Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 778.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.2.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 lutego 2021 r.

UCHWAŁA NR 158/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 lutego 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 778

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Artura Pawła Filasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jakuba Michała Pisarka oraz Pani Katarzyny Anny Steffek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 778, zgłosili się: - Pan Artur Paweł Filas - sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej;

- Pan Jakub Michał Pisarek - sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej;

- Pani Katarzyna Anna Steffek - sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 14 stycznia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Artura Pawła Filasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Pozostali kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Jakub Michał Pisarek 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Katarzyna Anna Steffek 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się".

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Artura Pawła Filasa przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) uzyskana ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej (delegacja od 1 lipca 2020 r.), długość stażu orzeczniczego, doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2072; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej zostanie przedstawiona kandydatura Pana Artura Pawła Filasa.

2. Pan Artur Paweł Filas urodził się 15 kwietnia 1970 r. w Krakowie. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 15 września 1995 r. do 28 lutego 1998 r. był zatrudniony w Izbie Skarbowej w Bielsku-Białej na stanowisku starszego referenta. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, w 1998 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 marca 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Orzekał początkowo w IX Wydziale Cywilno-Karnym, od 1 lipca 2003 r. został skierowany do pracy - w wymiarze Yz etatu - w VI Wydziale Gospodarczym, zaś od 1 września 2003 r. pełni obowiązki - w wymiarze pełnego etatu - w VI Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Z dniem 25 września 2006 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, na okres czterech lat. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów. Od 1 kwietnia 2015 r. do 31 sierpnia 2020 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Od 1 lipca 2020 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Bielsku -Białej. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Artura Pawła Filasa sporządził Pan Jerzy Strzygocki - sędzia wizytator do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, który stwierdził, że kandydat posiada właściwe kwalifikacje do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Opiniujący podniósł, że nie można mieć zastrzeżeń do sprawności oraz merytorycznego poziomu pracy kandydata. Wyniki jego pracy są bardzo dobre, a ich uzyskanie było możliwe jedynie przy znacznym zaangażowaniu i nakładzie pracy. Również do kultury urzędowania, obejmującej kulturę osobistą i kulturę organizacji pracy oraz poszanowania praw stron lub uczestników postępowania przy rozpoznawaniu spraw, nie można zgłosić najmniejszych negatywnych uwag. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że powyższe okoliczności oraz długi staż pracy i doświadczenie zawodowe kandydata, jak również wieloletnie wykonywanie obowiązków funkcyjnych oraz pozytywne opinie o pracy i osobie Pana Artura Pawła Filasa zawarte w aktach osobowych potwierdzają jego predyspozycje merytoryczne i osobowościowe do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Odnośnie do kandydatów nieprzedstawionych z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pan Jakub Michał Pisarek urodził się 9 sierpnia 1974 r. w Zabrzu. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 3 listopada 1997 r. do 14 listopada 2000 r. był zatrudniony w Firmie Chemicznej "Dwory" S.A. z siedzibą w Oświęcimiu kolejno na stanowiskach: stażysty, specjalisty do spraw obsługi organizacyjno-prawnej, specjalisty. Od 1 grudnia 2000 r. do 31 lipca 2002 r. pracował w Kancelarii Radcy Prawnego Adama Supła z siedzibą w Warszawie na stanowisku prawnika. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Pruszkowie. Z dniem 1 sierpnia 2006 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, w którym orzekał w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz w IX Wydziale Gospodarczym. Od 1 września 2007 r. do 31 marca 2009 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, w którym wykonywał obowiązki głównego specjalisty. W 2008 r ukończył "Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych". Od 3 sierpnia 2009 r. do 31 stycznia 2011 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym wykonywał obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Sądów Powszechnych. Od 2010 r. jest wykładowcą Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Z dniem 1 czerwca 2011 r. został - na własny wniosek - przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej i jednocześnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie na okres od 1 czerwca 2011 r. do 31 maja 2012 r. W Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej orzeka w I Wydziale Cywilnym. Począwszy od 2015 r. był delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Ponadto kandydat prowadził zajęcia warsztatowe dla asystentów sędziów sądów pracy i ubezpieczeń społecznych w ramach szkoleń organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (w okresie delegacji do tego Centrum w 2008 r.), a także jednorazowe wykłady w ramach cyklicznych szkoleń i kursów organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Bielsku-Białej oraz Górnośląskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości. Od kilku lat prowadzi także wykłady dla aplikantów adwokackich organizowane przez Okręgową Radę Adwokacką w Bielsku-Białej. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Jakuba Michała Pisarka sporządziła Pani Aleksandra Kłoda - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, która stwierdziła, że kandydat dysponuje bardzo szeroką wiedzą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Opiniowany rozpoznaje sprawy w sposób wyjątkowo wnikliwy, prowadząc bardzo szczegółowe postępowanie dowodowe zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności mogących mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Na wyróżnienie zasługuje wysoki poziom sporządzanych uzasadnień i nieschematyczne podejście do zagadnień prawnych. Sędzia wizytator podniosła, że dostrzeżono w pracy kandydata opisane w ocenie uchybienia w zakresie sprawności postępowania, jednak nie zmienia to oceny, że z dużym zaangażowaniem wywiązuje się on ze swoich obowiązków. Opiniująca dodała, że z opinii sporządzonej przez Zastępcę Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej wynika, że choć nadal referat Pana Jakuba Michała Pisarka jest największy w wydziale, to w ostatnim okresie widoczna jest poprawa sprawności postępowania. Kandydat prowadzi także działalność dydaktyczną. Jest wykładowcą z zakresu postępowania cywilnego w ramach studiów podyplomowych organizowanych przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie, a ponadto od kilku lat prowadzi wykłady dla aplikantów adwokackich na aplikacji adwokackiej organizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Bielsku-Białej z zakresu postępowania cywilnego. Prowadził również jednorazowe wykłady w ramach cyklicznych szkoleń i kursów organizowanych przez Górnośląskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości oraz Okręgową Radę Adwokacką w Bielsku-Białej z zakresu prawa cywilnego i postępowania cywilnego. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że posiadana szeroka wiedza, doświadczenie życiowe i zawodowe, bardzo dobre opanowanie metodyki sędziego, wysoki poziom merytoryczny orzecznictwa, a przy tym wysoka kultura osobista oraz kultura urzędowania uzasadniają przyjęcie, że Pan Jakub Michał Pisarek posiada kwalifikacje do objęcia urzędu sędziego sądu okręgowego.

4. Pani Katarzyna Anna Steffek urodziła się 18 czerwca 1980 r. w Cieszynie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 16 listopada 2004 r. do 31 lipca 2005 r. była zatrudniona w Kancelarii Prawniczej "LEX" - mgr Jerzy Nawrocki z siedzibą w Bielsku-Białej na stanowisku prawnika. Od 1 sierpnia 2005 r. do 3 maja 2006 r. pracowała w Kancelarii Prawnej Korneliusza Kapołki - Radcy Prawnego z siedzibą w Ustroniu na stanowisku prawnika. Od 4 maja do 31 października 2006 r. oraz od 5 listopada 2007 r. do 14 kwietnia 2008 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej - początkowo etatowej, a następnie pozaetatowej - w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 15 kwietnia 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 czerwca 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 października 2014 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, a obecnie pełni funkcje Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego (od 1 września 2018 r.) oraz Wiceprezesa Sądu (od 5 sierpnia 2019 r.). Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Anny Steffek sporządziła Pani Aleksandra Kłoda - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, która stwierdziła, że kandydatka wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego materialnego i procesowego, a także orzecznictwa Sądu Najwyższego i piśmiennictwa, co umiejętnie wykorzystuje w pracy zawodowej. Wypracowana przez nią technika pracy sędziowskiej pozostaje na wysokim poziomie. Lustracja akt spraw pozostających w referacie opiniowanej wskazuje na właściwą organizację pracy i wyjątkową sprawność w podejmowaniu czynności. Materiał dowodowy gromadzony jest z zachowaniem zasady koncentracji i reguł wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego. Widoczne jest dobre merytoryczne przygotowanie do sprawy i dostrzeganie istoty problematyki prawnej rozpoznawanych praw. Wprawdzie dostrzeżono w pracy kandydatki pewne uchybienia, jednak nie miały one charakteru istotnego, mogącego negatywnie rzutować na ogólną ocenę, a zostały przywołane jedynie dla porządku. Osiągnięte wyniki pracy przedstawione w ujęciu statystycznym mogą budzić pewne zastrzeżenia jedynie w zakresie stabilności orzecznictwa. Nie zmienia to jednak oceny, że kandydatka bardzo rzetelnie i z dużym zaangażowaniem wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jest przy tym osobą o wysokiej kulturze osobistej, posiadającą także zdolności zarządcze i organizacyjne. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że posiadana wiedza, doświadczenie życiowe i zawodowe, odpowiedni staż pracy, bardzo dobre opanowanie metodyki sędziego oraz kultura urzędowania uzasadniają przyjęcie, że Pani Katarzyna Anna Steffek posiada kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że Pan Artur Paweł Filas posiada najdłuższy spośród wszystkich uczestników niniejszego postępowania staż orzeczniczy zdobyty w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowego (od marca 1999 r.) i sędziego sądu rejonowego (od listopada 2001 r.), a także w ramach stałej delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej (od 1 lipca 2020 r.), przy czym obowiązki orzecznicze przez wiele lat efektywnie łączył z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie. Kwalifikacje kandydata, podnoszone przez ukończenie studiów podyplomowych oraz uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie. Ponadto kandydat otrzymał jednogłośnie (8 głosów "za") pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z najwyższą łączną liczbą punktów poparcia (44/48).

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestników tego postępowania nominacyjnego, uznając, że nie wypełniają oni w stopniu wyższym niż Pan Artur Paweł Filas, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pan Jakub Michał Pisarek posiada doświadczenie orzecznicze na stanowisku asesora sądowego (od sierpnia 2002 r.) i sędziego sądu rejonowego (od marca 2006 r.), a także w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej (pojedyncze sesje), przy czym był on delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (od września 2007 r. do marca 2009 r.) oraz do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości (od sierpnia 2009 r. do stycznia 2011 r.). Staż orzeczniczy tego kandydata jest zatem zdecydowanie krótszy niż staż orzeczniczy Pana Artura Pawła Filasa. Pan Jakub Michał Pisarek ukończył studia podyplomowe, a także jest wykładowcą Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Krajowa Rada Sądownictwa wyżej oceniła doświadczenie orzecznicze Pana Artura Pawła Filasa, obejmujące także pełnienie obowiązków w ramach stałej delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Zdaniem Rady również uzyskana przez Pana Jakuba Michała Pisarka ocena kwalifikacji nie różnicuje jego kandydatury na niekorzyść osoby wskazanej z wnioskiem o powołanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Pan Jakub Michał Pisarek uzyskał negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Pani Katarzyna Anna Steffek posiada doświadczenie orzecznicze na stanowisku referendarza sądowego (od kwietnia 2008 r.) i sędziego sądu rejonowego (od czerwca 2010 r.), przy czym obowiązki orzecznicze łączy z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie. Krajowa Rada Sądownictwa wyżej oceniła doświadczenie orzecznicze Pana Artura Pawła Filasa, obejmujące także pełnienie obowiązków w ramach stałej delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Zdaniem Rady również uzyskana przez Panią Katarzynę Annę Steffek ocena kwalifikacji nie różnicuje jej kandydatury na niekorzyść osoby wskazanej z wnioskiem o powołanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Pani Katarzyna Anna Steffek uzyskała co prawda pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku -Białej, jednak nie jednogłośnie (6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się") i ze zdecydowanie niższą łączną sumą punktów poparcia (18/48) niż Pan Artur Paweł Filas (44/48).

Krajowa Rada Sądownictwa mając na uwadze doświadczenie orzecznicze kandydatów, uzyskane przez nich oceny kwalifikacyjne, doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku -Białej, a także wszechstronnie analizując całą dotyczącą uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego dokumentację, w tym załączone do kart zgłoszenia, między innymi, opinie służbowe i informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uznała, że kandydaci, którzy nie zostali przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie nie wypełniają w stopniu wyższym niż Pan Artur Paweł Filas ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Na posiedzeniu 24 listopada 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pana Artura Pawła Filasa (8 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 44/48, 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") i Pani Katarzyny Anny Steffek (6 głosów "za" z łączną sumą punktów poparcia 18/48, 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"); negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Jakuba Michała Pisarka (1 głos "za" z łączną sumą punktów poparcia 1/48, 2 głosy "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się").

Krajowa Rada Sądownictwa miała na uwadze, że Pan Artur Paweł Filas otrzymał (jednogłośnie) pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z najwyższą łączną liczbą punktów poparcia.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Artura Pawła Filasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskana ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas delegacji do Sądu Okręgowego w Bielsku -Białej, długość stażu orzeczniczego, doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 17 lutego 2021 r. na kandydaturę:

- Pana Artura Pawła Filasa oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Jakuba Michała Pisarka oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Anny Steffek oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r., poz. 269).