaskarżalność, a w przypadku ich zaskarżenia w zdecydowanej większości przypadków Sąd utrzymuje zaskarżone orzeczenia w mocy. Wskazano także, że jest osobą bardzo kulturalną, koleżeńską i towarzyską. Rozwija swoje prywatne pasje, doskonale godząc to z obowiązkami służbowymi. Cechuje ją właściwy stosunek do przełożonych, innych pracowników Sądu, jak i interesantów. Pani Beata Grażyna Hanke spełnia wszystkie warunki niezbędne do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego.

Pani Ewelina Kwiecińska urodziła się w 1985 r. w Choszcznie. W 2007 r. ukończyła w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie studia na kierunku socjologia w zakresie socjologii zachowań ludzkich z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł zawodowy licencjata. Od 11 maja 2009 r. do 31 sierpnia 2012 r. pracowała na stanowisku sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Następnie, z dniem 1 września 2012 r. uzyskała awans na stanowisko asystenta sędziego. W 2012 r. ukończyła na Uniwersytecie Szczecińskim wyższe studia prawnicze z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji radcowskiej złożyła, w marcu 2017 r., egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Z dniem 19 lutego 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gryficach. Doświadczenie orzecznicze zdobyła w wydziałach ksiąg wieczystych i cywilnym. W listopadzie 2019 r. złożyła egzamin sędziowski i uzyskała 225,5 pkt. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw cywilnych i ksiąg wieczystych sporządziła Pani Iwona Siuta - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wskazała ona, że Pani Ewelina Kwiecińska jest osobą merytorycznie dobrze przygotowaną do pracy w wydziale cywilnym. Wyjaśniła, że nie kwestionuje poziomu wiedzy kandydatki zarówno z prawa materialnego, jak i procesowego, umiejętności jej stosowania w praktyce i rozwiązywania problemów prawnych. W zbadanych sprawach stwierdziła uchybienia, które są wynikiem wyłącznie braków warsztatowych z zakresu organizacji i metodyki pracy, uwarunkowanych niewielkim doświadczeniem zawodowym na stanowisku orzeczniczym, które, w jej ocenie, mogą zostać wyeliminowane wraz z nabywaniem doświadczenia zawodowego. Pani Ewelina Kwiecińska jest osobą sumienną, odpowiedzialną, terminową, cechuje ją kultura osobista, pozytywne nastawienie do współpracowników i interesantów. Wydajność kandydatki jest dobra. Przestrzega także zasad etyki wykonywanego zawodu. Pani Ewelina Kwiecińska posiada wymaganą wiedzę i predyspozycje osobowościowe do objęcia stanowisko sędziego.

Końcową ocenę kwalifikacji kandydatki i z zakresu spraw karnych sporządziła Pani Małgorzata Puczko - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wyraziła ona pogląd, że sprawy poddane kontroli nie były skomplikowane pod względem faktycznym, ani prawnym. Kandydatka prezentuje bardzo dobry poziom komunikacji werbalnej i pisemnej oraz umiejętność dostrzegania i przedstawiania problemów faktycznych i prawnych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. Ma wysoki poziom wiedzy merytorycznej w zakresie prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, jak również jest dobrze zorientowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, a także w poglądach, które w odniesieniu do konkretnych kwestii dominują w orzecznictwie i literaturze prawniczej. Poglądy te i zapatrywania potrafi wykorzystać odpowiednio w praktyce. Wykazuje się umiejętnością logicznego myślenia i kompleksowej analizy dowodów oraz faktów z nich płynących, co odzwierciedlają sporządzone przez nią projekty orzeczeń i uzasadnień. Wnikliwie analizuje materiał dowodowy, wyciąga rzeczowe i logiczne wnioski. Sporządzając projekty uzasadnień orzeczeń wykazała w nich bardzo dobrą znajomość przepisów prawa. Sporządzone projekty nie zawierają mankamentów. Nie wymagały żadnej korekty sędziego. W badanych sprawach żadnych zastrzeżeń nie budziła terminowość wykonywanych czynności, pomimo szerokiego zakresu obowiązków i dużej liczby spraw obowiązki realizuje terminowo. W oparciu o liczbę zaświadczeń potwierdzających udział w szkoleniach należy stwierdzić, że stale podnosi swoje kwalifikacje, realizuje proces doskonalenia zawodowego. Jej obciążenie sprawami było ponadprzeciętne, bardzo duże. W 2017 r. kandydatka sporządziła łącznie 2267 projektów orzeczeń i uzasadnień, w tym łącznie 909 projektów orzeczeń - 80 w sprawach "K", 13 w sprawach "Kp", 816 z kategorii "Ko". Ponadto, w łącznej liczbie projektów było 839 projektów uzasadnień orzeczeń, z czego 12 z kategorii "K", 12 "Kp", 815 "Ko" i 519 innych. W styczniu 2018 r. sporządziła 140 projektów orzeczeń i 136 projektów uzasadnień orzeczeń oraz 70 z kategorii inne. Łącznie w ciągu miesiąca Pani Ewelina Kwiecińska sporządziła 346 projektów. Dane te wskazują na ponadprzeciętne, bardzo wysokie obciążenie liczbą spraw, zadaniami do wykonania i jednocześnie dowodzą bardzo dobrej organizacji pracy. Z powierzonych obowiązków wywiązywała się wzorowo. Jak wynika z opinii sędziów, z którymi współpracowała oraz opinii służbowej Prezesa Sądu Rejonowego w Gryficach, Pani Ewelina Kwiecińska w realizacji powierzonych jej zadań, które wykonuje terminowo, wykazuje się samodzielnością, sumiennością i rzeczowością. Jest osobą bardzo zaangażowaną w wykonywanie powierzonych jej zadań, obowiązkową i pracowitą. Cechuje ją wysoka kultura osobista, zarówno w kontaktach z sędziami i innymi pracownikami Sądu. Zdaniem opiniującej kandydatka spełnia kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Marcin Jerzy Łada-Zablocki urodził się w 1984 r. w Szczecinie. W 2008 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji adwokackiej złożył, w sierpniu 2012 r., egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie z dnia 22 października 2012 r. został wpisany na listę adwokatów Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Z dniem 1 grudnia 2012 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. W 2014 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawnokarnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Był członkiem Komisji Rewizyjnej Szczecińskiej Izby Adwokackiej, a obecnie pełni tam funkcję rezerwowego sędziego sądu dyscyplinarnego. Uczestniczy w szkoleniach zawodowych, organizowanych w ramach samorządu adwokackiego.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Iwona Gdula - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Podkreśliła, że analiza poddanych kontroli spraw wskazuje na to, że Pan Marcin Jerzy Łada-Zabłocki bardzo aktywnie uczestniczył w rozprawach - zadawał liczne pytania przesłuchiwanym oskarżonym, świadkom, czy biegłym. Składał liczne wnioski. Owe zaangażowanie dotyczyło zarówno spraw, w których występował jako obrońca z wyboru, jak i z urzędu. Było ono adekwatne do obieranych linii obrony. We wszystkich badanych sprawach żadnych zastrzeżeń nie budziła terminowość wykonywanych czynności ani też kultura, czy sposób zachowania na sali sądowej. Analiza sporządzanych pism procesowych w poszczególnych sprawach wykazała, że przeważały apelacje. Wszystkie pisma były poprawne pod względem formalnym i merytorycznym. Znajdują oparcie w obowiązujących przepisach i zebranym w danej sprawie materiale dowodowym. Posiadane przez kandydata umiejętności praktyczne i wiedza pozwalają uznać, że spełnia on kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw pracy i ubezpieczeń społecznych sporządziła Pani Anna Stasiewicz-Kokotowska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wyjaśniła ona, że kontroli poddane zostały akta wszystkich 5 spraw wskazanych przez Pana Marcina Jerzego Ładę-Zabłockiego, których przedmiotem było prawo pracy i ubezpieczenia społeczne. Analiza akt tych spraw wskazuje, że kandydat jest osobą rzetelną i dokładną. Jest dociekliwy i staranny, dobrze radzi sobie z każdą sprawą zarówno z zakresu prawa pracy, jak i ubezpieczeń społecznych. Składane przez niego pisma procesowe odpowiadają wymogom formalnym określonym w art. 126 k.p.c. Na aprobatę zasługuje jego szczególna terminowość i sumienność. Jest dobrze przygotowany merytorycznie, prezentuje dobry poziom znajomości orzecznictwa, posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego oraz ich wykładni. Posiada niezbędne kwalifikacje do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw rodzinnych sporządziła Pani Greta Puchalska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Stwierdziła, że materiał przedstawiony przez Pana Marcina Jerzego Ładę-Zabłockiego z zakresu spraw rodzinnych nie był rozległy. Ocena kwalifikacji z zakresu spraw rodzinnych jest pozytywna i potwierdza, że kandydat spełnia wymogi do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji końcową kandydata oraz w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Iwona Siuta - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Przedstawiła ona pogląd, że analiza akt spraw sądowych i udziału w nich Pana Marcina Jerzego Łady-Zabłockiego potwierdza, że posiadana przez niego wiedza i umiejętności praktyczne pozwalają na przyjęcie, że w pełni spełnia on kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Anna Ewelina Żelazowska-Spagielska urodziła się w 1983 r. w Szczecinie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła we wrześniu 2010 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 listopada 2010 r. została zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Szczecinie na stanowisku asystenta sędziego, a z dniem 1 kwietnia 2017 r. awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego. Odbyła szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Sławomir Krajewski - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wyraził on zapatrywanie, że Pani Anna Ewelina Żelazowska-Spagielska spełnia wszelkie kryteria powołania jej do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Goleniowie. Posiada 10-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie pełnienia służby asystenta sędziego w wydziałach pracy i ubezpieczeń społecznych oraz cywilnym sądu okręgowego oraz niezwykle bogatą wiedzę prawniczą, która jest stale pogłębiana, w tym przez udział w szkoleniach i samodoskonalenie zawodowe. Sędzia opiniujący wskazał, że podkreślenia wymaga nie tylko bardzo wysoka jakość jej pracy, ale także to, że jest ona w niej niezwykle samodzielna (bierze częstokroć aktywny udział także w opracowaniu koncepcji i treści rozstrzygnięcia, a w zakresie sporządzania uzasadnień wydanych już orzeczeń nie potrzebuje szczegółowych wskazówek, a tym bardziej jakiegokolwiek nadzoru). Ta ostatnia cecha jest niezbędnym atrybutem sędziego. Kandydatka jest niewątpliwie najlepszym asystentem sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Szczecinie i jednym z najlepszych asystentów w okręgu tego Sądu. Wyniki statystyczne Pani Anny Eweliny Żelazowskiej-Spagielskiej są bardzo dobre. Sprawność postępowania w zakresie przydzielonych jej do wykonania czynności jest na najwyższym poziomie. Cechuje się nienaganną kulturą osobistą i jej stosunek do współpracowników nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Daje rękojmię przestrzegania zasad etyki zawodu sędziego. Zdaniem sędziego opiniującego w pełni zasługuje na objęcie stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa przez kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując wyboru kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, nie podzieliła stanowiska zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. odnośnie do rekomendowania kandydatury Pani Anny Eweliny Żelazowskiej-Spagielskiej na to stanowisko.

Wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa kandydat - Pan Łukasz Marek Kaczor - posiada obok Pani Beaty Grażyny Hanke najdłuższy staż pracy w zawodach związanych ze stosowaniem przepisów prawa. Ponadto posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, gdyż pracę w zawodzie prawnika rozpoczął w listopadzie 2001 r. na stanowisku asystenta radcy prawnego. Następnie pracował na podstawie umów cywilnoprawnych w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie (jego praca polegała na sporządzaniu uzasadnień wyroków), był zatrudniony na stanowisku kuratora społecznego sądowego do spraw rodzinnych i nieletnich, asystenta radcy prawnego w kancelarii prawnej, asystenta sędziego w sądzie rejonowym i finalnie znalazł zatrudnienie na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Z dniem 1 maja 2016 r. uzyskał awans na stanowisko starszego asystenta sędziego. Ponadto, w okresie zatrudnienia w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie - od kwietnia 2011 r. - aktywnie podnosił kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach zawodowych i kończąc studia podyplomowe na kierunku "Kryminologia w zakresie Psychologii Śledczej" z wynikiem bardzo dobrym. W ocenach kwalifikacji z zakresu spraw cywilnych, karnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych wskazano na wysoki poziom merytoryczny jego pracy oraz wysoką przydatność na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Powyższe wskazuje na szeroką wiedzę i zainteresowania Pana Łukasza Marka Kaczora różnymi dziedzinami prawa, a co za tym idzie wszechstronne przygotowanie prawnicze, oczekiwane od kandydata na stanowisko sędziego sądu rejonowego, który może zostać skierowany do orzekania zarówno w pionie cywilnym, jak i karnym sądu pierwszej instancji.

Kontrkandydaci Pana Łukasza Marka Kaczora - Pani Beata Grażyna Hanke, Pani Ewelina Kwiecińska, Pan Marcin Jerzy Łada-Zabłocki oraz Pani Anna Ewelina Żelazowska-Spagielska - wypełnili w niższym stopniu przyjęte przez Radę kryteria, tj. łącznie badane kryteria uzyskanych ocen kwalifikacyjnych i doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

Pani Beata Grażyna Hanke posiada również wieloletnie doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. Jednakże pracę na stanowisku asystenckim rozpoczęła dopiero z dniem 1 czerwca 2005 r. kiedy została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Wcześniej pracowała na stanowiskach referenta prawnego w kancelarii radcy prawnego oraz referenta prawnego w sądzie rejonowym. Niezależnie od powyższego, Rada uznała, że posiada ona mniej różnorodne doświadczenie zawodowe niż wybrany kandydat, gdyż od lutego 2011 r. zajmuje ona stanowisko referendarza sądowego. Jak wynika ze sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacji, kandydatka orzekała przede wszystkim w sprawach wieczystoksięgowych, które w większości nie były szczególnie skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym. Dla porównania, Pan Łukasz Marek Kaczor od kwietnia 2011 r. pracuje w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, w tym, co wynika ze sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacji, wspiera rotacyjnie sędziów orzekających w II Wydziale Karnym oraz III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, między innymi przez sporządzanie projektów uzasadnień orzeczeń w sprawach znajdujących we właściwości tych Wydziałów. Jak wskazano wyżej, w okresie poprzedzającym zatrudnienie w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, był również czynnym zawodowo prawnikiem na stanowiskach asystenta radcy prawnego, asystenta sędziego sądu rejonowego oraz kuratora społecznego sądowego. Zdobył zatem szersze doświadczenie zawodowe niż Pani Beata Grażyna Hanke.

W odróżnieniu od kontrkandydatki ukończył również studia podyplomowe na kierunku podnoszącym jego kwalifikacje do pełnienia zawodu sędziego sądu rejonowego - "Kryminologii w zakresie Psychologii Śledczej".

Kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego przez Panią Ewelinę Kwiecińską, Pana Marcina Jerzego Ładę-Zabłockiego oraz Panią Annę Ewelinę Żelazowską- Spagielską zostały również pozytywnie ocenione w sporządzonych na użytek postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji. Kandydaci ci posiadają jednak zdecydowanie krótszy staż pracy w zawodach związanych ze stosowaniem przepisów prawa niż Pan Łukasz Marek Kaczor, a ich doświadczenie zawodowe nie jest bardziej wszechstronne i różnorodne niż wybranego kandydata.

Pani Ewelina Kwiecińska od maja 2009 r. do sierpnia 2012 r. pracowała na stanowisku administracyjnym sekretarza sądowego w sądzie rejonowym. Z dniem 1 września 2012 r. uzyskała awans na stanowisko asystenta sędziego, a z dniem 19 lutego 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gryficach. Doświadczenie orzecznicze zdobyła w wydziałach ksiąg wieczystych i cywilnym.

Pan Marcin Jerzy Łada-Zabłocki w sierpniu 2012 r. ukończył aplikację adwokacką i z dniem 1 grudnia 2012 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata.

Pani Anna Ewelina Żelazowska-Spagielska z dniem 1 listopada 2010 r. została zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Szczecinie na stanowisku asystenta sędziego, a z dniem 1 kwietnia 2017 r. awansowana na stanowisko starszego asystenta sędziego.

Nie wypełnili oni więc w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w wyższym stopniu przyjętych przez Radę i łącznie badanych kryteriów uzyskanych ocen kwalifikacyjnych i doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, niż przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie kandydat.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2020 r. przyznało: Pani Beacie Grażynie Hanke 10 głosów "poparcia", 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", Panu Łukaszowi Markowi Kaczorowi 3 głosy "poparcia", 8 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Pani Ewelinie Kwiecińskiej 5 głosów "poparcia", 6 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Panu Marcinowi Jerzemu Ładzie-Zabłockiemu 3 głosy "poparcia", 7 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", Pani Annie Ewelinie Żelazowskiej-Spagielskiej 13 głosów "poparcia", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pani Anna Ewelina Żelazowska-Spagielska uzyskała jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie, a Pani Beata Grażyna Hanke drugie w kolejności poparcie spośród wszystkich uczestników postępowania. Rada wzięła pod uwagę również, że Pan Łukasz Marek Kaczor uzyskał jedynie 3 głosy "poparcia" na 13 głosów możliwych do uzyskania w trakcie posiedzenia Kolegium w dniu 4 grudnia 2020 r.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa uzyskanie wysokiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie przez uczestników postępowania nie było wystarczające do przedstawienia ich kandydatur z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie z uwagi na niewypełnienie w odpowiednio wysokim stopniu pozostałych kryteriów, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Jak wskazano wyżej, Pan Łukasz Marek Kaczor posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa, a jego odpowiednie kwalifikacje zawodowe znalazły poparcie w trzech pozytywnych ocenach kwalifikacji. Jego kandydatura - w oparciu o przyjęte przez Radę kryteria - wyróżnia się na tle pozostałych kandydatów.

W obliczu powyższego, opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie nie mogła rzutować na zmianę decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, szczególnie w sytuacji, gdy Kolegium nie uzasadniło swojej opinii, sprowadzając ją jedynie do protokolarnego przedstawienia liczbowych wyników głosowania, które miało miejsce na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2020 r. W ramach niniejszego postępowania nie może być to traktowane jak element rozstrzygający, biorąc pod uwagę zasadnicze różnice między uczestnikami postępowania.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Łukasza Marka Kaczora do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Goleniowie zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności pozytywne oceny kwalifikacji z zakresu spraw karnych, cywilnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, zróżnicowane doświadczenie zawodowe, a także dotychczasowa nienaganna i wieloletnia praca w zawodzie asystenta sędziego.

6. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 11 marca 2021 r. na:

- Panią Beatę Grażynę Hanke oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Marka Kaczora oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą najwyższą bezwzględną większość głosów,

- Panią Ewelinę Kwiecińską oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marcina Jerzego Ładę-Zabłockiego oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Annę Ewelinę Żelazowską-Spagielską oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej najwyższej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).