Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 743.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 233/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 743

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Bronisława Rogalskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Sebastiana Wałczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 743, zgłosili się:

- Pan Krzysztof Bronisław Rogalski - referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim;

- Pan Tomasz Sebastian Wałczuk - sędzia Sądu Rejonowego w Złotowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

W dniu 1 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r" poz. 743. Na posiedzenie zespołu zostali zaproszeni (w trybie wideokonferencji) obaj kandydaci biorący udział w niniejszej procedurze konkursowej. Kandydaci stawili się na posiedzenie zespołu w trybie wideokonferencji. Zespół omówił obie kandydatury uwzględniając załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa zgłoszeń uczestników postępowania: opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe oraz inne dołączone dokumenty. Zespół wziął również pod uwagę sposób prezentacji kandydatów w trakcie wideokonferencji. Wnioski zostały szczegółowo omówione. Przewodniczący zespołu poddał pod głosowanie kandydatury uczestników niniejszego postępowania W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu na:

- Pana Krzysztofa Bronisława Rogalskiego oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się",

- Pana Tomasza Sebastiana Wałczuka nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

W rezultacie przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Krzysztofa Bronisława Rogalskiego -ubiegającego się o jedno wolne stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 743.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pana Krzysztofa Bronisława 2

Rogalskiego wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej) kwalifikacje kandydata, doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty. Zespół wziął również pod uwagę sposób prezentacji kandydata w trakcie wideokonferencji.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.; dalej: "p.u.s.a.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz wymogiem z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. i uwzględniła: kwalifikacje kandydatów, doświadczenie zawodowe, poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty, a także sposób prezentacji kandydatów w trakcie wideokonferencji.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Krzysztofa Bronisława Rogalskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

2. Pan Krzysztof Bronislaw Rogalski urodził się 1 września 1978 r. w Tychach. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 odbył pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego z łącznym wynikiem dobrym. Od 1 października 2003 r. do 31 lipca 2005 r. był zatrudniony w Urzędzie Miasta Świnoujścia, w Wydziale Podatków, Opłat Lokalnych i Budżetu. Od 1 sierpnia 2005 r. pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, przy czym od 15 czerwca 2007 r. do 31 lipca 2008 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego a od 1 sierpnia 2008 r. do 30 czerwca 2017 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Od 8 listopada 2007 r. do 15 kwietnia 2009 r. odbywał szkolenie dla asystentów sędziów i zdał egzamin końcowy z ogólną oceną dobrą. Z dniem 1 lipca 2017 r. został mianowany referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Odnośnie do kandydata nieprzedstawionego z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pan Tomasz Sebastian Wałczuk urodził się 11 października 1978 r. w Człuchowie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, złożył we wrześniu 2007 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od czerwca 2006 r. do października 2007 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Obowiązki wykonywał w XIV Wydziale Cywilnym. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Złotowie, w którym obowiązki wykonywał w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Złotowie. Orzeka nadal w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła: kwalifikacje kandydatów, doświadczenie zawodowe, poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty, a także sposób prezentacji kandydatów w trakcie wideokonferencji.

Pan Krzysztof Bronisław Rogalski przez prawie dwa lata był zatrudniony w Urzędzie Miasta Świnoujścia, w Wydziale Podatków, Opłat Lokalnych i Budżetu. Od 1 sierpnia 2005 r. pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, w którym zajmował kolejno stanowiska asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego, a obecnie referendarza sądowego. Ponadto odbył szkolenie dla asystentów sędziów i zdał egzamin końcowy z ogólną oceną dobrą oraz podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Pan Tomasz Sebastian Wałczuk również posiada wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego, jednakże nie posiada doświadczenia w zakresie samodzielnego orzekania w sądzie administracyjnym, ponadto mimo długiego stażu orzeczniczego - wykonując swoje obowiązki w wydziale cywilnym sądu rejonowego - ma do czynienia z prawem administracyjnym w ograniczonym zakresie. Jego kandydatura została oceniona niżej przez zespół, jak i Krajową Radę Sądownictwa zarówno na podstawie zebranej dokumentacji w sprawie, jak również w kontekście prezentacji podczas wideokonferencji.

Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie przedstawioną wyżej argumentację oraz wszechstronnie analizując całą dokumentację dotyczącą uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego, w tym załączone do kart zgłoszenia opinie służbowe, jak również informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych uznała, że w najwyższym stopniu, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o KRS oraz wymóg z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. spełnia Pan Krzysztof Bronisław Rogalski.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Krzysztofa Bronisława Rogalskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: kwalifikacje merytoryczne, doświadczenie zawodowe, poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty, a także sposób prezentacji w trakcie wideokonferencji.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 10 marca 2021 r. na:

- Pana Krzysztofa Bronisława Rogalskiego oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Tomasza Sebastiana Wałczuka oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw",

przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).