Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 228/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marcina Macieja Morawskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Arkadiusza Rokickiego i Pana Krystiana Marka Szeląga do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 726, zgłosili się:

- Pan Marcin Maciej Morawski - sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie,

- Pan Arkadiusz Rokicki - sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach oraz

- Pan Krystian Marek Szeląg - adwokat wpisany na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo kandydatury wszystkich uczestników postępowania i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem. W posiedzeniu zespołu nie wziął udziału przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydaturą adwokata - Pana Krystiana Marka Szeląga. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na:

- Pana Marcina Macieja Morawskiego oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pana Arkadiusza Rokickiego oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Krystiana Marka Szeląga oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Krystiana Marka Szeląga i Pana Marcina Macieja Morawskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że Pan Krystian Marek Szeląg - kandydat, który uzyskał najwyższe poparcie zespołu - pracę w zawodzie prawnika rozpoczął w 2005 r. na stanowisku asystenta radcy prawnego w kancelarii prawnej. Na swojej ścieżce zawodowej zdobył również doświadczenie w pracy w wymiarze sprawiedliwości, gdyż w okresie od kwietnia 2007 r. do maja 2012 r. wykonywał zawód asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Zespół zważył zatem, że nie są mu obce zagadnienia pracy kancelaryjnej i problematyka uzasadniania orzeczeń w zawodzie sędziego sądu okręgowego. Od lipca 2012 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Biskupcu. Posiada również doświadczenie z dziedziny polubownych metod rozwiązywania sporów - jest czynnym zawodowo mediatorem. Otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji z zakresu spraw cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. W ocenie z zakresu spraw karnych stwierdzono, że jego kandydatura jest przedwczesna do orzekania w tego rodzaju sprawach na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie w głosowaniu obiegowym przeprowadzonym w dniach 2 23-30 listopada 2020 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Krystiana Marka Szeląga (4 głosy "za", 10 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"). W tym zakresie zespół miał jednak na uwadze informację przedstawioną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie o przeznaczeniu etatu sędziowskiego do wydziału rodzinnego i nieletnich oraz okoliczność, że negatywna opinia Kolegium tego Sądu nie zawiera uzasadnienia, jakie przesłanki kierowały tym Organem przy podjęciu tego rodzaju decyzji i czy wpływ na nią miała treść oceny kwalifikacji sporządzonej w sprawach karnych, zakresem której nie jest objęte przeznaczenie etatu sędziowskiego.

Pan Marcin Maciej Morawski z dniem 1 kwietnia 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olsztynie i od tego momentu jest nieprzerwanie zatrudniony w sądownictwie powszechnym. Ponadto, zdobył doświadczenie w ramach delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, pełniąc obowiązki na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Wykonywania Orzeczeń i Probacji, a następnie w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Poszerza swoją wiedzę zawodową przez uczestnictwo w studiach podyplomowych oraz prowadzi działalność dydaktyczną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie w głosowaniu obiegowym przeprowadzonym w dniach 23-30 listopada 2020 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marcina Macieja Morawskiego (5 głosów "za", 9 głosów "przeciw", brak głosów "wstrzymujących się"). Również w wypadku tej kandydatury zespół uznał, że opinia Kolegium Sądu nie może stanowić samoistnej przesłanki do nierekomendowania uczestnika postępowania Krajowej Radzie Sądownictwa z uwagi na jego wieloletnie doświadczenie zawodowe i nienaganną pracę w sprawach objętych przeznaczeniem etatu sędziowskiego i popartych pozytywną oceną kwalifikacji.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła: uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. w zakresie kandydatury Pana Marcina Macieja Morawskiego i uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o jego powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

2. Pan Marcin Maciej Morawski urodził się w 1977 r. w Olsztynie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, we wrześniu 2004 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 15 października 2004 r. do 4 marca 2005 r. pracował na stanowisku referenta-stażysty w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie. Z dniem 1 kwietnia 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Orzekał w wydziałach cywilnych, a następnie w wydziale rodzinnym i nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lutego 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie. Kontynuował orzekanie w wydziale rodzinnym i nieletnich. Od 16 maja 2011 r. do 24 kwietnia 2018 r. był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Pełnił obowiązki na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Wykonywania Orzeczeń i Probacji, a następnie w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Od 25 kwietnia 2018 r. ponownie orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie. Ponadto, od 2018 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Ukończył Studium Prawa Rodzinnego z zakresu psychologii w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Lech Dłuski - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wyraził on pogląd, że Pan Marcin Maciej Morawski orzekał w sprawach rodzinnych i nieletnich przez wiele lat. Analiza merytoryczna i metodyki pracy pozwalają na pozytywną ocenę jego pracy orzeczniczej. W poddanych ocenie sprawach postępowanie w większości przeprowadzone zostało sprawnie i bez naruszenia przepisów postępowania. Stosowanie prawa materialnego przez kandydata również nie budzi wątpliwości. Poziom uzasadnień sporządzonych przez niego, zarówno od strony merytorycznej, jak i formalnej, jest zadowalający. Ocena merytoryczna kwalifikacji oraz metodyki pracy Pana Marcina Macieja Morawskiego wraz z uwzględnieniem przebiegu jego pracy zawodowej, zestawienia danych statystycznych oraz opinii służbowej przełożonego kandydata pozwoliła oceniającemu na stwierdzenie, że spełnia on wszelkie formalne oraz merytoryczne wymogi, aby objąć stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pan Krystian Marek Szeląg urodził się w 1980 r. w Biskupcu. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W tym samym roku ukończył również studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego i wspólnotowego w Centrum Studiów Europejskich w Toruniu, z wynikiem dobrym plus. Od 1 maja 2005 r. do 31 marca 2007 r. pracował w kancelarii prawnej na stanowisku asystenta radcy prawnego. Od 3 kwietnia 2007 r. do 31 maja 2012 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z dnia 29 marca 2012 r. został wpisany na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Z dniem 17 lipca 2012 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej w Biskupcu. Z dniem 15 czerwca 2013 r. otworzył filię kancelarii adwokackiej w Morągu. Jest stałym mediatorem Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Olsztyńskiej Izbie Adwokackiej. Odbył szereg szkoleń zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Anna Gorczyńska - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wyraziła ona pogląd, że przygotowanie merytoryczne Pana Krystiana Marka Szeląga pozwala na stwierdzenie, że legitymuje się wymaganym poziomem wiedzy i umiejętności zarówno jeżeli chodzi o stosowanie prawa procesowego, jak i w zakresie prawa materialnego, aby zostać powołanym na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Choć wiedza posiadana przez opiniowanego jest niezaprzeczalnie rozległa to jednak jego doświadczenie w zakresie orzekania jest niewystarczające na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Zdobycie przez Pana Krystiana Marka Szeląga odpowiedniego doświadczenia w orzekaniu w sądzie rejonowym nie wyklucza możliwości późniejszego awansowania do sądu okręgowego.

Ocenę kwalifikacji kandydata w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych sporządził Pan Juliusz Ciejek - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wskazał on, że Pan Krystian Marek Szeląg posiada dużą wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów z zakresu spraw cywilnych, rodzinnych gospodarczych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Jest osobą pracowitą i dokładną. Prawidłowo formułuje żądania pozwów i wniosków, precyzyjnie i zgodnie z procedurą redaguje zarzuty apelacyjne. Treść sporządzanych przez niego pism wskazuje na znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Opiniowany prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej. Jego pisma procesowe są formułowane prawidłowo, przejrzyście i bez zbędnej rozwlekłości. Terminowo składa pisma i wnosi wymagane od nich opłaty. Przedstawione przez niego sprawy wskazują na jego wszechstronne zainteresowania i kompetencje. Wiele z tych spraw miało charakter skomplikowany pod względem faktycznym i prawnym. Występowały też sprawy o precedensowym charakterze, szczęśliwie zakończone dla jego mocodawców. W sposób należyty bronił interesów swoich klientów, nie przekraczając jednak granic prawa i norm etycznych. Cechy osobiste oraz wyniki osiągnięte w pracy pozwalają - w ocenie sędziego opiniującego - na stwierdzenie, że Pan Krystian Marek Szeląg spełnia wszelkie wymogi faktyczne i prawne określone przepisami p.u.s.p. do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Arkadiusz Rokicki urodził się w 1973 r. w Kętrzynie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 6 lipca do 15 września 1998 r. pracował na stanowisku referenta prawnego w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył, w kwietniu 2001 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 15 czerwca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach. Orzekał w wydziałach cywilnym i grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Od 1 grudnia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego a od 1 stycznia 2007 r. pełni funkcję Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Z dniem 1 czerwca 2013 r. powierzono mu funkcję sędziego wizytującego zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu właściwości Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Z dniem 19 czerwca 2014 r. powierzono mu funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Jolanta Biemat-Kalinowska - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wyjaśniła, że Pan Arkadiusz Rokicki posiada bardzo szeroką, ugruntowaną i zróżnicowaną wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w stosowaniu prawa, nie tylko rodzinnego, ale także cywilnego i administracyjnego (jest przewodniczącym wydziału rodzinnego i cywilnego oraz prezesem sądu). Cechuje go pracowitość, odpowiedzialność, rzetelność, sumienność, terminowość i duże zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych, na co wskazują nie tylko wyniki statystyczne, ale również opinia Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach z 29 września 2020 r. Wykonuje powierzone mu obowiązki służbowe w sposób nie budzący zastrzeżeń. Prezentuje bardzo dobrą organizację pracy, w sposób umiejętny i trafny podejmuje decyzje procesowe, co przekłada się na wysoką efektywność jego pracy. Wszystkie uzasadnienia orzeczeń w okresie objętym oceną zostały przez niego sporządzone w ustawowym terminie. Na szczególne podkreślenie zasługuje wysoka sprawność postępowań prowadzonych prze kandydata, co skutkuje tym, że nie ma w jego referacie spraw wieloletnich. W sprawach, do których był delegowany do orzekania w II instancji, był zawsze perfekcyjnie przygotowany. Cechy osobiste oraz osiągnięte wyniki pracy pozwalają na stwierdzenie, że spełnia wszelkie wymogi faktyczne i prawne określone w p.u.s.p. i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada w zakresie kandydatury Pana Marcina Macieja Morawskiego w pełni podzieliła stanowisko zespołu jej członków z dnia 8 marca 2021 r. Kandydat ten posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte początkowo na stanowisku asesora sądowego, a następnie sędziego sądu rejonowego. Legitymuje się różnorodnym doświadczeniem w stosowaniu i interpretacji przepisów prawa, gdyż oprócz wykonywanej pracy orzeczniczej zdobył doświadczenie w ramach delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, pełniąc obowiązki na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Wykonywania Orzeczeń i Probacji, a następnie w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich, poszerza swoją wiedzę zawodową przez uczestnictwo w studiach podyplomowych oraz prowadzi działalność dydaktyczną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W sporządzonej ocenie kwalifikacji stwierdzono jego pełną przydatność na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pan Krystian Marek Szeląg posiada zdecydowanie krótsze doświadczenie w zawodzie wymagającym samodzielnego stosowania przepisów prawa, gdyż zawód adwokata wykonuje od 17 lipca 2012 r., podczas gdy Pan Marcin Maciej Morawski samodzielną pracę prawniczą (orzeczniczą) rozpoczął z dniem 1 kwietnia 2005 r., kiedy został mianowany asesorem sądowym. Ponadto, Pan Krystian Marek Szeląg otrzymał niejednoznaczną ocenę kwalifikacji, gdyż w cząstkowej ocenie kwalifikacji z zakresu spraw karnych wskazano na przedwczesność jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Arkadiusz Rokicki posiada, tak jak wybrany przez Radę kandydat, wieloletnie doświadczenie w pracy związanej z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa. Jego doświadczenie zawodowe jest jednak mniej wyróżniające od Pana Marcina Macieja Morawskiego, gdyż od początku zatrudnienia 7 w wymiarze sprawiedliwości orzekał przede wszystkim w pionie cywilnym oraz rodzinnym i nieletnich sądownictwa powszechnego. Nie zdobył tak różnorodnego doświadczenia, jak Pan Marcin Maciej Morawski, który, oprócz orzekania również w pionie cywilnym oraz rodzinnym i nieletnich sądownictwa powszechnego, prowadzi działalność dydaktyczną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz odbył wieloletnią delegację w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym pełnił obowiązki w departamentach zajmujących się orzecznictwem sądów powszechnych. Ponadto, wybrany przez Radę kandydat, w przeciwieństwie do Pana Arkadiusza Rokickiego, legitymuje się ukończeniem studiów podyplomowych w dziedzinie objętej jego pracą orzeczniczą - ukończył Studium Prawa Rodzinnego z zakresu psychologii w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Pan Marcin Maciej Morawski wypełnił więc w najwyższym stopniu badane łącznie kryteria z art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS spośród wszystkich uczestników postępowania.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie w głosowaniu obiegowym przeprowadzonym w dniach 23-30 listopada 2020 r.: negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marcina Macieja Morawskiego (5 głosów "za", 9 głosów "przeciw", brak głosów "wstrzymujących się"), negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Krystiana Marka Szeląga (4 głosy "za", 10 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") oraz pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Arkadiusza Rokickiego (15 głosów "za", brak głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się").

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że Pan Marcin Maciej Morawski otrzymał więcej głosów "za" niż Pan Krystian Marek Szeląg oraz zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie niż Pan Arkadiusz Rokicki. Rada uznała jednak, że opinia Kolegium nie mogła mieć przeważającego znaczenia w niniejszym postępowaniu z uwagi na wypełnienie przez Pana Marcina Macieja Morawskiego w wyższym stopniu niż Pan Arkadiusz Rokicki pozostałych kryteriów ustawowych, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS. Nie bez znaczenia była również - zdaniem Rady - okoliczność, że Pan Arkadiusz Rokicki pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach - co czyni jego kandydaturę zdecydowanie bardziej znaną i dostępną członkom Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie od kandydatury Pana Marcina Macieja Morawskiego, czy Pana Krystiana Marka Szeląga, który - wykonując zawód adwokata -, nie ma tym samym dużej możliwości prezentacji swoich kwalifikacji temu oceniającemu gremium.

8

Tego rodzaju okoliczność spowodowała, że kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS zostało uznane przez Krajową Radę Sądownictwa za mniej miarodajne od pozostałych kryteriów, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Macieja Morawskiego do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa nienaganna, wieloletnia praca w zawodzie wymagającym samodzielnego stosowania przepisów prawa, różnorodne doświadczenie zawodowe oraz pozytywna ocena kwalifikacji.

6. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 marca 2021 r. na:

- Pana Marcina Macieja Morawskiego oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Arkadiusza Rokickiego oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Krystiana Marka Szeląga oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).