Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 795.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.12.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 955/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 grudnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 795

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Władysława Pawlaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 795, zgłosił się Pan Jarosław Władysław Pawlak - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 7 grudnia 2020 r. zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i zajął stanowisko o nierekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Władysława Pawlaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi (kandydat podczas głosowania otrzymał 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się").

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że zespół - oceniając tę kandydaturę - uwzględnił doświadczenie zawodowe oraz staż orzeczniczy Pana Jarosława Władysława Pawlaka, jednak z oceny kwalifikacyjnej tego kandydata wynika, że można mieć zastrzeżenia do terminowości sporządzania przez niego uzasadnień orzeczeń - Pan Jarosław Władysław Pawlak dużą liczbę uzasadnień sporządził po terminie i bez usprawiedliwienia. W związku z powyższym kandydat nie uzyskał rekomendacji zespołu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 9 listopada 2020 r. i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzielając stanowiska zespołu członków, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jarosława Władysława Pawlaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

2. Pan Jarosław Władysław Pawlak urodził się w 1969 r. w Łodzi. W 1993 r. ukończył na Uniwersytecie Łódzkim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 1995 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 20 października 1995 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łodzi. Orzekał w Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łodzi, w którym orzekał w II Wydziale Cywilnym, a następnie w XXVI Wydziale Cywilno-Karnym. Z dniem 1 lipca 2000 r. został przeniesiony na stanowisko nowo utworzonego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w którym początkowo wykonywał obowiązki w XIX Wydziale Cywilno-Karnym (przekształconym później w XIX Wydział Grodzki), następnie w II Wydziale Cywilnym, a od października 2003 r. w XIII Wydziale Gospodarczym, pełniąc od lipca 2004 r. do sierpnia 2008 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Od września 2008 r. do sierpnia 2012 r. sprawował funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od marca 2012 r. do stycznia 2013 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Łodzi (obowiązki wykonywał w X Wydziale Gospodarczym). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 stycznia 2013 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego tego Sądu. Początkowo orzekał w X Wydziale Gospodarczym, a od lipca 2013 r. w XIII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 1 marca 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. i od 7 września 2020 r. do 28 lutego 2021 r. jest delegowany do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym.

Kandydat otrzymał ocenę kwalifikacyjną, sporządzoną przez Panią Marię Dzięciołowską - sędzię wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Z oceny tej wynika, że zbadane sprawy wraz z analizą danych statystycznych pozwalają na stwierdzenie, że wszystkie elementy pracy sędziego odwoławczego zostały opanowane przez kandydata dobrze i bardzo dobrze. Poziom uzasadnień sporządzonych w skontrolowanych sprawach wskazuje na opanowanie warsztatu sędziego odwoławczego. Uzasadnienia sporządzone są jasnym językiem, zagadnienia w nich poruszane są czytelne nawet dla osoby nieposiadającej wykształcenia prawniczego. Zawierają wskazanie podstaw faktycznych i prawnych rozstrzygnięcia, częstokroć z odwołaniem do orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Skontrolowane sprawy były sprawami cywilnymi w szerokim znaczeniu. Kandydat opanował nie tylko warsztat pracy sędziego gospodarczego-odwoławczego, ale dobrze daje sobie radę ze sprawami o innym charakterze, w tym z zakresu czynów niedozwolonych, o ochronę dóbr osobistych, czy spraw rodzinnych. Podsumowując, wizytator stwierdziła, że dane statystyczne i zbadane akta poddane kontroli dają podstawę do pozytywnej oceny pracy sędziego i poparcia jego wniosku o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Kandydat otrzymał także pozytywne opinie służbowe, w których również stwierdzono, że zasługuje na powołanie na to stanowisko.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Jarosław Władysław Pawlak posiada ponad dwudziestopięcioletnie, bogate doświadczenie orzecznicze, a jego wiedza jest szeroka. Kwalifikacje kandydata zostały wysoko ocenione przez sędzię wizytator w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacyjnej. Wynika z niej, że opiniowany posiada dużą wiedzę prawniczą, poziom merytoryczny jego orzecznictwa jest wysoki, osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie efektywności pracy oraz stabilności orzecznictwa. Należy podkreślić, że w okresie poddanym kontroli żadne z orzeczeń wydanych przez kandydata nie zostało zmienione lub uchylone. Wizytator podkreśliła, że kandydat opanował nie tylko warsztat sędziego w sprawach gospodarczych-odwoławczych, ale dobrze radzi sobie ze sprawami o innym charakterze, w tym z zakresu czynów niedozwolonych, ochrony dóbr osobistych, czy sprawami z zakresu prawa rodzinnego. Co prawda można mieć zastrzeżenia do terminowości sporządzania przez kandydata uzasadnień, jednak biorąc pod uwagę wysoką efektywność jego pracy, a także wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa, Rada uznała, że zasługuje on na powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego. O wysokich kompetencjach kandydata świadczą też otrzymane przez niego pozytywne opinie służbowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Na posiedzeniu 9 listopada 2020 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi zaopiniowało Pana Jarosława Władysława Pawlaka 10 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

Wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi przemawia zatem za kandydaturą Pana Jarosława Władysława Pawlaka.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Władysława Pawlaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: bogate doświadczenie zawodowe, potwierdzone wysoką oceną kwalifikacyjną i opiniami służbowymi, wieloletni staż orzeczniczy, doświadczenie zdobyte w związku z orzekaniem na podstawie delegacji w sądzie apelacyjnym, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 11 grudnia 2020 r. na Pana Jarosława Władysława Pawlaka oddano 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).